Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
ediz000

5 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2012, 23:34
nerede yeni otobüsler şuan çalışıyormu

soruma cevap verirseniz sevinirim şuan yeni otobüsler çalışıyor mu

Ömer YILMAZ
5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 08:40

Alıntı:
şuan yeni otobüsler çalışıyor mu

Şu anda yeni halk otobüsleri çalışmıyor, bugün pazar, otobüslerin yarısı sefere çıkmaz. Bu yüzden yeni otobüsleri sefere vermemiş olabilirler.

Ama dün 3 tanesi KL08 hattında çalışıyordu. Büyük ihtimalle, otobüsler yarın sefere verilirse yine KL08 hattında çalışacaklardır.

Ayrıca Başkan Mustafa Akaydın, bu yeni otobüsler için; belediye otobüsleri ne ayrıcalığa sahipse bunlar da aynı haklara sahip olacak demişti. Demek ki KL08'i kastetmiş...

Ama ben bu araçların öncelikle midibüs çalışan yoğun hatlara verilmesi taraftarıyım.
KL08'de zaten belediye otobüsleri çalışıyor, bu yeni gelenler ya da verildikleri hatlardan boşa çıkan otobüsler midibüslerin çalıştığı hatlara aktarılmalı.

Yoksa bütün otobüsler aynı hatlarda çalışacaksa bana ne yararı olacak bu işin?

Yıl sonuna kadar 30 otobüs gelecek, illaki seve seve başka hatlara bu otobüslerden verecekler, ha şimdi ha sonra. Bence bu haftadan itibaren başlasınlar ki kendileri için iyi olur. Çünkü bütün yeni otobüslerin gövde hatlarda çalışacaklarını zannediyor minibüs esnafı, halbuki kendilerinden başka 200 tane halk otobüsü ve belediye otobüsü var, bunlar mı çalışacak Aksu'nun yerel hatlarında...

Ancak midibüslerin önemli bir kısmı otobüse dönüştürüldüğünde yeni otobüslerle mevcut halk otobüsleri aralarında dönüşümlü olarak hatlarda çalışabilirler.

ediz000

5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 13:20

bugün bindim ve otobüste iki tane lcd ekran ve orta kapı komik açılıyor minübüs sitili açılıyor orta kapı

mehmetkonyar

5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 15:38

Alıntı:
Ayrıca Başkan Mustafa Akaydın, bu yeni otobüsler için; belediye otobüsleri ne ayrıcalığa sahipse bunlar da aynı haklara sahip olacak demişti. Demek ki KL08'i kastetmiş...

Ben bu araçlardan 2 tanesini 10 gün önce Özdilek'in oradaki Antobüs Garajı'nda gördüm. Muhtemelen ayrıcalıktan kasıt da sadece çalışacakları hatlar değil, aynı zamanda park edecekleri garajlar ve görecekleri hizmetler de olabilir. Muhtemelen Akaydın, otobüsleri alçak tabanlıya geçirmek için bir teşvik planı hazırlamış olmalı...

Ömer YILMAZ
5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 18:15

Alıntı:
orta kapı komik açılıyor minübüs sitili açılıyor orta kapı

Aslında böyle daha güzel. Dıştan içe doğru kapanınca yolcular geri çekilmek zorunda kalmıyor.
AN Ayrıca bu dışa doğru açılan kapıyı ben sadece 07 AN 0002 plakalı otobüste gördüm, 07 AN 0001 plakalı olanın kapısı standart.

Bu arada dışa açılan kapı sadece minibüslerde yok, tramvayların kapısı da dışa açılıyor.

Alıntı:
Muhtemelen ayrıcalıktan kasıt da sadece çalışacakları hatlar değil, aynı zamanda park edecekleri garajlar ve görecekleri hizmetler de olabilir.

O garaj 40 otobüse zor yetiyor, daha yıl sonuna kadar 30 otobüs gelecek o kadar otobüsü bu garaj kaldıramaz. Yeni bir alan bulmalılar, zaten birkaç otobüsün orada tutulması geçici bir durum olmalı.

Mustafa Akaydın'nın planında özel araç sahiplerinin bir şirket kurması, tüm araçların şirkete devredilmesi gibi hususlar var.

Bunlardan ilki Antalya Toplu Taşımacılık A.Ş. kuruldu (ANTOTAŞ)
İkincisi, 2 midibüsü 1 otobüse dönüştürme süreci resmen uygulanarak 3 otobüs sefere çıktı, 6 midibüs seferden kaldırıldı.
Üçüncüsü, ANTOTAŞ, şirketi altında toplanacak araç sahipleri, otobüslerini şirket bünyesinde oluşturulacak olan gelir-gider havuzunda çalıştıracak (bu uygulama da başladı)
Sonuç olarak yeni halk otobüsleri şahsa ait değil, şirkete ait.
Ayrıca otobüsler çağdaş toplu ulaşıma uygun nitelikte.

Geriye kalanlar;
-tüm midibüslerin otobüse çevrilmesi
-halk otobüsleri için yeni bir otobüs garajının tahsis edilmesi (daha çok belediyeye ait bir boş arsa kullanılabilir)
-mevcut özel halk otobüsleri ile dönüşümün ardından gelecek halk otobüslerinin statüsünün aynı olması

başka kriter şu an için aklıma gelmiyor.

Alıntı:
bugün bindim

Ediz Bey, yeni halk otobüsleri A-kent'in sisteminden gözükmüyor, sizin bindiğiniz otobüs hangi hatta çalışıyordu?

ümit 806

5 yıl önce - Sal 09 Ekm 2012, 01:12

Alıntı:
Aslında böyle daha güzel. Dıştan içe doğru kapanınca yolcular geri çekilmek zorunda kalmıyor.
AN Ayrıca bu dışa doğru açılan kapıyı ben sadece 07 AN 0002 plakalı otobüste gördüm, 07 AN 0001 plakalı olanın kapısı standart.

Kapılar içeri açılmalı. Aksi takdirde durmadan kapı açan şöförler durakta bekleyen yolculara kapıyı çarptırıyor. İçerideki yolcunun kapı ile aradaki konumu daima sabittir o nedenle araç hareket halinde de olsa duruyor da olsa etkilenme düzeyi farketmez. Dışarıdaki yolcu aracın ne tarafa nasıl manevra yapacağına göre konum almaya çalışırken bir de kapıya göre konum almaya çalışmamalı.

Utku ARDIÇ

5 yıl önce - Sal 09 Ekm 2012, 08:13

Antalya'da çalışma sürecim içerisinde minibüsçü (ya da midibüsçü) arkadaşlarla çok defa tartışmış ve çalışma standartlarını çoğu zaman eleştiren biri olarak bu yatırımdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Bu otobüslerle başlanılan süreç umuyorum ki eski araçlarıyla birlikte eski alışkanlıklarını bırakarak bu şık araçlara yakışır şıklıkta davranmalarıdır.

Bu araçların birbirlerinde farklı olduğundan söz edilmiş. Bu konuya müsadenizle açıklık getirmek isterim. Dik motor dizaynı ve orta kapısı içe açılan araç sipariş üzerine üretilmiştir ve Güleryüz Cobra'nın günce GD-272 LF modelidir. Diğer araç ise 2009'da Sofia'nın Güleryüz Otomotiv'e yaptığı turkuaz renkli alçak tabanlı araçların siparişinin bir bölümünün Sofia'daki işletici tarafından teslim alınmamasıyla boyahanede halihazırda bekleyen araçlardan biridir.

(+)

(+)

fotoğraflar Sayın Tacettin Tezer Bey ve phototrans.eu sitesinden alıntıdır.

Hem İstanbul'dan hem de farklı kentlerden bu araçlara çok talip çıkmıştır. Antalyalı'lar bu araçlardan birini satın almakla yerinde bir yatırım yapmış. Hayırlı olsun.

SAYGILARIMLA

Bora Cankut Görgen
5 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2012, 15:16

utku bey antalya belediyesi için yaptığınız/yapacağınız bir maket fikri var mı

ysn1190
5 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2012, 23:17

bu otobüsün tahtadan maketini yapmayı düşünüyorum her ne kadar bana demesenizde

ysn1190
5 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2012, 23:18

bişey soracağım dijital tabelaları var demiştiniz bu otobüsler KC06 ya çlışıyorlardı dijital tabelaları falan yanmıyordu

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM