Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir Odunpazarı Türbeleri
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
İsmail Kaplan

5 yıl önce - Cum 14 Eyl 2012, 23:28
Eskişehir Odunpazarı Türbeleri

Bildiğiniz gibi Odunpazarı, Eskişehir'deki ilk Müslüman yerleşim bölgesi. Bu sebeple buranın 800 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bu uzun süreçte Odunpazarı'nda dinî faaliyetler de yoğun şekilde sürdürülmüş. Sonuç olarak birçok Müslüman Türk şehirlerinde olduğu gibi bu yörenin önderlerine ait türbeler de Odunpazarı'nda inşa edilmiş zamanla.

Günümüzde genelde yakın sayılabilecek tarihlerde inşa edilmiş türbeler bulunuyor Odunpazarı'nda. Bunları elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.

Hasan Dede türbesi, Kurşunlu Külliyesi'nin hemen arkasındaki küçük bahçede bulunuyor. Hasan Dede, 19. yüzyıl ortalarında Eskişehir Mevlevihanesi'ni tekrar faal hale getiren, bu dergahın en önemli postnişinlerinden birisi. Aynı yerde Hasan Dede'nin oğlu ve bu dergahtan başka önemli kişilerin kabirleri de bulunuyor.

(+)

(+)

(+)

Ahu Mahmud Dede türbesi de hemen Kurşunlu Külliyesi'nin arka tarafında, bir evin içerisinde bulunuyor. Çok ilginç, aynı evde yaşlı bir teyze de yaşıyor ve ziyarete gelenleri karşılıyor. İhtiyarlığın getirdiği durumlardan ötürü bazen gelenleri azarlayıp kovduğu da oluyor Ama yine de şirin bir teyze. Evin içine girdiğinizde çok şaşıracaksınız, türbe tam da mutfağın ortasında Yalnız aynı teyze, türbenin içerisinde fotoraf çekmeye müsade etmiyor. Bu arada Ahu Mahmud Dede adlı zat hakkında hiçbir bilgim yok ama mahalle halkı bu türbeye özen gösteriyor.

(+)

(+)

İsmail Kaplan

5 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2012, 14:10

Bugün Odunpazarı'ndan iki türbeye ait fotoğraflar paylaşacağım. Birisi Şeyh Edebali'nin türbesi/makamı, diğeri de Halvetî şeyhi Mehmet Sadık Efendi'nin türbesi. İkisi de Odunpazarı Mezarlığı'nda bulunuyor ve pek de bakımlı oldukları söylenemez. Bakımını daha çok çevre halkı üstleniyor desek doğru olur.

Önce Şeyh Edebali'nin makamı ile başlayalım. Biliyorsunuz kendisinin türbesi Bilecik'te bulunuyor fakat ömrünün büyük kısmını Odunpazarı bölgesinde geçirdiğinden söz ediliyor. Bu sebeple burada da bir makamı bulunmakta. En son 2. Abdulhamid tarafından restore edilen yapı fazlasıyla bakımsız. İçerisi kalabalık olduğundan dolayı fotoğraf alamadım, dışarıdan görünümünü paylaşıyorum şimdilik.

(+)

İkinci türbe ise yine Odunpazarı Mezarlığı'nda ama mezarlığın en üst noktalarında ve biraz iç kısımda. Bilmeyenler için bulması zor bir yer yani. Mehmed Sadık Efendi Eskişehir'de yaşamış, zamanın belediye görevlerinde bulunmuş bir Halvetî şeyhi. İnternet ortamında hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Rastladığım önemli bilgilerden birisi de, geçen yıl Kütahya'da vefat eden ve "Atatürkçü Şeyh" olarak da tanınan Mehmet Dumlu'nun, Mehmed Sadık Efendi ile aynı silsileden geldiği.

(+)

(+)

(+)

(+)

Cemoli D18
3 yıl önce - Cum 28 Ksm 2014, 00:45

http://www.eskisehirliyiz.reklam_link.com/eskisehir/turizm.asp?sec=5

Eskişehir ve ilçelerinde yer alan türbeler.

Kurşunlu Külliyesi

Odunpazarı semtinde, Paşa Mahallesi' ndedir. Merdivenli kapıdan girildiğinde ortada şadırvan, sağ tarafta menzilhane, sol tarafta aşhane, karşıda cami görülür. Bu cami, Veziri-sanî Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır. Cami 1961-1962 yıllarında yenilenmiştir. Caminin arkasındaki büyük kubbeli semahane, medrese odaları ve ön taraftaki sütunlu açık mekân, buranın bir Mevlevi tekkesi olduğunu kanıtlamaktadır.

Seyyit Battal Gazi Külliyesi

Seyitgazi İlçesinde, 150 metre yüksekliğinde Üçler Tepesi' nin doğuya bakan yamaçları üzerindedir. Bu külliye Seyyit Battal Gazi' ye ithafen yaptırılmıştır (1207 - 1209).

Anadolu'nun Bizans İmparatorluğu egemenliği altında bulunduğu M.S. 700 yıllarında, İslamiyet henüz Anadolu içlerine yayılmamıştı. İslamiyeti kabul etmiş olan Emeviler doğudan sık sık Bizans'a karşı Anadolu' nun içlerine akın yaparak Anadolu' yu ele geçirmek ve İslamiyeti yaymak istemişlerdir. 720-740 yıllarında sıklaşan bu akınlardan birinde Seyyit Battal Gazi lakabı ile anılan bu efsaneleşmiş halk kahramanı, bugünkü Seyitgazi ilçesinin bulunduğu (antik adı Nakolea) Mesih Kalesi olarak bilinen bölgede 740 yılında şehit düşmüştür. Bizans'a karşı yapılan savaşlarda büyük kahramanlıklar gösteren ve İslamiyetin Anadolu' da yayılmasında büyük katkısı olan, yıllar yılı nesilden nesile kahramanlıkları anlatılan Seyyit Battal Gazi adına 1207-1208 yıllarında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaattin Keykubat' ın annesi Ümmühan Hatun tarafından türbe ve cami yaptırılmıştır. Daha sonra Ümmühan Hatun için de burda iki katlı eyvan biçiminde bir türbe eklenmiştir. Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve gelişme dönemlerinde; onarım, yeniden yapım eklemelerle yapılan topluluk külliye halini almıştır. Osmanlı Devleti döneminde vakıflaştırılmış Cumhuriyet Dönemi' ne kadar dini eğitim, tören ve toplantıların yapıldığı medrese ve tekke olarak kullanılmıştır.

Bugün mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve 1954 yılına kadar harap bir durumda bulunan külliye, bu tarihte yapılan geniş bir restorasyon çalışması ve çevre düzenlemesi ile bugünkü durumuna getirilmiştir. Yapılan ışıklandırma sistemi ile geceleri aydınlatılmakta, etkileyici görünümü, turistik ve dini amaçlı ziyaretçileri ile Seyitgazi ilçesine canlılık kazandırmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi
Şeyh Edebali, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin kayınpederidir. Şeyh Edebali' nin türbesi şehrin Odunpazarı semtindeki Odunpazarı mezarlığı' nın içindedir. Türbe, II. Abdülhamit tarafından restore edilmiştir.

Şeyh Şahabattin Türbesi
İçinde iki sanduka bulunan ve yeni bir dikdörtgen yapı olan türbe, Kurşunlu Camiisi' nin batısında yer almaktadır.

Yunusemre Külliyesi ve Türbesi
Eskişehir Mihalıcçık ilçesi Yunusemre beldesinde (Sarıköy) dir. Eskişehir-Ankara demiryolu yakınından geçmektedir. Yunusemre bu dünyada yaşayan insanları sevgiye, birlik ve beraberliğe çağıran bir hak aşığıdır. Mezartaşının ön cephesinde yazılı olan "Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim Sevilelim, Bu Dünya Kimseye Kalmaz" sözlerinde Yunus Emre'nin yaşam felsefesi özetlenmektedir.

Nasrettin Hoca'nın Evi
Ünlü mizah ustası Nasrettin Hoca, 605 (1208-1209) yılında Sivrihisar'ın Hortu köyünde doğmuştur. İlk bilgilerini köy imamı olan babasının yanında öğrenmiştir. Daha sonra Akşehir' e giderek Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim gibi devrin tanınmış alim ve ariflerinden bilgi öğrenmiş, nasip almıştır.

Hocanın ayrıca Konya Medresesi' nde okuduğu, Akşehir' de, Sivrihisar' da ders okutup imamlık ve hatiplik yaptığı sanılmaktadır. Bundan başka hocaya ait olduğu ileri sürülen eski bir mezar taşı üzerindeki vefatı 683 (1284) dür. Mezarı Konya ili Akşehir ilçesindedir.

Nasrettin Hoca adı, zekası ve fıkralarıyla dünyaca tanınmış bir halk filozofudur. Hoca' nın hayat, tabiat ve cemiyet içindeki insanı, keskin görüşler ve zeki söyleyişlerle karikatürize eden nükteleri yalnız bir milleti değil, bütün insanlığı tatmin edecek değerde olduğundan bu Türk zekası başka milletler arasında da tanınmış ve sevilmiştir. Türk halk zekası ise, bu nüktelerde kendi mizah dehasını bularak onları sevmiş, yaymış, bütünlemiş ve çoğalmıştır. Nasrettin Hoca Fıkraları batı dillerine de çevrilmiştir. Nasrettin Hoca İran, Mısır, Irak gibi ülkelerde, Kafkaslarda, Balkan ülkelerinde ve Avrupa ülkelerinde de tanınan ünlü bir mizah ustasıdır.

Ulucami (Emineddin-i Mikail Camii)
Sivrihisar İlçesi'nde bulunan ve kervansaray olarak kullanılan bu eser, 1257 yılında E. Mikail tarafından camiye çevrilmiştir. En ilginç yönü, düz çatısını 67 adet ağaç sütunun taşımasıdır.

Cemoli D18
3 yıl önce - Pts 22 Arl 2014, 15:22

Şeyh Edebalı Türbesi

Türbe girişinden..

(+)

Osmanlıca bir eser bilgi amaçlı paylaşıyorum.

(+)

(+)

(+)

(+)

Bu kuma bir çok kişi desen, yazı, ev, araba çiziyor ve anlam veremiyorum buna adım bile var gibi ben yazmadım

(+)

(+)

Misafir 1ad

3 yıl önce - Cum 15 May 2015, 00:11

selam.ben antalyadan yazıyorum eskişehire 1 defa geldim şeh edebali türbesini bulunduğu yeri konumu rüyamda gördüm. tam yerini bilmediğimden 2 ci gece buranın neresi olduğunu sordum eskişehir dediler bana bende bunu görmemin bir hikmeti vardır diye geldim ziyaret ettim gelmişkende diğer türbeleride gezdim odun pazarındaki ve battal gazi türbesinide ziyeret ettim. şimdi ise ismi ibrahim olan ama soyadını hatırlayamadığım bir türbe görüyorum rüyamda 3 türbe yan yana ortadaki büyük ibrahim olan ve benim ziyaret ettim bir yer oluyor rüyamda. ama gerçekte ben eskişehir dışında hiç türbe ziyaretim olmadı ordada öyle bir yer hatırlamıyorum .varsa böyle bir yer yardımcı olurmusunuz bana tşkler

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR