Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Prş 13 Eyl 2012, 20:45
Balıkesir - İsmail Akçay Atletizm Pisti


İSMAİL AKÇAY ATLETİZM PİSTİ'NDE SONA GELİNDİ
Alıntı:
BALIKESİR’DE temeli beşbuçuk yıl önce atılan İsmail Akçay Sentetik Yüzeyli Atletizm Pistinde nihayet sona gelindi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, şu anda atletizm antremanlarının yapıldığı tesisin 2013 yılında tam kapasite olarak hizmete gireceğini bildirdi.Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Balıkesir'de yaptırdığı ve ünlü maratoncu İsmail Akçay'ın isminin verildiği sentetik atletizm pisti gecikmeli olarak tamamlanıyor. 17 Şubat 2007 tarihinde dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafnıdan temeli atılan pistin aynı yıl içerisinde (1 Kasım 2007) bitirilip, yıl sonu da açılışının yapılması planlanıyordu. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı pistin zamanında bitirilip açılması gerçekleşmedi. İsmail Akçay Sentetik Yüzeyli Atletizm Pisti'nin inşaatı 20 Aralık 2006 tarihinde 1 milyon 598 bin 669,54 TL muhammen bedel ile ihale edilmiş ve pist inşaatına 26 Ocak 2007 tarihinde başlanmıştı. KDV dahil 1 milyon 867 bin 500 TL'ye mal olan pist için Spor Toto ve İddaa gelirlerinden yararlanıldı. Söz konusu maliyet İddaa'nın 2 reklamı karşılığı tahsis edildi. İlk etapta betonarme şekilde bin 500 seyirci kapasiteli olarak planlanan atletizm pistindeki tribün bugün 3 bin 700 seyirci kapasiteli olarak planlandı, inşaatı bitmek üzere. Tribünün altında idari bürolar, yağışlı havalarda yararlanılabilecek büyük ve küçük ebatlarda spor salonları, depolar, soyunma odaları, duşlar olacak. Tesisle ilgili kanuni işlemler tamamlandıktan sonra milli maratoncu İsmail Akçay'ın adının verilmesi de kesinleşti. 2009 yılının Nisan ayında bitirilip hizmete açılması hedeflenen ancak yine ertelemeye giren İsmail Akçay Atletizm Pistinin bu yıl tüm birimleriyle çevre düzenlemesi dahil tamamlanıp tam kapasite hizmete gireceği, 2013 yılında ise Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü tarafnıdan verilecek olan müsabakalara ev sahipliği yapacağı bildirildi. Sentetik yüzeyli tartan pisti koşucular için ayrıcalık ve özellikli bir pist demek. Pisti bu kadar özel yapan sentetik maddesi koşucuya yaylanma sağlıyor. Balıkesir'deki pist için yapıştırma değil, dökme tip sentetik kullanıldığı belirtildi.

ULUSLARARASI ATLETİZM FEDERASYONU PİSTİ ONAYLADI
Geçtiğimiz yıllarda Balıkesir'e gelen Uluslararası Atletizm Federasyonundan bir heyetin pistte inceleme yaptığı, bu inceleme neticesinde pistin 'uluslararası müsabakalara uygundur' diye rapor verilerek onaylandığı, buna göre İsmail Akçay Sentetik Yüzeyli Atletizm Pisti'nin dünya çapındaki müsabakalara da ev sahipliği yapacağı bildirildi. Dünyanın en iyi 10 maratoncusu arasında gösterilen milli maratoncu İsmail Akçay, Balıkesir'e yapılması için büyük çaba sarf ettiği sentetik piste kendi adının verilmesinden dolayı büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Her fırsatta sentetik piste giden Akçay, "Balıkesirimize böyle bir tesis çok yakışacak. Sentetik yüzeyli pist çok özel, her yerde yapılmıyor. Spor deyince Balıkesir en önce akla gelen illerden biri olacak. Tabi bunlar hep birtakım mücadeleler sonunda gerçekleşiyor. Kendi adıma ve memleketim adına çok sevinçliyim" diye konuştu.

TÜRK SPORUNUN GÖZDE TESİSİ
Öte yandan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Suat Kılıç da Balıkesir'deki İsmail Akçay Sentetik Yüzeyli Atletizm Pistine büyük önem veriyor. Balıkesir'de yaklaşık 1 yıl önce göreve gelen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan İsmail Akçay Atletizm Pistiyle özel olarak ilgileniyor. Spor İl Müdürü İlhan Aslan, pistin yaklaşık 2 yıldan beri sporcuların hizmetinde olduğunu, ancak tesisin tam kapasite olarak faaliyete geçirilmesi için çalışmaların bütün hızıyla devamm ettiğini söyledi. İl Müdürü İlhan Aslan, "İsmail Akçay Atletizm Pisti yaklaşık 2 yıldır sporcularımızın hizmetinde. Burada sporcu yetiştirmeye devam ediyoruz. Özellikle atletizm branşının bütün dallarında burada sportiv etkinliklerimiz yapılıyor ve çocuklarımız yetişiyorlar, şampiyonalara buradan hazırlanıyorlar. Atletizm pistinin en büyük eksiklerinden bir tanesi tribün inşaatı idi. Bu inşaatın son çalışmaları yapılıyor. 3 bin 700 kişilik seyirci kapasitesine sahip. Biraz daha koltukları renkli yaptık ki, olimpiyat havası verildi. Tribün çok uzaktan da görülebilen özellikte. Tribünün altında soyunma odaları, antreman salonları, çok amaçlı salonlar bulunuyor. Sporcularımız yağışlı havalarda bunun altındaki meydanlarda da spor yapma imkanı bulacaklar. Balıkesir için son derece kazançlı bir tesis olarak değerlendiriyoruz. Bu tür tesisler Türkiye'de sayılı tesislerdir. 12 ay hizmet verilecek bir tesis haline geldi. Buradaki koşu parkurunun tartan pist olması sprcuların yarışmaya hazır olmalarını sağlıyor. 2013 yılında burası tam kapasite çalışıyor olacak. Federasyonumuzun, Bakanlığımızın verdiği yarışmalara (atletizm branşında) bütün alet ve ekipmanlarımızla hazırız. Balıkesir'e ayrı bir artı değer kazandıracak. Şu andaki tribün çok önemli, bu kadar çok seyirci kapasiteli tribün inşaatı bulunan tesis diğer illerimizde yok" dedi.

"İSMAİL AKÇAY GURURUMUZ"
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, atletizm pistine adı verilen efsane maratoncu İsmail Akçay ile hemşehri olarak büyük gurur duyduklarını söyledi. Balıkesir'deki atletizm pistinin bundan sonraki yıllarda çok sayıda müsabakayı ilimize kazandıracağını vurgulayan İlhan Aslan, atletizm deyince dünyanın tanıdığı İsmail Akçay gibi yaşayan efsanenin Balıkesir'de olması ve tesisin adını taşımasının da hem ulusal hem uluslararası müsabakalar için çok önemli olduğunu söyledi. İlhan Aslan, "Tabiki bu tesise verilen verilen isim de çok önemli. İsmail Akçay ülkemizi dünyada temsil etmiş bir şahsiyet. Onun isminin buraya verilmesi ayrı bir özellik. Bu anlamda yapılacak her turnuvaya ayrı bir özellik ve kişilik kazandıracaktır. Bu tesisin bitmesiyle birlikte İsmail Akçay ismi biraz daha ön plana çıkacak, ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabileceğiz. Böylece Balıkesirimizi en iyi şekilde tanıtacağız. Ayrıca ülkemiz sporuna çok iyi sporcuların yetişmesi için İsmail Akçay örnek alınacak isim olacak. Atletizm dediğimizde İsmail Akçay ismi daima ön planda, Balıkesirli olması da bize ayrıca gurur veriyor" diye konuştu.

Bu arada, yaşayan efsane maratoncu İsmail Akçay, adını taşıyan pistte sporcu çalıştırmaya devam ediyor.

Kaynak: http://www.aynagazetesi.com/default.asp?islem=det ...p;katid=16

Şimdilik haberle başlayayım daha sonra fotoğraflayacağım. Hayırlısı olsun.muharrem çakmak
5 yıl önce - Cmt 17 Ağu 2013, 09:12

Balıkesir otogarının hemen yanında yapılmış ve tribün inşaatı tamamlanmış Kaynak : Google Earth
  (+)


Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 17 Ağu 2013, 10:22(+)
Atletizm Pisti Panoramikyasin..10

4 yıl önce - Pts 03 Şub 2014, 17:41

  (+)


  (+)


  (+)


  (+)


Aydın10
3 yıl önce - Pts 16 Şub 2015, 01:39

Balıkesirspor bu hafta bazı antrenmanlarını burada yaptı.
14 şubattaki antrenman
11 şubattaki antrenmansayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler