Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yiğit572
5 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 19:59
Yandex Panorama Hizmeti Antalya'da


Türkiye'nin yeni arama motoru Yandex'in Türkiye'de panorama çalışmaları sürüyor. İstanbul ve Ankara'nın panoramalarını ve geçen yılın Ağustos-Eylül aylarında İzmirin panoramalarını çeken Yandex aracını bugün Turgut Reis Caddesi-Yüzüncüyıl Bulvarı kesişiminde ve Güllük Altgeçidi yan yollarında gördüm. Fotoğraflarını çektim ve o da beni çekti. Bu kış ya da yeni yılda Antalya panoramalarını internette görüp, gezebiliriz. Ben de kışın Antalya özlemi gidermiş olurum.

(+)

(+)

(+)

(+)


İzmir Panoraması Hizmeti İçin Tıklayınız: http://harita.yandex.com.tr/-/CNvSy6nv

Size bir mesaj buldum. Burada biraz bilgi var. Mesajın adresi: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2676463#2676463

Alıntı:
PANORAMİK FOTOĞRAFLAR NASIL ÇEKİLİR?..
Panorama, kullanıcılara şehir içinde sanal olarak gezinti yapma, daha önce hiç gitmedikleri yerleri görme ve yabancı yerlerde yollarını daha kolay bulma fırsatı veren bir web servisidir.

Yandex, İstanbul ve Ankara’nın belli başlı sokak ve caddelerinin fotoğraflarını çekerek bunları “panorama” denilen geniş açılı görüntülere dönüştürdü. Panoramalarda bu iki şehrin eski tarihi semtlerinden modern caddelerine kadar görülecek tüm önemli yerlerinin görüntüleri bulunabilir. Bazıları deniz yönünden çekilen panoramik görüntülerde, Marmara Denizi’nden Karadeniz’e kadar uzanan ve Dolmabahçe Sarayı ve Kız Kulesi gibi tarihi eserlerin olduğu İstanbul Boğazı kıyıları da yer almaktadır.

Panoramada kullanılan fotoğrafların çekimi genellikle araçtan yapılır. Gelişmiş pusula ve GPS ekipmanıyla donatılmış aracın çatısına, çekim çözünürlüğü en az 10 megapiksel olan birkaç adet kameranın daire olarak yerleştirilip eşzamanlı çalışmasını sağlayacak özel bir cihaz konur. Araç belirli bir rotadan yavaş yavaş ilerlerken tüm kameralar 20-50 metre aralıklarla aynı anda fotoğraf çekerler. Tarihi semtlerden veya dar sokaklardan geçerken fotoğraflar daha sık çekilir, tarihi ya da coğrafi önemi olmayan alanlarda ise çekim yapılan noktalar arasındaki uzaklık 50 metreye dek artabilir.

Panoramadaki görüntülerin daha kaliteli olmasını sağlamak için çekimler, hava güneşli ve trafik serbest olduğu zaman yapılır. Bu nedenle fotoğrafçılarımız genellikle güneşli günlerde, yolların boş olduğu sabahın erken saatlerinde çalışırlar. Ankara’daki çekimler 28 Temmuz - 31 Ağustos arasında, İstanbul’daki çekimler ise 30 Mayıs - 21 Ağustos 2011 arasında, yani bütün 2011 yazı boyunca yapılmıştır.

Araba ile geçmenin mümkün olmadığı yerlerde kameralar bisiklet üzerine yerleştirilir veya elle taşınır. Örneğin İstanbul’daki Kapalı Çarşı veya Ankara’daki Dikmen Vadisi’nin çekimleri bisikletten yapılırken, İstanbul’daki Sultanahmet Camii avlusu, Miniatürk Parkı ve Ankara TCDD Müzesi’ndeki görüntüler tripod üzerindeki makinalarla, İstanbul Boğazı görüntüleri ise vapurdan çekilmiştir.

Çekimlerin tamamlanmasının ardından bütün fotoğraflar, yatay eksende yan yana getirilerek panorama dediğimiz 360 derecelik geniş açılı görüntülere dönüştürülür. Örneğin İstanbul panoraması için yapılan çekimlerin sayısı 400 binin üzerinde olup bunlardan 100 binden fazla panoramik görüntü oluşturulmuştur. Ankara’da yapılan çekimlerin sayısıysa 180 binin üzerindedir. Panoramik görüntülerden her biri dörder adet karenin birleşmesiyle oluşur ve şöyle görünür:

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak Yandex fotoğraflardaki kişilerin yüzlerini ve araç plakalarını gizleyerek tanınmalarını engeller. Bu konuda kullanıcılardan gelen her türlü hata bildirimi, Yandex tarafından hemen işleme alınır.

Çekilen fotoğraf karelerinin panoramalara dönüştürülmesi otomatik yapılır. Ortaya çıkan her panoramik görüntüye ait GPS koordinatları ve çekimlerin yapıldığı yönler, çekimler esnasında kullanılan GPS ekipmanı yardımıyla belirlenir. Bu veriler daha sonra panoramalar arasındaki bağlantıların tespiti için kullanılır. GPS koordinatları ve çekim yönleri yanlış belirlenen panoramik görüntüler servise dahil edilmez.

Kullanıcının sanal ortamdaki “gezinti”si sırasında göreceği manzaraların gerçekçi görünümü, ilgili panoramik görüntülerin birbirini ardışık ve düzgün bir şekilde izlemesiyle sağlanır. Verilerin yüklenmesini hızlandırmak amacıyla panoramalar sisteme bir bütün olarak değil, kullanıcının şu an görmek üzere olduğu ve İngilizce “tile” olarak adlandırılan, her birinin boyutu 256x256 olan küçük parçalar halinde yüklenir.

Panoramaların yapımı için kullanılan fotoğrafların çok yüksek kalitede çekilmiş olması, sanal manzaralardaki nesnelerin istendiğinde daha detaylı incelenmesine imkan verir. Kullanılan her panoramik görüntü dört farklı çözünürlük seviyesinde hazırlanmış olup, kullanıcı görünen nesnelere “yaklaştıkça” bu nesne ile ilgili tile’lar daha yüksek çözünürlük seviyelerine ait olan ek tile’larla değiştirilirler.

Panoramalar arasında navigasyonu kolaylaştırmak için görüntülenen tüm sokakların adları yazılıdır. Her panoramanın koordinatları belli olduğu için ilgili sokak isimleri haritadaki koordinatlara göre sistem tarafından otomatik gösterilir. Dolayısıyla Panorama’da sunulan adreste gezerken yolu kaybetmek oldukça zordur.


Hayırlı olsun, Antalya gibi bir turistik kent için. Turistler gelmeden önce otelinden gezilecek yerlere falan baksınlar bunun çok artıları olacaktır


07onur
5 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 20:17

Çok güzel olacak bittiğinde, tüm şehri kapsayacak mı acaba?

Yiğit572
5 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 20:38

Şimdi tek bildiğim o arabanın gezdiği ama bence diğer şehirlere ve tecrübelerime bakarsak Döşemealtı'na gidebilir, Aksu ve Konyaaltı'nın mahallesi Beldibi (Kemer yönünde) buralara gidebilir. Şehirlerin bazı mahallelerinin her sokağına giriyor, bazı yerlerin ana caddelerinden geçiyor ama Varsak gibi bölgelere gider. Metropol sınırı kapsayacağını düşünüyorum.Yiğit572
5 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 17:55

Yandex'in çekim yaptığını aylar önceden ortaya çıkaran fahri gazeteci Yiğit Korap800. Mesajım Yandex'in haberine gelmiş, Antalya'ya da bana da hayırlı olsun artık kesinleşti.


görkem 07
5 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 21:13

izmirden sonra sıranın antalyaya geldiğini düşünmüştüm açıkcası muhteşem bir hizmet antalyamız için.tanıtımımıza katkıda bulunacak olması da sevindirici bir gelişme.

rifiu
5 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 18:48

berbere tıraş olmaya gidiyordum tam karşımdan geliyo şaşırdım falan derken anladık anlamaya da çirkin çıktık yaa :Yiğit572
5 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 13:51

Yandex sen Wowturkeye gel biz geçen ay bulduk arabanıGökay Yıldız
5 yıl önce - Cum 21 Eyl 2012, 20:06

Bu habere göre, Antalya kent merkeziyle birlikte, Alanya, Manavgat ve Kemer de fotoğraflanmış. Bir an önce sisteme fotoğrafları yükleseler de bir Kemer hasreti çeksek.

http://www.dha.com.tr/yandex-antalyayi-sokak-soka ...57211.html


Yiğit572
5 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2012, 13:20

Yandex ile görüşmelere geçmiştik telefon ve e-posta adresimi verirsem adresime arama motorlarından göndereceklermiş. Bu nedir, ben internette bir şey sandım versem mi ki?

doğukans
4 yıl önce - Pzr 26 May 2013, 11:28
yandex panorama hizmeti antalya'da


hala antalyada yok ama bu hizmet didim e kuşadasına bile gelmişsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET