Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mert101

7 yıl önce - Sal 14 Ağu 2012, 16:00
İzmirdeki Arıtma Tesisleri


Büyükşehir’den çevreye yatırım tam gaz: 24.arıtma Foça’ya

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık bir milyon liralık yatırımla yenilediği Foça Bağarası Atıksu Arıtma Tesisi’ni törenle hizmete açtı. Tesisin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Aliağa Belediye Başkan Turgut Oğuz, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “2005-2006 döneminde devreye aldığımız bu tesisimizi, bir milyon liraya yakın para harcayarak, makina ve ekipman takviyeleri ile dünyanın kabul ettiği ileri biyolojik atıksu arıtma seviyesine çıkardık. Şu anda 21 ilçe içinde arıtması olmayan ilçemiz yok. İlçe arıtmalarına toplayamadığımız arıtmaları da burada, Maltepe’de, Helvacı Türkelli’nde toplayacağız. Emiralem’i inceleyeceğiz” dedi. Hasköy arıtmasının projesinin tamamlandığını, bunların dışında gerekirse, beldelerin ve köylerin atıklarını arıtmak için uygun yerlerde arıtmalar yapacaklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Ayrıca ne Bayındır, ne de Torbalı arıtmalarına götüremediğimiz Hasköy civarında, Yeni Foça’da arıtmalarımız var” dedi. Hasköy arıtması için 10 dönüm civarındaki araziyi Bayındır Belediyesi verdi, oranın da projesi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin 13’ü ileri biyolojik arıtma olmak üzere toplam 24 arıtması var. Kent dönüşümü ve nüfus artışı dolayısıyla Çiğli 4.fazın da acilen yapılması için ihale çalışmalarının sürdürüyoruz. İzmir’in çevre konusunda sürdürülebilir kentler arasında başı çekmesi için çalışıyoruz. Çamur çürütmeyi de gerçekleştireceğiz. Bir de çöpü hallettiğimizde ve körfezi yüzülebilir hale getirdiğimizde sadece Türkiye’de değil, dünyada sürdürebilirlik konusunda ilk önde gelen kentlerden biri olacağız” diye konuştu.

BAYINDIR’A MESAJ
Geçtiğimiz hafta ilçe hizmetlerinde ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle kendisini eleştiren Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş’e cevap veren Başkan Kocaoğlu, Bayındır’a ayırım yapmalarının söz konusu olmadığını belirterek “Bayındır Belediye Başkanımız ‘Büyükşehir Belediyesi, ayırım yapıyor, çalışmıyor’ diye serzenişte bulunmuş. 10 sene önceki Bayındır’ın sokaklarına, caddelerine, çiçekçiliğin durumuna bakın. Neler değiştiğine bir bakarlarsa, arıtmanın nasıl çalıştığını görürlerse, arazi ve köy yollarını gezerlerse aslında Büyükşehir’in adil olup olmadığını, ayrım yapıp yapmadığını, çalışıp çalışmadığını 21 metropol ilçe içinde en iyi Bayındır biliyor. Belediye Başkanı gazetelere, televizyonlara haber yaptırmaktansa, çarşıya çıkıp esnafa, vatandaşa, amire, memura sorsaydı daha iyi öğrenirdi” dedi.

“SALVO ATMANIN BİR MANTIĞI YOK”
Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı genelge doğrultusunda meslek odalarını yapı denetiminde devre dışı bıraktığını ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin sözkonusu genelge uyarınca imar planlarında zorunlu değişiklik yaptığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kararı eleştiren bir oda başkanımız da Büyükşehir Belediyesi’nin kent dönüşümü anlayışının hükümetten farkı yok diye konuşmuş. Biz kent dönüşümüne bakışımızı her yerde anlatıyoruz. Kent dönüşümü konusunda vatandaşı korumaya yönelik en çok proje yapan belediyeyiz. Biz odalarla birlikte bugüne kadar at başı gidiyoruz, onların mesleki deneyimlerinden faydalanıyoruz. Biz de onların gelirlerinin azalmasını istemezdik. Kararı zorunlu olarak Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sevk ederken, bir odaların istediği şekilde, bir de mevzuattaki gibi iki şekilde sunduk. Aklın yolu bir, tabi ki yönetmeliğe uymamız lazım. Şimdi oradaki geliri bahane edip, bizim kent dönüşümümüze salvo atmanın, bunu bize döndürmenin bir mantığı yok. Arkadaş da meslek odası mensubu... İstediği zaman, istediği yerde kendisine de kent dönüşümünü anlatırız ve İzmirli hemşehrilerimizin takdirine sunarız”

Başkan Kocaoğlu, “Mübarek Ramazan gününde kimseyi eleştirmek için söylemiyorum. Hepsi bizim arkadaşımız, hepsiyle birlikte çalışıyoruz ama en azından biz de ufak bir sitemde bulunmak gereğini duyduk. Herkes eleştirsin ama Sezar’ın hakkını Sezar’a versinler. Eleştirilecek eksikliklerimiz de mutlaka vardır, bizi o konularda eleştirsinler. Eksik olmadığımız konulardaki eleştiriler biraz havada kalıyor” diye konuştu.

DEMİRAĞ: YOLUN AÇIK OLSUN BÜYÜK BAŞKAN
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise, son günlerde artan terör olaylarını şiddetle kınadıklarını belirtti. Demirağ, “Bu süreçte özellikle İzmir halkının gösterdiği duyarlılık ve hassasiyette, desteklere Foçalılar olarak herkese şükranlarımızı iletiyoruz. Umarım ülkemiz bu olayları bir kez daha yaşamaz. Birlik ve beraberlik içinde yaşarız” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarının genişlemesinden sonra ilçeleri farklı şekilde değerlendirdiğini hatırlatan Demirağ, “2004’teki süreçte hizmet yelpazesinin çeşitliliğini gözlemledik. Foça, bir turizm, tarım, özel koruma ve en önemlisi Türkiye’nin parlayan yıldızı olarak yerleşim bölgesi. Bir çok eski medeniyete evsahipliği yapan Foça’da Büyükşehir Belediyesi, çevre bilincini ön plana çıkaran biyolojik arıtma tesisi çalışmaları yaptı, kazı çalışmalarına destek verdi, orman köylerinin yollarının asfaltladı ve çok amaçlı salonlar yaptı. Hiçbir belde ve ilçe ayırımı yapmadan, her zaman ve en zor günümüzde yanımızda olan Aziz Kocaoğlu ve mesai arkadaşlarına Foça halkı adına teşekkür ediyorum. Yolun açık olsun Büyük Başkan” diye konuştu.

BAĞARASI ATIKSU ARITMA TESİSİ
10 bin 500 kişiye hizmet verecek şekilde düzenlenen tesisin yenileme çalışmaları için toplam 887 bin TL harcandı. Günlük 2 bin 100 metreküp arıtma kapasitesine sahip olan tesiste, 2011 yılında 270 milyon 584 bin metreküp çamur arıtılırken, 2012 yılının ilk altı ayında ise 141 milyon 661 bin metreküp çamur arıtıldı. Tesiste otomatik ızgara, havalandırma havuzu, son çökeltim havuzu, geri devir haznesi ve klor temas tankı üniteleri yer alıyor.

İZSU ATIKSU ARITMA TESİSLERİ :

1. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi :605.000 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

2. Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisi :21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

3. Havza Atıksu Arıtma Tesisi :21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

4. Foça Atıksu Arıtma Tesisi :9.763 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

5. Yüksek Teknoloji Ens. Atıksu AT :2.250 m³/gün ( Biyolojik Arıtma)

6. Gümüldür Atıksu Arıtma Tesisi :1800 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

7. Bağarası Atıksu Arıtma Tesis :10.500 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

8. Kozbeyli Atıksu Arıtma Tesisi :500 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

9. Halilbeyli Atıksu Arıtma Tesis :1.300 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

10. Aliağa Atıksu Arıtma Tesi :21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

11. Ürkmez Atıksu Arıtma Tes :2.000 m³/gün (Doğal Arıtma)

12. Selçuk Atıksu Arıtma Tesisi :10.200 m³/gün (Doğal Arıtma)

13. Balıklıova Atıksu Arıtma Tesisi :1.000 m³/gün (Doğal Arıtma)

14. Hacıömerli Atıksu Arıtma Tesisi :250 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

15. Urla İlçesi Atıksu Arıtma Tesisi :21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

16. Bayındır İlçesi Atıksu Arıtma Tesis:6.912 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

17. Torbalı İlçesi Atıksu Arıtma Tesisi:21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

18. Ayrancılar-Yazıbaşı İlçesi AAT :6.912 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

19. Menemen İlçesi Atıksu :21.600 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

20. Seferihisar İlçesi AAT :10.800 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

21. Kemalpaşa İlçesi AAT :12.960 m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

22. Gödence Atıksu Arıtma Tesisi ::250 m³/gün (Biyolojik Arıtma)

23. Özdere Atıksu Arıtma Tesisi : 25.000m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

24. Doğanbey Atıksu Arıtma Tesisi : 25.000m³/gün (İleri Biyolojik Arıtma)

KAYNAK : EGEDE SON SÖZ

Bu arıtmaların tamamı 3 senede değil 8 - 9 yılda tamamlanmıstır. Bence arıtma yapmak yerine artık kente deger katacak gösterişli projeler yapmalıdır. Sonucta bu arıtmalar şuan izmire yeterlidir


yiğido5858

7 yıl önce - Sal 14 Ağu 2012, 18:09

bir şehir için arıtma tesisleri çok önemlidir izmirde kirletilmiş atıksular arıtıma tabi tutularak çevre kirliliğinin önüne geçilmek isteniyor bu sayede yakında izmir körfezinde denize girmek hayal olmaktan çıkacakuzay
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 02:46

Bu arıtmalar şu an için de yeterli durumda olmuş olsaydı sürekli arıtma tesisi açılışı da olmazdı . Unutmayalım İBB çevre sınırları içerisine yeni bağlanan kaza bölgeleri ve ilçelerin çoğunda hattaha hiç birinde atık su arıtma tesisi bulunmamaktaydı .Atık su arıtma tesisi öncelik olarak gösterildi sonuçta o denize deşarj olmadan bırakılan pis sular hepimizin sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Böylece çevreye en duyarlı belediye seçilmesi bence en doğru belediye İzmir Büyük Şehir Belediyesi olacaktır görecemde budur .Not: Bilgilendirme yanlış diyen arkadaş , hangi konuda yanlışlık vardır . Çevre bilincine en iyi yatırım yapan belediye şu anda İBB'dir . Görüşümde budur , diğer şehirlerde ki arıtma tesisleri 2000 yılı öncesinde açılışı yapılmış çoğunluğu da bu dönemlerde bitirilmiş .Fakat İzmir'de ki nüfusa oranla en fazla su arıtan şehir Türkiye kapsamında İzmir'dir. Yalan yanlış cümleler kurulmamıştır , bugüne kadar yapılan su yatırımları İzmir için ve İzmirliler için yapılmıştır. Denize verilen her pis suda bizlerin sağlığını tehdit etmektedir. Bilip bilmeden konuşmayalım , sayısal bazda hesaplandığında bir çok şehiri geride bırakmış durumdadır .


En son uzay tarafından Çrş 15 Ağu 2012, 16:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mert101

7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 14:53

Alıntı:
Böylece çevreye en duyarlı belediye seçilmesi bence en doğru belediye İzmir Büyük Şehir Belediyesi olacaktır görecemde budur


İzmir belediyesi arıtma yapıyor olabilir ama en cevreci baskan demek saçma olur. İstanbulda bunların kac katı büyüklükte arıtma tesisleri yapıyor belediyeler , mersin belediyesi sehrin en büyk arıtmasını yaptı , samsun yapıyor .. Kısacası her kent nüfusuna göre arıtma yapıyor ve yapmak zorundadır.. Ama bence izmirdeki arıtmalar şuan yeter , onun yerine sehre birseyler yapsın..Mesela söz verdigi akvaryumu yapsın


uzay
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 15:02

Bu şehirde zaten en büyük arıtma tesisi mevcut yani boş yere 50 kere aynı arıtma tesisini yapmanın hiç bir yararı yok . Hangi büyükşehir her kazaya köye veya turistik ilçesine bu kadar arıtma tesisi yapıyor. Şimdi bakla sıyırır gibi sıyırmayın , zaten İzmir'in arıtma tesislerinin derecesine bakmak yeter boş muhabbete gerek yok . İzmir arıtmada 1.

Çiğli Atık su Arıtma Tesisi İzmir'in en büyük arıtma tesisidir. Günde ortalama 600 ton çamur üretilmektedir. Şimdi yapılmakta olan çamur çürütme ve kurutma tesisi sayesinde arıtmalardan çıkartılan çamurlar çürütülerek toprak iyileştirici ve beton malzemesi olarak geri kazanım elde edilmiş olacaktır. Hem çevre bu sayede daha fazla korunmuş olacaktır hemde çıkan çamurlar ekonomiye kazandırılmış olacaktır . Ayrıca tesislerde rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi kullanmak için düğmeye basılmış köy depolarının tümüne klorlamak için güneş enerji sistemleri kurulmuştur .


Şimdi sırada Çiği Atık su arıtma tesisin de 4. faz inşaatına gelmiştir buda yapılınca İzmir arıtma tesisinde hiç bir sorun yaşamayan ve çevre bilinciyle hareket eden en iyi ilk şehri haline gelecektir. Şu anda bile öyle zaten Türkiye'nin % 35'inden fazla suyunu arıtan tek belediye İBB'dir.En son uzay tarafından Çrş 15 Ağu 2012, 15:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mert101

7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 15:18

Alıntı:
Hangi büyükşehir her kazaya köye veya turistik ilçesine bu kadar arıtma tesisi yapıyor. Şimdi bakla sıyırır gibi sıyırmayın , zaten İzmir'in arıtma tesislerinin derecesine bakmak yeter boş muhabbete gerek yok . İzmir arıtmada1


o belediyenin söylentileri sende inanmıssın
arıtmada 1. istanbul

http://www.iski.gov.tr/Web/statik.aspx?KID=1001286

mersinde 1.000.000 kapasiteli arıtma tesisi mevcut

http://www.reklam_link.com/21476_mersin_de_yapila ...i_uretecek

Bunlar sadece 2 kent diger kentlerinde cogunda var ama yazma geregi duymadım.. Kısacası arıtma tesislerini sadece izmir yapmıyor , her kent bütcesine göre birseyler yapıyor.. Demek istemem o ki arıtmalar yeterli artık kente yatırım yapsın


35 gökhann
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 15:26

Gümüldür' de arıtma tesisi yapımı vardı ne alemde.Ne zaman bitecek bilgisi olan var mı?

uzay
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 15:33

İstanbul 'un tesislerini bende çok iyi biliyorum . Fakat sende orada yazılanlara bakarsan zaten neredeyse hepsi 2000'den önce açılmış tesislerdir. 1980'li yapıları tesisleri bile vardır içlerinde.


İzmir arıtmada 1. derken işte biz sizden daha çok su arıtıyoruz anlamında söylenmemiştir. Arıtma tesisleri , nüfus baz alındığında şehirde ki nüfusa göre en fazla arıtma tesisinin konuşlanmış olduğu şehir anlamındadır. Yani şöyle anlatayım . İstanbul'da ki bu tesisler nüfusun % 25'ine bile etki etmezken İzmir'de ki bu tesisler % 85, 90lara yaklaşmış durumdadır. Arıtılacak su nüfus bazında işlenir , İstanbul'un tesisleride ayrıca kapasitesinin altında çalışmaktadır.

Şu anda İzmir'in elinde yapımı süren Özdere Doğanbeyli arıtmaları aslında bitirildi şu anda testleri sürmektedir. Üstüne çamur çürütme ve kurutma tesisinin tamamlanması , 4 . faz inşaatının tamamlanması ve bir elin parmaklarını geçmiyecek kadar köylere paket arıtmaların yapılması gerekmekte .


Birde bunlar bitirildikten sonra deniz suyunu içme suyuna dönüştürecek büyük çaplı bir arıtma tesisi yapılacaktır . Çok birşey kalmadı İzmir su konusunda sınavından başarılı geçti .


Gökhan Bey Gümüldür derken Doğanbeyli ve Özdere tesislerinden mi bahsetmektesiniz ? Bu tesisler şu an için bitirilmiş , testleri yapılmaktadır . Bu ay içerisinde açılışı yapılacaktır her iki tesisinde .


İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 15:38

Alıntı:
Bu şehirde zaten en büyük arıtma tesisi mevcut yani boş yere 50 kere aynı arıtma tesisini yapmanın hiç bir yararı yok . Hangi büyükşehir her kazaya köye veya turistik ilçesine bu kadar arıtma tesisi yapıyor. Şimdi bakla sıyırır gibi sıyırmayın , zaten İzmir'in arıtma tesislerinin derecesine bakmak yeter boş muhabbete gerek yok . İzmir arıtmada 1.


Araştırmadan niye konuşuyorsunuz arkadaşlar. Türkiye'nin arıtmada birincisini bilmiyorum ama Ankara'yı çok iyi biliyorum.

Sincan Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi : 765 bin m3
Çubuk Atıksu Arıtma Tesisi : 19.2 bin m3
Karaköy Atıksu Arıtma Tesisi : 42 bin m3
Ayaş Sinanlı Atıksu Arıtma Tesisi : 6.5 bin m3
Elmadağ Atıksu Arıtma Tesisi : 8.7 bin m3
Kazan Atıksu Arıtma Tesisi : 10.3 m3
Toplam : 851.7 bin m3
(Bu rakama küçük ilçelere yapılan paket arıtma tesisleri dahil değildir, hani o İzmir'in yazdığı 250m3'lük, 500m3'lük tesisler bizde dikkate alınmıyor bile)

İzmir'in toplam rakamı ise 833 bin m3'tür.

İzmir'de arıtma yatırımları iyidir, başarılıdır da Türkiye'nin birincisi falan değildir.


uzay
7 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 16:12

İzmir 'in toplam arıtma rakamı 861.000 m3'tür. Sayısal verinz yanlıştır . Nüfus bazından bakılırsa şu anda Türkiye'nin en iyisi durumundadır .

Alıntı:
TÜİK’in son verilerine göre İzmir, Avrupa Birliği standartlarındaki arıtma sayısı ve arıtma kapasitesi bakımından yine Türkiye’nin lider kenti oldu. Türkiye’de ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtılan 1 milyar 31 milyon metreküp atık suyun yüzde 24.8’i, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma tesislerinde arıtılıyor.

Su kaynaklarının, tarım alanlarının ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımlarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 23 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan son verilerine göre, hem Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı hem de arıtma kapasitesiyle yine birinci sıraya oturdu. 2010 yılında Türkiye genelinde ileri biyolojik yöntemle arıtılan 1 milyar 31 milyon metreküp atık suyun 256 milyonu yani yüzde 24.8’i, Türkiye nüfusunun yüzde 4.8’lik bölümünü oluşturan İzmir’de arıtıldı. İstanbul’da 135 milyon metreküp, Bursa’da 117 milyon metreküp, Kocaeli’nde 91 milyon metreküp, Antalya’da ise 87 milyon metreküp atık su ileri biyolojik yöntemle arıtıldı. İzmir’de arıtılan tüm atık suların yüzde 97.4’ü ileri biyolojik yöntemle arıtılırken bu oran Kocaeli’nde yüzde 90.3, Bursa’da 87.3, İstanbul’da ise yüzde 15.3 oldu. Ankara’da ise ileri biyolojik yöntemle arıtma yapan arıtma tesisi bulunmuyor. TÜİK 2010 Belediye Atık Su İstatistiklerine göre, İzmir’in ileri biyolojik yöntemle arıttığı atık su miktarı, İstanbul ve Ankara’nın biyolojik yöntemle arıttığı atık su miktarından daha fazla.

En fazla tesis İzmir’de
Türkiye genelinde ileri biyolojik yöntemle arıtma yapan tesis sayısı 53 iken, bu tesislerinin 13’üne sahip olan İzmir, (12’si Büyükşehir Belediyesi’nin biri Bergama Belediyesi’nin), en fazla ileri biyolojik arıtma tesisine sahip il oldu. İzmir’i; 11 ileri biyolojik arıtma tesisi ile Antalya, 5 ileri biyolojik arıtma tesisi ile Kocaeli ve 3 ileri biyolojik arıtma tesisiyle İstanbul izledi.

TÜİK verilerine göre, 2010 yılında Türkiye’de işletilen 326 belediye belediye atık su arıtma tesisinde toplam olarak 2.72 milyar metreküp atık su arıtıldı. 326 tesisin 199 adedinin biyolojik, 53 adedinin ileri biyolojik, 39 adedinin fiziksel, 35 adedinin ise doğal arıtma tesisi olduğu belirlendi. Arıtılan toplam 2.72 milyar metreküp atık suyun yüzde 37.9’ü ileri biyolojik, yüzde 34.3’ü biyolojik, yüzde 27.6’sı fiziksel ve yüzde 0.2’si doğal yöntemle arıtıldı.

Zorunlu olmamasına rağmen, çevre mevzuatında AB kriterlerine uyarak biyolojik arıtma sisteminde “ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri” kurmayı tercih eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugün arıtma kapasitesi ve yöntemiyle Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğal filtreli, biyolojik ve ileri biyolojik olmak üzere İzmir genelinde 24 arıtma tesisinin işletmesini gerçekleştiriyor.

Zorunlu değil ama biz yaptık
Türkiye’de geniş kapasiteli arıtma yapan tek belediye olduklarının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yerel ve bölgesel bazda İzmir olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Ülkemizde henüz zorunlu olmamasına rağmen, Avrupa Birliği ülkelerinde zorunlu olan ileri biyolojik atık su arıtma tesislerini İzmir genelinde hayata geçiriyoruz. Şu an evsel atıkların yüzde 97’sini ileri biyolojik yöntemle arıtıyoruz” diye konuştu.

İzmir sınırlarına dahil olan tüm ilçe ve beldelerde evsel atık su sorununu, kurdukları ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri ile çözdüklerini söyleyen Kocaoğlu şöyle devam etti: “Arıtma tesisleri ile ülkemizin en önemli havzaları arasında bulunan Gediz, Küçük Menderes, Nif ve Yarımada havzalarını, su kaynaklarını, kentsel ve kırsal alanları kirlilikten kurtardık. Doğanbey ve Özdere ileri biyolojik atık su arıtma tesislerimizi de bu yıl içerisinde hizmete alacağız. Ayrıca Çiğli Arıtma Tesisi’nin kapasitesini artırmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

21 ilçenin tamamı
220 milyon metreküp arıtma kapasitesiyle halen Türkiye’nin en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olma özelliğini koruyan Çiğli’nin (2000 yılı) yanı sıra, 2001 yılında Güneybatı ve 2004 yılında Havza ile 2008 yılında Foça ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri hizmete girdi. 2007-2010 döneminde yaklaşık 50 milyon liralık yatırımla Torbalı, Menemen, Aliağa, Urla, İzmir Yüksek Teknoloji, Seferihisar, Ayrancılar-Yazıbaşı, Bayındır ve Kemalpaşa’ya arıtma tesisi kurarak mevcut tesislerle birlikte 21 ilçe merkezinin tamamının atık sularının arıtılmasını sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarıyla İzmir ve Sığacık körfezleri, Akarca Koyu ve K. Menderes Nehri ile Güzelhisar ve Nif çaylarını binlerce ton kirlilikten kurtardı.
KAYNAK : http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=9849Bunlarda sayısal verilerinizi çürütmüş durumdadır. Ayrıca yeni yapılan tesislerle birlikte 15 tesis olmuştur. Bergamayla birlikte 16 ileri biyolojik tesis bulunmaktadır. Dünya'nın kabul ettiği sistemdir ileri biyolojik sistemler. Tüik'in verilerine de yalan sallayacak değilsinizdir umarım .sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet