Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

14 yıl önce - Çrş 16 Şub 2005, 23:10
AB bizimle dalga mı geçiyor?!!

Fransa: Azınlıklar ülkeyi böler
Avrupa Konseyi'nin azınlık kavramını kabul etmesini istediği Fransa, 'Azınlık kavramı ülkeyi böler' cevabını verdi.

Avrupa platformlarında Türkiye'nin önüne sürekli sorun olarak getirilen azınlıklar konusu bazı Avrupa Birliği (AB) üyeleri için de sorun yaratıyor. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele İçin Avrupa Komisyonu (ECRI) hazırladığı bir raporda, Fransa'ya azınlıklar konusunda uyarıda bulundu. Raporda, Fransa'nın azınlık kavramını yasal olarak kabul etmemesi eleştirildi. Fransa'nın yanıtı ise, "Azınlık kavramı Fransız hukukuna yabancıdır" oldu.

devami : http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~3@n ...924,00.asp

Bu arada suna da bir göz atin.Bizde kiliselere isik taktirsak mi acaba?Kuran da insanlarin camiye ezan ile arilmasi gerektigi yazmiyr mu?Hollandada ki azinlik niye dinini tam olarak yerine getiremiyor?

Ezan yerine ışık
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın yakınlarındaki Hoofddorp kasabasında bulunan Al-Rahman Camisi'nde, minareden ezan okunması yerine, ışık kullanılacağı açıklandı.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~3@n ...00.aspıııı

Gökçe Katun
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 00:44

Aynı haberi dün Yeniçağ gazetesinde okumuştum. Bence de çok anlamlı.

http://www.reklam_link.com.tr/manset.asp?nta= ...altid=2698

Haberin baş kısmı hükümetin AB'nin dayatmasına karşı takınamadığı tutumu eleştiriyle başlıyor ama devamı Fransa'nın tutumuyla ilgili.

messiah_haktan

14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 00:58

Gökce gönderdigin metin böyle basliyor : AKP hükümeti, "Çocuklarınıza İslamı öğretmeyin" diye emir verme küstahlığında bulunan Avrupa Konseyi''ne cevap veremedi. Cok sacma ve abartili!AB din dersinin Türkiye'de mecbur tutulmamasi gerektigini söylüyor ve bu konuda cok hakli! Alevi,yahudi,hristiyan ve ateist kisilerin din dersine zorla girmesi bence uygun degil.Ben de almanya da zorunlu din dersine girmek istemezdin.Ve gelecek sene alevi vatandaslar icin okulda din kurslari acilmali.

Gökçe Katun
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 01:21

Haberin o kısmıyla ilgili istersen başka bir başlık aç ama o haberi buraya koymamın nedeni devamının senin yazdığın konuyla ilgili olmasıydı.

Ama mutlaka konuşacaksak, bence AB o konuda da haklı değil.

AB'nin bize sürekli müdahale etmesine zaten izin vermemeliyiz.

Onlar dalga mı geçiyor alay mı ediyor bilmem ama birileri onların karşısında küçüldükçe küçülüyor. Bakınız Papa heykeli önündeki tarihi rezalet.

En son Gökçe Katun tarafından Prş 17 Şub 2005, 01:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

messiah_haktan

14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 01:31

AB'nin bize cok yarari oldu,bu süphesiz,bunu tartismaya gerek yok.Bizi atatürkün kurdugu Cumhuriyeti,"atam yolundayiz" gibi sözlerle demokratik daha dogrusu insan haklarinin yüksek oldugu bir yerde yasadigimizi anlatmaya calistilar daha dogrusu yutturdular.AB gözümüzü actirdi.2 sene icinde cok sey degisti ama bu onlar istedi diye olmadi,zamani gelmisti,halk bunu kabullendi! 2 yil icinde ölüm cezasi olsun,kendi dilinde ögretim olsun,fikir özgürlügü olsun,medya olsun,ne bileyim tüketici haklari bile degisti, bir cok yenilik gerceklesti.Halkin gözünde bunun sebebi AB ve simdi ne derlerse desinler koyun gii dedikerini yapiyoruz.Usta cirak isi bu,zamani gelecek biz kendi degerlerimizi anlayip,kafamiza yatmayani kafalarina vura vura anlatacagiz!Köprüyü gecmeden ayiya dayi deme isi!Umarim öyledir ve önümüze atilan herseyi kabullenmeyiz!

Gökçe Katun
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 01:38

kendi dilinde ögretim olsun

Gerçekten çok güzel...

Madem AB senin dediğin gibi bütün bu güzelliklerin, demokrasinin, insan haklarının yuvası neden o zaman Fransa azınlık tanımıyor da biz bu "azınlık" dilleriyle öğretim yapmayı marifet sanıp alkışlıyoruz?

Alıntı:
AB'nin bize cok yarari oldu,bu süphesiz,bunu tartismaya gerek yok.

Hayır, çok gerek var.

Erkut Ferhan Köprülü
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 01:44
!!

öncelikle çok bilmişlik yapmak istemem ama

AB bizle alay mi gecıyor?!!

gibi bir cümle ilginç..Aslında başlığın içeriğini okuyunca ironik gelmedide değil.Çünkü eleştirdiğin ve söylemek istediğin şeyler-ve kesinliklede haklısın ve katılıyorum-yanında bizde bişiler yapmak istiyorsak kendi dilimize özen göstermeliyiz.Bende çok hata yapıyorum ama alay geçilmez edilir ibaresini söylemek istediim Yoksa haftayada 'Dalga Edilir' ve türevleride bitmez!!

Guldem
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 18:50

Alay gecmek ne demektir yahu?

Anlamadigimdan degil de hafiften uzuldugumden soruyorum bu soruyu!
Turkce'yi dogru yazmak adina.....

Saygilar!

En son Guldem tarafından Prş 17 Şub 2005, 19:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hikmet
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 18:59

Olsun, ben anladim!...
Evet....
Türkiye ile ve Türk milleti ile alay ediyorlar...

messiah_haktan

14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 22:11

Hatirlatayim,konu benim türkcem degil,AB'nin bize olan tavri.Yurt disinda yasadigimdan doyali türkceye özgü bazi kaliplari yanlis kullabilrim.Hadi bunu bir kisi söyledi ve ben hatami gördüm ama ayni seyi tekrar yazan üyelerin amaci ne?!!Bir kere söylenmis bir daha ne tekrarliyorsunuz?

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET