Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mehmet emin

6 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2012, 11:51
İsrail hakkında okunması gereken bir stratejik analiz

Alıntı:

Netanyahu: Önce Tahran'ı sonra İstanbul'u alacağız!

Dünle beraber İsrail’in Ortadoğu’da saldırgan askeri güç gösterimi hakkında meşum haberler geldi. İsrail 1967’den beri birkaç istisna hariç (Osirak bunlardan biri) yakın komşuları üzerinde hâkimiyeti elinde tutup uzaktaki devletlerin işlerine burnunu sokmamaktan hoşnuttu. Fakat Netanyahu’nun İsrail gücünü yakın çevrenin çok ötesine taşıma ve İran’ı saldırıyla tehdit politikası sayesinde eski konfor alanının çok ötesine adım atmaya hazır ve istekli bir İsrail var.

Netanyahu’nun saldırgan yaklaşımının tesadüfî olmadığını gösteren UPI haberine göre İsrail, görünüşte doğalgaz arama çalışmalarını korumak amacıyla Güney Kıbrıs’a hava üssü kurmak için müzakereler yürütüyor. İsrail açık denizlerdeki doğalgaz yataklarını ve buralardaki tesisleri korumak için güvenlik hazırlıklarına çoktan girişti. Bunların arasında füzelerin yerleştirildiği devriye araçları, insansız uçaklarla keşif ve gözetleme çalışmaları ve diğer donanma müfrezeleri var ve öncelikli amaç, enerji bölgelerini Lübnan’daki İran destekli Hizbullah saldırılarından korumak.
Bu bölgede Lübnan da hak iddia ediyor. Türkiye de Kuzey Kıbrıs adına ihtilafın tarafı. İsrail hamlesinin bir sebebi de kesin olarak bu.

Fakat uzun vadede en önemli olanı, İsrail’in Türkiye’yi güçle karşılamasıdır. Çok çıplak bir hamledir bu. Türkiye’nin nüfuz alanının alenen işgaldir ve Türk tepkisini çekmesi muhakkaktır. Türkiye’nin tepkisi ise muhtemelen İsrail’in nüfuz alanından gelecektir. Ah evet, mesela Gazze. Ortaya çıkan bu çekişmeye ve nereye varacağını (veya nerede sonlanacağını) sakin kafayla düşünmelidir.
Kıbrıs’taki doğalgaz sahaları üzerinde yaşanana benzer ihtilafları çözmenin tek yolu müzakeredir. İsrail ise müzakereye inanmıyor. Askeri güç gösterime inanıyor. Kıbrıs’taki bir İsrail üssü, Diego Garcia’daki Amerikan üssü gibi (bu üs şu an İran’ı tehdit etmektedir ve Irak-Afganistan işgallerinde de kullanılmıştır) Ortadoğu’da güç gösterimi olacaktır.

ABD’nin dünyanın jandarması gibi davranması ve asla ayak basmaması gereken yerlerde başını belaya sokması yeterince berbattır. Peki savaşlarla ve dipsiz kan banyosuyla dolu bir tarihi olan, sırf Filistinlilerle değil Hizbullah gibi militan Arap gruplarla da ihtilaf yaşayan İsrail’in Türkiye gibi gerçek bir bölgesel güçle karşı karşıya gelmesini biz istiyor muyuz? Türkiye’nin Yunanistan’la asırlık rekabetini, bunun tarihi bir çatışmaya yol açtığını da unutmayalım. Şimdi ise İsrail, Yunanistan’la ayak oyunlarına giriyor ve Avrupa’nın yardıma muhtaç yoksulunun en iyi dostu oluyor. Yunanistan, İsrail’in gücünü kazanıp bunun avantajını kullanmaktan olsa olsa büyük bir mutluluk duyar.

İsrail’in bu şekilde ateşle oynamasını gerçekten istiyor muyuz? Bunun yalnız ve yalnız kötü bir şekilde sona ereceğinden korkuyorum.

Beni kaygılandıran bir diğer konu, bu yeni bulunan petrol yataklarının İsrail’e, ki dünyada zengin-fakir uçurumun en geniş olduğu bir ülkedir, işaret ettiği talih kuşudur. Yeni doğalgaz ve petrol anlaşmaları İsrail seçkinlerini daha da zenginleştirmeyi vaad ediyor. İsrailli politikacılara ve (Meir Dagan gibi) yeni şirketlere danışmanlık için üşüşecek generallere gizli milyarlar akıtacaktır. Zenginliğin akmayacağı yerlerden biri de İsrail’de ona en çok ihtiyaç duyanlar olacak: Fakirler, mahrumlar. Haredi ve Filistinli fakirler, fakir kalacaklar. İhtiyaç sahiplerine dağıtım programı olacaksa şayet o da çok az kişiye nasip olacak. Herşeyden önce, Milton Friedman’ın müridi olan Netanyahu, iktisadi Hobbesçudur. Likud dünyası, kurtlar sofrasıdır. Netanyahu ve ahbap çavuşları gözetilsin de başka hiçbir şey sorun değildir.

Doğrusu, iktidarda kim olursa olsun, yaşanacak şey yine buydu. Farklı olan tek şey, bundan kazanç sağlayanların isim ve yüzleri olacaktı. Ehud Barak iktidar dışındayken kucak dolusu servet sağladığı danışmanlık işlerinden haberdar herkesin bileceği üzere İşçi Partisi ve Kadima daha iyi olmayacaktı. Liberal siyonist rüyalara ve Bağımsızlık Bildirgesine yani İsrail’in kardeşlik, insan haysiyeti ve hoşgörü vizyonunu gerçekleştirme amaçlı bir ulus olduğuna inananlar, yaklaşan petrol patlaması sizi hayal kırıklığına uğratacak. Fakat liberal bir Siyonist iseniz, Tim Hardin’in dediği gibi “inanmak için hala bir neden arayabilirsiniz” şüphesiz.

RICHARD SILVERSTEIN

Dünya Bülteni
Çeviren: M. Alpaslan Balcı

mehmet emin

6 yıl önce - Sal 07 Ağu 2012, 12:30

Okumayan kalmasın..

İBRAHİM DİLBER
6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 05:42

İslam Dünyası'nda Büyük İsrail'in kurulma planlarına destek niteliği taşıyan işgal, bölünme, terör, iç savaş gibi hareketlere müsade edilmemelidir. ABD işgallerinin hangi amaçlara hizmet ettiği bellidir. Irak ve Suriye'de gelişen olayların neye hizmet ettiği bellidir.

Alıntı:
Kuzey Irak da böyle ayrıştırılmıştı
Birinci Körfez savaşından sonra, ABD Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı 36. paralelin kuzeyini uçuşa yasak bölge ilan etti. ABD Irak yönetimine 36. paralelin kuzeyinde karada ve havada faaliyet göstermemesi uyarısında bulundu. Böylelikle Kürtler, merkezi hükümetten ayrıştırıldı. Zamanla Irak'ın Kuzeyi Kürt Bölgesel Yönetimi haline geldi. Yakın zamanda Libya'da da benzer bir durum yaşandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya için "uçuşa yasak bölge" kararı çıkarttı. Bu kararın hayata geçmesinin ardından ABD, İngiltere ve Fransa Libya'yı bombaladı. Benzer bir durum bugün Suriye içinde geçerli.

http://www.milligazete.com.tr/haber/bolucu-246950.htm

mehmet emin

6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 17:38

Alıntı:
İslam Dünyası'nda Büyük İsrail'in kurulma planlarına destek niteliği taşıyan işgal, bölünme, terör, iç savaş gibi hareketlere müsade edilmemelidir. ABD işgallerinin hangi amaçlara hizmet ettiği bellidir. Irak ve Suriye'de gelişen olayların neye hizmet ettiği bellidir.

Batı dünyası ile beraber hareket etmek benimde istediğim bir şey değil ancak;

Kandil gecesi bile katliam yapan bir canavar ile aynı safta olmaktan iyidir, ayrıca uzmanlara göre ne israil nede esad ve yandaşları birbirlerine düşmanlar, hava ihlali yaptığı gerekçesiyle bir uçağımızı düşürüp kurtarmaya gelenlere de utanmadan ateş açan esad yönetimi kendi ülkesindeki tesisleri bombalayan israil uçaklarına karşı sesini bile çıkarmamıştır, bu konuya dikkatinizi çekerim..

cem şentürk
6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 17:43

kürecike üs kuranlar okusun ben ne okuyacağım.

mehmet emin

6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 17:50

Alıntı:
kürecike üs kuranlar okusun ben ne okuyacağım.

Ne alaka? Kürecikteki üs kurulmadan yüzyıllar öncede arz-ı mev'ud vardı..

ömer
6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 17:57

Alıntı:
Netanyahu: Önce Tahran'ı sonra İstanbul'u alacağız!

Bunu netanyahu nezaman söylemis? Ben gercek olduguna inanmiyorum, yoksa buna millet bitarafiyla güler, hem israilin nezamandan beri tahranla istanbulu alma gayesi var?. Bazilarinin bu israil korkusunu anlamiyorum cok gözünüzde büyüttünüz israili. Alti üstü 7 milyonluk bir ülke ABD yardimi olmasa cevre ülkeler tarafindan yutulacak.

Ingilizcesi yada almancasi olan sunu izlesin ve israilinin nekadar abartigildigini anlasin.

Koray Zorlu
6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 18:02

yahudilerin istanbul ile ne alakasi varki hadi yunanlilar rumlar surekli diyor anliyorum da yahudiler ne alaka. dunyada denizde kum tanesi kadar bir varliklari yok tum dunyayi ellerinde oynatmaya calisiyorlar her seye atlayarak boyle gicik bir millet yok bazen hitler i dusunuyorum da.......

06yasin92
6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 18:03

israil istanbul'u almak ister mi bilmem ama türkiye topraklarında gözü olduğu bir gerçek malum arz-ı mevud. türkiyenin uyanık olması lazım çünkü topraklarımızda gözü olanlar var.

mehmet emin

6 yıl önce - Cum 17 Ağu 2012, 18:05

Alıntı:
Bunu netanyahu nezaman söylemis? Ben gercek olduguna inanmiyorum, yoksa buna millet bitarafiyla güler, hem israilin nezamandan beri tahranla istanbulu alma gayesi var?. Bazilarinin bu israil korkusunu anlamiyorum cok gözünüzde büyüttünüz israili. Alti üstü 7 milyonluk bir ülke ABD yardimi olmasa cevre ülkeler tarafindan yutulacak.

Ingilizcesi yada almancasi olan sunu izlesin ve israilinin nekadar abartigildigini anlasin.

Yazının tamamını okusaydınız keşke.. Ayrıca israil abartılıyor tamam ama bazı gerçekleride göz ardı etmemek gerekir, abd, rusya ve çinden sonra balistik füze kabiliyeti en güçlü ülke, kara ve deniz kuvvetleri bize göre fasa fiso ancak hava kuvvetleri göreve hazır uçak sayısında avrupa ve ortadoğuda en fazla rakama sahip..

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET