Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bülent
15 yıl önce - Çrş 16 Şub 2005, 16:51
İran'a füze saldırısı
İran'a füze saldırısı
Son Güncelleme 15:51 16.02.2005
Tahran


İran'ın güneyindeki Buşehr eyaletine bağlı Deylem kentine, kimliği tespit edilemeyen bir uçaktan füze saldırısı düzenlendiği ileri sürüldü.

İran TV'si bu sabah meydana gelen saldırının nükleer tesislerin yakınında olduğunu duyurdu.

İRAN NÜKLEER TESİSİ ÜZERİNDE ABD CASUS UÇUŞU İDDİASI

Bu arada İran İstihbarat Bakanı Ali Yunusi, ABD'nin casus uçakları ya da araçlarının İran'ın nükleer tesisleri üzerinde uçtuğunu söyledi.

İran Öğrenci Haber Ajansı'nın (İSNA) haberine göre, Yunusi, İran halkının İran hava sahasında gördüğü, parlayan nesnelerin çoğunun, nükleer ve askeri tesislerde casusluk amacıyla kullanılan Amerikan araçları olduğunu belirtti.

ABD'nin uzun süredir İran hava sahasında casusluk faaliyetleri sürdürdüğünü ve parlayan nesnelerin de İran'da casusluk yapma amacının bir parçası olduğunu söyleyen Yunusi, “İran'ın, askeri ve nükleer alanda gösterdiği faaliyetler yasaldır ve kimse bu faaliyetlerimiz konusunda söz söyleme hakkına sahip değildir” dedi.

Yunusi, “Bu parlayan nesneler askeri ve nükleer tesislerimize yaklaştığı takdirde savunmamıza hedef olacaktır ve karşılık vermek için gerekli teçhizata sahibiz” diye konuştu.

Bakan Yunusi, ABD Başkanı George Bush'un İran'a yönelik tehditlerini yerine getirme gücü bulunmadığını da söyledi.

Washington Post gazetesi, ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayanarak, İran'ın nükleer programı konusunda kanıt elde etmek için yaklaşık bir yıldır insansız hava araçlarının İran üzerinde uçtuğunu yazmıştı.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,nvid~538089,00.asp

......................

Bu saldiridan önce Hürriyet'de gecen haberler bir hayli ilgi cekici:

İran ve Suriye'den ABD'ye karşı ortak cephe

İran ve Suriye, ABD'nin tehditlerine karşı ortak cephe kuracaklarını açıkladı.
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Arif, ziyaret için Tahran'da bulunan Suriye Başbakanı Naci Otri ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tehditlerle mücadele için her yerde Suriye'ye yardım etmeye hazırız” dedi.

Otri de “bu hassas zamanda yapılan görüşmenin, özellikle Suriye ve İran'ın bazı meydan okumalarla karşı karşıya olması nedeniyle önemli olduğunu” söyledi.
(aa)

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,nvid~537990,00.asp

-----------------------


İsrail: İran'ın 6 ay sonra atom bombası teknolojisi olacak
Londra

İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, ”İran'ın 6 aya kadar atom bombası teknolojisine sahip olacağını” söyledi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmek üzere Londra'da bulunan Şalom, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sorun, İran'ın 2011, 2010 veya 2009 yılında atom bombasına sahip olabileceği değil. Biz, İran'ın bugünden itibaren tüm deneyleri tamamlayarak atom bombasının nasıl imal edileceği bilgisine sahip olacağını tahmin ediyoruz” dedi.
İran'ın 6 aya kadar atom bombası imal etme teknolojisine sahip olabileceğini söyleyen Şalom, “Böylesine uçta bir rejim, yalnız İsrail için değil, dünya için sorundur” diye konuştu.
"İRAN AVRUPA'YI VURABİLİR"
“İran'ın geliştirdiği uzun menzilli füzelerin Avrupa'yı vurabilecek yetenekte olduğunu” savunan Şalom, “İran nükleer bomba imal etmek için elinden geleni yapıyor. Böylesine aşırı uçta bir rejimin atom bombasına sahip olması kabustur” dedi.
Şalom, “İran'ın bölgelerinde birçok terör saldırısına dahil olduğu” iddiasında bulundu ve “Aşırı sertlik yanlılarını tecrit etmek ve İran'da ılımlıları kuvvetlendirmek için elden gelen gayret gösterilmelidir” şeklinde konuştu.
MOSSAD’İN İDDİASI
İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, İran'ın iki yıl içinde atom bombasına sahip olabileceğini söylemişti. İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad da, geçen ay, İran'ın nükleer bomba imali için temel gerekçe olan uranyum zenginleştirme işleminin eşiğine geldiğini öne sürmüştü.
İngiltere, Fransa ve Almanya, Tahran hükümetiyle müzakerelerde bulunarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı sayesinde nükleer araştırmaların barış amaçlı olması yönünde aşama kaydetmişlerdi.
Tahran yönetimi, nükleer enerji araştırmalarının bütünüyle elektrik üretimi gibi sivil amaçlı programlar için yürütüldüğünü belirtiyor.
(aa)

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,nvid~538073,00.asp


En son Bülent tarafından Prş 17 Şub 2005, 23:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Bülent
15 yıl önce - Çrş 16 Şub 2005, 17:00

Buda dün yayinlanan haber, insanin aklindan artik savas basliyor diye geciyor...


Guardian: ABD Kuzey Irak'a yığınak yapıyor
Son Güncelleme 00:10
15.02.200
Londra


İngiliz The Guardian gazetesi, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine olası müdahalesine karşı ABD’nin Kuzey Irak’a yığınak yaptığını yazdı.

Gazetenin haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde, Kerkük konusunda iç baskı artarken, bakanlar, "yenilenmiş bir askeri müdahalenin işaretlerini" verdi.

Bunun, Ankara’nın ABD ile ilişkilerinde yeni gerginliklere yol açacağına dikkat çekilen yazıda, adı verilmeyen bir Türk diplomatın sözlerine de yer verildi.

"KERKÜK KUDÜS GİBİDİR"

Diplomatın, "Kerkük şu anda bir numaralı güvenlik meselesi ve kamuoyu kaygısıdır. Kerkük, potansiyel barut fıçısıdır. Bizim için özel statüsü vardır. Kudüs gibidir. Tüm insanlara aittir. Irak’a müdahale etmek istemiyoruz. Ama kırmızı çizgilerimiz var: Kerkük ve etnik azınlıklara saldırılar" sözlerine dikkat çekildi.

Kerkük’ü kontrol edenin, Irak’ın bilinen petrol rezervinin yüzde 40’ını kontrol edeceğine işaret edilen yazıda, böylesi bir zenginliğin, bağımsız bir Kürt devletini ekonomik olarak kendi ayağının üzerinde tutabileceği kaydedildi.

"ABD’NİN PKK İSTEKSİZLİĞİ ANKARA’YI HAREKETE GEÇİREBİLİR"

ABD’nin, Irak’ın kuzeyindeki yaklaşık 4 bin PKK militanını ortadan kaldırma konusunda gösterdiği isteksizliğin, Ankara’yı "işi yapmak" için harekete geçirebileceğine de dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmelerde olayları yatıştırmaya çalıştığı ifade edildi.

"ABD ÜSLERİ TAKVİYE EDİLDİ"

Yazıda şöyle denildi:

"Batılı güçler Kürt bağımsızlığına karşı olmaya devam etse de, ABD gibi, AB de herhangi bir müdahaleye kaşlarını çatacaktır. Kuzey Irak’taki ABD üslerinin önlem olarak takviye edildiği bildiriliyor."

KÜRTLERİN TALEBİ

Tam bağımsızlığın, çoğu Kürt için bir umut olarak kalmaya devam ettiği belirtilen yazıda, "İstedikleri federal anayasal güvenceleri elde etse de ve eski iç düşmanlıklar ortadan kalkmış olda da (Kürtler), er ya da geç, George Bush’un son dönemde bir evrensel hak olarak ilan ettiği özgürlük ve self determinasyon hakkı arayışında olacaklardır" denildi.

Yazının son bölümünde ise, Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani’nin, "Türkiye iç işlerimize müdahale etmemeli. Böyle bir müdahalenin sonucu bir felaket olur" yönündeki sözleri de anımsatıldı.
(ANKA)

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~3@n ...459,00.asp


Bülent
15 yıl önce - Çrş 16 Şub 2005, 17:21

Hürriyet son dakika haberlerinde simdi bu mesajlar yayinlandi:

Iranli yetkili: Deylem'deki patlama bir ucaktan düsen yakit tanki yüzünden oldu.
16:20


-----------

Iran Devrim Muhafizlari: Saldiri yok, ama yakit tankida düsmedi.
16:38
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET