Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 14

Sivas'ın gelişimi nasıl hızlandırılabilir?
Kaplıcalar ile sağlık turizmi 5.8%  5.8%  [7]
Kültür Turizmi 8.3%  8.3%  [10]
Kış Turizmi 5.0%  5.0%  [6]
Sanayi 62.0%  62.0%  [75]
Çağrı merkezleri 7.4%  7.4%  [9]
Üniversiteler 11.6%  11.6%  [14]
Toplam Oy : 121

turan58

2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 17:08

Benim gece saat 01 sıralarında yazdığım yorumda ne vardida iptal ettiniz yazdığım yorumu tekrar yazayım
Adadeta Sivas cezalandiriliyor 1950 li yıllara kadar bırak bu günkü çevrenizdeki iller ile yarışmayı Türkiye geneli nde ilk 10 lardaydi ama şimdi Sivas'ı tokatla yozgatla yarış içine sokuyorlar hala Sivas bunlarla yarış içinde kaldı ise ATATÜRK zamaninda yapılanlar sayesinde ayakta kalıyor yoksa şimdiye tam bir köy olurdu ne yapıldı ise rahmetli ATATÜRK zamaninda yapıldı ATATÜRK den sonrada cezalandırılıyor helede bu şu anki yonetim tam bitiriyor inşallah Sivas'ı bitirmeden bir an önce bu yönetimden kurtuluruzda Sivas'ta eski günlerine döner yoksa valisi olan kasaba yapacaklar.tesfikte Sivas'ı İstanbul Ankara Bursa Kocaeli ile yaristiriyorlar 4 bölgeden gelişmiş büyük şehir olmuş illeri 6 bölgeden bu nasıl bir adalet anlayışı bu nasıl bir hakhukuk 130 kiloluk boksörü 50 kiloluk boksörle maç yaptiriyorsun o halde hala 130 kiloluk boksöre çalışıyorsun sizin adaletiniz bunu yanı.

Denizcem
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 17:26

Turan58 abi. Sivasta dogru soyleyeni 9 koyden kovuyorlar. Eger sivasta hersry mukemmel ve muthis deseydin, sivas turkiyenin en gelismis sehri deseydin, sivas mukemmel yatirim aliyir deseydin herkez begenirdi.o yuzden yazdiklarinin silinmesi cok normal. Benim yazdiklarimda siliniyo. Cunku elestiriyi hazmedemeyenler var

MUAMMER TÜRK
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 18:33

Sivasın ihtiyacı olan teşvikler verilmediğinden ,kasten verilmediğinden özel sektör yatırım yapmaz,yapmıyorda,yapılanlarda devede kulak,ne diyoruz kardeşim bu şehire demirçelik ve şeker fabrikası şartoğlu şart diyoruz değilmi?kimden istiyoruz tabiki devletten,devleti yönetenler ne diyor ben fabrika mabrika yapmam,ne haliniz varsa görün,göçüyormusunuz,açlıktan ölüyormusunuz ne haliniz varsa görün,halbuki devlet kurulurken ,sosyal hukuk devleti olarak kuruldu,devletin 1. amacı zaten halkına ,milletine iş imkanı vermek,barınma imkanı sağlamak,güvenliğini sağlamak,özgür bir birey olarak tüm insanlarını ,birarada mutlu şekilde yaşatmak,devletin asli vazifesi zaten budur,zamanında işte ATATÜRK yapmış,fabrikasını kurmuş,yanına işçilerin barınacağı lojmanını kurdurmuş,yanına çocuklar için kreşini parkını kurdurmuş,yanına işçiler fahiş fiyattan düğün salonlarına gitmesin diye,lokalini,düğün salonunu filanda kurdurmuş,kiraz paralarıyla,domates,hıyar paralarıyla ruslara,fransızlara fabrika kurdurmuş,makineleri kullanacak ustaları eğittirmiş,devlet böyle birşey,devlet fabrika yapmaz ,yapılmışıda ona buna yok pahasına satar,diye birşey söz konusu olamaz,devlet ürettiğiyle,üretenlerden aldığı vergilerle,büyür, yatırım yapar,haa bunları yapmazsan ,işte evi olana yüklersin tapu ve çevre temizlik vergisini,arabası olana yapıştırırsın habire trafik cezalarını,köyünden dışarı çıkmayan traktöre 2.köprüden kaçak geçme cezasını yapıştırırsın,src ydi,kimlikti,pasoporttu,paso ligdi gibi şeylerden ne kopartabiliyorsan kopartırsın,herkese daha doğrusu üstünde arasası ,evi arazisi olanlara zorla sgk borcu yapıştırırsın,ekonomik verilerden bahsederkende ,imkb ,döviz,faiz,bono filan bahsedersin,böyle bir ekonomik model dünyada yok,milyonlarca okumuş insan işsiz güçsüz dolaşırken,bu insanlara gidin özel sektöre başvurun demek devletin vazifesi olmamalı..

Sivası konuşuyoruz dediğim fabrikaların kurulmasının şart olduğunu söylüyoruz,tmm bu fabrikaları devlet olarak yapmıyorsun,görüyorsunki türkiyede en çok göç veren şehir sivas,böyle 1 şehri 4.torbaya atıp,katseri,malatya ve diğer gelişmiş illeri 6.torbaya koyarsan ,iller arasında ekonomik uçurum yaratırsın,sivaslılarda bu konuda masum değil,tutum ve davranışlarıyla,siyasi tercihleriyle, bugünkü gelişmemişlik durumunda büyük pay sahibidir,bu şehire kolay kolay dışardan özel sektör gelip yatırım yapmaz,helede teşvikde sivasdan daha avantajlı bir malatya ve kayseri varken hiç yapmaz,diğer hususda özel sektörün tutumu,diyelimki hertürlü teşvik verildi,adam sivasdan nefret ediyor,yine yapmaz,sivasdada öyle yatırım yapacak kapasitede zengin kişi yok,olanda yapmıyor memleketine yatırım,sivaslılar yatırım yapmıyorsa ben niye yatırım yapıyım diye düşünür insan,kaldiki bugünki siyasal ortamda sivasa ve sivaslılara düşman enaz %7o lik bir kitle var,o insanlardan biz yatırım bekliyor oluruz,şuan faaliyet gösteren siyasi partiler içindede üretim ekonomisini savunan 3 parti var,saadet partisi,chp,iş aş haydar başın partisi,diğer tüm partilerin ekonomik modelinde üretim müretim yok,diyeceğim oki sivas oyatırım trenini çok yıllar önce kaçırdı,şimdi otren bidaha burdan geçermi diye bekliyor,çok zorr ihtimal bana göre..

Sivasın ciğerini söküp malatyaya taşıyan anap zamanındatren kaçtı,demirel demirçeliği sivasa kurmak için geldiğinde adamın avradına küfredip,domates ve taş yağmuruna tutup,demirçeliği iskenderuna yaptırırken kaçtı,refah döneminde yozgat,kayseri,konya,malatya ekonomik olarak hertürlü kalkınırken sivas bu dönemde git gide geriledi,anaptan kurtulalım diye shp ye destek olurken,onlarında sivasa çivi çakmayıp bide prokavasyon yapıp iyice sivası hertürlü,siyasal,sosyal,ekonomik açıdan batağa sapladı ordada tren kaçtı,bugünkü siyasal yapıdada zaten sivas diye bir şehrin en küçük yaptırım gücü yok,trabzon ve rize lobisinin insafına kalmış bir şehir sivas..

Şöyle bir durumda yok ,onuda belirtmiş olayım,hani bugünki iktidar bizi diğer illerden geri bıraktı,200 bine yakın insanı göçettirdi,bizde treni değişiyoruz başka yere gidiyoruz ,ozaman yatırım gelir belki diye düşünen varsa onlarda yanılıyor,şuan öyle mecliste üretimi savunan,partiyok,iyi kötü bu şehir elndeki ekonomik gücü en iyi şekilde değerlendirecek ,yoksa bu şehrin insanı habire göçedecek ..

UfukRaifoğlu
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 18:42

Alıntı:
Sivas'ı İstanbul Ankara Bursa Kocaeli ile yaristiriyorlar 4 bölgeden gelişmiş büyük şehir olmuş illeri 6 bölgeden

Alıntı:
türkiyede en çok göç veren şehir sivas,böyle 1 şehri 4.torbaya atıp,katseri,malatya ve diğer gelişmiş illeri 6.torbaya koyarsan

Böyle bir şey yok.

recepsivas
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 18:55

Değerli arkadaşlar, yeni yapılacak Demirağ OSB ile birlikte 40bin yeni istihdam oluşacağı söyleniyor. Bu en az 100bin kişilik nüfus artışına sebep olur, tabi bu 1-2 yıl içinde olacak birşey değil 5-6 yılda anca oturur sanayi.
Bu yeni 100.000 kişilik nüfusun en az 80.000'i Sivas Merkez'de ikamet eder. Çünkü harita üzerinden çevre yolunu ölçtüm Demirağ OSB Ulaş ve Sivas'a neredeyse aynı uzaklıkta.
Sivas Merkez bence önümüzdeki yıllarda sanayi etkeniyle birlikte 500.000 nüfusa ulaşır.
Bizim için önemli olan nüfusu birdenbire arttırmaktan ziyade, kontrollü şekilde,plan program dahilinde şehrin altyapısı ve sosyal yapısını nüfusa uygun hale getirmek olmalı.
Nüfus 500.000 olduğunda trafik, imar, çarpık kentleşme gibi sorunlar artacaksa, şehir sosyal olarak bugünkünden ileri gidemeyecekse bunun pek bir anlamı olmaz.

Sultankent
2 ay önce - Pts 20 Tem 2020, 02:05

Bir il ne bekler ulaşım eğitim sağlık ve sanayi.

Bu saydıklarımız Sivasda yok.

Bazi arkadaşlar arada bir ziyaret yapıp gelenler olup kiskancligini kusar gider ama

içimizdeki insanlar Sivas nasil gelisir başlığı altındaki ve veya diğer Sivas sayfalarında  Sivas icin yapilabilecek en guzel projeler insanin aklına gelir paylaşır 

ama 

içimizdeki cekemeyenler  yapilmasini istedigimiz projeler ile dalgayi birak yazan kişi  ile dalga gecer olmus. Sonrada kendihakli duruma geliyor.

aklima Osmanli zamani gelismekte olan Anadoluyu 1900 yıllarda darmaduman eden taşnak cemiyeti geliyor.

Alıntı:
recepsivas

Sultankent Sivas Cumhuriyetinin altını komple döşeyelim Sıcak çermikteki termal su ile ısıtalım üstünede Gabon'a karşılıklı sefer olan Uluslararası havaalanı yapalım ne dersin

Hayır birde Sivasa organize yapılacak korkusu nasıl engellerim den daha çok artık organize tamam işsizlik azalacak nüfus artacak bunun getirisini engellemek için ALGI oluşturuyor.
Recepsivas yazmiski 500 bin nüfus olacaksa korkusunu çarpık kentleşmeye götürüyor bu nasıl bir zihniyet sen nasıl birisin çözemedim yav.

Alıntı:
recepsivas

7 saat önce - 18:55 (dün) 

Değerli arkadaşlar, yeni yapılacak Demirağ OSB ile birlikte 40bin yeni istihdam oluşacağı söyleniyor. Bu en az 100bin kişilik nüfus artışına sebep olur, tabi bu 1-2 yıl içinde olacak birşey değil 5-6 yılda anca oturur sanayi. 
Bu yeni 100.000 kişilik nüfusun en az 80.000'i Sivas Merkez'de ikamet eder. Çünkü harita üzerinden çevre yolunu ölçtüm Demirağ OSB Ulaş ve Sivas'a neredeyse aynı uzaklıkta. 
Sivas Merkez bence önümüzdeki yıllarda sanayi etkeniyle birlikte 500.000 nüfusa ulaşır. 
Bizim için önemli olan nüfusu birdenbire arttırmaktan ziyade, kontrollü şekilde,plan program dahilinde şehrin altyapısı ve sosyal yapısını nüfusa uygun hale getirmek olmalı. 
Nüfus 500.000 olduğunda trafik, imar, çarpık kentleşme gibi sorunlar artacaksa, şehir sosyal olarak bugünkünden ileri gidemeyecekse bunun pek bir anlamı olmaz

Bu birinci konu idi 

Ikinci konu ise

Sayfaya Malatya dan gelen misafirimiz başımız gözümüz üstüne hoş geldin Sivas sayfasına ama

daha yapılmamış demirağ organize sanayisini kıskanıp da burada yazıp çizersin.

yok Malatyada 3.organize dolmus vs gibi sen git hemserilerin Malatya sana kültürce daha yakin Diyarbakir sayfasina yaz. Eminim orada seni daha çok ilgilendiren konular bulacaksın.

Sivasa YHT gelirken 

Malatya yerel gazetelerinde 

NE DIR  BU HUKUMETIN SIVAS SEVDASI diye sür  manşet

yaza yaza birakamadilar Malatya  yerel gazetelerinde. 

Hayır. bir algı oluşuyor Sivasa yapılan her yatırım Malatyadan oy kaybı LANSE ettirmek de nedir. Hepimiz aynı ülkenin evladıyiz. Sporda bile  Sivassporu çekemeyen tüm Türkiye neredeyse bizi haritadan silecek duruma geldiler. Bir kerede takdir etseler amenna . 

2009 da Sivasa yeni hava alanı terminal binası yapilirkende ERZURUM yerel gazetelerinde Sivasa bir anda 50- 60 milyon değerinde bina. Erzurum uyusun neyimiz eksik diye sür manşet milletin kafasına orada karıştırıyorlar Aslan payı Sivasin Erzuruma gelen yok diye.

Bunlar yersiz şeyler.  

Ama bunlar çok normal. Dışarıdan bakıldığı zaman istememezlik olabiliyor

Ama içimizdeki leri ne yapacagiz .

Sıcak çermik suyu senelerdir boş akar.

Yabanci turisti birakin

Şehir dışı yerli turist gelmez iken bide kendi öz turistinide kaçırdı çadır kurdurmayarak

Su akar senelerdir sera sera deriz daha yeni bir tane yapıldı. 

Sıcak çermik suyu ile pist yerden isitilsin demek Sivasin işine gelir yani lux  değil gereklilik. Bunu istememin sebebi buraya yeni hava alanı demek eski hava alanına sivil hava kurumu ve HAVACILIK fakültesi olması için.

Nerden baksan 1000 kisilik yeni ıstihdam.
Koskoca merakum Türkiye Hava Üssü olur hangarlar bakım yetkeyi depolar vs. Koskocabos arazi.

Sıcak cermikde

Hazır sicak su varken terminal binası isitilmasina neden para verilsin.

Sondaj olupda su çıkan yere kullanılmayan suyu devir daim ile su çıkan  yere geri gelip ayni sicakliga ulaşır. 

Bu terminal binası neden -[yol -tren ve YHT kesisen yerde olmadin trenlerin ukastigi yere neden raybus olmasin].

Bu raybusu Vagon fabrikası yapsa önce Sivasa daha sonra Tüm Turkiyeye örnek olur Sivas fabrikasında 10 sene sürecek RAYBUS imalatı  sipariş bereketligi olur.

Bunu saçma bulmak nedir. Koskoca Yıldız irmagi üzerine bir baraj Sıvası kurtarır.

4 eylül baraj kar suyu ile doluyor çamur ve kalitesiz du kar kaliteli ama  çamur akar gelir yakında baraj dibi çamur olur ki nihayetinde 2019 da kuruduyduk neredeyse tavra deresi çare oldu 

Koskoca Sivasa dereden su gelmez 40 dereden su  getirsen yetmez 

Yıldız ırmağı üzerine baraj şart.

Benim aklımdaki bazı projelerdenler sicak çermik tarafına bir üniversite yaparım birde askeriye 

Içinde sıcak su kampları olan üniversiteye kim gelmez. Her türlü en ust akademik personel gelir 

Içinde sıcak su kampları olan askeriyeye lojmanları sıcak su olan yere en ust komuta personeli gelir

Sivasda askeri okul mu var

Sivasda polis okulumu var? Sizce 

Neden sizce dedim çünkü var olan polis okulu afgan lılar ile Sivasin öz evladı gidip badka okulda okuyacak veya polis okuluna gelecek yerli turist çarşıyı canlandıracak isterler mi istemezler tabii.

.[/quote]

recepsivas
2 ay önce - Pts 20 Tem 2020, 02:52

Alıntı:
içimizdeki cekemeyenler yapilmasini istedigimiz projeler ile dalgayi birak yazan kişi ile dalga gecer olmus. Sonrada kendihakli duruma geliyor.

Sultankent bu mesaja bu kadar alınacağını tahmin etmemiştim eğer istemeyerekte olsa kalbini kırdıysam özür dilerim .
Burada Sivas başlığında yorum yapan neredeyse herkes Sivas sevdası için yorum yapıyor, Sivas'ın gelişmesi için fikir alışverişinde bulunuyoruz.
Sultankent'te Sıcak Çermik suyunu alttan ısıtma için kullanma fikri ortaya attı, teoride güzel ve ilginç bir fikir gibi görünse de orada kullanılacak termal su ile yeni oteller yapılıp turizm potansiyeli genişletilebilir.
Öte yandan ben isterim ki Sivas Türkiye'nin hatta dünyanın en büyük şehri olsun ama artan nüfusla beraber trafik, çarpık kentleşme, altyapı, sosyal yaşam gibi bazı konular düşünülmezse ozaman Sivas'ta yaşamak bizim için daha zor bir hale gelir.
Sultankent çarpık kentleşmeyi gündeme getirmemi eleştirmiş.
Sivas'ın merkez nüfusunun 500.000 olması demek yaklaşık 150.000 yeni insanın şehirde yaşamaya başlaması ve yeni yaşam alanları, yeni mahallelerin kurulması, olanların genişlemesi anlamına gelmektedir.
Ben diyorum ki bunun doğru planlanmasında fayda var.
Ama eğer ki siz 350.000 nüfuslu şehirde trafiğe takılmaya, yıllar boyu bir cadde üzerine, tek merkezli şehri kurmaya devam etmek isterseniz sizin Sivas'ı sevmediğinizi ve düşünmediğinizi düşünmeye başlarım.

Sultankent
2 ay önce - Pts 20 Tem 2020, 10:29

Abicim benim kırılmak önemli değil.
Ben burada herkes birşey yazsın diye çabalıyorum.

Ama Sivas hakkında ıyi bir fikir ile görülmeyeni görebiliriz. Içimizden bir 5 yaşında çocuk çıkar derki Kral çıplak o zaman gözümüz açılır.

Sivas kendi öz potansiyeli ile gelişen bir sehir olsun.

Tekstilde veya diğer sanayi kolundaki yatırımcı teşvikle gelir tesviksiz gider. Tesvik avcıları var.

Lakin ben burada olmazsa olmaz
Demir cevheri
Linyit
Kızılırmak baraj ve sulama
Yildizirmak baraj ve sulama balıkçılık
Sivas şeker pancarı ve ayçiçek
Sivas bal
Sivas çermik suyunu termal sera
Termal serada ne olur bilirmiyiz topragun altı su ile ısıtılır.

Sivasin çetin kış şartlarına Allah ilaç vermiş sıcak çermik vermiş bize

Benim tek dusuncem kamu yatirimi olarak Sivasa lojistik bir havaalni Sivasa şart
Uluslararsı zaten sefer yazarlar olur uluslararası. Ama avrupadan gelen yolcu indikten sonra tekrar 10 saat yollarsa perişan olacaksa ilçesine köyüne şehrine giderken ne anlamı kalacak hizmetin. Dünya isinlanmayi bulacak biz halen kendi ten yolumuzda raybusumyz yok tren rayları paslandı yavv.

Benim düşüncem lojistik havalanı karadeniz akdeniz yolu Ankara Erzurum yolu tren ve YHT Sivasda kesişmesi Sivasa armağan
Ve tren her iki deniz limanlarına gidebiliyor.

Bugün savas tanki vs ağır iş makinası çelik vs ağır tonajı tren yolu ile rahatlıkla saglaniyor

Yarın birgün ağır tonajli bir kargo uçağı Sivasa inebilir ve dakika kaybetmeden trene bindirilebilir..

Çin ticaret savaşlarında ürettiğini satmak için yeni yollara başvuruyor 20 sene önceden planladığı ve adını verdiği YENI IPEK YOLU PROJESI yolu Sivas dan geçiyorda dünyada lojistik üs olmaya adayiz.

Sivasa lojistik köy ile oluşan kapasite diğer tüm yapılan 15 lojistik köyden daha KRAL konuma gelebilir.

Ee peki ne eksik bizde herşey var akıl eksik.

Sivas şartlar soğuk ve çetin kış.
Pist dediğimiz yer nedir yav alttan isitilipda uçaklar rahat inemezdi buz yok kayganlık yok kuru bir pistte temmuz ayının pisti gibi ve sağlıklı iniş ki insan sağlığını korumak ve kazayı minimize etmek sosyal devletin görevidir

Sivas dünyada ilki yaparki yine adını Dünya tarihine yazdırır.

Kendi küçük kalabilse adı yine büyük kalir

Inanin bunda kâr gudecek arsam tarlam yok benim Sivas Yıldızeli arası benim köyum Sivas merkeze 10 km

Sivas 500 bine gelmesi ümit edilir isteriz lakin bunu 10 sene önce çok rahat sağlar idik.

100 bin nüfus demek 20-25 bin konut demek artık siteler 5000 konurlu olabiliyor.

Yani imar konusunda sıkıntı olacağını artık ben pek anlamam kriterler nelerdir. Bir bilen konuşur biz okuruz.

Ama tahminime göre Sivasa yapılacak 30 -40 büyük site olayı çözer gibime geliyor.

Lakin dünya dönemi çok büyük sıkıntı yasıyor ki herhalde mecburi göç ile Sivas tersine gocden 300 bin artacak gibime geliyor .
Ilk gelen Kayserideki Sivaslılar olur. Çünkü onların bir evlerine Şarkışla ve gemerekde hazır var Zaranin ve imranlinin kangalın divriginin köyleri harabe olmuş evler yıkılmış bunlar ne yapacaksa yapsın erkenden ki zor durumda kalmasınlar. Lafa bak nerelere geldi

Abdülkadir 58
2 ay önce - Pts 20 Tem 2020, 11:52

Sivasın gelişimi 6 bölge olursa burada düşündükleriniz hepsi olur nüfusun hızlı bir şekilde artacağına inanıyorum pandemi sürecinde bilhassa istanbulda yaşayan hemşerilerimiz sivasa hızlı bir şekilde dönüşe başlıyorlar bu hafta birkaç işyeri kiraladılar işlerini taşıyorlar hazırlık yapan gelmek için çok insan var biliyorum kendim dahi alanyadan işimi sivasa taşıyorum 6 bölge sivası uçuracak lojistik merkezi oluyor sivas tekstil ve metal merkezi olacak büyük firmalar buraya gelmek için hazırlık yapıyor bayramdan sonra tyh tekstil 600 kişi işe alacak kısa zamanda 2000 kapasiteye ulaşacak bunu gibi onlarca büyük firmalar sivasa gelecek 6 bölgeyi bekliyorlar denizli istanbul çorlu bursa boyama dokuma giyim firmaları yönünü sivasa çevirdiler kumaş boya için su lazım sivasta var dokuma ip maraş merkez batıya maraştan gidiyor sivas daha yakın ulaşım orduya 170 km hızlı tren geldi bu arada karadenize büyük liman yapılıyor bunlar göz önünde bulundurursak sivas hak ettiği yere gelecektir tarih boyunca sümerlerden hititlerden roma selçuk osmanlı zamanlarında sivas ticaret merkezi olmuştur dünyada en çok han otel sivasta yapılmıştır çünkü dünya ticaret merkezi sıvası doğu ve batının birleştigı nokta bu arada 150 yıl öncesinde sivasta en yoğun meslek deri işleme ipek böcekçiliği her evde ipek dokumacılığı yaygın ne hikmetse sivas tarihçileri bunlardan haberleri yok kısaca 6 bölgé dürüst yöneticiler siyasetçiler birazda yerel başın gayret ederse bu sene 6 bölge olursa 5 sene içerisinde merkez nufus en az 750 bin inşallah

talha58
2 ay önce - Pts 20 Tem 2020, 12:14

Hangi sektörde işinizi taşıyorsunuz Sivas'a?

Merak etmeyin Sivaslı tarihçilerin Sivas'ın geçmişini ve önemini çok iyi bildiklerine emin olabilirsiniz ama tabi bunlarla ilgili eserleri okumamış olabilirsiniz.

sayfa 14
« önceki   123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET