Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 13

Sivas'ın gelişimi nasıl hızlandırılabilir?
Kaplıcalar ile sağlık turizmi 5.8%  5.8%  [7]
Kültür Turizmi 8.3%  8.3%  [10]
Kış Turizmi 5.0%  5.0%  [6]
Sanayi 62.0%  62.0%  [75]
Çağrı merkezleri 7.4%  7.4%  [9]
Üniversiteler 11.6%  11.6%  [14]
Toplam Oy : 121

talha58
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 12:54

Yani çoğu arkadaşın söylediği gibi tek bir alanda değil birden çok alanda ve bu alanların birbiriyle bağlantısı kurulacak şekilde güzel bir atılım yapılabilir.

M. Akif Ilbeyli

2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:03

Alıntı:
Yani çoğu arkadaşın söylediği gibi tek bir alanda değil birden çok alanda ve bu alanların birbiriyle bağlantısı kurulacak şekilde güzel bir atılım yapılabilir.

Bir cok alan Kapitalist sisteminin gerekcesi. INOVATION bir cok alanda yenilik gerektirir.
Tek alan Sosyalist sistemin kalintisi veya yanlisi diyebiliriz. MONOPOL Rekabet olmaz, yenilik gerektirmez.

Sivas da Lens üretiliyor, Aselsan savunma sektöründe gece görüs cihazlari üretiyor, Estas tip sektöründe protez vs. üretiyor ve Nitrocare hastane yatagi üretiyor, bunlarin ortak bir Inovativ bir ürün ortaya cikarma olasiligi var mi var.

Piyasaya hakim olmak icin rekabet gerektiriyor mu ? evet.

Sivas in rekabetci bir konuma gelmesi icin böylesi yatirimlar ve calismalar olmaz sa olmaz.

En son M. Akif Ilbeyli tarafından Pzr 19 Tem 2020, 13:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

drenes
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:12

Her geçen saniye daha da yaklaşan büyük Marmara depremi İstanbul ve çevresinde hem ciddi nüfus kaybına hem de ciddi ekonomik kayıplara neden olacağı için ben Sivas gibi şehirlerin ancak bu depremden sonra gelişme ihtimali olduğunu düşünüyorum. Daha dün yerli otomobil fabrikasının Türkiyenin en gelişmiş şehirlerinden birine yapılmak üzere temeli atıldı. İnşallah beklenen olmaz da bu şehirlerimiz ayakta kalır ama deprem gerçeğini çoktan unuttuk arada bir sallanınca aklımıza geliyor hepsi bu.

Pandemi dönemi de gösterdi ki devlet politikası her şeyi belli bir bölgeye toplamakla aslında en büyük zararı kendisine veriyor. İstanbulda hastalar hastanede yer kalmayacağı endişesiyle evlerde takip edilirken Sivasta herhangi bir şikayeti olmayıp sadece testi pozitif gelenler hastanede yattı. Hepimiz şükrettik büyükşehirde yaşamıyoruz diye..

M. Akif Ilbeyli

2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:21

Alıntı:
Pandemi dönemi de gösterdi ki devlet politikası her şeyi belli bir bölgeye toplamakla aslında en büyük zararı kendisine veriyor. İstanbulda hastalar hastanede yer kalmayacağı endişesiyle evlerde takip edilirken Sivasta herhangi bir şikayeti olmayıp sadece testi pozitif gelenler hastanede yattı. Hepimiz şükrettik büyükşehirde yaşamıyoruz diye..

Bunu devlet planlamaz, sadece düzenler.

Bir bölgenin yogun yatirim almasi, yatirim sartlarinin optimum seviyede olmasindan kaynaklanir.

Yeni Otomobil Fabrikasinin en önemli yani yatirim icin optimum kriter ne idi?

Denize sifir bir arazi, yani ulasim da öncü bir faktör.

Diger bir kriter ne?

Bursa da Otomobil yan sanayinin var olusu.

Yani Devlet planlamiyor, devlet düzenliyor, detaylara girmeye gerek yok bence.

drenes
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:40

Bunu günümüz için kastetmemiştim aslında Türkiye de sanayinin devlet eliyle geliştirildiği dönemler de var. Ülke geneline şeker fabrikaları yapılırken teknolojiye dayalı sanayi kuruluşlarının bu kadar yayılmaması da bir strateji bence.
Devlet yüzünden Sivas gelişmedi anlamı çıkmış olabilir yazdığımdan anlatmak istediğim o değildi.

M. Akif Ilbeyli

2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:43

Alıntı:
Bunu günümüz için kastetmemiştim aslında Türkiye de sanayinin devlet eliyle geliştirildiği dönemler de var. Ülke geneline şeker fabrikaları yapılırken teknolojiye dayalı sanayi kuruluşlarının bu kadar yayılmaması da bir strateji bence.
Devlet yüzünden Sivas gelişmedi anlamı çıkmış olabilir yazdığımdan anlatmak istediğim o değildi.

Dogru;

Türkiye kapitalist sistemi tam benimsemesi, Rahmetli Turgut Özalin dönemine denk geliyor.

Cumhuriyetin ilk yillarinda tek partili sistem ve sonrasi 10 yillarda Türkiye kapitalist ve sosyalist karmasindan olusan carpik bir düzene sahip di.

Eski Yugoslavya gibi.

Bu günkü sistem veya bugünkü iktidar yillar önce noktayi koydu, devlet fabrika yapmaktan elini cekti, bu da benim nazarimda dogru oldu, artik bölgeler kendi sartlarini optimum seviyelere ulastirmak icin güzel bir rekabet yakalamis oldu, bu da böylece bölgelerimizdeki sermayelerin, bölgesinde rekabet edebilir seviyelere ulasmasini zorluyor, Ülkenin genelinde piyasalarin dinamik kalmasini sagliyor.

Bu dönemden önce 18 yil önce Bölgeye öz tarimsal sertifka diye bir sey varmiydi, yoktu simdi bir cok tarim ürünü veya tarim dan elde edilmis sanayi ürünleri sertifikasyon alma derdinde, yani rekabetin artmis olmasi bunu da yaninda getiriyor, Ülkemizde 18 yil önce sarimsak denildigi zam tek bir Bölge akla geliyor du veya seker pancari denilince yine öyle, veya kaysi yine öyle, ama simdi bir cok ilimiz kaliteyi ve sertfikali ürünleri yakalamkta zorlanmiyor bu da tarim teknolojisinden ve altyapilarin güclendiginden kaynaklaniyor.

En son M. Akif Ilbeyli tarafından Pzr 19 Tem 2020, 13:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

drenes
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 13:51

Alıntı:
Dogru;

Türkiye kapitalist sistemi tam benimsemesi, Rahmetli Turgut Özalin dönemine denk geliyor.

Cumhuriyetin ilk yillarinda tek partili sistem ve sonrasi 10 yillarda Türkiye kapitalist ve sosyalist karmasindan olusan carpik bir düzene sahip di.

Eski Yugoslavya gibi.

Teşekkür ederim bilgiler için.

Ben Sivasın gelişmemiş bir şehir olduğunu düşünmüyorum. Nüfus tek başına gelişmişlik için kriter değil, elbette tarihte bu kadar büyük bir şehrin bugün de büyük olması istenir ama ekonomik olarak yeterli, sosyal açıdan imkanları bol, sağlık konusunda da dışa bağımlı olmayan bir şehir gelişmiştir. Kalabalık olması yeri geldiğinde dezavantaj doğurur.

M. Akif Ilbeyli

2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 14:02

Alıntı:
Ben Sivasın gelişmemiş bir şehir olduğunu düşünmüyorum

Sivas gelismis bir Il de degil, daha bir cok alanda cagdas ve rekabetci bir ortam yakalamadik, eksiklerimiz kesinlikle var, bunlardan kurtulmanin tek caresi, kendi Insanimizin viziyon sahibi olmasi, güvenli bir yatirim ortami yakalamasindan geciyor, uzun vadeli bakilir ise Sivas in daha güzel seviyelere gelmesi kacinilmaz geliyor bana ama yine diyorum bunun tek cözümü Ankara degil, kendi elimizde.

samet13579
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 14:18

Bugün Çorum kendi potansiyelini zorlamis ve gelişmekte olan bir şehir. Bazı şehirler maalesef kendi imkanları ile gelişmek zorunda kalıyor. Mesela ben uzun yillardir Samsun da yaşıyorum ve bu kadar potansiyele rağmen şehrin gelişimini yetersiz buluyorum.

Denizcem
2 ay önce - Pzr 19 Tem 2020, 17:07

Devletin sehirlerin gelismesinde buyuk katkilari da var. Mesela sivas 6. Bolgede olsa daha cok yatirim alacakti. Ama ben sivasin geri kalmis bir sehir olmasindan en cok sivaslilari sorumlu tutuyorum. En ufak yatirimi bile kayseriye gidip yapiyoruz. Sehrimizi terkediyoruz. Daha dun alt komsum kayseriye tasindi. Sebebi issizlik. Bu sayi git gide artiyor. Eger gercekten gelismis bir sehir istiyorsak bunu devletten beklememeli kendimiz yapmaliyiz. Mesela sivasa seker fabrikasi acilmali. Gida tekstil mobilya vr inssaat malzemeri uretim tesisleri acilmali. Bugun yolda gururken malatya goz lazer vihazinjn tanitim afislerini gordum.biraz daha yurudum. Kayseri de acilmis bir halicinin reklamini gorfum
Eger hali almaya veya goz.doktoruna bile sehir disina gidecekaek zaten sivasi ilce yapip kayseriye baglasinlar

sayfa 13
« önceki   123 ... 12131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET