Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Sivas'ın gelişimi nasıl hızlandırılabilir?
Kaplıcalar ile sağlık turizmi 6.2%  6.2%  [6]
Kültür Turizmi 9.3%  9.3%  [9]
Kış Turizmi 4.1%  4.1%  [4]
Sanayi 60.8%  60.8%  [59]
Çağrı merkezleri 9.3%  9.3%  [9]
Üniversiteler 10.3%  10.3%  [10]
Toplam Oy : 97

ismail özçelik
7 yıl önce - Pzr 29 Tem 2012, 22:13
Sivas'ın gelişimi nasıl hızlandırılabilir?

Kaplıcalar ile sağlık turizmi: Sivas merkezde işletmeye açık 2, Kangal'da ise 1 adet kaplıca vardır. Bunun dışında işletmeye açılabilecek çok sayıda (ben 6 tane biliyorum) su olmasına rağmen ve bu sular boşa akıp gitmesine rağmen bir şey yapılmamaktadır. Kangal Balıklı Kaplıca ise başlı başına bir değerdir, sahip çıkılması, geliştirilmesi gerekir.

Kültür Turizmi: Şehirde yeteri kadar eser olmasına rağmen sadece 10-15 tanesi tam anlamıyla biliniyor, şehir halkında tarih ve kültür bilinci yok. Bu bilinç oluşturularak ve müzelerle desteklenerek şehirde kültür turizmi yapılabilir, hem bu şekilde sağlık turizmi için kaplıcaya gelenlere günübirlik şehir turları düzenlenir.

Kış Turizmi: Yılın 280 günü kar altında olan dağlarımızı verimli kullanıp, kış sporları ve kayak için mükemmel pistler yapılabilir.

Sanayi: 2. Osb kurulması için çalışmalar yapılıyor, bunun hızlandırılması ile istihdamın artması sağlanabilir.

Çağrı merkezleri: Hali hazırda bulunan çağrı merkezlerine ek olarak yenilerinin açılması teşvik edilebilir.

Üniversiteler: 30.000 öğrencili Cumhuriyet Üniversitesi ile beraber açılacak 2 Üniversite kampüsü gelişimi hızlandırır, yeni üniversiteler yapılmasına olanak sağlar.

sword2193

7 yıl önce - Pzr 29 Tem 2012, 23:29

Bence kış turizmi. Yanı başındaki Kayseri Erciyes'i iyi değerlendirirken Sivas niye boş otursun ki.

Ömer Mete
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 01:03

Üniversiteler ve sanayii Sivas'ın gelişmesine önemli katkılar sağlar.

Ulaşım sayesinde hem üniversitelerin tercih edilme oranı artar hem de Sivas önemli yatırımlar çeker.

erdemkaya
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 02:45

Sanayicisi,yerel yonetimi,universitesi,sivil toplum orgutleri hep birlikte hareket etmeli..devletten yatirim gelecek diye beklersen sehir yuz yilda ancak gelisir..ornegin kayseri'de abdullah gul universitesi icin butun sehir seferber oldu belediye baskani bu ise on ayak oldu universitenin alt yapisini belediye ustlendi ust yapiyida tek tek sanayicilerden soz alindi geriye devlet yalnizca universiteye resmiyet kazandirdi;insanlarda zannediyorki devlet sehre bir devlet universitesi daha yapti..herneyse kisacasi arkadaslar kardes sehir sivas gelismek icin topyekun kalkinma planlari ortaya koymalidir bunda da belediye baskanlarina buyuk is dusuyor belirtmek istedim sevgiler saygilar..

A.B.ÜNVER
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 09:57

kaplıca,sağlık,kültür,kış turizmi bunun yanına birde inanç turizmini de eklememiz lazım. Çünkü Sivas'ımızda tüm İslam alemi için önemli manevi büyükler var. Ayrıca gökmedrese'nin orada mezarı bulunan aziz vlas hristiyan aleminin en önemli azizlerinin başında bulunuyor. bütün dünya ülkelerinde adına ayinler vs. yapılıyor. Ben hırvatistanın dubrovnik şehrine gittiğimde bunu farketmiştim. Dubrovnik'in koruyucu azizi kabul ediliyor ve Sivaslı olduğu orada da biliniyor. Ayrıca ermeni kökenli vatandaşlar da geçtiğimiz günlerde Sivas'a 3-4 günlük bir gezi düzenlemişlerdi. Kısaca inanç turizmide önemli. Ama Sivas'ın gelişimi için bu alanların tamamında çalışma yürütülüp herkesin üzerine düşeni yapması lazım. İlk etapta turizmi ve üniversite sayısını geliştirmek daha hızlı netice verecek olması açısından önemli. Ayrıca ciddi bir şehir planlamasının da yapılması şart.

Emir ERTEN
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 18:58

Sivas'ın gelişimi Sivassporla doğru orantılıdır.Sivasspor başarısını arttırdıkça Sivas ister istemez gelişir.

sebasteia
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 19:33

daha önce başka bir sitede "sivas 2012 yatırım rotası" konulu bir başlığa şu şekilde yazmıştım:

ekonomik zenginlik olmadan sosyal, kültürel zenginlik olmuyor, estetik anlayış gelişmiyor, refah seviyesi artmıyor, eğitim seviyesi yerinde sayıyor. herşeyin temelinde ekonomik gelişmişlik var. hatta ekonomik gelişmişlik olmadan manevi gelişim bile olmuyor. efendimiz (sav) 'fakirlik küfre yakındır' buyurmuşlar.

anadolunun sosyal, kültürel kalkınmışlığı sağlamış, eğitim düzeyi yüksek insanların yaşadığı, sanat faaliyetlerinin yoğun olduğu şehirlerine bakar mısınız? ne gördünüz? hepsinin ortak özelliği nedir? elbette zengin olmaları, yani üretiyor olmaları, yani sanayilerinin olması, dolayısıyla ticaretin de gelişmiş olması. kayseri, gaziantep, denizli, bursa, konya, eskişehir vs bu şehirlerin gücü sanayilerinden geliyor. zenginlik sanat üretiyor, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlere destek veriyor, refahı artırıyor. refahı artan insanlar hayat standartlarını daha da yükseltmek için çalışıyor. kalkınma oluyor efendim kısacası.

bu açıdan sivas'ın 2012, 2013, 2014 ... 2112 yatırım rotaları çizilirken en çok önem vereceğim ve ilk bakacağım veri osb ile ilgili bu şehir ne yapmış? kaç yatırım çekmiş, kaç yeni yatırım var? ne üretmiş, neyi satmış?

bu açıdan bakınca sivas'ın cumhuriyet'in yüzüncü yılı olan 2023'te türkiye'nin en gelişmiş illeri arasına girme iddiası varsa bunu destekleyebilmek için her yıl bu şehirde organize sanayi bölgelerinde ortalama 25-30 civarında (en azından orta ölçekli) sanayi yatırımı yapılması gerekir.

elbette tarım, hayvancılık, hizmet sektörü, turizm vb diğer alanlarda da gayret gösterilmeli ancak ben önceliğin üreten bir toplum ve üreten bir şehir olmakta yattığına inanıyorum.

Resit42
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 19:49

sivasın kısa vadede gelişeceğini pek tahmin etmiyorum.ancak hızlı tren projesinin tamamlanması ile şehirde bir hareketlilik olacağını tahmin ediyorum.

Bekir Yal
7 yıl önce - Pts 30 Tem 2012, 21:35

Buradaki turizmle ilgili maddelerin Sivas'a özel olduğunu düşünmüyorum. Bu bütün Anadolu ve Trakya'mızın sorunu. Ülkemizi yeterli tanıtıp, alt ve üstyapısını geliştirebilirsek ve sistemli olabilirsek sağlık, dini, yaz, kış ... turizmiyle bütün ülke olarak kalkınabiliriz.

Üniversitelerin gelişime destek vermesi için yerel yöneticiler ve şehirle koordinasyonunun sağlanması lazım. Maalesef ülkemizde çoğu il öğrenciyi yolunacak kaz görüyor ve çoğu diğer faydalarını gözardı ediyor.

Çağrı merkezleri işsizliği azaltmada işe yarar ama Sivas'a özel bir işsizlik olduğunu sanmıyorum. En azından işsizlik rakamları Adana gibi şehirlerden azdır.

Bence en önemlisi sanayidir. Sanayi - üniversite - yerel yönetim koordinasyonu, ÖSYM sınavlarında dereceye giren illerde olduğu gibi yerel yönetimlerin halka verdiği destek (sadece makamında oturan vali, kaymakam, bel. başkanı çok bu ülkede ), turizmde de biraz tanıtım ve işletme sahiplerinin kalitesinin arttırılmasıyla iyi yerlere gelecektir Sivas. Sanayi olmadan olmuyor.

yiğido5858

7 yıl önce - Prş 02 Ağu 2012, 14:23

basiretsiz yöneticileri sivastan gönderirsek belki gelişiriz

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET