Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara EGO'nun yeni otobüs takip sistemi [ANK ]
« önceki   123 ... 131415 ... 282930   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ömer YILMAZ
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 00:08

Alıntı:
Merak ettim. Hangi şehirlerde otobüslerin nerede olduğunu internet üzerinden, uydu haritasında görebiliyoruz?

Link varsa verebilir misiniz?

Otobüslerden biraz trafik durumları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum da..

Alıntı:
Tam emin degilim ama Antalya'da da var diye hatirliyorum. Ama Antalya'da da fazla belediye otobusu yok galiba. Oranin ulasim konularina fazla ilgim yok. O yuzden tam emin olamiyorum.

Alıntı:
İETT ve ESHOT sitesinde böyle bir şey göremedim. Bu şehirlerdeki merkezi duraklarda otobüslerin tahmini olarak kaç dakika sonra geleceğini ya da kaç durak kaldığını gösteren elektronik göstergeler var sanırım. Ancak EGO'daki gibi her otobüsü anlık olarak, plakası, filo kodu ve hızıyla takip etmeyi sağlayan bir sistem bulamadım.

Alıntı:
EGO'nun sistemi Türkiye'de bir ilk oluyor bu şekilde de.

Yok eğer özellikle İstanbul'da ve İzmir'de varsa, oradan otobüslere göz gezdirip bu şehirlerin trafik yapısıyla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum.

Alıntı:
Demek ki bu sistem bir ilkmiş. EGO doğru söylemiş.

Yanlış bilgi vermeyi alışkanlık haline getirmiş arkadaşların bir kere daha foyasını ortaya mı çıkardık ne..

İETT'ye ya da ESHOT'a bakmaya gerek yok Antalya'da tüm toplu taşma araçlarının (belediye otobüsü, özel halk otobüsü, ve minibüs) nerede olduklarını internet üzerinden gösteren bir uygulama 1 yıldan fazladır var. Ayrıca Nokia telefonumdan Opera tarayıcısı sayesinde rahatlıkla bu sistemi kullanabiliyorum. Çok işlevsel. İnternet hızına göre yaklaşık 15-20 sn oynama payı var. Ancak çok hızlı bir internetiniz varsa 5 sn...

Uygulama, Ankara şirketi A-kent'in. Öveçler'de merkezi bulunuyor.

Bir ekran görüntüsü, 5 dk önce

(+)

EGO yalan söylüyormuş demek istemem ancak EGO'dan daha önce bu işe el atan var

İnternet adresi: www.a-kent.com

İ.Hakkı Erdoğan
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 00:13

Demek ki EGO ilk değilmiş, öğrenmiş olduk. EGO yanlış bilgi vermiş. Keşke EGO'nun yanlış bilgi verdiğini söyleyen arkadaş da sorduğum da, EGO'dan önce Antalya yapmıştı deseydi de hemen öğrenseydik.

Antalya'yı tebrik ederiz de sistem işe yaramıyor.

Neden mi?

A-Kent'in internet sitesine girdiğimde, otobüs nerede linkine tıkladığımda benden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Üye olayım dediğinizde kimlik ya da pasaport numarası istiyor.

Otobüsün yerini mi gösterecek, kredi mi verecek?

Bizim arkadaşlar "cep telefonundan çıkarıp bakamayız, EGO oraya tabela koysun yazsın" derken, kimlik numaralı kayıtlar, telefon numaraları, mail adresleri, güvenlik soruları falan biraz abartı olmamış mı?

Ömer YILMAZ
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 00:51

Evet, en kötü yönü üyelik istemesi. Üyelik için kayıtlı toplu taşma kartınızın olması yeterli.
Kart sisteme kart sisteme kaydedilirken zaten kimlik numarası, telefon gibi kişisel bilgileri istiyorlar.
Kartı olanlar, üye olurken telefonlarına şifre gönderiliyor.

Söz konusu sistem ücret toplama sistemi ile birlikte işlediği için üyeliği şark koşuyorlar.
Bir nevi kart almaya teşvik diyebiliriz.
Kimlik numaranızla üye olun diyecem ancak kayıtlı telefon numaranız %99 yoktur (sistem üzerinde)

Alıntı:
kimlik numaralı kayıtlar, telefon numaraları, mail adresleri, güvenlik soruları falan biraz abartı olmamış mı?

Her türlü parasal işleminizi de sistem üzerinden yapabildiğiniz için güvenlik biraz fazla.
Hatta üye olarak girdikten sonra site adresinin başına " https:// " çıkıyor. Kredi kartınızla para yükleme, bakiye ve harcama kontrol, para aktarma gibi işlemler var.

Bir olumsuz yönü daha var güvenlik açısından. Sistemde 5-6 işlem yapınca sistem otomatik olarak çıkış yapıyor.

Bakiye

Para aktarma

harcama ve aktarma bilgileri

kredi kartı ile yükleme yapma, kayıp kart, mobil kart

Kredi kartı ile yükleme yaparken şöyle bir yazı var
Alıntı:
3D Secure, online işlemlerinizin güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir.Bu yöntemle yapılan dolumlarınızın geçerli sayılabilmesi için; Kredi kartı sahibinin yapılan işlemi, kendine bankasından verilen özel bir şifreyle onaylaması gerekir. www.a-kent.com’dan yapacağınız dolumlarda, kredi kartınızın bağlı olduğu banka bu sistemi destekliyorsa 3D Secure’la ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketin Deniz Bankası ile anlaşması var.

Yapacağınız yükleme bütün kartlarınızın bakiyesine yansır.

Sistemin mantığı tek bir kart ile tüm bilgilere erişim sağlanıyor. Bu yüzden de güvenlik gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca sistemle ilgili bazı bilgilere erişmek için üyelik gerekmiyor diye biliyorum.

Şurada sık sorulan sorular bölümü var.
https://ode.a-kent.com/Everyone/SSS/SSSGoster.asp ...b0e56ef2ea

özkan89
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 01:49

Alıntı:
Demek ki bu sistem bir ilkmiş. EGO doğru söylemiş.

Yanlış bilgi vermeyi alışkanlık haline getirmiş arkadaşların bir kere daha foyasını ortaya mı çıkardık ne..

Tek artısı uydu üzerinden, harita üzerinden gözükmesi. Bu yüzden doğru söylemiş oluyor yani Ego? Sistemin benzerini İETT zaten kullanıyor diyorum linki de verdim.
3n.iett.gov.tr'ye girmek için akıllı telefona, programa ihtiyaç da yok üstelik. S40, s60, symbian windows mobile vs işletim sistemli herhangi bir telefon yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Ha, Ego ekstra olarak uydudan araçlarını göstererek kendi çapında çok büyük bir iş yapmıştır, kendi çapında teknolojide tavan yapmıştır orası ayrı. Neticede Ego'nun gördüğü görebileceği en büyük teknolojik gelişme bu sistemdir.

Ayrıca İett dediğiniz sistemi yıllar önce test aşamasına almıştı zaten. http://harita.iett.gov.tr/ Hattın kodunu yazıp haritaya bastığınız zaman araçların uydudaki yeri görülebiliyor. Ama sistem geliştirilmediği için gerçekçi bilgiler elde edilmiyor. BELBİM bunun yerine vatandaşın daha çok işine yarayacak olan akıllı durak, araç içi bilgilendirme (ankara raylı sistemlerinde bile olmayan) gibi sistemler üzerinde yoğunlaştığı için bu konuyu es geçmiş olabilir.

Ömer YILMAZ
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 01:55

Alıntı:
Ha, Ego ekstra olarak uydudan araçlarını göstererek kendi çapında çok büyük bir iş yapmıştır, kendi çapında teknolojide tavan yapmıştır orası ayrı. Neticede Ego'nun gördüğü görebileceği en büyük teknolojik gelişme bu sistemdir.

GPS'i başka nerden alacaksınız, yerden mi
tabii ki de uydu haritası olacak...

İ.Hakkı Erdoğan
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 01:57

Alıntı:
Tek artısı uydu üzerinden, harita üzerinden gözükmesi. Bu yüzden doğru söylemiş oluyor yani Ego? Sistemin benzerini İETT zaten kullanıyor diyorum linki de verdim.
3n.iett.gov.tr'ye girmek için akıllı telefona, programa ihtiyaç da yok üstelik. S40, s60, symbian windows mobile vs işletim sistemli herhangi bir telefon yardımıyla ulşabailirsiniz.

Otobüs nerede? uygulamasına girmek için de akıllı telefona programa ihtiyaç yok.

Ayrıca 3n sisteminde engelliler için diyor. Sisteme tüm araçlar dahil değil sanırım. Sadece alçak tabanlılar mı dahil?

Alıntı:

Ayrıca İett dediğiniz sistemi yıllar önce test aşamasına almıştı zaten. http://harita.iett.gov.tr/ Hattın kodunu yazıp haritaya bastığınız zaman araçların uydudaki yeri görülebiliyor. Ama sistem geliştirilmediği için gerçekçi bilgiler elde dilmiyor. BELBİM bunun yerine vatandaşın daha çok işine yarayacak olan akıllı durak, araç içi bilgilendirme (ankara raylı sistemlerinde bile olmayan) gibi sistemler üzerinde yoğunlaştığı için bu konuyu es geçmiş olabilir.

Akıllı durak denilen sistemde durak sayısına göre tahmini bir süre veriliyor. EGO'da ise otobüsün uydu haritası üzerinden yerini görüp takip etme imkanı var. Hızını da görebildiğiniz için trafik mi var, yol mu kapalı vs anlayabiliyorsunuz.

Halkımız bu sistemi çoktan kullanmaya başladı. Pazar günü Meşrutiyet'te iki arkadaştan biri cep telefonundan otobüsün yerine baktı ve aracın Akay'da olduğunu söyledi. Arkadaşı da "acaba bizim hatta da var mı bu sistem" diye sorunca Ankara'daki tüm hatlarda bunun geçerli olduğunu anlattı. Halkımız yeniliklere açık bir halk.

Orada tabela olacak da, tabela bozulmayacak, kırılmayacak, çalınmayacak da orada otobüsün ne zaman geldiği yazacak falan. Açarsın telefonunu bakarsın. Dağ başında da olsan bakarsın. Sistem var.

Okan YÜKSEL

1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 02:57

EGO'nun bu uygulaması Şubat ayından beri App Store'da yayındadır.Uygulamanın sorunları yapılan güncellemelerle giderildi ve halen geliştirilmekte.

Bazı arkadaşlar olayın takdir edilecek yanını görmezden geliyor.Bende bundan dolayı EGO'nun iddia ettiği "Türkiye'de ilk defa yapılan uygulama..." cümlesindeki uygulamanın doğru olduğunu savunuyorum.Bu sistem akıllı telefonlarda kullanılan uygulama bazında şu an benzeri olmayan bir uygulamadır.
Sistemin benzeri Antalya'da varmış.Önce , sonra yapılmış farketmez Antalya'yı takdir etmek lazım.

EylulKa

1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 03:41

bu sistemin gerçek anlamda işe yaraması için tüm otobüslere uydu takip sistemi yapılması gerekli.

gokdemirkaan
1 yıl önce - Çrş 19 Arl 2012, 04:57

Bazı işe yarar yenilikler var bugünkü güncellemede

EkrEm177
1 yıl önce - Prş 20 Arl 2012, 00:08

Ego takip sisteminde her hatta sadece 4 araç görebiliyorum. Bu bendeki bir sorundan mı kaynaklanıyor yoksa sizlerde tüm araçlar gözüküyor mu?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet