Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İETT Troleybüsleri - Tarihçe, Nostalji ve Hatıralar
123 ... 929394   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Aydinsert
18 yıl önce - Sal 13 Oca 2004, 11:17
İstanbul İETT Troleybüsleri - Tarihçe, Nostalji ve Hatıralar

Eminönünün bu fotograflarını görünce 80li yılları gelir aklıma. Bahçelievlerde akrabaları ziyarete giderken Eminönünden geçerdik.
Tramvay duragının oldugu yerde otobüs durakları vardı.eski treleybüs denenlerden onlara arka kapıdan binilirdi. yol sirkeciden devam eder sultanahmetten geçer beyazıt laleli derken topkapıda surların arasından e-5 e devam ederdi...Bahcelievler-eminönü arası otobüs yolculuklarım asla unutulmaz benim için keşke ozamanlar fatograf çekme imkanım ve merakım olsaydı

Burç

18 yıl önce - Sal 13 Oca 2004, 11:36

Troleybüsler komikti gerçekten. Biletçisi bile vardı arkada.
Her dönemeçte topuzları çıkardı.

Bu arada, o zamanlardan kalan fotoğraflar çok değerli ve aynı şekilde
buradaki fotoğraflar da değerli olacak. Hatta mesela daha geçen sene
yapılan Moda tramvayının inşaat resimleri bile artık sadece sitemizde yaşıyor...

Bu cins "kaçan" fotoğrafları yakalamaya devam etmeliyiz..

Aydinsert
18 yıl önce - Sal 13 Oca 2004, 11:52

cok haklısın burç
istanbul tarihi için ufak ama bizler için büyük adım bunlar
ben kadıköyde doğdum modadan denize girdiğimizi, moda iskelesine şehir hatları vapurlarının yanaştıgını bilirim
ayrıca dedem bizi kadıköy tranvayına bindirirdi tabi nostaljikti salı pazarında dolasır itfaye müzesinin içinde biterdi duragı 5-6 yıla kadar rayları hala duruyordu itfaye müzesinin bahçesinde tabi içinde sayısız ot bitmiş bişekilde

Misafir 45f

18 yıl önce - Pts 12 Tem 2004, 20:07

Skoda'yi gorunce aklima geldi. Eskiden (cok eskiden) Benim cocuklugumda Istanbul'da Ansaldo Fiat Troleybusler ve Leyland otobusler vardi. Son bilmem kac yildir bunlarin fotograflarini aramaktayim. Hani diyorum belkide birilerinde vardir.

Atlanta'dan selamlar

OsmanBey
17 yıl önce - Prş 16 Arl 2004, 22:42

Izmir'den Istanbul'a geçtiğinize gore ....

ümit
17 yıl önce - Cmt 29 Oca 2005, 00:39

Sonradan İzmir'e getirilen İstanbul troleybüslerinden bir resim de ben buldum ama asıl çocukluğumda Ankara'da çalışan Amerikan malı troleybüs resimlerini arıyorum ama bulamıyorum. Aşağıda Ekin'in daha önce post ettiği mavi renkli troleybuse ve Chicago'nun 1952 yapımı Marmon Herrington marka troleybuslerine (yeşil olan) çok benziyorlardı ama kırmızıydılar. Markaları neydi hatırlamıyorum.
Şafak, çok teşekkürler bu sayfayı açtığın için, sitede en keyif aldığım yerlerden birisi oldu.

(+)

(+)

(+)

http://hometown.aol.com/chictafan/rosctatp.html

En son ümit tarafından Cmt 29 Oca 2005, 23:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Kemal
17 yıl önce - Cmt 29 Oca 2005, 17:06

Ümit bey ilk fotograf müthiş ... tam turnayı gözünden vuruyor.

Mustafa Noyan

17 yıl önce - Cmt 29 Oca 2005, 17:46

Ümit Bey'in gönderdiği ilk resim bence de mükemmel,
Tabela 23 Numaralı olsa da üst hat numarası 23A, demek ki gün ortasında troleybüsün çalıştığı hat değişmiş; her iki hat Taksim Bebek idi, biri Beşiktaş'dan Mecidiyeköy, Şişli yolu ile diğeri Gümüşsuyu yolu ile Taksim'e çıkar ters istikametten ring seferi Bebek'de tamamlarlardı.
Yanılmıyorsam resim Beşiktaş 'da çekilmiş, bu durakta şoförün araçtan inmemesi gerekirdi, bir de troleybüsün arkasında kalabalık var; boynuzlar çıktığında yolcuların bir kısmı özellikle benim gibi çocuklar mutlaka aşağı iner şoförün boynuzları düzeltmesini merakla izlerdik.
Acaba yine boynuz mu çıkmış?
Arka kapının önündeki çocuk ben miyim ?

Akın Kurtoğlu

17 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 03:09
23 Bebek troleybüsüne ek:

Mustafa Noyan Bey 23 ve 23A numaralı troleybüs hatlarının güzergâhlarını çok doğru hatırlıyor, bravo...
Bu konuda birşey eklemek istiyorum:
23 ve 23A numaralarını kullanan 3'er hat vardı (toplam 6 tane ediyorlardı) 23'lerin Bebek kalkışlı olanı, Ortaköy (Boğaziçi Köprüsü'nün ayakları dibinden hareket eden, şimdi olmayan plantonluk önünden) ve de Beşiktaş'tan kalkan aynı numaralı 3 adet ayrı ring hattı vardı... Bir de bunların tersi güzergâhı izleyen yine aynı noktalardan kalkan 3 adet 23A hattı daha...
Bu hatlar, 1985 yılında B1 ve B2 olarak değiştirildiler. İki yıl önce de tamamen kaldırıldılar.
Elimde, o yıllara ait İstanbul'un troleybüs hatlarını gösterir harita aşağıda:

(+)

Bir de İstanbul'da ilk troleybüsün açılış tarihi olan 27 Mayıs 1961 tarihinde çekilmiş ilk troleybüsün işlemesini gösteren bir foto var (Kaynak: İETT Dergisi, Yıl: 1961), Gerçi resmin kalitesi biraz bozuk ama, materyal materyaldir, çekildiği yer Aksaray Pertevniyal'in önü, Topkapı'dan kalkmış ve Taksim'e gidiyor:

(+)

Diğer açılış resimlerini de göndereyim ama, hepsinin kalitesi üç aşağı beş yukarı üstteki gibi...

Akın KURTOĞLU
İstanbul

Akın Kurtoğlu

17 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 03:22
Düzeltme:

Yukarıdaki bilgide bir hataya düştüğümü sonradan farkettim. İlk açılan hat Topkapı-Eminönü'dür ve numarası (84)'dür. Dolayısıyla üstteki (3) kapı numaralı troleybüs Taksim'e çıkmıyor, Eminönü'ne gidiyor. Çekildiği yer de yine Aksaray, ancak araç Ordu Caddesi'nden Laleli'ye çıkmakta, tam çekildiği yer de Aksaray Meydanı'yla Merit Antique'in (Eski Teyyare Apartmanları) tam ortasında bir nokta...
Bu hat, Topkapı Kaleiçi'nden kalkarak, Çapa-Fındıkzade-Aksaray-Laleli-Beyazıt-Sultanahmet-Sirkeci yoluyla Eminönü'ne iniyordu.

Akın KURTOĞLU
İstanbul

sayfa 1
123 ... 929394   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM