Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Kartal
123 ... 737475   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
kemalsoylemez

13 yıl önce - Pzr 13 Şub 2005, 23:03
İstanbul Kartal

(+)Uzaydan Kartal

(+) Yeni, Kartal Kültür Merkezi

(+) Kartal Sahili

(+) Dragos ve sahil yolu

Kartal hakkında bilgi için : http://www.kartal-bld.gov.tr/tr/k_gunumuzdekartal.asp

En son kemalsoylemez tarafından Pts 14 Şub 2005, 10:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

OsMaN UyGuN

13 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 14:26

Kartal çok değişti arkadaşlar....
resimdeki yerde daha önce sabit pazar vardı.. şimdi ise kompleks bir spor salonunun çalışmaları devam ediyor

OsMaN UyGuN

12 yıl önce - Cmt 30 Nis 2005, 00:18

Bu resimleri Kartal tren istasyonundan çektim.. büyük mavi bina Kartal SSK hastanesine ait.. 18 katlı büyük bir hastane..

(+)

(+)

(+)

En son OsMaN UyGuN tarafından Pts 02 May 2005, 01:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 16:37

KARTAL: İlçenin ismi hakkında, 2 ayrı rivayet bulunmaktadır:

1. Bizans mezaliminden kaçarak burada ikamet ederken yakalanarak öldürülen; “Kartal Baba”nın isminden gelmektedir.

2. “Büyük Liman” mânâsındaki; “Karta Limen (Carta Limeni)” kelimesinden gelmektedir. Bizanslılar, işlek bir liman olması nedeniyle bu ismi vermişlerdi. Liman 1080-1083 yılları arasında Türkler’in hâkimiyetine geçtikten sonra da uzun bir süre; “Kartalimi” olarak kullanıldı.

Akın KURTOĞLU

Sina

12 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 17:40

Akın Bey'in mesajına ek olarak,

14. yy'da Orhan Gazi, Kartal- Cevizli'de Bizans İmparatoru III. Andronikos'u yenerek Üsküdar'a doğru ilerlerken, komutanlarından Konuralp da derviş yoldaşları ile birlikte Kayışdağı'nın batı eteklerini ve bugünkü İçerenköy bölgesini fethetmişti. Konuralp'in savaşçı dervişlerinden olan Geyikli Baba'nın müritlerinden Gözcü Baba, Eren Baba, Kartal Baba, Ali Gazi, Sarı Gazi gibi erenlerin öncülüğünde bölgeye gelenler başta Merdivenköy olmak üzere Erenköy- Göztepe yöresinde iskan edildiler. 1335'te Tekkebağ Köyü adıyla kurulan ilk yerleşim yeri Eren Baba ile Ali Gazi'nin yönetimindeydi. 1645'ten sonra bu bölgeye Eren Baba'dan dolayı Erenköy denilmiş. Kartal Baba ismi Kartal'a, Gözcü Baba ismi de bir sokağa verilmiştir. (dünden bugüne, İstanbul Ansiklopedisi)

Bu İstanbul nasıl bir şehir ki her sokağın, semtin ve ilçenin adının yüzyıllar öncesine dayanan ve geçmişe sahiplik duygusu ile örtüşen, fakat bir o kadar da bundan habersiz ve bu adların nerelerden geldiğini dahi merak etmeyen bizlerin ise hep başka işlere konsantre olmuş vaziyetimiz. ve bir o kadar da tarihe olan merakımızın hep savaşlardan, zaferlerden, bozgunlardan ve yenilgiler ile katliam gibi vahşet içeren kısmını bilmemizin getirdiği "tarih dersini sevmiyorum, ezberden nefret ediyorum" reddi. Tarih sadece kötüden bahseder. İyilikten de kötülükten, vahşetten bahsettiği kadar bahsetseydi..... (gerisini düşünmesinizi istiyorum)

Sevgilerimle

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 737475   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL