Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AydinE
14 yıl önce - Cmt 12 Şub 2005, 20:33
AB, Türkiye'ye yardımı katlıyor


AB, Türkiye'ye yardımı katlıyor
Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu, 2007-2013 dönemi bütçesinde Türkiye'ye verilecek yardım miktarını 9 milyar avroya çıkarmayı planlıyor


GÜVEN ÖZALP (Arşivi)

BRÜKSEL - Müzakere sürecinde Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye aktarılacak olan yardım miktarında önemli ölçüde artış bekleniyor. Halen çalışmaları sürdürülen 2007-2013 dönemi bütçe çalışmalarında adaylar arasında aslan payının Türkiye'ye düşeceği tahmin ediliyor. Bu dönemde Türkiye'ye verilmesi öngörülen hibe yardım miktarının dokuz milyar avroya ulaşması gündemde.
Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu'nda çalışmaları sürdürülen 2007-2013 dönemi bütçesinde belli bir aşamaya gelinirken, şu anki veriler bu bütçe döneminde aday ülkelere 14,5 milyar avro ayrıldığını gösteriyor. Henüz nihai halini almamasına karşın toplam miktarda en önemli payın dokuz milyar avroyla Türkiye'ye düşmesi bekleniyor.
AB'nin Türkiye için 2004-2006 döneminde öngördüğü miktarın bir milyar elli milyon avro olduğu dikkate alındığında Brüksel'den Ankara'ya yönelik kaynak aktarımındaki artışın ciddi boyutta olduğunu ortaya koyuyor. Rakamlar resmileşirse Türkiye'ye yılda ortalama yaklaşık bir buçuk milyar avro gelecek. Diplomatik kaynaklar yardımın her yıl aynı seviyede olmayabileceğine, yıldan yıla farklılık yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Ancak toplam miktarda değişiklik öngörülmüyor.

gerisi.....

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=143318


Guldem
14 yıl önce - Pzr 13 Şub 2005, 01:21
SON GELISMELER


http://dosya.hurriyetim.com.tr/ab_ilerleme/ab_ilerleme.htm

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET