Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Sizce okullarda sivil kıyafet uygulamasına geçilmeli mi?
« önceki   123 ... 789 ... 363738   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

ilköğretim okullarında sivil kıyafet uygulamasına geçilmeli mi?
Evet
42.2%
 42.2%  [155]
Hayır
57.8%
 57.8%  [212]
Toplam Oy : 367

Arzug
8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 12:01

Türkiye değil de Türkiye'deki hani şu A,B,C,D,E diye ayırdıkları SES grupları hazır değil okulda sivil kıyafete..
Hayal etmeye çalışın C'den bir çocuk ile sadece ekonomik olarak A,ama kültürel olarak C hatta D bir ailenin (ki bunlardan özellikle İstanbul'da fazlasıyla var) çocukları aynı sınıfta! A gruptaki bu çocuğun hayatı cici elbiselerden ibaret sanarak kendinde geliştireceği yapay özgüveni,sırf üstündekiler nedeni ile kurmak isteyeceği ya da istemeden verilecek imtiyazlarını....Hangi öğretmen bunu engellemekle,bir de bununla uğraşacak ?
SES grubu ve dolayısı ile kıyafetleri C grubu ama,zekası,cesareti ile kaliteli bir B veya A adayı bir başka genç ya da çocuğun da bu kadar erken ümitlerini kırmaya kimsenin hakkı yoktur.Üstelik bu kadar içi boş bir şey ile....

Seri_inAC

8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 12:17

Böyle bir tartismayi görünce lise yillarim aklima geldi... Ne cekmistim o kiyafet konusundan...
Beni rahatsiz den okulda üniforma olmasindan cok, bunun abartilmasi. Cok iyi hatirliyorum, bizim okulda ne küpe takabilirdin, de bir erkek sacini uzatabilirdi... Kafana sapka giysen bile sorun olurdu...
Ikinci konu kravat: Beni rahatsiz etmezdi ama 13 yasinda insana kravat taktirmanin ne manasi var? Ceket giydirmenin... Bi okul da kot pantolonu ve t-shirtü üniforma yapsin bakalim...
En kötü yani da üniformanin cuma günleriydi. Okuldan cikista arkadaslarla bisey yapmak istersin ve gün boyunca o aptal gömlek ve pantolonla ortaliklarda dolasirsin...
Ama öbür taraftan ekonomik farklilik konusu dogru. Benim gittigim okulda ne fazla bir ekonomik fark vardi insanlarin arasinda, ne de hava atma meraki, ama ayni seyi daha fakir biryerde yapmaya kalksan sorunlar cikabilir...
Bir de son birsey (biraz bölük börcük oldu ama): Aslinda yine de sosyoekonomik durumunu belli etmek isteyen üniforma oldugu halde bunu yapiyor. Kimi üniformasinin üstüne Barbour'ini giyiyor, kimi Burlington coraplarini millete gösteriyor...

mustafa kahramanoğlu

8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 12:40

Çocukların çarşıya/sinemaya gittikleri kıyafatle,okula gittikleri kıyafet arasında bir ayrım olmalı.
Giydikleri okul kıyafeti de çocuklarda bir moral motivasyon yaratmalı,karamsarlık yaratmamalı.

Bizim kuşağın çocukluğunda giydiği siyah önlüklerin bizde yarattığı haleti ruhiyeyi ve kullanışsızlığı herkes bilir.

Ben oğlumu yazdıracağım özel okulu,bir çok yönden beni tatmin etmelerine rağmen,uyguladıkları serbest kıyafet politikaları nedeniyle değiştirdim.

Özel okullardaki kıyafet uygulamalarından doğan sakıncaları herkes görüyor,çocuklar küçük yaşta statü yarışına giriyorlar ve anne ,babalar statü ispatının en kolay yollarından biri olan giyim kuşam ile bu duygularını bastırırken,çocukları da kısa sürede onlara uyum sağlıyor,bir süre sonra da onları geçiyor.

Bu sosyal statü sarmalına okullar alet edilmemeli,çocuklar giysilerini değil,yeteneklerini ve bilgilerini yarıştırmalı.Tabi yarışmak çok gerekliyse.

esraca
8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 12:48

Ben özel bir dersanede öğretmenim, tahmin edeceğiniz gibi bizim öğrencilerimiz sivil kıyafetle geliyorlar dersaneye. Söz edilen sınıfsal farklılıklar öğrenciler arasında sanıldığı kadar da uçurum yaratmıyor. Ya da benim öğrencilerim bunu dert etmeyecek yaştalar. Belki de ailelerin gelir düzeyi aşağı yukarı birbirine yakın olduğundandır, bilmiyorum.

Benim şahsi görüşüm (tipik bir öğretmen görüşü) okullarda sivil kıyafet uygulamasına geçilirse öğrencilerin ilgisini dağıtan konulara bir yenisi daha eklenmiş olur. Bir çoğu bu yöne kanalize olur. Öğretmen dahi bu sınıfsal farkın karanlık kuyusunda bulur kendini. Ayrıca Türkiye'deki eğitim sisteminin sivil kıyafet uygulamasından daha ciddi sorunları var. Bu sorunlara öncelik verilmesini herkes gibi ben de yeğlerim. Telafisi mümkün olmayan hatalar yapılıyor okullarımızda.

Eğer ilgileniyorlarsa... Biz eğitimde düşünce denetimine ve aşağılanmalara karşıyız. Daha da önemlisi yanlış öğrenmelere, geleneksel öğretmen tipine ve yanlış sınav sistemine karşıyız. Eğer birşeyleri düzeltmeye çalışıyorlarsa çocukları at gibi yarıştırmaktan vazgeçerek başlasınlar. 2-3 saatlik tek bir sınavla öğrencinin geleceğini belirlemekten vazgeçerek başlasınlar. Tüm liseleri anadolu ve fen lisesi standardına getirsinler eğer ellerinden birşeyler geliyorsa. Saçla, sakalla, türbanla, bıyıkla, kılıkla, kıyafetle uğraşmak bir yarar sağlamıyor, artık bunu anlasınlar.

alimemo
8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 12:51

Okuduğum özel lisede üniforma yoktu ama giyim kıstasları vardı: açık renk gömlek, koyu ayakkabı ve çorap, koyu kumaş pantolon, kravat. Erkeklerde saçın omzu geçmesine ve sakala izin verilmezdi. Kızlarda da etek dizden yukarıda olamazdı. Böyle kıstaslar yürürlükte olduğu müddetçe üniformanın kaldırılmasına taraftarım. Böylece gençlerimiz şıklık ve resmiyet kıstasları dahilinde kıyafet seçme ve renk uyumu kavramlarıyla erken yaşta tanışırlar.

Okulumda Giorgio Armani giyenlerin fakir çocuklarla alay ettiğini hiç duymadım. Bence bu yersiz bir korku. Galiba biraz fazla Kemalettin Tuğcu okuyoruz.  
Esra'nın da belirttiği gibi öğrenciler birbirinin giyimini o kadar da dert etmiyorlar.

alabay

8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 13:41

Alıntı:
Okulumda Giorgio Armani giyenlerin fakir çocuklarla alay ettiğini hiç duymadım. Bence bu yersiz bir korku.

Bak, ama sen lisedeydin. benim de buradaki özel lise (katolik manastır okulu) St. Blasien'de en fakirinden en zengin kral çocuğuna kadar herşeyi barındırır, yatılı olarak. Üniforma yok. Ama zenginler otomatikman "blazer" uniforması ile dolaşıyor. Neyse ki ... orada da alay falan yoktu. AMA: sen şöyle bir Almanya'nın Hauptschule'sine, Realschule'sine ve Allah korusun Gesamtschule'sine bir bak, neler oluyor! Seviyeye bakar. Türkiye'de (çok şükür) böyle saçma sapan geri zekâlılar okul sistemi (henüz?) yok, orada ilk, orta, lise diye ard arda geliyorlar, ama ona göre de seviyeler karışıyor (bu iyi), böylece alay mümkün. Bir de dşünmeli, sadece alay konu değil, kırıklık, büzülme de var: sen kimse alay etmese de kendini yoksul ve güçsüz hisedebilirsin.

B. Alabay

Karani Eseroğlu

8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 13:45

Arkadaşlar, yaşı 50 nin üzerinde olanlar hatırlayacaklardır.
Ortaokul ve liselerde pantalon, ceket ve kravatın yanında bir de şapka giyme zorunluluğu vardı. Siperli, sarı kurdelalı, lacivert renkli.Ön tarafında sarı metalden bir bröve. Tam bir askeri öğrenci şapkası.
1966 yılında Konya Erkek Lisesi'ne başlamıştım. O şapkayı giymek ortaokulda sorun olmamıştı ama lisede herkes gibi bana da zor geliyordu. Okulun bahçe kapısına kadar giymeyip elimizde taşıyorduk. Bu garip şapka uygulaması 1967 de kaldırıldı da kurtulduk.

Gelelim günümüze:
Eşim öğretmen olduğu için biliyorum. Bırakınız kılık kıyafeti; çocukların okula götürdükleri beslenme çantalarının içindeki farklılıkların bile o küçücük yavrularda yarattığı kompleksi, fırtınayı, ezilmişliği, kıskançlığı, öfkeyi, isyanı...
Kısaca , ilköğretim okullarında tek tip kıyafetten yanayım. Ancak lise çağına gelip kendini büyük ölçüde tanıyabilmiş olan gençlerin de aşırı kalıplar içinde tutulmasına taraftar değilim.

mustafa kahramanoğlu

8 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 13:54

Alıntı:
Esra'nın da belirttiği gibi öğrenciler birbirinin giyimini o kadar da dert etmiyorlar.

alimemo'ya katılmıyorum.

Öğrenciler bir başkasının giydiğini neden o giyiyor diye dert etmiyor tabi,ben de böyle giyinmeliyim diyorlar.Bir dert etme değil,yönelme söz konusu.Bundan ötürü okullarda bir Tiki kültürü oluşuyor,yaygınlaşıyor.Gençlerin özel yaşamlarında renk uyumunu öğrenmeleri için olanakları çok,en azından okullar renk uyumu uygulama alanı olmasın.

Bizim zamanımızda, Kemalettin Tuğcu okuyan bir kesim vardı.Biz onlarla büyümedik.
Fakat şimdi,Tuğcunun ismini anan,kitaplarını okuyan pek yok gibi.

Oysa statü endişesi,çocuklara küçük yaşta bulaşıyor ne yazık ki.

Musa

8 yıl önce - Çrş 01 Mar 2006, 16:19

Bence Kesinlikle üniformalı olmalı ve bunu devlet karşılamalı...Buradaki yorumlarıda okuduktan sonra kesinlikle üniformalı olmalı diyebiliyorum...

erkan
8 yıl önce - Çrş 01 Mar 2006, 20:38

her okulun kendi uygulaması olmalı. isteyen formayı zorunlu yapmalı, isteyen serbest. bir de artık önlük değil forma olmalı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET