Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alparslan
14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 18:04
Neden Turkiye tanitima onem vermiyor?

sevgili wow turkeyliler! burada buyuk bir cogunlugumuz yurt disindayiz.ben sahsen 5 yili askin suredir disardayim.bu sureyi amerika ve kanada da gecirdim ve hala gecirmeye devam ediyorum.benim artik dun tv de gordugum south afrika tanitimindan sonra artik dank dedi kafama ,. Turkiye gibi onlarca ulkede arayip ta bir ulkede bulunabilen bu kadar gorulecek sey varken neden reklamini yapmiyorlar bunu bir turlu anlamiyorum.turkiyeye turist getirmemek acaba devlet politikasindami var nedendir?amerikadayken de buradada jamaica , kuba .maldivler .dominik cumhuriyeti ,havaii bu gibi yerlerin ne guzel reklamlarini yapiyorlar.turkiye bu kadar olamiyormu.tamam bu saydigim yerler belki buraya yakin daha kolay gitmek ama bence reklam yapilsa daha guzel olmazmi?

birDilek
14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 18:13

Aslinda Türkiyenin cok güzelk iki üc raklamlari var, hani birinde hatta Eurovisyonda Azra Akin da vardi...ama nedense bizimkiler bu reklamlari kendi kanallarinda yapiyorlar...bununla neyi kimi hedef aliyorlar merak ediyorum dogrusu!
Eger kendi vatandasini hedef aliyorsa, güzel ben cok begendim reklami da , Türkiyeden de cok etkilendim

Bu arada hep söylüyorum yine bikmadan söylicem, dogru reklam , dogru turizm önemli olan, bedavaci turist hic gelmesin, ve gelmemesi icin önlemler alinmali..
Senin saydigin yerler Mesgulum, güzel yerler ama bildigim kadariyla hic de ucuz tatil yapilmayan yerler...iste bu kaliteli turisti ceker...
Oysa bizde malesef kalite yerine fazlaliga önem veriliyor...
Turist bedavaya tatil yapiyor ama Türkten kazanc sagliyor cogu oteller.
Bu hangi mantiga dayaniyor hic anlayamiyorum...

Emre_Uzan
14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 19:36

dilek o rekmanlar türk tv'lerinin avrupa frekanslarında yayınlanıyor türkiye'de çıkmıyorlar. ondan sen kendi kanallarımızda yaptığımızı sanıyosun. hangimiz televizyondan izleyerek mal alıyoruz ki televizyondan izleyerek tatile gidilsin? sen her gelen turiste potansiyel nataşa gözüyle gözüyle bakarsan, her turisti kazıklamayı dini görev yaparsan kim gelir ki? ya da kim otelden dışarı çıkar? bence direk para verip basın organlarında yer alarak değil de şampiyonlar ligi finali, formula 1 gibi, yurovizyon gibi organizasyonları hakkıyla yaparsak reklamın kralı olur bal olur şeker olur.

alparslan
14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 22:07

kaziklama olayi zannetmiyorum sadece turkiyeye mahsus.turizmin oldugu heryerde bence kaziklama vardir.o dedigim yerler pahali yerler ama nasil oraya pahali turist gidiyor anlamiyorum.gecen hurriyette cikan bir yazida yazar basbakan ile oraya gitmis puket muket denen yere.diyor ki bizim 1970 lerdeki turizm halimiz aynen orasi diyor.dunyanin kalite bakimindan bina yeniligi bakimindan birinci olabilecek bir turizm potansiyelimiz var neden getiremiyoruz ki onlari buraya.bir ornek vereyim:3 yil miami de yasadim.oraya gelmeden once cennet zannederdim.geldim gordum ki firtinadan yagmurdan denize girecek vakit yok.bizim akdeniz le kiyaslarsak denizi pis.her zaman uyari yapiyorlar yok su hastalik olur bu hastalik olur kumlara yatmayin su bocek var.yani boyle bir yer.ama insanlar genede geliyorlar buraya bilmem anlatabildimmi.5 yildir ne amerikada nede kanadada bir turk reklami gormedim ulkemizi tanitan.sadece dunya kuapasindami ne o surece gordum bir kac tane.onu da zaten bu cahiller fotomontaj zannetmislerdir valla.....heheheheheh

birDilek
14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 17:43

Dogrudur belki o güzelk reklamlari avrupa frekansli türk kanallarinda gösteriyorlar...
durum pek de degismiyor, sorum yine ayni: KIME reklam yapiyorsunuz??
Avrupada yasayan Türklere mi??
Baska yerlere gidip para harcamayin tatil icin bakin kendi ülkeniz cennet misali mi yani:))

Her kim bu kanallari yabancilar izliyor saniyorsa cok yaniliyor...bunu yapanlarin sayisi hic de yüksek degildir emin olun.

Amerikaya veya Floridaya gelince...adi cikmis bir kere...isi kolay!
Herkes tatil , deniz, yaz dedimi aklina ilk gelen yerlerden biri Floridadir...ünlülerin cok bulundugu yer bir de tabi...reklamini sirf onlar bile yapmis oluyorlar orada bulunmakla...

TolgaTek
14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 18:35

Kaliteli turist çekmenin en iyi yolu güzel belgeseller üreterek bunları yurt dışı kanallarına satmak. BBC'nin ana para kaynağı sattığı belgeseller ve haber ajansının gelirleri, reklam almaya ihtiyacı olmadan veya devlet desteği olmadan ayakta durabiliyor. Sonuçta zannediyorsunuz ki İngiltere matah bir ülke, Stonehenge'de dünyanın en ünlü tarihi eseri. Özellikle turistlere karşı teror sonrası sarsılan Mısır bu mantığı çok iyi kullandı, tekrar turizm gelirlerini arttırmayı başardılar.

Bizde ise televizyonların hali ortada. Belgeselleri ya ceza alırlarsa yayınlıyorlar ya da gece yarısından sonra. Az sayıda kanal ise (NTV özellikle) yaptırdıkları belgesellerde daha güncel Türk politikasına dair konuları tercih ediyorlar. Çok başarılı olsalar da bunların yurt dışına satılabilmesi veya orada ilgi çekmesi imkansız.

TRT elinden geleni yapıyor, ama orada da işler çok fazla devlet kurumu olduğu için yolunda gitmiyor. Belgesel yapımına ayrılan bütçeler inanılmaz az, ve hep aynı kişiler bunları hazırladığı için, ilgi çekecek yeni bakış açıları yok pek. Halbuki yurtdışı pazarına yönelik kaliteli çalışmaları daha fazla olmalı. Bunu yabancıların yapıp araya istemeyeceğimiz laflar sıkıştırmaları yerine bizim kendi imajımızı yaratacak şekilde yapmamız lazım.

Londra'da Türk sergisi açıldı biliyorsunuz ve çok ilgi çekti. Hani onunla eş zamanlı ve orada sergilenen eşyaları tarihsel konteksi içinde anlatacak bir belgesel? Halbuki hazır sergi de varken ne kadar güzel olurdu.

İletişim fakültelerinde öğrenciler çok güzel mini belgeseller yapıyor ve epey ödül alıyorlar yarışmalarda. Ama mezun olduklarında özel sektörde işe girdikleri zaman onlara yaptırılan iş çok farklı....

messiah_haktan

14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 18:53

Türkiye tanitim yapmiyor demeyin valla tas olursunuz!Son yillarda inanilmaz seyler yaildi tanitim adina!Spor ve kültür orgnizasyonlari,TV reklamlari,afisler vs vs....

Tanitim olmadigi icin mi 8-9 milyon olan turist sayisi 5-6 yilda 17 milyon'a cikti?

Sina

14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 19:10

Messiah_haktan haklı, yanıtım yapılıyor ne kadar etkili ve çekici veya amacına hareket eden tanıtımlar ayrı bir konu ama tanıtım var... Tanıtım + ırak savaşının bitişi (resmi olarak diyelim) + töerörün sona ermesi + AB üyeliği yolunda durmada Türkiye'den bahsedilmesi (hiçbir ülke sanırım bu kadar tartışılmamıştı) ...

Emre_Uzan
14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 19:19

Haktan sayı arttı ama gelen turistin ne kalitesi arttı ne de sokakta harcadığı para. Halen almanın kapısıcı rusun çöpçüsü geliyor büyük oranda ve bunların gelme sebebi de ne yağız türk delikanlıları, ne de tarihi yerler.. otelden dışarı çıkmıyorlar ki görsümler oraları. Herşey içinde mantığı zarar veriyor bence.

messiah_haktan

14 yıl önce - Pts 14 Şub 2005, 19:58

Ortalama bir turist 750 dolar civarinda döviz birakiyor Türkiye'ye,bundan sikayetci olunmaz!Dünya'nin bir numarali turist hedefi Fransada ise tursitler 350-400 dolar civarinda döviz birakiyorlar.Tursitin kalitesi artmamis olabilir ama sayisi artti ne fark eder,gene de 6 yil öncek turizm gelirini ikiye katladik!

Otelden cikmayan turist kosununda da emin degilm!Otellerin fiyati ortada.Haftaligi 300 dolar civarinda ama turistin biraktigi para 750 € civarinda.Peri bacalarina,pamukkale'ye,ürgüp'e günlük yada iki,üc günlük ufak seyahatlara katilan turist sayisi cok!Bunun üstüne bide bot turlari,jeep safari,hamam,carsi etc.. geliyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET