Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'a rakip olunur mu?
« önceki   123 ... 12131415   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 13

istanbul'a rakip olunur mu?
Kısa vadede olunmaz, uzun vadede olabilir. 26.1%  26.1%  [46]
Kesinlikle olunmaz. 53.4%  53.4%  [94]
Olabilir, başladı bile. 20.5%  20.5%  [36]
Toplam Oy : 176

Uğur1
1 ay önce - Prş 09 Ksm 2017, 09:22

Alıntı:
Ben bu sorunun cevabını gayet iyi biliyorum,
çünkü ben liseye giderken İstanbul'un nüfusu sadece 3 milyon idi.
Ve o zaman İstanbul şimdikinden daha az yaşanabilir bir şehir idi.

Bu düşünceye çok kolay karşılık vermek mümkün.

Arkadaş İstanbul'un sosyal hizmetleri yetersiz demiyor ki,muazzam arttı, ama arkadaş İstanbul'un nüfüsu çok diyor. İstanbulun nüfusu ise astronomik arttı. Sosyal hizmetleri artırmak nüfüsu artırmak anlamına neden geliyor ?

Bugün İstanbul'da pek çok imkan var, ama nüfus ve plansızlık ve betonlaşma şehri mahvetmiş durumda, gerçekten nefes alınabilir gibi değil. İnsanlar TEM refrüjünde piknik yapıyor? Türkiye'nin hangi şehrinde TEM refrüjünde piknik yapılıyor başka? Onların park, doğal alan gibi gerçekten çok güzel imkanları var.

Bunu nasıl farkediyorum, bundan 20 30 sene önce diğer şehirler sosyal hizmetler bakımından geride idi, şimdi onlar da İstanbul gibi ilerledi, ama nüfusları yok.

Bugün İstanbul'dan önce yaşanabilirlik listesinde en az 5 şehir sayarım size...

İzmir, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Antalya, Gaziantep...

Daha önce İstanbul'da yaşayıp buralara taşınan insanlar ağız birliği etmişçesine hayat standardımız arttı diyor ise bir kulak vermek lazım.

Eğer aile geliri olarak 15-20K bandının altında bir geliriniz var ise İstanbul dışı olarak bu saydığım şehirlerde yaşamak kesinlikle daha avantajlıdır...

Ben orta orta alt direk ailelerin çocuklarını alıp yüzme havuzlarına götürdüklerine başka illerde şahit oldum, İstanbul'da veliler iş trafiğinden eve yetişemiyorlar ki çocuklarını götürebilsinler...

gediz_1994
1 ay önce - Prş 09 Ksm 2017, 20:52

Alıntı:
İstanbul'a rakip olunur mu?

Şuanki durumda olamaz. Çünkü Türkiyedeki projelerin yarısı İstanbula yapılıyor. İstanbula peşpeşe köprüler yapılıyor, Havalimanı yapılıyor. Anadoludaki bircok sehrin ihracatı İstanbula yazılıyor. En ufak boş alana 10 katlı bina dikiliyor. Nüfus daha da şişiyor. Yabancı devlet adamları direkt İstanbula getiriliyor. Bu durumda bu sehri kimse gecemez.

İstanbula rakip olabilecek en önemli şehir İzmir. Cografi konumundan dolayı da, benzerlikleri bakımından en yakın şehir. Ama muhalif bir kent oldugu icin hakettigi degeri bir türlü alamıyor. Eger İstanbula giden göçü bu kente aktarıp, projelerle ve yatırımlarla büyütselerdi şuan yeni bir İstanbul oluşturulmuş olurdu. Bu da ülke ekonomisine taze bir güç olurdu.

Avrupa ülkeleri bunu yüzyıllar önce yaptı. Alternatif ve 2.bir şehir ile ekonomik olarakta çok güclü ülkeler olusturdular.

İspanya MADRİD- BARCELONA
İtalya ROMA- MİLANO
Rusya MOSKOVA- ST PETERSBURG
Almanya MÜNİH- HAMBURG- KÖLN- BERLİN

76Furkan07
1 ay önce - Prş 09 Ksm 2017, 20:53

Alıntı:
İzmir, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Antalya, Gaziantep

Gaziantep nereden girdi oraya kocaeli zaten istanbul anadolu yakası gibi, eskisehir ise istanbul'a oranla çok küçük

asfaltt
1 ay önce - Cum 10 Ksm 2017, 03:13

Bizim ülkede bişey yapıyosak Istanbula yapalım kafası olduğu sürece ülke gelişmez. Sanki başka toprağımız yok koca ülkede. Fransızların Paris gibi 100 milyon turist çeken şehri var bu kadar abartmıyorlar. Amerikanın New Yorku var bu kadar abartilmiyor. Bana göre dünyanın en gelişmiş şehri olan Londra var Ingilizlerin bile her şeyi Londraya yapalım diyeceğini sanmıyorum. O kadar güzel sehirlerimiz var Ankara Izmır Antalya gibi ama hiç biri deger görmüyor ve ülkeye sağlayabileceği katkıyı sağlayamıyor bu yüzden. Mesela Antalya Istanbul kadar teşvik almamasına rağmen, Istanbul kadar tanitilmamasina rağmen Istanbul kadar turist çekiyor. Demekki Turizm konusunda potansiyelli bir il. Ama napıyoruz biz Turk Hava Yollarina Istanbul reklamı çektırıyoruz. Istanbula şampiyonlar ligi finali alıyoruz. Eurovision olunca hemen Istanbula yönlendiriyoruz. Tüm dünya aptal bi biz akıllıyız çünkü

Uğur1
1 ay önce - Cum 10 Ksm 2017, 09:54

Alıntı:
Şuanki durumda olamaz. Çünkü Türkiyedeki projelerin yarısı İstanbula yapılıyor. İstanbula peşpeşe köprüler yapılıyor, Havalimanı yapılıyor. Anadoludaki bircok sehrin ihracatı İstanbula yazılıyor. En ufak boş alana 10 katlı bina dikiliyor. Nüfus daha da şişiyor. Yabancı devlet adamları direkt İstanbula getiriliyor. Bu durumda bu sehri kimse gecemez.

Rakip olmaktan kasıt nedir? Eğitim öğretim alanında rakip olmak mı, yeşil alanda rakip olmak mı, şehir meydanlarında rakip olmak mı, sağlıkta rakip olmak mı, ulaşım imkanlarında rakip olmak mı, kamu hizmetlerinde rakip olmak mı, gıdaya ulaşımda rakip olmak mı? turizmde rakip olmak mı, konut standardında rakip olmak mı, spor faaliyetlerinde rakip olmak mı, kültür sanatta rakip olmak mıdır?

Eğer konut artışında rakip olmak ise evet kimse rakip olamaz, ama konut artışının zaten bir şehrin standardını yükselttiği nerede görülmüş ki? Zaten sayın Cumhurbaşkanımız da bıkmış olacak ki "BETON, BETON, BETON nereye kadar diye feryat figan ediyor..

Bakın, yukarıda saydığım kriterlerin hepsinde İstanbul'un önüne Türkiye'den başka şehri yazabilirim... Tek yazabileceğim konu, kültür sanattır İstanbul için, kültür sanat dışında bütün kriterlerde Türkiye'nin diğer şehirlerine geçilir, hatta bir çok kriterde ilk 5 e giremez...

He bir de futbol takımlarında zirvededir, hep şampiyon oradan çıkar..

Burç

1 ay önce - Pzr 12 Ksm 2017, 05:50

Alıntı:
Eurovision olunca hemen Istanbula yönlendiriyoruz. Tüm dünya aptal bi biz akıllıyız çünkü

İyi örnek olarak verdiğin Paris ve Londra şehirlerinde de Eurovision yapıldı. Urfa'da mı yapacaktık?

Misafir 8bd

1 ay önce - Pzr 12 Ksm 2017, 07:46

Türkiye'nin en güzel 4 şehri İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya. Hadi Ankara'yı da Başkent olduğu için listeye beşinci olarak ekleyelim. Ama eğerki İstanbul olmazsa Ankara dışındaki diğer üç şehir yaşamak için idealdir. İstanbul'u pek aratmazlar. Birde sanayi olarak Bursa istanbul'a kafa tutabilir bunun dışında Türkiye'den hiçbir şehir istanbula rakip olamaz. Çünkü Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'yı üst üste koyup toplayın 14.5 milyon nüfus olur ve yine bir İstanbul etmez.

AhmetDemir

1 ay önce - Pzr 12 Ksm 2017, 08:08

Beni sevindiren bir sey var istanbulda tersine goc baslamis cok az da olsa İstanbul kimlere kaliyor az cok tahmin edersiniz

Misafir a38

1 ay önce - Pzr 12 Ksm 2017, 09:00

Çukurva Metropolitan alanında (Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay) yaklaşık 10milyon insan yaşıyor. Zaten İstanbul rakipsiz degil.

Misafir 083

2 hafta önce - Sal 28 Ksm 2017, 20:05

Çok gereksiz bir tartışma olmuş en güzel yer Elazığ...

sayfa 13
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 12131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet