Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'a rakip olunur mu?
« önceki   123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2

istanbul'a rakip olunur mu?
Kısa vadede olunmaz, uzun vadede olabilir. 26.1%  26.1%  [46]
Kesinlikle olunmaz. 53.4%  53.4%  [94]
Olabilir, başladı bile. 20.5%  20.5%  [36]
Toplam Oy : 176

Göksel Çetiner
5 yıl önce - Sal 03 Tem 2012, 22:28

İstanbul geçilmeye bile başlandı İstanbul ikinciligi hak ediyormu şıkkınıda koymanız lazımdı

okaaan
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:05

Rakip derken hocam her anlamda metropol yaşam merkezi anlamında soruyorum, istanbul şuanda her anlamda açık ara önde sadece nüfus değil, imkan vesaire herşey bu açıdan rakip diyorum.

Çünkü gerçekten istanbul Türkiye ile eşanlamlı oldu, magazini haberleri futbol takımları gezilecek yerleri nüfusu herşeyi, wowturkey fotoğraflarını gezen bile anlar .

yukarıda arkadaşımız güzel yazmış medya meselesini falan.

Antalya turist sayısında geçti doğru buda güzel bir analiz arkadaşımızdan.

Birde çok nüfus demek kalabalık demek değildir, km'ye düşen kişi sayısı olarak bakarsak istanbul aşırı kalabalık, ama los angeles değil mesela..

İstanbul anadolu ve Avrupa yakası ileride birbirinden ayrılabilir mi? istanbulun nüfusu çok daha yüksek rakamlara çıkarsa ne olur, antalya yada konya gibi büyük bir ilde değil yüzölçümü açısından..

mehmet tevdik
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:19

istanbul'a rakip olacak veya onu geçecek bir şehir kısa vadede hatta günümüzdeki anlayış devam ederse çok uzun bir zaman istanbul'a yaklaşabilecek bir şehir olabileceğini düşünmüyorum. bu konuda istanbul'a yaklaşabilecek şehir siyasi tartışmalardan kurtulduğu taktirde güçlü hinterlandı ile izmir veya çoğrafi ve siyasi konumunu kullanabilecek ankaradır. ancak bunların da o seviyeye gelmesi için özel olarak yatırım almaları özel bir proje hazırlanması gerekir ki bu çok da verimli olmaz.

osmancık
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:36

Madrid, Tokyo, Londra, Rio, Paris... Bunlar İstanbul'un rakipleri, yani olunur.

ediperdogan
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:39

Şu anda çok zor. Seksen sonrası hükümetlerce İstanbul'a rakip olmaya başlayan iller hemen egale edilmeye çalışılıyor. Son örnek Ankara'da bulunan bankaların İstanbul'a taşınması.

sword2193

5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:41

Trafiğine rakip olunmayacağı kesin

mustafaeksi
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 00:46

1000 yıldır rakipsiz ve önümüzdeki 1000 yıl daha tek başına

nuriks

5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 01:03

Tek şehir etrafına çöreklenmek bence kötü bir yapılaşma her anlamda.. Ama İstanbul' a rakip olabilecek önümüzde ki 50-60 yıl boyunca sanmıyorum.. En azında jeopolitik olarak ta eşsiz.. Ama başka şehirlerde olsun homojen bir dağılım olsun isterdim.. İstanbul gideri tıkanmış bir şehir *okun içinde yüzse bile çok tatlı geliyor her şeyiyle

mert101

5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 01:10

uzun bir süre olabilecegini düsünmüyorum. Ama yine de Türkiyenin 4 kentinin avrupada gelecekte önemli merkezler olacagını düsünüyorum..

Mesela ankara cok hızlı gelişiyor. Metro hatları bittiginde romadan bile büyük metro hattına sahip olacak. Gökdelen bakımından Ankara da her gecen gün yeni gökdelen projeleri duyuyoruz. Bu belkide avrupada balkanlarda en fazla gökdelen olan istanbuldan sonra 2. kent olmasını saglıyor. Sanayi bakımından da suan oldukca hızlı büyüyor ve ihracatta da büyüyen kentlerden birisi. Nüfus olarak 5 milyona dayanmıs bir kent. Türkiyedeki en yesil büyüksehir ve yakın gelecekte avrupanın da en yesil kentlerinden birisi olması hayal değil..

izmir deseniz, 4 milyonluk nüfusuyla balkanların en büyük kentlerinden bir tanesi. Sanayisi her gecen gün büyüyor ihracatta 10 milyar dolara yaklastı. Tarih bakımından roma - atina kadar degerli ve yeraltında gizli bir sürü tarihi var ama değerlendirilemiyor. Son dönemde gökdelenler dikilmeye baslandı ve bu sayede gelecekte ticaret bakımından da en ön yerlerde alacagı bir gercektir.

bursa ise aynı sekilde nüfusu 3 milyona yaklasmakta olan büyük bir kenttir. Bu nüfusunun gelecek yıllarda da artmasıyla balkanların büyük kentlerinden birisi de bursa olacak. Son yıllarda kentte oteller acılması , turizmin büyümesine olanak saglıyor ama cok yetersiz suan icin. Metro konusunda 30 km ye yaklasan metro hattıyla bursada gelecekte avrupa standardını yakalayabilecek kapasitede. Sanayisi cok gelişmis bir kent , ihracatta 3. kent , gecmişte baskent olmus olmasından dolayı yüzlerce yıllık tarihi eserleri olan ancak suana kadar degerlendirememis kentlerden.

İstanbulun rakibi olamaz suan itibariyle ancak bu saydıgım 3 kent gelecekte avrupanın önemli kentleri arasında yerlerini alacaklar. birisi sanayisiyle ve ekonomisiyle , digeri turizmiyle , digeri ise ticaretiyle ön plana cıkacaklar ve Avrupada tanınır ve güclü rakipler olacaklardır

okaaan
5 yıl önce - Çrş 04 Tem 2012, 02:50

Mert analiz için teşekkür ederim, gayet mantıklı.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet