Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Caliskan
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:20
'İstemezükçü' Hükümet..!


Devletin;hükümetin İzmirde yıllardır engellediği,süründürdüğü projelere bir göz atalım.
Belediye neden projelerine başlayamıyor ? İstemezükçüler; İzmiri ele geçirmek için Belediyenin projelerini sürekli engelliyor... Şuanki duruma göre güncel engellenen projeler;


“Kamu ya da özel, her kim bir iş yapıyorsa; yasalara, yönetmeliklere, planlara uygun yapılsın” diyenlere “istemezükçü” yaftası yapıştırılıyor ya.


İzmir’in gelişimini, projelerini engelleyen kişiler olarak hedef tahtasına konuyor ya.
Kentin en büyük yatırımcı kuruluşu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde durum nasıl diye bir araştırma yaptım.


Son derece çarpıcı sonuçlara ulaştım. Meğer birilerini kentin gelişimini engellemekle suçlayanlar Büyükşehir Belediyesi’nin birçok projesinde “istemezükçülük” yapıyormuş.
Hem de bu projeler öyle yasalara, yönetmeliklere, planlara aykırı projeler de değil. Hepsinin üzerinde uzun uzun çalışılmış, detayları çıkarılmış.


Kamu yararı ise kamu yararı, kentin gelişimiyse gelişim.


Bakın Büyükşehir Belediyesi’nin hangi büyük projeleri bakanlıkların tozlu raflarında aylardır onay bekliyor?


Konak Tramvay Projesi uzun süredir gündemde. Üçkuyular ile Alsancak’ı sahilden şık bir şekilde bağlayacak. Ama Kalkınma Bakanlığı İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü (Eski adıyla Devlet Planlama Teşkilatı) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylamadığı için bir türlü başlayamıyor.


Karşıyaka Tramvay Projesi ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’ne takılmış durumda.


Buca Tramvay Projesi de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra TCDD’nin onayını bekliyor.
Bu üç projeyi bakanlık bir yıla yakın süredir bekletiyor.


Bu kadar da değil. Büyükşehir Belediyesi çok önemli kent yenileme projeleri hazırladı. Bunlardan yedisini onay için İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.


Dosyalarda tek bir eksik bile yok. Ama bu projelere İçişleri Bakanlığı ve sonra da Bakanlar Kurulu 16 aydır geçit vermiyor.


O yüzden de Gaziemir Aktepe Emrez, Ballıkuyu, Bayındır, Menemen ,Torbalı, Cennetçeşme, Ege Mahallesi(Kahramanlar), Örnekköy ve Uzundere’de kent yenileme bir türlü başlayamıyor.

Dahası da var. İzmir Körfezi çevresini daha da güzelleştirmek için Büyükşehir Belediyesi son 50 yılın en prestijli projelerini hazırladı.


Ama Maliye Bakanlığı kıyı şeridindeki 5 dolgu alanını kamu yararı için tahsis etmeye yanaşmıyor. Bu yüzden de projeler hayata geçirilemiyor.


Ayrıca Maliye Bakanlığı İzmir’e Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak yedi ayrı prestij projesi için de tahsis konusunda onay vermiyor.


Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Değirmendere Baraj Havzası’nda gerçekleştirilecek işler için gerekli arazi taleplerini dikkate almıyor.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da yapılacak sosyal amaçlı bir tesis için gerekli araziyi tahsis etmiyor.


Dünyanın en saygın kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni beşinci kez değerlendirdi ve kredi notu olarak “BB+/AA durağan” verdi. Bunun anlamı çok yüksek kredi kalitesi ve çok düşük kredi riski beklentisi.


Ama Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü öyle düşünmüyor.


Büyükşehir Belediyesi’ne Yeni Foça Kanalizasyon Projesi, Yeni Foça Atıksu Arıtma Tesisi ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4’üncü faz yapımına olanak sağlayacak dış kredi için onay vermiyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası da duktil boru alımı, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi İnşaatı işi ile römork ve gemi alımı için gerekli krediyi vermeye yanaşmıyor.


İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Kavaklıdere İçmesuyu Arıtma Tesisi Alanı için kamulaştırma kararı almıyor. Ayrıca Torbalı yerleşimlerinde kamu yararı kararı çıkartmıyor.

Alsancak Stadyumu’nu yıkıp yerine alışveriş merkezi yapılmasına karşı çıkanları “istemezükçülükle” suçlayacaksanız, ama İzmir’in tamamen planlara uygun yatırımlarını bekleterek engelleyeceksiniz.


Bence asıl değişmesi gereken işte bu kafadır.
http://www.milliyet.com.tr/engellenen-projeleri-a ...efault.htm

Bir kaç tanede ben yazayim;

1- Belediye Buca trafiğini rahatlatmak için Uçan Yol projesi yapacaktı; Karayolları Genel Müdürlüğü engellemek için; Belediyeye ait olan Yeşildere Caddesini hemen kendi üzerine devir etti ve çivi çaktırtmadı.

2-Belediye 2 stat yapmak için hükümetten arazi istedi ; istemezükçü hükümet hemen karşı çıktı stadı biz yapacağız,Alsancağıda yıkacağız AVM yapacağız, Örnekköy'e sadece 25.000 kişilik stat yapacağız dediler...


mert101

8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:29

Alsancak Liman Avm’sine Büyükşehir’den dava

http://Reklam_link.com/haber/Alsancak-Liman-Avm-s ...ava/820723

Konak Tüneli Projesi : İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Tünelini engellemek için herşeyi yaptı.

http://www.haberler.com/konak-tuneli-projesi-3726 ...36-haberi/

alsancak stadını yıktırmam diye belediye

http://www.egeninsesi.com/74947-stat_dugumu


herkes biliyor kimin ne yaptıgını sen rahat ol arkadasım , daha birsürü var aklıma geldikce yazacagımtuncemre
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:34

bu sorunların çok daha fazlası Bursada var. Bülent arınç bursaya geldiğinden beri 1 çivi bile çakılmadı, özel sektör yatırımları bir bir geri çevriliyor, devlet yatırımları, ya proje aşamasında ya da yarım kaldı, bursaya resmen ambargo uygulanıyor, halkın tüm desteklemelerine rağmen durum böyle, ama ambargolar devam ederse önümüzdeki seçimler ortalık karışacak gibi halkta ambargo koyabilir bu gidişe.

Yalın35_Göztepeli

8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:34

Sen rahat ol bence.

Sen harbiden Aziz Kocaoğlu'na düşmansın.

Ahmet Piriştina'da yaşasaydı onada düşman olurdun. Belli zaten.

İzmir'e engel olan asıl hükümet Aziz Kocaoğlu İzmir'in gelişmesini isteyenlerden biri ozaman Expo 2015 için nasıl çaba harcandı. Daha dün çok güzl bir şekilde düşündükleir imar planını yine istemezükçü hükümet iptal etti.

Aslında Aziz Kocaoğlu Alsancak Liman Avm'nin peşini bırakmaz.

Bide bilip bilmeden konuşuyorsun. Aziz Kocaoğlu ne emekler tüketti. Kadifekale Ve Yeşildere'yi Gürçeşme'nin bir bölümünü hükümetin engellerine rağmen zar zor temizledi.

Daha Aziz Kocaoğlu neler neler yaptı.

Ozaman Aziz Kocaoğlu iyi işler yaptığına inamıyorsun ozaman nasıl Dünyada en hızlı gelişen şehiler arasında 4.ncü oldu.

Yahu ne kadar saçma konuşuyorsunuz.

Valla sonsuza kadar Aziz Kocaoğlu taraftarıyım. Adama gayet iyi işler yapıyor.

Mert101 senin güvendiğin bakan Binali Yıldırım Bayındır'da izmirlilere hakaret etti. Adamın çivi çaıktığı bile yok. İzbanı devletin yaptığını sanıyorsun fakat yanılıyorsun izbanın tamamını belediye yaptı tünellerini bile.

İsteyen Aziz Kocaoğlu ama İstemezükçü Hükümet.

Zaten hükümet 40.000 kişilik stad yapçaz dediler 25.000'e düşürdüler. Tamam stad yapsınlarda.

Bari Alsancak Stadı tekrar yapılsın orası 25.000 Kişilik olsun.


Biz istemezük demiyoruz hükümet diyor.


En son Yalın35_Göztepeli tarafından Pzr 24 Hzr 2012, 15:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Ayhan
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:39

Yalın sen bence yazma.Yalın35_Göztepeli

8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:41

Yok abi bende katılayım biraz açıklayım demiştim. Laf atma şeklinde yazmadım. Sadece hükümetin ne engeller koyduğunu yazmıştım. Amacım laf atma değil. Sadece söyledim ve uyardım.

Ayhan
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:42

Yazma, söyleme, uyarma

ural karaca
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:42

Alıntı:
Valla sonsuza kadar Aziz Kocaoğlu taraftarıyım. Adama gayet iyi işler yapıyor.


Aziz Kocaoglu'nun tek ama tek kusuru var adam karşıtlarının aksine korkunç sakin ve terbiyeli,ne kadar belaltı vursalarda kesinlikle terbiyesinden vazgeçmiyor,kendi hatası var ise "bakın onda da bu var ama" demek yerine "evet hatalıyız, çözmeye çalışacagız" özeleştirisini yapıyor.Bir de politikacı da veya belediye başkanında olması gerektigini düşündügüm esnekligi olsa(anlamak isteyen ne dedigimi anlar)tadından yenmeyecekte,ama yok işte ne yapacaksın adamın huyu bu


Yalın35_Göztepeli

8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:46

Tamam ayhan abi yazmam zaten. Sondu bu.

Bu arada Azizi Kocaoğlu millyetçiliği yapmadım kimse yanlış anlamasın.

Evet Aziz Kocaoğlu terbiyeli ve işinde neler olacağını bilen birisi. Ve sessiz birisi okadar ezilmez.

Fakat dava açtığına göre hükümete baya sinirlmişe benziyor. Ama hükümet iyice kaşınıyor İzmir'e karşı.


Mustafa Caliskan
8 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 15:52

Alsancak Limanına AVM yapılmasını kim ister ki ?Hiçkimse.. Sen istiyor musun yoksa? Arkadaş oraya AVM yapılır mı Allah için; orası kruvaziyer limanı olarak planlı! Nerede görülmüş Kruvaziyer Limanında AVM ,gökdelen tarzı yapılar olduğu! Hem Alsancak esnafı biter,hem oranın felç olan trafiği iyice felç olur. AVM ve gökdelen bölgesi belli; Bayraklıya ve Ankara Asfaltı civarına yapılsın tüm Avm,gökdelenler!

Konak Tünelini belediye engellemedi; aksine belediye UÇAN YOL için ihaleye bile çıkmış iken; hükümet engelledi. Ama belediye,uçan yol projesini iptal edip hükümete uydu.Projeyi hükümete devretti... Uçan Yol olarak kalsaydı daha faydalı olacaktı; çünkü Konak Tüneli eksik kalıyor! Konaktan Alsancak ve Çankayaya kadar tüm yollar yer altına alınacaktı ,ne oldu? O yollar yer altına alınmadan Konak Tüneli zarar getirir,Konak'ın trafiğini felç eder...

Kocaoğlu stat yapılmasını istiyor,kendi yapacaktı,ama Alsancağın kullanılıpda yerine AVM yapılıpda,Göztepenin stadınında alınıpda Örnekköye 20.000 kişilik stat yapılmasını istemiyor, sen hakikaten bunu kabullenebiliyor musun ?
Yanin Alsancak yıkılacak;orası çok yüksek bir fiyata satılacak AVM için; taa Örnekköye dağın başına 20.000 kişilik stat yapılacak,bu mudur? Kim ister bunu ? Toki stat yapmak istiyorsa; adam gibi parasını bulsun,arazisi zaten var;heryer devlet arazisi, ve yapsın.. Örnekköye 20.000 kişilik stat yapmak için; Alsancak neden yıkılıyor? Ha madem yıkıyorsun; yerine 40.000 kişilik büyük bir stat yap örnekköye,yada yıktığın yere stat yap öyle değil mi ?
Alsancak stadının satışıyla rahatlıkla 3 yeni stat yapılamazmı? Yapılır.. Peki neden Toki sadece dağ başına 20.000 kişilik stat yapmakla İzmiri kazıklıyor?sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet