Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Diyarbakır - Selahattin Eyyubi Üniversitesi
123 ... 272829   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
rezan ali
2 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 22:21
Diyarbakır - Selahattin Eyyubi Üniversitesi

Diyarbakır'da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Selahattin Eyyübi Üniversitesi'nin kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.Üniversite iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitüleri ile meslek yüksek okulundan oluşacak. Kanun tasarısı şöyle;

T. C .

BAŞBAKANLIK

Sayı : Konu :

Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü

B.02.0.KKG.0.10/101-579 j2-lc>5\o /§-/ k/2012

Kanun Tasarısı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan ve Başkanlığınıza arzı Bakanlar Kurulu'nca 11/6/2012 tarihinde kararlaştırılan "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile gerekçesi ilişikte gönderilmiştir.

Gereğini arz ederim.

EKİ :

1- Kanun Tasarısı

2- Gerekçe (Genel-Madde)

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TEŞKİLATI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI

MADDE 1- 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"Selahattin Eyyubi Üniversitesi

EK MADDE 148- Diyarbakır'da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Selahattin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden,

b) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden,

c) İlahiyat Fakültesinden,

ç) Sağlık Bilimleri Fakültesinden,

d) Meslek Yüksekokulundan,

e) Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

f) Fen Bilimleri Enstitüsünden,

g) Sağlık Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinden yürürlüğe girer.

GENEL GEREKÇE

Türkiye'de yaşayan üniversite çağında olan 2011 yılı itibarıyla 6.317.583 genç nüfusun yükseköğretime önemli bir talebi bulunmaktadır. Türkiye'de 2010-2011 eğitim-öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören toplam 2.066.993 öğrencinin 196.346'sı (%11'i) vakıf üniversitelerinde eğitim-öğretim görmektedir. Devlet kaynakları ile değil kendi yarattıkları kaynaklarla kazanç amacı gütmeden vakıflar tarafından, kanunla kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri Türk yükseköğretiminin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Tasarı ile, kurulacak yeni bir vakıf yükseköğretim kurumu Türkiye'nin genç nüfusunun yükseköğretim talebini karşılamakta yardımcı olacaktır.

guncul21
2 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 22:29

peki tobb un fakültesine ne oldu ondan hiçbir haber yok

mert101

2 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 22:50

sevindirici bir haber kentin 2. üniversitesi olması güzel , insallah egitim seviyesi kentte yükselise gecer

Kurtuluş21

2 yıl önce - Prş 11 Ekm 2012, 12:55

Diyarbakır'da Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, komisyonda kabul edildi.

Diyarbakır'da Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildi. AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın başkanlığında toplan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüştü.AK Parti Milletvekilleri, üniversite bünyesinde yerel diller enstitüsü kurulması için önerge verdi. KIRMANÇİ VE ZAZACA Komisyon Başkanı Avcı, enstitü bünyesinde Kırmançi ve Zazaca'nın yanı sıra Sorani, Süryanice, Keldanice gibi yerel dillerin yer alacağını söyledi.AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, bazı yerel dil ve lehçelerin kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, bu nedenle böyle bir enstitünün üniversite bünyesinde yer almasının önemine işaret etti. TASARIDA NELER VAR? Komisyonda kabul edilen tasarıya göre, Diyarbakır'da İlahiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacak. Üniversite iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitüleri ile meslek yüksek okulundan oluşacak. Üniversite bünyesinde bir de ''Yerel Diller Enstitüsü'' kurulacak.

KAYNAK: http://www.diyarinsesi.org/haber/diyarbakira-ilk- ...-35310.htm

Selahattin Eyyubi Üniversitesi Çalışmalarında güzel gelişmeler var. Umarım yakın zaman içinde TOBB ETÜ ve Süleyman Nazif Üniversiteleriyle ilgili somut çalışmaları da görebiliriz.

Yusuf Esengül

2 yıl önce - Prş 11 Ekm 2012, 12:58

Diyarbakır adına çok sevindim. Hayırlı uğurlu olsun. İsim de harika olmuş.

DİCLE LİSESİ- NİL İLKÖĞRETİM OKULU-BAHADDİN BEY İLKÖĞRETİM OKULU Bu kuruluşların bağlı bulunduğu şirketin de bir üniversite planı olduğunu duymuştum. Acaba bu üniversite o mu oluyor?

alen_1989
2 yıl önce - Pzr 28 Ekm 2012, 00:39

Diyarbakır'da 2 üniversite kurulacak
Önümüzdeki yıl Selahattin Eyyubi Üniversitesi ile TOBB ETÜ'nün bir fakültesi Diyarbakır'da açılacak.

Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Üniversitesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) bir fakültesi açılacak.

Sur ilçesinde daha önce Tıp Fakültesi, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi mekan, TOBB ETÜ için tahsis edildi. TOBB ETÜ'nün bir fakültesinin açılacağı bina, bir iş adamı tarafından restore edilecek. Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulması da Kurban Bayramı'ndan sonra meclisin onayına sunulacak.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Emlak Müdürlüğü'ne kayıtlı ve tescilli bir binanın bulunduğunu, tarihi mekanda daha önce Tıp Fakültesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yer aldığını söyledi.

Tarihi binanın, Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü ile uzun süreli kira karşılığı TOBB ETÜ'ye verildiğini kaydeden Toprak, binanın onarımı ve restorasyonu için proje hazırlandığını, projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan geçeceğini bildirdi.

Proje onaylandıktan sonra iş adamı Ali Ağaoğlu'nun binanın onarımını gerçekleştireceğini kaydeden Toprak, ''Önümüzdeki yıl TOBB ETÜ'nün burada fakültesi açılacak. Çok güzel olacak. Tarihi bir mekanda fakülte hizmete girecek. Açılacak fakülte, iş dünyasının ihtiyacına cevap verebilecek bir branşta olacak'' diye konuştu.

Onarım ve restorasyonu için 2,5 milyon lira
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de binanın tahsisinin TOBB ETÜ'ye yapıldığını, onarım ve restorasyonu yapılacak binanın hazırlanmasının yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olacağını aktardı. İçten, tadilat ve restorasyon biter bitmez fakültenin açılacağını belirtti.

Selahattin Eyyubi Üniversitesi de kurulacak
Kurban Bayramı'ndan sonra meclis gündemine gelecek olan Selahattin Eyyubi Üniversitesi konusunun da olduğunu anlatan İçten, vakıf üniversitesinin kurulması için kanunun bayramdan sonra onaylanacağını bildirdi.

İçten, ''Bu üniversite de açılırsa, Diyarbakır'da 3 üniversite olmuş olacak. 1 yıl sonra inşallah üniversitelerimiz olacak. Şu an Diyarbakır'da öğrenci sayısı 26 bin, açılacak üniversiteler ile bu sayı 40-50 bine yaklaşır'' şeklinde konuştu.

Belediye imara açmıyor
İçten, Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulması için arazi tahsisi yapıldığına değinerek, ''Ancak işin kötü tarafı üniversite için tahsis edilen arazi üzerinde belediye imar durumuna izin vermemiş. Biz zar zor insanları, vakıfları, özel sektörü, cemaatleri ikna ederek Diyarbakır'a getirerek yatırım yapmaya çalışırken açılacak üniversiteye Büyükşehir Belediyesi'nin imar vermemesini doğru bulmuyorum. Bu, Diyarbakır'a gelen bir üniversite yatırımını engellemektir. Bu da üzücü bir durum oldu'' dedi.

Geçen yıl bir yasa çıkarıldığını, imar düzenlemelerinde belediyeye müracaat edildiğinde belediye 2 ay içinde olumlu bir cevap vermezse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne müracaat edilebildiğini vurgulayan İçten, bu sıkıntıyı aşmayı umduklarını dile getirdi.

Kaynak= http://www.haber7.com/egitim/haber/944726-diyarba ...-kurulacak

hasan_21
2 yıl önce - Cum 07 Arl 2012, 15:54

Diyarbakır'da ilk etapta 2 bin 500 öğrenci ile 622 dönümlük alanda kurulması planlanan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulacağı yerin dosyası İl Genel Meclisi'nce reddedildi.

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Genel Sekreteri Hüseyin Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İhtiyat Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nın, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'ni kurarak, yüksek öğrenim alanında önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeyi planladığını söyledi.

Üniversite olarak 2013-2014 eğitim öğretim döneminde öğrenci almayı düşündüklerini, yereldeki bazı gecikmelerden dolayı bu sürecin biraz sıkıntıya girdiğini kaydeden Erdoğan, ilk etapta 2 bin 500 öğrenci alacaklarını, belli yıllarda bu sayının artacağını bildirdi.

Üniversitenin Diyarbakır'da 2 yerde açılmasının hedeflendiğini, Bağlar ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde 622 dönümlük hazine arazisi üzerinde, rektörlük ve öğrencilerin kalacağı yurt binaları için de Yenişehir ilçesindeki eski DSİ binalarının düşünüldüğünü kaydeden Erdoğan, ilk olarak iktisadi ve idari bilimler fakültesinin açılacağını, fakülte bünyesinde işletme, kamu yönetimi, ekonomi, uluslararası ticaret işletmeciliği bölümlerinin kurulacağını aktardı.

Erdoğan, daha sonra mimarlık mühendislik, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakültesi, meslek yüksekokulu, sosyal ve fen bilimleri, sağlık enstitüsü'nün açılacağını dile getirdi.

YEREL DİLLER ENSTİTÜSÜ DE YER ALACA
Kürtçe, Zazaca ve Arapça gibi bölümlerin yer alacağı yerel diller enstitüsünün de kurulacağını aktaran Erdoğan, üniversitenin açılması için dosyanın Meclis'te olduğunu, en kısa sürede TBMM 'de geçmesini beklediklerini belirtti.

TBMM'den geçtikten sonra Cumhurbaşkanınca onaylanacağını, kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla üniversitenin kanun olarak kurulmuş olacağını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“2013 yılında açmayı hedefliyorduk. YÖK'ün bize sunmuş olduğu 2013 yılında açabilirsiniz kararı devam ediyor. Biz kısa bir sürede işlemleri tamamlarsak üniversiteyi açacağız. İl Genel Meclis'ine 3 ay önce başvurmuştuk. Dosyayı İl Özel İdaresi Valilik kanalıyla İl Genel Meclisi'ne gönderdi. Diyarbakır için olumlu mu? Yeri ile ilgili sorun var mı, yok mu? araştırılıyor. Sonra karar çıkıyor. Karar sonucu ruhsat aşamasına geçiyoruz. Ancak İl Genel Meclisi, ilk incelemesinde üniversitenin yeri konusunda ret kararı verdi. Gerekçe ise köyde altyapı olmadığı ve yetkili bulamadıkları yönünde bir rapor hazırlanmış. Dosya ile ilgili eksik bir bilgi yoktu. Biz de itiraz ettik. İtirazdan sonra İl Genel Meclisi İmar Komisyonu ile köye gittik. Arsayı gördük. Arsa ile ilgili bir sıkıntı yok. İtiraz sonucunu bekliyoruz.”

ÜNİVERSİTE BÖLGEYE CİDDİ KATKI SUNACAK
İl Genel Meclisi'nin itirazı reddetmesi durumunda dosyanın Valilik aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gideceğini, Bakanlığın dosyayı incelemesi sonucu reysen onay verebileceğini anlatarak, “O da yeni bir süreç olur. Biz yerelde çözmek isterdik” dedi.

Kurulacak vakıf üniversitesinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne çok ciddi bir hizmet getireceğini, sanayisi, ticareti ve öğrencilerin eğitimi için ciddi katkılar sunacağını kaydeden Erdoğan, Diyarbakır'ın ilk özel olması açısından çok önemsediklerini aktardı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde Gaziantep dışında hiçbir özel üniversitenin bulunmadığına dikkat çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan dolayı YÖK'e başvurumuz esnasında Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne yapılacak bu yatırımdan dolayı bütün üyeler onay verdi. 'Mutlaka açılması, bölgede de bir özel üniversitenin olması gerekiyor, yörenin buna çok ihtiyacı var' dediler. Bunu da tarihinde ilk kez bir vakıf üniversitesi kurulurken 21 kişinin tamamı olumlu onay verdi. Tabi onun da bize vermiş olduğu motivasyonla buradaki yereldeki problemleri de aşmış olacağız.”

NEDEN SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ
Erdoğan, Selahaddin Eyyubi'nin yörede çok benimsenen, önemli bir kişilik olduğunu, yapılan fizibilite çalışmalarında birkaç isim arasında önce gelen ismin Selahaddin Eyyubi olduğunu vurgulayarak, “Kişilik ve düşünce olarak hem Kürt kimliğinin hem bilim adamı hem de dönemin yöneticisi olması, savaşlardaki cesareti, adil davranması Selahaddin Eyyubi Üniversitesi ismi yönünde karar çıktı” diye konuştu.
kaynak
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=Radi ...egoryID=86

Yakup

2 yıl önce - Cum 07 Arl 2012, 16:26

Her yerde üniversite yaparak daha kaliteli mezun cikmiyor maalesef..

onun icin her yere üniversite yapmak cok cok mantiksiz bence.

bahadiraltundal

2 yıl önce - Cum 07 Arl 2012, 17:25
SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ

Üniversite sayılarının hızla artmasının belirli bir tedirginliğe neden olduğu muhakkak.Yani Hepsini Ankara ve İstanbula yapsınlar kaliteli mezunlar çıkarsınlar...Üniversite, bilinmeyeni bilmek için açılır. Hangi bilim adamımız akademik ödül için çaba harcıyor ve ya hangi üniversitenin uluslararası bir başarısı var.

1 Milyon nufuslu bu şehre 20 Bin öğrencili Dicle üniversitesinin öğrenci sayısı 50-60 bin civarlarında olsa bile ,Diyarbakıra en az 2-3 üniversite daha açılması gerçeğini değiştirmez.Her alanda olduğu gibi buradada siyasi oyunlar yüzünden böylesine köklü bir vilayette tek üniversitesinin olması bu ülkenin ayıbı olsa gerek.

Diyarbakırın birde bölgesel merkez olma özelliğinide göz önünde bulundurursak, değil iki, beş,altı ünv ihtiyacı bile olduğunu düşünüyorum.Biz Diyarbakıra süs olsun diye ünv açılması derdinde değiliz.Ama bir çok insanın Diyarbakıra olan karın ağrılarını hissetmiyecek kadar aptalda değiliz.

Üniversite sayısına değil, niteliğine öncelik verilmesi gerektiğini, mezunlara iş isdihtamı yaratılmadan ünv açmanın yanında ,öncellikle okuma hakkından ötürü insanlara bu imkan tanınması gerektiğinide unutmamak lazım.Yakın zamanda açılmış bir sürü ünv'de bile,Dicle'den daha fazla fakülte barındırması herhalde bu ülkenin kaliteli mezun arama derdinden kaynaklanmıyo olsa gerek.

bahadiraltundal

2 yıl önce - Cum 07 Arl 2012, 18:35
SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ

SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ Kampüsü oğlaklı köyüne yapılıyormuş.Google earth'den bakınca Pirinçliğin bile ötesinde olduğunu gördüm.Oğlaklı-Övündüler -Tosunlar arasında geniş bir arazi var.Sanırım TARIMA DAYALI ORGANİZE HAYVANCILIK SANAYİ BÖLGESİ'de o civarda yapılıyor.Hayvancılık OSB için Övündüler köyü diye geçiyordu.Selahadin Eyyubi Üniversitesi açıklamasındada hazine arazisi üzerine yapılacağı dair açıklamalardan yola çıkarsak demek Siverek yoluna yakın bir yerde kampüs oluşturulacak.

Ama malesef Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'ne İl Genel Meclisi'nden ret çıkmış.Gerekçe alt yapı.Diyarbakır kadar dar bir alana sıkışan 1 milyon nufuslu bir yer daha bulamazsınız.Google earth baktığımız zaman çok net görünüyor.Keşke karacadağ eteklerine hatta tepesine bile konutlar yapılsa.Tabi belediyeye ek yük bunlar.Burdan konuşması kolay.Ama nerdeyse dünyada böyle bir örneği yok.Bu kadar dar alana sıkışan bir şehir örneği çok zor bulunur.Avrupada 100 bin nufuslu bir yerleşim yeri Diyarbakırın şuanki toplam alanından daha fazla yere yayılmış durumda.Gerçi bu Türkiye gerçeği ama özelllikle diyarbakır bu konuda türkiyenin bile en gerisinde.

Doğudan bile örnek verecek olursak 350 bin nufuslu Elazığ, 400 bin nufuslu Malatya ve 100 bin nufuslu mardin bile kızıltepeyle birleşti.Ünv nin yeri hakkında keşke yerel yönetimle bu problemi çözseydik demelerine bakılacak olursa Büyükşehir problem çıkaracak.Dosyanın tekrar Ankaraya gitmesi dosyanın Valilik aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmesi, Bakanlığın dosyayı incelemesi yeni bir süreç olacak

Ünv TBMM'den geçti kuruldu şimdi kuracak yer için bekle dur.Yine diyeceğim Diyarbakırda yerel yönetim bu zihniyetle devam etsin.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET