Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mag

14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 20:57
Gelibolu 18 Mart'ta sinemalarda

Alıntı:
'Atatürk’, ‘Nemrut’ ve ‘Hititler’ belgesellerinin yönetmeni Tolga Örnek’in son filmi ‘Gelibolu’ Çanakkale Savaşı’nın 90’ıncı yıl dönümü olan 18 Mart 2005’te vizyona giriyor.
Dünya tarihine yön veren, uğrunda binlerce şehit verilen, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkaran, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlayan, Sovyet Devrimi’ne zemin hazırlayan Çanakkale Savaşı Doğuş Grubu ana sponsorluğunda beyazperdeye taşınıyor.
Belgeselde, tarihin en büyük 2. kara çıkarma harekâtı olan Çanakkale Savaşı, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla, savaşın 90. yılında tamamen objektif olarak ele alınıyor.
EVRENSEL DÜZEYDE BİR BELGESEL
6 yılda çalışmaları tamamlanan ‘Gelibolu’ için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’deki yetmişin üzerindeki arşivden yararlanılmış ve Çanakkale uzmanı 16 uluslararası tarihçi ile işbirliği yapılmış. İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk askeri müzelerinin işbirliği ile gerçekleştirilen belgesel, film formatı ile de ön plana çıkıyor. High Definition formatında çekilerek 35mm’ye basılan film Türkiye’de bu formatta çekilen ilk belgesel olma özelliğini taşıyor.
ULUSLARARASI BİR EKİP
Filmin yapımcısı pek çok yabancı filme imzasını atmış olan Hamdi Döker, araştırma koordinatörü Dr. Feza Toker, görüntü yönetmeni Volker Tittel, sanat yönetmeni Oliver Munch. Filmin özel efektlerini Karl- Heinz Bochnig, müziklerini ise Demir Demirkan yapmış.
MÜZİKLER DEMİR DEMİRKAN’DAN
Belgesel filmin müziklerini yapmanın bir dramayı müziklemekten daha farklı bir yaklaşım gerektirdiğini belirten Demir Demirkan, “Benim ‘Gelibolu’ filmini müziklemek için özellikle seçmiş olmamın sebebi bu tarihi olaya olan özel ilgimin yanısıra, filmin bir drama değil belgesel olması. Yani burada gerçek insanların gerçek duygularını, yazılmış ve saklanmış, hâlâ var olan mektupları, günlükleri müzikal olarak ifade edip hayata geçirmek söz konusu. Bu filmde müzisyenin görevi, varsayılan bir duyguyu müziklemeyi aşıyor. Yani müzikal kariyerimde yepyeni bir adım” diye kaydetti.

http://www.ntvmsnbc.com/news/308865.asp
Ayrıntılı Bilgi:
      www.canakkale-film.com

Alp
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 21:29

Bu filmi yurtdışında izleyemeyen ya da oralardaki sinemalara gelmediği durumlarda bana mail atın size ben kendi ellerimle VCD sini yollayacağım.Yeter ki hepimiz bu ülke toprağının nasıl kurtarıldığını ve bu ülke toprağında söz hakkı isteyenlerin ne denli kanlı hesaplar peşinde olduğunu anlayalım,anlatalım.

Mag

14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 03:02

Tamam Alp beni listenin basina yazabilirsin:)

serdaroruch

14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 13:38
Ne güzel

Böyle bir filmden hiç haberim yoktu. Çok sevindim,hep eksikliğini hissederdim Çanakkale Zaferinin film edilmemesini. Hollywood onca gereksiz tarihi konuyu film ediyor - heralde artık konu bulamdığından olsa gerek. "Bizim, Dünya eksenini değiştiren Çanakkale Zaferimiz var!" derdim hep. Sabırsızlıkla bekliyorum...

Şunu da söyliyim, son zamanlardaki Türk Film endüstrisi iyi işler yapıyor.Her ne kadar benim haddime olmasa da bunu söylemek sitedim. Devam...

Ali Riza

14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 17:37

Insallah Hollandaya'da gelirde bizde izleyebiliriz. Birkac ay önce Discovery'de Gelibolu ile ilgili dokumanter vardi ve cok enteressan ve ilginc'ti. Kendimi okadar konsantre ederek baktim ki birsey kacirmamak icin.
Atalarimiz, anzaklari topraklarimiza sokmamak icin canlarini vermisler ve buyuk bir zafer elde etmisler. Insanin durup dururken bile gözleri yasariyor.

Eger bu film hollandaya gelmez ise bana da VCD'sini gönderirmisin Alp Kardes.

Alp
14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 21:10

vallaha teklif açık... telif haklarına da saygılı olduğumdan kopyasını değil orjinalini alıp göndereceğim ne 10 cd beni yıkar ne de yüceltir..sonuçta Türk sineması kazansın ve bir şekilde özellikle y.dışında kendi tarihimizi unutanlara izlettirin arkadaşlar.Hala kendili Hollandalı sanan Türkler var...

Suleyman
14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 21:35

Fragmani da oldukca guzel gorunuyor, sonunda gercek kahramanliklarin filmleri de yapilmaya baslandi.

Vietnam gibi kelimenin tam anlamiyla "kiytirik" bir cikartmanin bile yuzlerce filmi yapilirken Canakkale Savasi, Istanbul'un Fethi, Mohac Meydan Muharabesi [2 yada 2.5 saat surmustu yanilmiyorsam], Ridaniye Savasi [ve gecilmez denen Sina colunun gecilmesi] ve daha nicelerinin tarihteki varliklarini sessiz sessiz surdurmelerine kayitsiz kalinmamaliydi. Aslina bakilirsa gec bile kalindi bu konuda ama buna da sukur tabi...

Biz de gercek kahramanlik nasil oluyormus tum dunyaya gostermeliyiz, ki tum dunya zaten bildikleri bu efsaneleri bir kez daha yasasin!

burakmusic

14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 22:01

Boyle calismalarin yapilmasi gurur verici. Ticari basari icin yapilmis filmlerden gina geldi, belgesel yapmak son derece riskli bu donemlerde. Bu yuzden daha cok destegi hakkediyor. DVD'si cikinca kesinlikle satin alacagim.

Yücel

14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 12:25

Boyle bir belgesel yapildigina cok sevindim.Fragmani izledikten sonra sabirsizca bekliyorum.Tabii ben anca DVD'si veya VCD'si ciktiktan sonra gorebilecegim.Buraya gelecegini pek sanmiyorum da

A_Cüneyt
14 yıl önce - Cum 11 Şub 2005, 13:22

Evet, denilenlere ben de katiliyorum. Internet' sayfasindan tanitimini, jenerigini filan izledim. Gercekten de cok güzel ve TR acisindan gururlandirici bir film olduguna inaniyorum. Simdiye kadar "Cumhuriyet" filmi favorilerimdendi bu konuda ama saniyorum "Gelibolu" da en az onun kadar güzel olan bir yapit (tabi bu arada yeni teknolojiler de kullanilmis).

Almanya'ya gelir mi bilemiycem ama TR'ye gittigimde VCD'sini alacagima kesin gözüyle bakiyorum.

Herkese tavsiye ediyorum. Böyle filmler kesinlikle desteklenmeli.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET