Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Sizce erteleme kararı doğru mu ?
Hayır, 7 yıl süre yeterliydi
52.1%
 52.1%  [37]
Evet, 3 yıl daha süre herşeyi düzeltmeye yeter
9.9%
 9.9%  [7]
Evet, ama yine değişen çok şey olmayacak, yine erteleme istenecek
38.0%
 38.0%  [27]
Toplam Oy : 71

Ramazan ARICI

3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 10:58
TÜR » 5378 Sayılı Özürlüler Yasası 7 Temmuz 2015'e kadar ertelendi...
Bilindiği üzere 7 Temmuz 2012de süresi dolacak olan kanuna uygunluk açısından sınıfta kalacağımız belliydi...TBMM'de tatile çıkmadan önce bir kanun çıkararak 3 yıllık bir erteleme kabul edildi...

İstanbulda özürlü aparatı takılmamış eski otobüsler minibüsler vs hala çalışacak,buna ne İETT ,ne ÖHO ne de minübüs esnafı hazırdı, 7 yıllık sürede gereken hazırlıklar yapılmayıp son günlere bırakılınca da açılabilecek binlerce davayı önlemek için erteleme talebi siyasilere iletildi demek ki böyle bir erteleme kararı çıktı...Esnaf için iyi birşey gibi olsa da hepimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmayıp olaya bir de engelliler (kanun ne kadar özürlüler dese de doğrusu engelliler olacak) açısından bakmak lazım...

Bu 3 sene içinde artık herşey engellilerin kullanımına uygun olmalı, hatta bence yıllık olarak resmi kurumlar % kaç özürlüye uyum için çalışma yaptı denetlenmeli;bunun için de yıllık % olarak bir sınır konulmalı,yoksa 3 yıl sonunda da yine aynı sorun ortaya çıkar !

Alıntı:
Erteleme engellileri isyan ettirdi

TBMM'ye verilen son dakika teklifinden engellileri isyan ettirecek kötü sürpriz çıktı.

ÖNDER YILMAZ / Milliyet -

2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına günler kala, 3 yıl uzatma geldi. Buna göre 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak süre 7 Temmuz 2015’e uzatılacak. Bu uzatmanın gerekçesi, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.

AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir’in verdiği kanun teklifi, kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen ve dolmak üzere olan 7 yıllık süreyi 3 yıl daha uzatıyor. Değişikliğe göre, 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak 7 yıllık süre, kamu kurumları ve belediyelerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği için 3 yıl daha uzatılacak. Teklife göre, hazırlıkların tamamlanması için 7 Temmuz 2012 olarak belirlenen son süre 7 Temmuz 2015 olarak değiştirilecek. Teklifte süre uzatımının gerekçesi ise, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.

Engellilerden büyük tepki

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu:

“2005’teki yasada engellilere yönelik hazırlıklar için 7 yıl süre verildi. ‘Hadi öyle olsun bekleriz’ dedik. Ama bu uzatmayı hiç beklemiyorduk. Ne adaletle ne hakla ne hukukla bağdaşır. Belediyeler 7 yıl uyudular bıçak kemiğe dayandığında ‘vay biz ne yapacağız’ diyerek telaşa düştüler. Belediyeler 7 yılda basit önlemleri bile almadılar. Hergün açılan çukurlara düşüyoruz. Ama paralı işlerle göstermelik fantezi işleri daha çok sevdiler. Kınıyorum, bunu yapacaklarını düşünmemiştim. Olan yine engellilere olacak.”

Neleri yapmadılar?

7 Temmuz 2005 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5378 Sayılı Özürlüler Yasası’na rağmen kamu kurumları ve belediyelerin yapmadıkları düzenlemeler şöyle:

“Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, tüm yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile umuma açık her türlü özel yapılar özürlülerin erişebileceği uygun duruma getirilmedi. Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içi hizmetleri ile toplu taşım araçlarını özürlülerin erişebilirliğine hazırhale getirmedi.

Kaynak : http://www.gercekgundem.com/?p=468184


Necat Oğuz
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 11:26

3 yıl erteleme kesinlikle çok uzun olmuş. Dediğiniz gibi takip edilmezse 3 yıl sonunda da aynı tablo yine ortada olur. En fazla 6 ay ya da 1 yıl olmalıydı. Kesinlikle son derece kötü yönetilmiş bir süreç.


Rifat Behar
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 11:54

Tembel ve cahil bürokratlara prim veren bir karar. KINIYORUM. Birçok belediyenin kanun çıktıktan sonra bile yaptığı inşaatlarda engelleri hiçe saydığını defalarca yazmıştık. Belediye başkanlarına ciddi yaptırımlar getirmek gerekiyor. Yok 20 sene de uzatsan bir şey değişmez. Lafla uslanmayanın hakkı kötektir. AYNI HESAP.

Ertan AKYILDIZ

3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 12:39

Bu yasanın yürürlüğe girme ihtimal Tuzla belediye sınırları için çok faydalı oldu. En azından kaldırım köşebaşlarında Tekerlekli sandalyeler için bir alçaltma yaşattı. Belediye binası civarında da görme engelliler için sarı çizgiler yapıldı.

Ademv
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 14:05

Belediyelere 2.5 yıl daha yatma zamanı. Sürenin bitimine 6 ay kala çalışmaya devam.

Sefa 06
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 14:17

7 yıldır bu aksaklığı gideremeyenlerin gerçekte beyin özürlü olduğu böylece ortaya çıkmış oldu.Gerçek engelliler lütfen üzülmesinler,engelli olmayanların bu anlamdaki engeli çok daha büyük.

TBMM nin erteleme kararına birşey demiyorum ama 3 sene çok uzun olmuş,3 sene sonra da birçok açığın devam edeceğine şimdiden kalıbımı basarım.


K.Gemici
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 14:54

Beceriksizlerini ancak yasa değiştirerek örtebiliyorler.
7 yıl ya dile kolay 7 yıl.
Çokça şahit oldum bundan 3-4 sene önce yeni alınan halk otobüsleri minibüsler bile yüksek tabanlıydı. Hiçbirşey yapamıyordunuz bari 7 yıl önce böyle bir uygulamanın olacağını bile bile neden halen yüksek taban otobüslerin işletmeye alımına izin verdiniz ey denetçi İETT.


Murat Caner
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 15:52

Ahahahaha.....

Bir dakka içerik katayım:

Yemin ediyorum şeytanım diye geçinirim ama benim bile böyle bir şey yapmak aklıma gelmezdi.


ahmetsever
3 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 16:19

Bu bakış açısıyla 2015 yılında da bu süre ertelenir gibime geliyor. Kanun (yanlış hatırlamıyorsam) 205 yılında çıkmış ve 7 yıl geçiş süreci ile birlikte 2012 yılında günlük hayatı engellilere kolaylaştırması öngörülmüş ve Temmuz 2012 son tarihti. Ancak şu son 5-6 ay'a kadar hiç kimse önemsemedi, İstanbulda Özel Halk otobüsleri araçlarını yenilemelerine rağmen alçak tabanlı değilde eskisi gibi yüksek tabanlı araç aldılar, belediyeler yaptıkları yol, kaldırım gibi yaptıkları hizmetlerde hiç engellileri düşünmediler, şimdi yumurta kapıya gelince baskı yaparak kanunun ilgili maddelerinin yürürlüğe girişin 2015 yılına ertelediler ama (inşallah ben yanılırım) o tarih gelincede belki biraz birşeyler yapılsada çok şeyin değişeceğini zannetmiyorum...

.Hayrettin.

3 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 07:52

Bu iş için belediyeler bu yıl epey bütçe ayırmışlardı diye hatırlıyorum. Göstermelikti anlaşılan her şey


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM