Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
06yasin92
7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 02:38
İstanbul Yenikapı'ya deniz üzerinde yeni meydan


istanbula yeni meydan yapılacakmış. paylaşmakta fayda var diye düşündüm.

Alıntı:
İstanbul’a 800 bin kişi kapasiteli dolgu meydan yapılması gündemde. Yenikapı sahiline inşa edilecek bu meydan, miting ve gösteri alanı olarak kullanılacak.

İSTANBUL’da denizin üzerinde dev meydan yapılması planlanıyor. Meydan için Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne kadar olan alanda deniz doldurularak. Proje, şehrin merkezine yakın, ulaşımı alternatifli olan Yenikapı’da İstanbul’un ihtiyacı olan nitelik ve nicelikte “miting ve gösteri alanı” düzenlemeyi amaçlıyor. Miting alanı yaklaşık 270 bin metrekare büyüklüğünde olup, 800 bin kişiyi ağırlayabilecek. Projenin bir amacı da kısa zamanda miting alanına ulaşım sağlanması.

Sahilyolunun kenarında

İstanbul’un yeni meydanı, Fatih ilçesinin güneyinde, Yenikapı İDO iskelesinin batısında, İSKİ Yenikapı Atıksu Arıtma tesisinin güneyinde yer alacak. Kuzeyde ise Kennedy Caddesi (Sahilyolu) ile sınırlanacak.

715 bin metrekare

Proje alanı, mevcut 135 bin metrekare park alanıyla birlikte, denizin doldurulmasıyla kazanılacak yaklaşık 578 bin metrekareyi kapsıyor. Toplam 715 bin metrekare olarak tasarlanan yeni meydanda, denize paralel yeşil alan düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin ön kısmında engellilerin de kullanabileceği tribün bulunacak.


kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20799551.asp


HasanG

7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 09:47

Bence Istanbul gibi bir sehire yakisir. Mitingden haric, konser, eglence, vs tüm etkinliklerin yapilacabilecegi bir alan olusmus olur!Osman Yavuz
7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 21:38

800 bin kisilik meydan yapilacak madem, peki oraya o kadar insani ulastirabilecekler mi?
Bir kopru bakiminda hayat duruyorken, 800 bin insani tek bir meydana tasimaya calissalar neler olur diye dusunmeden edemiyorum.


Emir Karagüler

7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 21:51

Alıntı:
800 bin kisilik meydan yapilacak madem, peki oraya o kadar insani ulastirabilecekler mi?
Bir kopru bakiminda hayat duruyorken, 800 bin insani tek bir meydana tasimaya calissalar neler olur diye dusunmeden edemiyorum.


Yenikapı İstanbulun Ulaşım ağının tam merkezinde olucak 3 yıl iöinde yani bir yer olucaksa onca insanın ulaşıcağı orası YEnıkapı ama proje bana fizibil gelmedi... Hemen ilerisinde Avrasya tüneli yapılıcak ve Bulvarın yeraltına alınması sozkonusu ne kadar gereklı tartısılır


ahmetsever
7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 22:04

Alıntı:
Basın Bültenleri
Başlık : YENİKAPI’YA YENİ MEYDAN
Açıklama : • Yenikapı’da meydan yeraltına alınıyor
• İstanbul büyük bir meydan kazanıyor
• Meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurulacak
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasına başlıyor.
• Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700.000 ila 1.000.000 kişilik mekan yeralıyor.

İlk etapta 1.976 metre anroşmanın yapılacağı, I. Etap Anroşman inşaatı ile start alacak, Proje Kapsamında Yapılacak çalışma ile;

- 800.000 Kişilik Miting Alanı
- 2.200 Araç Kapasiteli Açık Otopark Alanı
- 760 Otobüs Kapasiteli Açık Otopark Alanı yapılacak.

Proje Neleri Kapsıyor?

Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700.000 ila 1.000.000 kişilik mekan ayrılmıştır. Otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli locaları da planlanmıştır.
Çalışmaya başlanmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı –Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün son onayı beklenmektedir.

Türkiye’nin en büyük ve en yoğun metropolü ve dünya kenti konumunda olan İstanbul’un merkezine yakın, ulaşım bağlantıları çok yönlü ve güçlü olan,farklı ulaşım imkanları ile(denizyolu, karayolu, metro,hafif raylı sistemler,havaalanı bağlantısı olan) toplanmanın ve dağılmanın hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebileceği, alanda yapılması tasarlanan resmi kutlamalar,miting ve gösterilere aynı zaman diliminde yoğun olarak katılacak kullanıcıların fonksiyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek, engelli kullanımına yönelik gerekli standartların sağlanmasına olanak tanıyan, yaşlıların, kadınların ve çocukların gerekli standartlarda katılımlarının gerçekleştirilebileceği, temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulmasına yönelik şehir mobilyaları ve diğer donatıların organize edilebileceği güvenlik koşullarının maksimum düzeyde konforlu bir şekilde oluşturulabileceği, sağlık ve servis hizmetlerinin nitelikli bir biçimde tasarlanacağı ve 1 milyon 250 bin kişinin aynı anda toplanabileceği bir yer olarak Yenikapı’da bulunan proje alanı “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” olarak belirlenmiştir.http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/Pages/BasinB ...eniID=6202


Yenikapı'ya yapılacak meydan ile ilgili İBB'nin web sitesinde basın açıklaması yapılmış olup, açıklama ve linki yukarıdadır.
İstanbul'a bu tür büyük bir meydan gerekiyordu, inşallah gerekli onaylar alınarak tamamlanır ve hizmete açılır diyelim...Sezgin Cengiz

7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 22:06

Başlığı, "İstanbul'a Yeni Meydan" şeklinde düzeltilebilir misiniz?

şafakrecep

7 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2012, 22:07

haberi gördüğümde benim de aklıma ilk gelen Avrasya tüneli oldu.. böylesi bir meydan burada daha fazla trafiğe neden olmayacak mı?

Ruşen B
7 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 03:16

Örnek fotoğraftaki alanın %70' i tamamen boş bırakılmış. Kışın yağmurda, yazın güneşte o alan o şekilde kullanışlı olur mu? Bunun dışında gayet güzel bir proje bence.

osmancık
7 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 04:41

Çok büyük ihtiyaç gerçekten çok acil bir ihtiyaç (!!1!!)

Eylem yapacak, miting yapacak yer bulamıyoruz. Ne kazlıçeşme meydanı, ne galatasaray stadı yeterli değil!
Hepimizi ilgilendiren bir konu.

Park yok, engellilere yönelik çalışmaları belediyeler 7 sene sallamış, 3 sene daha süre eklemişsin. Ama acilen meydana ihtiyacımız var doğru, hem de denizi doldurarak.


mehmet tevdik
7 yıl önce - Prş 21 Hzr 2012, 14:05

Alıntı:
Meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurulacak


beni bu nokta daha çok ilgilendirdi... güzel bir proje... tabi denildiği gibi yapılırsa...sayfa 1
123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet