Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İbrahim YILDIZ

5 yıl önce - Sal 19 Hzr 2012, 11:16
Bursa Düğün Âdetleri

Düğün Alayı: Damadın evinden çıkan konvoyun ince sazlar eşliğinde, yaya olarak gelin evine gitmesine denir. Çocukluğumda bu âdet çok yaygındı ve mahalle tam bir bayram yeri havasına dönerdi. Alayda sadece erkekler oynar; genellikle de damadın sağdıçları ve yakın akrabaları... Her 40-50 metrede durulur ve oynanırdı. Tabi bu âdet, evliliklerin genelde aynı veya yan mahalleden olduğu durumlarda uygulanırdı. Şimdi ise şehirler büyüdü ve yaya olarak alay tertip etmek zorlaştı ve bu âdet te unutulmaya yüz tuttu. Bazen arabalar ile gelinip kız evinin önünde alay yapıldığına şahit oluyorum. Eklediğim fotoğrafta düğün alayında kalarnetçi bahşiş kopartmak için oynayan arkadaşın kulağına kulağına üflüyor ve sonunda da bahşişini alıyor tabii

(+)

İbrahim YILDIZ

5 yıl önce - Sal 17 Tem 2012, 15:36

Gemlik Şahinyurdu Köyü'nde gelin alıcıdan sonra gelin arabasının önünü kesip bahşiş koparmaya çalışan çocuklar. Bana ilginç geleni uzun tahtalar ile yolu kesmeleri, bir çok yerde olduğu gibi arabanın önüne pervasızca atılıp tehlike yaratanlara göre gayet güzel ve akıllıca bir yol

(+)

serkan salman

5 yıl önce - Prş 26 Tem 2012, 23:38

Nişanda takı takılmaz diye biliyorum ama arkadaşlarımdan birinin nişanında her iki taraf da takı taktı. Hazırlıksız yakalandığımız için ortalıkta görünmedik ama değişik geldi bize. (:

mehmeterden198

4 yıl önce - Cmt 25 May 2013, 12:55

Kına gecesi yapılan tavuk alma geleneği de Bursa'ya özgü. Diğer illerde böyle bir şey bilinmiyor. Komşunuz evleniyorken gecenin bir vakti sokakta birilerinin çalıp oynaması hiç hoş olmuyor. Bence daha erken saatlerde ve azgürültülü olarak yapılmalı.

mustafaguler
4 yıl önce - Cmt 25 May 2013, 13:02

Alıntı:
Kına gecesi yapılan tavuk alma geleneği de Bursa'ya özgü. Diğer illerde böyle bir şey bilinmiyor. Komşunuz evleniyorken gecenin bir vakti sokakta birilerinin çalıp oynaması hiç hoş olmuyor. Bence daha erken saatlerde ve azgürültülü olarak yapılmalı.

Bence gayet güzel ve eğlenceli bir gelenek. Keşke her daim sürdürülebilir bir gelenek olsa. Artık yavaş yavaş bu gelenekte kaybolmaya başladı. Eğer imkanınız varsa tavuk almaya katılın ve keifine varın, eminim sonradan fikriniz değişecektir.

mehmeterden198

1 yıl önce - Cum 09 Arl 2016, 22:50

Bursada bir kına gecesinde çekilmiş video. Anladığım kadarıyla kız Arnavut ve Zafer mahallesinde oturuyor.

Elin Oğlu
10 ay önce - Çrş 25 Oca 2017, 11:59

Alıntı:
Bence gayet güzel ve eğlenceli bir gelenek. Keşke her daim sürdürülebilir bir gelenek olsa. Artık yavaş yavaş bu gelenekte kaybolmaya başladı. Eğer imkanınız varsa tavuk almaya katılın ve keifine varın, eminim sonradan fikriniz değişecektir.

Ya ne katılacak tavuğuna horozuna.

Gecenin biri olmuş açmışlar çiftetelliyi oynuyorlar. Etrafta uyuyan var mı, hastası çocuğu olan var mı, ertesi gün işe gidecek olan var mı hiç düşünmüyorlar. Sadece terbiyesizlik.

Misafir bfb

10 ay önce - Çrş 25 Oca 2017, 15:48

aslında geleneklerimizin devamını istesem de elinoğluna da katılıyorum hiç unutmam üniversite sınavlarına gireceğim sabahın gecesi 1 e doğru bangır bangır müziklerle uyanmıştım zaten o saate kadar heyecandan zar zor dalmışım bir de o tam olmuştu yani insanlar en azından böyle sınav gecelerine komşularının sağlık durumuna göre hassasiyet göstermeli bence bu zor birşey değil

Mert Akgün
10 ay önce - Çrş 25 Oca 2017, 15:55

saçmalıktan cahillikten başka bir şey değil. senin düğünün olabilir ama başkalarını da ortak etmek zorunda değilsin. aynı şekilde asker eğlenceleri ve ve düğün konvoyları da görgüsüzlükten başka bir şey değil. o konvoylarda kaç kişiler öldü insanların gereksiz atraksiyonlara girişmesinden. düğünlerde silah atmak nasıl bir magandalıksa insanları rahatsız etmek de öyle eşkıyalıktır benim için.

hatta polisi arayıp şikayet ettiğimde, polis bana seninde oğlun evlenecek askere gidecek sende yapacaksın gibi saçma bir cevap vermişti. ben yapmayacağım, kimse de yapmasın

Elin Oğlu
10 ay önce - Çrş 25 Oca 2017, 16:41

Alıntı:
polis bana seninde oğlun evlenecek askere gidecek sende yapacaksın gibi saçma bir cevap vermişti.

Ben polisi aradım zaten 1 saat sonra geldiler. Geldiklerinde de müziği çok açmayın dediler gittiler

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet