Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Husnu Kursun2
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 16:19
özür Türklerden dilenmedi


Genelde Amerikada yasiyan müslümanlardan ozur dilendi, yapilan aciklamada Turklerin adi bile gecmedi.

Türkleri incitmek istemedik

Dizininin ana kahramanını aktör Kiefer Sutherland canlandırıyor.

Amerikan Fox televizyonu, '24' adlı dizide Türklerin terörist olarak gösterilmesine gelen tepkilerden sonra, bu haftaki bölümüne "Amacımız kimseyi incitmek değil" açıklaması koydu.


Açıklama, dizinin baş aktörü Kiefer Sutherland tarafından, ABD'de bu hafta yayımlanan bölümün başına konuldu. ABD'de yaşayan Türkler ise bu durumu “dolaylı bir özür” olarak niteledi ve yeterli bulmadı.

Fox televizyonunda yayınlanan 24 dizisinde bu sezon, bir Türk ailenin ABD'de planladığı terörist faaliyetleri konu alınıyor. Dizinin ilk bölümünün yayımlanmasının ardından Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Fox televizyonuna bir mektup göndererek, Türklerin hedef alınmasını eleştirmişti. Amerika'da yaşayan Türk toplumu, Fox televizyonunu mektup ve faks yağmuruna tutarken, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da, bir mektupla bu televizyonun üst düzey yetkililerini, Türklerin yanlış tanıtıldığı ve hedef gösterildiği yönünde uyarmıştı.

ATAA Başkanı Vural Cengiz, bu tür olayları izlemek üzere, dernek bünyesinde, Türkiye üzerine “Karalamaya Karşı Komite” oluşumunun kurulduğunu bildirdi. Cengiz, Fox televizyonundaki 24 dizisi ve NBC televizyonunda yayımlanan West Wing (Batı Kanadı) dizisinde Türklerin hedef alınmasının ardından, bu komiteyi kurmaya karar verdiklerini belirterek, Türklere yönelik taciz olayları olup olmadığını, ABD ile Türkiye arasında turizmin nasıl etkileneceğini inceleyeceklerini ve medyada çıkan haberleri tarayacaklarını kaydetti.

Komitenin adı, dünyada anti-Semitik (Yahudi düşmanlığı) faaliyetleri izleyen “Karalamaya Karşı Birlik”ten esinlenerek türetildi.

NBC televizyonunda, Beyaz Saray'ı konu alan West Wing dizisinin son bölümünde de, bir Türk kızının evlilik dışı ilişki kurduğu için kafası kesilerek idama mahkum edilmesinin ardından, ABD Başkanı devreye girerek Türk kızını kurtarmaya çalışıyor.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, NBC yetkililerine de bu durumu eleştiren bir mektup göndermişti. ATAA Başkanı Cengiz de NBC yetkililerine bir mektup yazmış, ABD'deki yaşayan Türkler, Fox televizyonuna olduğu gibi NBC'ye de protesto mesajları göndermişti.


(aa)


Gökhan Gök

14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 17:02

Bu Amerikalilar medyayi cok iyi kullaniyor
Black hawk down filmini izleyenlerde bilir. filmin konusu somalide bir helkiöpter dusuyor
Amerikalilar Tabi adamlar Melek gibi insanlar sivillere dokunmadan dusen heliköpterdeki pilotlari kurtarmaya calisiyorlar, filmin baslarinda da bir somali askerinin Un dagitiminda kendi halkina vahsice makineliyle taramasi vardi..


Yurt disinda yasiyorum burda cok somali arkadasim var onlarin anlatgina göre amerikalilar hiic de öyle melek gibi insanlar deyilmis filimde gösterildiyi gibi. Yasli genc demeden cok pislikler yapmislar


birDilek
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 18:05

Ne özür ama...bu özür dilemek filan degil kanimca...
Yani sunu söylüyorlar:

" siz böylesiniz ama biz bu konuyu sizi incitmek icin degil, gercek oldugu icin isledik, nolur sorun cikarmayin bize simdi"

Yapmis olmak icin yapilan bisey iste...güya özür...tam özür de degilde...eh iste öyle bisey...Ne dilemis olalim ne de dilememis olalim...ikisinin arasi bisey...
Türkler salaktirlar, cok hosgörülüderler, bunu kabul ederler basimiz dertten kurtulur!
Mantik aynan bu mantik iste!


Guldem
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 20:36

Bu ozur meselesini Amerika'yi kayıran arkadaslar duysun!

Husnu Kursun2
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 21:27

Dizinin basinda soylenen suydu, " Aramizda yasiyan bir cok musluman vatandaslar vardir, bunlarin hepside terore karsidir, ve oteki Amerikalilari desteklemektedirler, diziyi seyrederken lutfen bunu unutmayin" Butun denen buydu yaklasik yirmi veya otuz saniye sureli bir demecti ve ne ozur dilendi nede Turklerden bahsetti. Ben makaleyi Hurriyet gazetesinden aldim. Tekrar ediyorum ozur dilemek falan kesinlikle olmadi.

Hakan

14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 21:41

Hikaye bunlar. Fox'i izleyenler sanki ozuru duyduktan sonra, "hay allah artik muslumanlari terorist olarak gormeyeyim, cok ayip oluyormus" diyecek. Fox once fasistligi biraksin.

Husnu Kursun2
14 yıl önce - Prş 10 Şub 2005, 00:32

Tabiki kimsenin umrunda degil, CNN olsun oteki kanallar olsun, insanlara her seyi gostermiyorlarki. Tek gosterdikleri ve soyledikleri kac tane American askerinin oldugu, iyi guzel ohlarada yazik ama, kac tane sivil halktan insanin oldugunu, yanlislikla bombalari uyuyan insanlarin uzerine attiklarinda kac tane cocuk oldugunu bilen yokki.
Parayi veren borozanci basi, televizyonda ne istenirse onu gosteriyorlar.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET