Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Yaşamkent'te yaşanmıyor
123 ... 434445   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Osman Yavuz
7 yıl önce - Prş 14 Hzr 2012, 19:42
Ankara Yaşamkent'te yaşanmıyor


Yasamkent'te oturan arkadaslar var mi bilemiyorum ama o arkadaslarin da goruslerini almak guzel olur. Gercekten bu kadar sorun var mi (asagidaki haberde soylendigi gibi). Eger bu sorunlar var ise, boylesine cok insanin yasandigi bir bolgede bu sorunlarin acilen cozulmeleri gerekmektedir.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/20754320.asp

Alıntı:
Yaşamkent’te yaşanmıyor

Ankara’nın elit semtleri arasında gösterilen Yaşamkent, altyapı sorunları nedeniyle yaşanılmaz durumda. Mahalle Muhtarı Ayla Özsüer, “16 bin kişilik nüfusa ulaştık ama hala bir okulumuz yok” dedi.

Yaklaşık 14 yıl önce kurulan ve 16 bin kişilik nüfusa ulaşan Yaşamkent’in sakinleri mahallelerindeki altyapı eksikliğine isyan ediyor. “Bize üvey evlat muamelesi yapıyorlar” diyen Yaşamkent Mahallesi Muhtarı Ayla Özsüer yaşadıkları sıkıntılar hakkında şunları söyledi:

Okulumuz yok

“Bizler vergisini düzenli olarak veren dürüst insanlarız ama bunun karşılığını alamıyoruz. Semtimiz yaklaşık 16 bin kişilik nüfusa ulaştı ama hala okul yok. Evlatlarımızı okula göndermek için uzak semtlere gitmek zorunda kalıyoruz. Bu durum Yaşamkentliler’e karşı yapılan bir saygısızlıktır.

Elektrik devamlı kesiliyor

Semtimizde elektrik kesintisi gün içinde birkaç kez yaşanabiliyor. EnerjiSA’yı defalarca aradık ama karşımıza mekanik bir sesten başka şey çıkmadı. Konuyla ilgili muhatap bulamıyoruz. Kesintinin gün içinde sürekli tekrarlanması apartmanımda farklı dairelerde bulunan 8 kombinin yanmasına sebep oldu. Diğer elektrikli aletlerimiz de bu durumdan nasibini almış durumda. Devamlı karanlığa gömülüyoruz. İnsanlar gece sokağa çıkmaya korkar hale geldi. Çocuklarımızı duraklarda karşılıyoruz. Neredeyse araba farlarıyla aydınlanır olduk.

Ulaşım büyük sıkıntı

Otobüs seferleri sürekli aksıyor. Zaten şehir merkezine 1.5 saatlik uzaklıktayız, buna bir de aksamalar eklenince tüm zamanımız boşa gidiyor. Bu konuyu bir çok kez dile getirmeye çalıştık ama sesimizi duyan olmadı. Otobüs beklemek için durağımız bile yok. Üstü kapalı durak sadece iki tane var, onlar da atıl vaziyette. Diğer duraklarda bekleyen vatandaşlarımız yağmur yağınca kaçacak yer bulamıyor.”

Asfalt parça parça

Semtte yayaların yürümesi için kaldırımlar yapılmadığını kaydeden Özsüer, “İnsanlar nereden yürüyeceklerini şaşırıyor. Caddelerimizin her yeri yama içinde. Yol eskidikçe parça parça asfalt atıyorlar. Verdiğimiz vergilerin yarısını buranın gelişmesi için kullansalar hiçbir sıkıntımız kalmayacak. Artık sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.


vsumer
7 yıl önce - Prş 14 Hzr 2012, 20:07

Yaşamkent'in ortasından geçen ana yolun bazı noktaları gerçekten çok kötü, bir an evvel o noktalara yama yapılırsa iyi olur. Diger anayolda (Yasamkent'ten alacaatlı'ya inen yolun bir kısmında) bir yama çalışması yapıldı ama esas ana yolda malesef çok kötü birkaç nokta var, öntakımı dağıtabilecek derecede.

Çizgi de hiç yok.

Kaldırım da yok gibi (belki 100-150 mt. vardır diye ihtiyat bırakıyorum).


tatumella
7 yıl önce - Prş 14 Hzr 2012, 20:33

Aslında sadece yasamkentin değil cayyolunun tamamını yaşanmaz hale getiren helikopterlere bir an önce çözüm bulunsa gece yarılarından sabahın körüne kadar evlerin üstünde büyük bir gürültüye uçan helikopterler bizi canımızdan bezdirdi acil cozumAhmet BAHADIR
7 yıl önce - Prş 14 Hzr 2012, 22:30

Söylenilenler sonuna kadar doğru.Ama halk oy vermiyor ya ne yapsam yeridir mantığı işlemede

Bir de şu askeri helikopterler çok sinir bozucu.Sanki savaştaymışız gibi 7/24 tepemizden askeri helikopter geçiyor


Hakan_ank89
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 09:36

Müteahhitlerin yapmış olduğu "yaşam" alanlarında maalesef en büyük eksiklik ilköğretim ve lise gibi ihtiyaçların hiç düşünülmüyor olması. Oysa ki Türkkonut, TOKİ gibi toplu konut üreten firma ve kuruluşlar yalnızca konut inşaa etmiyorlar. Orada yaşayacak olan insanlar için eğitim, sağlık ve sosyal alan gibi ihtiyaçları da görecek tesisler inşaa ediyorlar.

16 bin nüfuslu bir mahallede okul bulunmaması çok büyük bir eksiklik.

Helikopter sorununun çözülmesine ise az kaldı, Kara Havacılık Okulu 2 sene sonra Isparta'ya taşınacak.Mehmet Burak
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 11:52

Çayyolu bölgesinin bir çok eksiği bulunmakta. Bunların en önemlisi hastane eksiği. Nüfusu 100 bin'e dayanmış ve şehir merkezinden 15-20km uzaklıktaki bir yerleşim yerinde hastane olmaması çok büyük eksiklik. Hastane konusunu açmışken Çayyolun'da hastane arazisi olarak ayrılmış arazinin Sinop'ta başka bir arazai ile takas edildiğine dair bir başlık açmıştım.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=90657

Yaşamkent'e gelirsek büyükşehir burada yüksek oran'da yapılaşmaya izin veriyor ama buna rağmen alt yapı olarak hiç bir yatırım mevcut değil. Yollar içler acısı durumda, aydınlatma eksik, sokak köpekleri büyük sorun, okul, hastane, belediye birimleri eksik.


ediperdogan
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 12:34

Bu kadar sorun olduğu zannetmiyorum ağlamayan bebeğe mama verilmez mantığıyla olayları abartmışlar bu kadar sorunlu bir yerde yüksek fiyatlarla ev satılmaz.Ahmet BAHADIR
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 14:54

Alıntı:
Bu kadar sorun olduğu zannetmiyorum ağlamayan bebeğe mama verilmez mantığıyla olayları abartmışlar bu kadar sorunlu bir yerde yüksek fiyatlarla ev satılmaz.


Edip bey ister inanın ister inanmayın bunların hepsi gerçek.Gidip bir gün geçirirseniz anlarsınız

İnsanlar buradan 400-500 bin TL'ye apartman dairesi alıyorlar ama bu daireleri almalarının sebebi yolları güzel olduğu için falan değil yani ne alaka bu sorunlarla daire fiyatları anlamış değilim,siz ev alırken asfaltı kaliteli diye falan mı alıyorsunuz İnsanların buradan ev almalarının sebebi buranın sakinliğiyle birlikte oturan halkın kalitesi.

Sevgili hayvansever Yaşamkent sakinleri buldukları sokak köpeklerini Yaşamkent'e getirip bir de üstüne bunları marketten aldıkları etle besledikleri için inanılmaz köpek yoğunluğu var ve de sürekli de ürüyorlar Burada belediyenin bence hiçbir suçu yok.Topluyorlar köpekleri ama yine aynı kişiler başka köpekleri bulup getiriyorlar


aslanakpinar
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 14:55
Yaşamkent'in Yokları !


Semtimizde;
1- ilkokul, ortaokul, lise yok,
2- sağlık ocağı yok,
3- Ana bulvarımız olan 3222. Cadde yama içinde, yolda çizgi yok;
4- Ara sokaklarımızda hiç bir trafik işaretlemesi veya çizgi yok;
5- Semtimizde polis karakolu yok;
6- Semtimizde sanat ve kültür adına hiç bir şey yok ! Kütüphane yok, Kitapçı yok, sergi salonu, sinema, tiyatro vesaire zaten rüyanızda bile göremezsiniz.
7- Gençlerin yazın vakit geçirebilecekleri gençlik merkezi yok.
8- Ülkemizdeki en popüler spor olan futbol oynayabilecek kamuya açık bir futbol sahası plan yok;
9- Yenimahalle belediyesine ait hernagi bir birim yok. Vergi ödemek için bile Çayyolu'na 5 km yol gitmek zorundasınız.
10- Semt pazarımız yok. Arabanız yoksa Çayyolu pazarına zaten gidemezseniz !
Kısaca Yaşamkent'de Belediye hizmetleri yetersiz, arada sırada devriye gezen polis arabası dışında da Devletin verdiği hiç bir hizmet zaten yok.


İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Cum 15 Hzr 2012, 18:31

Yeni yerleşim birimlerinde bu tür sorunlar hep olur. Yaşamkent için haberde 14 sene önce kurulmuş deniliyor ama şu an gitseniz, çevredeki binaların çoğu birkaç senelik yeni binalardır. Ve çok sayıda da yeni inşaat vardır. Yani bölgenin kayda değer geçmişi 4-5 seneden eski değildir.

Ayrıca bölge tek tek müteahhitlerin inşaat yaptığı bir bölge olduğu için bir plan dahilinde değil, yatırımcıların kararlarına göre büyümektedir. Kamu hizmeti sağlayan idareler ile yatırımcıların eş güdüm içinde çalışamaması tipik bir Türkiye sorunudur.

Yaşamkent'ten 9-10 km daha uzakta kurulan ve daha yeni bir yerleşim olan Turkuaz Vadisi'nde Yaşamkent'te sayılan sorunların çoğu yoktur. Daha az nüfus yaşamasına rağmen : Parkları vardır, kaldırımları vardı, okulları vardır. Çünkü orada bir yandan konutlar yapılırken diğer yandan hizmet gelmiştir. Bunu sağlayan da planlı bir yapılaşmadır, TOKİ tarafından yapılmıştır. Planlı gelişme olmayan alanlarda ise özel yatırımlar ile devlet yatırımları Türkiye'de koordineli çalışamıyor..sayfa 1
123 ... 434445   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet