Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'de Romen (Çingene) Sorunu
« önceki   1234 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
mustafaeksi
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 01:31

sulukule temizlenirken cok yaygara koparmıştı medya hatta sabaha kadar mahallede canlı yayın yapılan programlar olmuştu. bu tip yerleri temizlerken dikkatli olunması lazım tepki cok olur .Ben düzgün bir işi olan mütavazi bir hayat süren romen görmedim beyin yapıları incelenmeli cok ilgincler

Ahmet Arşipel
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 01:52

'Auslander raus' ... Bu sözü bir yerden hatırlıyor musunuz?
Alman neonazilerinin 'yabancılar dışarı' anlamındaki ve özellikle Almanya' da yaşayan Türkleri hedef alan sloganı...
Aşağıda alıntılanan mesajdaki görüşlerin bundan ne farkı var?
Alıntı:
Bu insanlar Türk değil, Hindistan kökenli Avrupa üzerinden ülkemize göç eden kaçak göçmenler,ama siyasilerimiz sağolsun bunlara TÜRK kimliği verilmiş.Adam gibi dursalar,başımızın üstünde yerleri var ancak İzmirin ve İzmirlinin burnundan getirdiler. Konak'ta doğru düzgün gezen var mı ? Akşam dersaneden gelen çocuklara bıçak çekip paralarını soyan,Konak'ta geçenlere zorla çiçek fal satmaya çalışan bu insanlar TÜRK kimliğine ihanet ediyorlar,dağdan gelip bizi soyuyorlar birde!

Meslekleri; hırsızlık,dilencilik,dolandırıcılık,eskicilik v.s. Bu yüzden İzmirin kanayan yarası asıl sorunu Romenlerdir...
İzmire 'KÖY' gibi denmesinin de sebebi; Romenlerin gecekondularının tam İzmirin göbeğinde ve en önemli noktalarında bulunmasıdır.Metroyla geçerken Hilal ve Halkapınarın durumunu görmeyen yoktur sanırım...

400.000 civarında Romen vatandaş İzmir'de yaşamaktadır. http://www.cingeneyiz.org/izmro.html

Bu kadar insana Kentsel Dönüşümde yetmez ki; en az 100.000 konut yapıp taşımaya kalksan bütçen yetmez.İzmir B.B ancak 2800 konut verebildi Uzunderede. Devlet desteğiyle şehir dışındaki TOKİ konutlarına taşınmalı biran önce,Ancak o zaman İzmir gelişir...Yoksa İzmir Afganistan'ın bir 'KÖY' ü gibi olmaya devam eder...

Tanık olduğu olumsuz gözlemleri bir etnisitenin tamamını aşağılama ve dışlama amacıyla genellemek 'Auslander raus' la özetlenen zihniyetin tipik örneğidir.
'Romen' miş, 'Roman' mış, yok bilmem nerde çerge denirmiş, bilmem nerde kurbat denirmiş, İzmir' deyse 'romen' denirmiş... Dilbilgisi tartışmalarıyla bu düşünsel fukaralığı kamufle etmeye çalışmaya gerek yok.
Bu 'ötekileştirme', dışlama ve aşağılamanın tek bir adı vardır; IRKÇILIK...

mert101

5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 02:04

Her sorunumuz bitti şimdi de Roman sorunu cıktı.

Türkiyede en fazla roman İzmirde yasamaktadır ve ben bir Türk olarak İzmirli olarak gurur duyuyorum. Onlar kadar neşeli insan , onlar kadar ülkesini ve milletini seven insan cok az vardır dünyada.. Onlar sadece Türkiyede değil dünyada her yerde azar azar yasamaktadırlar. Neden onları kücük görücü böyle bir baslık acılmıs anlamıs değilim. İzmirin merkezi yerlerinde Romanlar yasıyor deniyor evet yasıyorda sadece Romanlar yok kadifekale İzmirin merkezi bölgesi ama Kürtler yasıyor..

Ben bu tarz baslıklara karsıyım ve Romanlara haksızlık yapılıyor bence , tanıdıgım cok Roman var ve gercekten dost yanlısı kişiler evlerinde Atatürk resimleri , Türk bayrakları var , Türkce konusuyor hicbir hak talep etmiyorlar , gecekondularda yasıyorlar , işsizler ama sesleri cıkarmıyorlar keske herkes onlar gibi olabilse

Mustafa Caliskan
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 03:15

Evet Ahmet Bey,sen İzmir'de yaşamıyorsun sanırım.Tepeciğe,Tenekeliye git de gör çok sevdiğin çingeneleri..

Ben Irkçı değilim;sadece hırsızlara,soygunculara,uyuşturucu satıp gençlerimizi zehirleyenlere,belediyenin malını çalıp ev yapanlara,sürekli sorun çıkaranlara karşıyım,kim olursa olsun.Adam gibi olsalar başımızın üstünde yerleri var tabiki,sorun IRK değilki,yaptıkları pislikler...

İzmirin göbeğinde devletin arazisine,deniz manzaralı yerleri işgal ederek gecekondu yapıyorlar, kral mı bunlar ? Bizim suçumuz ne ? Hep başkalarının iyiliğini düşünmekten kendimizi unutuyoruz...

İzmirin her sorunun altında bu sorunun yattığını düşünüyorum,İzmir gelişemiyorsa bunların yüzünden.Merkezdeki yüzbinlerce gecekonduyu gören yerli yada yabancı işadamı tabiki yatırım yapmaz,turist tabiki gelmez,dışarıdan gelenler tabiki İZMİRe 'KÖY' der,çünkü hakikaten bu gecekondular yüzünden İzmir 'KÖY' gibi gözüküyor,Afganistan'ın bir Köy'ü... Hadi bunları geçtim,yaptıkları pislikler cabası...

mert101

5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 15:19

Alıntı:

Ben Irkçı değilim;sadece hırsızlara,soygunculara,uyuşturucu satıp gençlerimizi zehirleyenlere,belediyenin malını çalıp ev yapanlara,sürekli sorun çıkaranlara karşıyım,kim olursa olsun.Adam gibi olsalar başımızın üstünde yerleri var tabiki,sorun IRK değilki,yaptıkları pislikler...

İzmirin göbeğinde devletin arazisine,deniz manzaralı yerleri işgal ederek gecekondu yapıyorlar, kral mı bunlar ? Bizim suçumuz ne ? Hep başkalarının iyiliğini düşünmekten kendimizi unutuyoruz...

İzmirin her sorunun altında bu sorunun yattığını düşünüyorum,İzmir gelişemiyorsa bunların yüzünden.Merkezdeki yüzbinlerce gecekonduyu gören yerli yada yabancı işadamı tabiki yatırım yapmaz,turist tabiki gelmez,dışarıdan gelenler tabiki İZMİRe 'KÖY' der,çünkü hakikaten bu gecekondular yüzünden İzmir 'KÖY' gibi gözüküyor,Afganistan'ın bir Köy'ü... Hadi bunları geçtim,yaptıkları pislikler cabası...

Ben bu konu hakkında cevap yazmak istemiyorum ama mesajlardaki ırkcı ve kıskırtıcı yorumları görünce yazmak zorunda hissettim kendimi ! bütün romanlar hırsızmı , uyusturucumu satıyor , gecekondumu yapıyor ? O zaman bende ırkcılık yapıp söylüyorum kürtler kadifekaleyi isgal etmedi mi gelen turiste bıcak cekmediler mi yıllardır onlar yüzünden kadifekaleye turist gitmedi simdi biraz düzene girdi de gitmeye basladı turistler.. parklarda uyusturucu satan kürtleri görmüyormusunuz ? eskiizmirde , uzundere de , kadifekalede kürtler var .. Haksızlık yapmayın bence

Mustafa Caliskan
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 16:04

Alıntı:
Ben bu konu hakkında cevap yazmak istemiyorum ama mesajlardaki ırkcı ve kıskırtıcı yorumları görünce yazmak zorunda hissettim kendimi ! bütün romanlar hırsızmı , uyusturucumu satıyor , gecekondumu yapıyor ? O zaman bende ırkcılık yapıp söylüyorum kürtler kadifekaleyi isgal etmedi mi gelen turiste bıcak cekmediler mi yıllardır onlar yüzünden kadifekaleye turist gitmedi simdi biraz düzene girdi de gitmeye basladı turistler.. parklarda uyusturucu satan kürtleri görmüyormusunuz ? eskiizmirde , uzundere de , kadifekalede kürtler var .. Haksızlık yapmayın bence

Irkçılıkla alakası yok ; dediğim gibi hangi milletten olursa olsun önemi yok ama gerçeklerde bu.Şuan İzmirdeki suçların %90 ı çingenelerle,%10 ise kürtlerle ilgilidir.Ayrıca K.kalede de birçok çingene yaşıyor bilmiyormuş gibisin.Tamam anlıyorum senide E.paşada oturuyorsun roman vatandaşı olabilirsinde,ama herkesin bildiği kabullendiği gerçeklerde var.Sadece merkez olarak söyleyeyim ;Tepecikden Basmaneye İkiçeşmeliğe,Cicipark,Ballıkuyu,Kadriye,Eşrefpaşadan Ege mah.ne,Alsancaktan Bayraklıya kadar İzmirin şehir merkezindeki suçlar büyük oranda bu vatandaşlar içinde.Konak Meydanında gezerken insanları dolandırmak,zorla fal bakıp çiçek satıp parasını gaspetmek,akşam dersaneden çıkan çocuklara bıçak çekip parasını çalmak,insanları tehdit etmek,tenekelide uyuşturu esrar her türlü pisliği yapmak,birçok yerde kavga çıkarmak adam öldürmek yaralamak,her türlü dolandırıcılık,bu insanların mesleği bu. Çiçek satar gibi görünür,ama dolandırır.Yenişehir Polis Karakolunun önünde bekleyip ehliyet alacakları belge doldurmanız gerekli diyerek dolandırır..Saymakla bitmez.Bilen biliyor,bir tek sen bilmiyorsun yada bilmek istemiyorsun...

Oku ilk sayfaları arkadaşlar neler yazmışlar ? Başlarına neler gelmiş ?

OrhunAlac
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 18:20

Simdi olayin iki yonu var..

Sulukule Avrupa'daki en eski (1500'ler) cingene mahallesiydi.. Siz Istanbul'da 1500'lerde beri oturan kac aile ya da topluluk taniyorsunuz? Sehrin cogunlugu son 50 senede Istanbul'a gelmis... Dagdan gelip bagdakini kovmak oluyor diyesim var...

Diger yonu de, 500 senede Sulukule'yi 'bag' yapamamis bu cingeneler.

Tenekeli mahallesi de en az yuz yillik mahalle.. Oranin ahalisini soylulastirma adina oradan sepetleyip yerine AVM yapinca bu adamlarin muzigi, kulturu, sokagi kaybolacak.

Toki neden 'yerinde' donusum yapamiyor bu insanlara? eli yuzu duzgun binalar yapsinlar, cingeneler yerlessin, bir kac tane daha muzik okullari acilsin (gerci hepsi de muzikler ugrasacak degil), egitim duzeyleri artsin, kendilerini dislanmis hissetmesinler bu capta..

Bugun Brezilya'da korkunc favelalara (hani City of God'i izleyen bilir) turist kafileleri goturuyorlar.. Tenekeliye turist gelsin demiyorum, tek cozum bu insanlari yurdundan edip Limontepe'lere surmek degil diyorum.

Mertovic, anlastigimiz tek konu bu olsa gerek... Hayret, cingene mahallesine gokdelen yapalim dememissin?

musty_21

5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 18:24

Alıntı:
Hayret, cingene mahallesine gokdelen yapalim dememissin?

sesli güldüm

Okan Yayla
5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 18:25

Alıntı:
Sulukule Avrupa'daki en eski (1500'ler) cingene mahallesiydi

Matah bir olay degil. ABD'deki yerli dedikleri Kizilderiler ile Romanlar ayni kokten. Nereyi buldularsa gitmisler.

mert101

5 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2012, 23:35

Alıntı:

Irkçılıkla alakası yok ; dediğim gibi hangi milletten olursa olsun önemi yok ama gerçeklerde bu.Şuan İzmirdeki suçların %90 ı çingenelerle,%10 ise kürtlerle ilgilidir.Ayrıca K.kalede de birçok çingene yaşıyor bilmiyormuş gibisin.Tamam anlıyorum senide E.paşada oturuyorsun roman vatandaşı olabilirsinde,ama herkesin bildiği kabullendiği gerçeklerde var.Sadece merkez olarak söyleyeyim ;Tepecikden Basmaneye İkiçeşmeliğe,Cicipark,Ballıkuyu,Kadriye,Eşrefpaşadan Ege mah.ne,Alsancaktan Bayraklıya kadar İzmirin şehir merkezindeki suçlar büyük oranda bu vatandaşlar içinde.Konak Meydanında gezerken insanları dolandırmak,zorla fal bakıp çiçek satıp parasını gaspetmek,akşam dersaneden çıkan çocuklara bıçak çekip parasını çalmak,insanları tehdit etmek,tenekelide uyuşturu esrar her türlü pisliği yapmak,birçok yerde kavga çıkarmak adam öldürmek yaralamak,her türlü dolandırıcılık,bu insanların mesleği bu. Çiçek satar gibi görünür,ama dolandırır.Yenişehir Polis Karakolunun önünde bekleyip ehliyet alacakları belge doldurmanız gerekli diyerek dolandırır..Saymakla bitmez.Bilen biliyor,bir tek sen bilmiyorsun yada bilmek istemiyorsun...

Kadifekalede romanlar yasamıyor romanlar izmirde belli bölgelerde yasamaktadır bu yerler ; ikiçeşmelik , tepecik , azda olsa cimentepe , hilal , ege mahallesi gibi bölgelerdir. Ben esrefpasa da yasıyorum ve acık ve net söylüyorum esrefpasa da roman vatandaslar yasamıyor.. Saydıgın olayları kürtler kat ve kat daha fazla yapıyorlar. Unuttun sanırım kadifekaleye kimse cıkamazdı gerci halen daha da cıkmaya korkuyor insanlar..

Evet esrefpasa da oturuyorum ama esrefpasada roman vatandaslar yasamıyor nereden uydurdun yasadıklarını Ayrıca roman da değilim ben türküm ancak romanlara da haksızlık edilmesini istemem, keske türklerden sonra azınlık olarak ülkemizde birtek onlar olsaydı onlar kadar ülkelerini seven cok azdır ..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet