Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'de Romen (Çingene) Sorunu
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mustafa Caliskan
5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 01:21
İzmir'de Romen (Çingene) Sorunu

Bildiğiniz gibi Romenler; İzmirin en merkezi noktalarına kaçak olarak konumlanmışlar,İzmirin tarihini,kalbini işgal etmişlerdir. İzmir gelişemiyorsa,bunun bir sebebide maalesef Romenlerdir. Merkezde Konak;Varyant,Ege mah,İkiçeşmelik,Eşrefpaşa,Çankaya,Kadifekale,Yeşildere,Alsancak,Hilal,Halkapınar gibi yerleri Afganistan görüntüsü sarmış durumda.Diğer yerler ;

Diğer ilçelerdeki Roman mahalleleri ise şunlardır.
Buca ilçesi: Göksu (Sevgi yolu cıvarı)
Torbalı ilcesi: Subaşı köyu, Çaybası köyu, Çırpı köyü,
Karsıyaka ilcesi: Dedebaşı, Örnekköy ve Yalı mahalleleri
Çigli ilcesi: Maltepe, Şirintepe mahalelerinde dağınık halde
Bornova ilcesi: Erzene mahallesi
Gaziemır ilcesi: Irmak mahallesi

Bu insanlar Türk değil, Hindistan kökenli Avrupa üzerinden ülkemize göç eden kaçak göçmenler,ama siyasilerimiz sağolsun bunlara TÜRK kimliği verilmiş.Adam gibi dursalar,başımızın üstünde yerleri var ancak İzmirin ve İzmirlinin burnundan getirdiler. Konak'ta doğru düzgün gezen var mı ? Akşam dersaneden gelen çocuklara bıçak çekip paralarını soyan,Konak'ta geçenlere zorla çiçek fal satmaya çalışan bu insanlar TÜRK kimliğine ihanet ediyorlar,dağdan gelip bizi soyuyorlar birde!

Meslekleri; hırsızlık,dilencilik,dolandırıcılık,eskicilik v.s. Bu yüzden İzmirin kanayan yarası asıl sorunu Romenlerdir...
İzmire 'KÖY' gibi denmesinin de sebebi; Romenlerin gecekondularının tam İzmirin göbeğinde ve en önemli noktalarında bulunmasıdır.Metroyla geçerken Hilal ve Halkapınarın durumunu görmeyen yoktur sanırım...

400.000 civarında Romen vatandaş İzmir'de yaşamaktadır. http://www.cingeneyiz.org/izmro.html

Bu kadar insana Kentsel Dönüşümde yetmez ki; en az 100.000 konut yapıp taşımaya kalksan bütçen yetmez.İzmir B.B ancak 2800 konut verebildi Uzunderede. Devlet desteğiyle şehir dışındaki TOKİ konutlarına taşınmalı biran önce,Ancak o zaman İzmir gelişir...Yoksa İzmir Afganistan'ın bir 'KÖY' ü gibi olmaya devam eder...

Kısa bir hesap ile ; 400.000 insan 100.000 aile demek ; bu insanları şehir dışına taşımanın maliyeti; Konut başı 50.000 TL den hesaplarsak tam 5 MİLYAR YTL gerekiyor,devlet desteği şart.

(+)

Daha sayamadığım binlerce konu var; Tepecik,Yenişehir,Tenekeli,Uyuşturucu,Esrar,Kavga,Eroin,Tepecik Devlet Hastanesi civarı,Yenişehir Emniyet Müdürlüğünde ehliyet belgesi soyguncuları v.s..Saymakla bitmez...

En son Mustafa Caliskan tarafından Sal 05 Hzr 2012, 14:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Haydar Bayraklı

5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 01:57

Geçen gün Karşıyaka sahilinde beş dakika oturup, kuşlara gevrek atmak istedim.
Daha 1 dakika bile oturmamışken birden başıma üçbeş tane roman kökenli satıcılar doluştu.

Kimisi çiçek satıyor, kimisi fal bakıyor, kimisi su satıyor, kimisi midye satıyor...

"İstemiyorum" dedikçe inadına ısrar edip birşeyler satmaya çalışıyorlar.
Birçok teklifi geri çevirsem de, falcı dost gibi yanıma yaklaşarak beni kandırdı.
Para almadan fal bakacağını söyledi fakat fala baktıktan sonra başladı para istemeye.

Zaten cebimde 6 TL param var, başka param yok... Fal baktırmak benim gibi fukaranın neyine?

"Neyse falıma baktı artık, birşeyler vereyim şuna" diyerek cebimden 1 TL çıkardım verdim.
Cebimde kaldı 5 TL.

Fakat falcı bunu az buldu ve;
"dilenciye sadaka mı veriyosun? Padişah gibi adamsın be abicim 5 TL çıkar işte be?" dedi.

"Valla ben öğrenciyim, inan ki cebimde üç kuruş param var onuda sana verdim" dedim.

Falcıyı zor ikna ettim ve Karşıyaka sahilinden bir an önce uzaklaşmak için
otobüs durağına hızlı adımlar ile gittim.

Otobüse bindikten sonra kendimi gasp edilmiş gibi hissettim.

Karşıyaka sahili bunlardan temizlenmediği sürece bir daha gitmeyi düşünmüyorum.
Şehir dışından İzmir'e gelen yakınlarımı da Karşıyaka sahilinde gezdirmek istemiyorum.

Yerel yönetimin zabıta biriminin doğrudüzgün çalışmadığını düşünüyorum.

musty_21

5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 08:14

Alıntı:
Merkezde Konak;Varyant,Ege mah,İkiçeşmelik,Eşrefpaşa,Çankaya,Kadifekale,Yeşildere,Alsancak,Hilal,Halkapınar gibi yerleri Afganistan görüntüsü sarmış durumda.Diğer yerler ;

Diğer ilçelerdeki Roman mahalleleri ise şunlardır.
Buca ilçesi: Göksu (Sevgi yolu cıvarı)
Torbalı ilcesi: Subaşı köyu, Çaybası köyu, Çırpı köyü,
Karsıyaka ilcesi: Dedebaşı, Örnekköy ve Yalı mahalleleri
Çigli ilcesi: Maltepe, Şirintepe mahalelerinde dağınık halde
Bornova ilcesi: Erzene mahallesi
Gaziemır ilcesi: Irmak mahallesi

birde kuruçay ve tenekeli mahalleleri varki Allah düşürmesin diyorum! kazara gireninde Allah yardımcısı olsun.

bu vatandaşlarımızı şehrin dışına bize zarar veremiyecekleri bi bölgeye taşımalıyız.

uzay
5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 11:45

Urla'da da böyle bir çadır bölgesi var romen vatandaşların kaldığı. Ancak işin çok garip bir kısmı var ki eminim hepiniz şu anda şaşıracaksınızdır.Çadır alanı olsada naylon poşetlerden ve karton kolilerden yapılmış barakalarda oturmaktalar. Garibanlar belli ki. Ancak işin aslına gelirsek orada ben bugünden bugüne BMW X5'in altında araba görmedim. Gördüysemde iş yapabilmek amaçlı kamyonetlerdir. Ancak orada barakaların önünde Porsche Carrera Gt'sinide gördüm BMW X5'nide. Hadi bir bakandır bir başkandır bir yüksek insandır diyicem ama nağfile . Her geçişimde o araçlar orada. Anlayamadım bir türlü kartondan evler ama son model ultra lüx arabalar . Ayrıca ben Urla'da motorum bahçemde çalınmasın diye evimin içine koyup üstüne çift kilit takmak zorunda kalıyorum. Ziraa çöp toplamaya gelen veya hurdacılık yapan bazı Romenler Urla'da çalınmadık motor , bisiklet bırakmadılar.

Saygılar...

Özkan Özçınar
5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:00

Gerçekten şehri baltalıyorlar. Özellikle de H.Bayraklı'nın dediği gibi sahil civarlarında.
Sevgilinizle gezmeye kalkarsanız bir kaçı geliyor gül satıyor fal bakıyor falan filan. Siz istemedikçe onlar yapışıyor. Çok merak ediyorum Antalya, Muğla gibi turistik şehirlerin sahillerinde bunlar oluyor mu !

Ayrıca bazıları da gözlük satmaya çalışıyor (gözlüğün ne olduğunu biliyorsunuz; çakma Ray Ban) Siz almayacağım dedikçe onlar ucuz güzel orjinal gibi ısrarlar ile sizi yine bırakmıyor. Gerçekten illallah ettiriyorlar insana.

sinanucar
5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:03

Alıntı:
Siz istemedikçe onlar yapışıyor. Çok merak ediyorum Antalya, Muğla gibi turistik şehirlerin sahillerinde bunlar oluyor mu !

10 sene önce İstanbul'da da oluyordu. şimdi azaldı, en azından ısrarcı değiller.

Übermut

5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:12

Alıntı:
Siz istemedikçe onlar yapışıyor. Çok merak ediyorum Antalya, Muğla gibi turistik şehirlerin sahillerinde bunlar oluyor mu !

Alıntı:
10 sene önce İstanbul'da da oluyordu. şimdi azaldı, en azından ısrarcı değiller.

Anlaşılan Beşiktaş sahilinine epeydir gitmediniz hemde işin erbapları , yakışıklı alasın bitanegül die az kandırmadılar beni

DURSUNC

5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:15

Geçen işyerinde arkadaşlarla muhabbeti olmuşdu.Hiç çingene cenazesine denk gelmedik nereye gömülüyolar acaba diye Ben istanbulda artık barınacak yeterli yer bulamadıklarından şehrin dışına göç ettikrerini düşünüyorum.

Okan Yayla
5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:18

Romenler?

Romanyalilar Avrupa'yi birakip Izmir'e mi dadaniyorlar?

Barbaros Vurucu

5 yıl önce - Sal 05 Hzr 2012, 12:28

Alıntı:
Romenler?

Romanyalilar Avrupa'yi birakip Izmir'e mi dadaniyorlar?

sen çok yanlış gelmişsin kardeşim

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet