Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Çamlıca camii (Türkiye'nin en büyük camisi)
« önceki   123 ... 129130131   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
MeteHan!
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:04

İstanbul'a silüet kazandıracak bir proje.
İyi fikir.

Teoman83
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:24

Yenilikçi bir tasarımı olsun; tasarımıyla ufuk açsın istiyorum.

Ali Melih Atafırat

5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:38

Alıntı:
İstanbul'a silüet kazandıracak bir proje

Şu anda İstanbul'un silueti yok mu? Dünyanın en güzel siluetlerinden birine sahip olan bir şehir için böyle bir yakıştırmayı anlayamadım. Çamlıca'nın siueti değişecek derseniz o başka. İyi mi olur, kötü mü olur? Onu hep birlikte görüp değerlendireceğiz.

BÜLENT GÜLEÇ
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:40

Yapılsın kesinlikle taraftarım ama ne olur o mahalle arası copy paste yapıların yenisi yapılmasın.

Camiler insanların yaparken en çok özendikleri yapılar olmalı kusura bakılmasın sadece para denkleştirilip birbirisinin aynısı yapılar yapılıp duruluyor.

Şakirin Camii, Yalova Merkez camii, Ümraniyedeki yeşil vadii camii bunlara örnek denemeler bu tarz konumlandırıldığı yere yakışacak bir camii yapılmalı yoksa Ataşehirdeki gibi Selimiye camiinin aynısını yaptık diye çıkılmamalı yapan beşyüz yıl önce yapmış sen 21. yüzyılın olanakları ile yapsan ne olacak.

Tamam amaç ibadethanedir şekil ikinci sırada gelir ama müslümanın zevkinin ve ufkunun da bir yansımasıdır. Hep aynıyı tekrar etmek ben takıldım kaldım bir adım gelişemiyorum demektir.

Camiler yapıldıkları yerde kalan kolay kolay yıkılmayan yapılardır. Üçyüz yıl sonra Ataşehir camii içiin özgün esermi denilecek yoksa aslının çok daha az emekle yapılmış bir kopyasımı düşünmek lazım. Çamlıcaya'da Taksime de ihtiyaç olan her yere cami yapılsın ama özgün dinle alakası çok yüksek olmayan bir kişinin bile gidip görmek isteyeceği bir yer olsun. Kimbilir o ziyaret değiştirir o kişinin hayata bakışını.

olcay turker
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:41

Alıntı:
Bildiğim kadarıyla kişi başına 900 kişiyle cami oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye,sürekli cami yapmanın ne anlamı var?

ben anlamadim istatisligi
kisi basina 900 kisi mi dusuyo o nasil ola ki ?

MeteHan!
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:44

Alıntı:
Şu anda İstanbul'un silueti yok mu? Dünyanın en güzel siluetlerinden birine sahip olan bir şehir için böyle bir yakıştırmayı anlayamadım. Çamlıca'nın siueti değişecek derseniz o başka. İyi mi olur, kötü mü olur? Onu hep birlikte görüp değerlendireceğiz.

Aynı şeyi söylüyoruz.
İstanbul'a yeni bir silüet kazandıracak proje.
Üstelik bu silüet İstanbul'un heryerinden görülebilecek.

Burç

5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:45

Mustafa Can Karakus demiş ki:
O bölgede böyle bir ihtiyaç varsa yapılmalı ama iş gösteriş içinse o zaman sorgulanmalı

Şan olsun diye yapılamaz mı?
Özgürlük heykeli ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Rio'daki İsa heykeli ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Eyfel kulesi ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Neden cami olunca sizi bu kadar rahatsız ediyor anlayamıyorum...

samet cosqun

5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:53

Caminin ismi sanırım 'Dev Cami' olacak çünkü şimdiden insanlar ısındı bu kelimeye

Turan Öztürk

5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:57

Eğer ihtiyaç fazlası yapılıyor ise bu müsrifliktir.İstanbul'un bu kadar önceliği varken tipik arap mantığıyla hareket etmek bence doğru değil.

Madem böyle ütopik bir cami projesi istiyoruz o zaman denizi doldurup yapalım tüm Dünya'da konusulsun.Mesela minareleri denizin üstünde denizin içinde namaz kılıyoruz camlardan denizdeki canlıları seyredebiliyoruz hemde İstanbul'da nasıl?

Ali Dağlaroğlu
5 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 10:58

Alıntı:
Şan olsun diye yapılamaz mı?
Özgürlük heykeli ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Rio'daki İsa heykeli ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Eyfel kulesi ihtiyaç var diye mi yapıldı?
Neden cami olunca sizi bu kadar rahatsız ediyor anlayamıyorum...

Verdiğiniz örneklerin hepsi heykel. Heykel şan olsun diye yapılır zaten.
Lafı dolaşmaya başladığına göre bu cami her halükarda yapılır. Umarım farklı bir mimari tasarım olur en azından.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 129130131   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet