Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
cinümit
14 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 22:29
Fikir özgürlüğü..nereye kadar?


copy-paste yapmaktan nefret ettiğim için haberi taşımıyorum.son düzenlemeyle ülkemizin laikliği hakkında fikir beyan etmek serbest oldu.adalet bakanı bunun fikir özgürlüğü çerçevesinde alınması gerektiğini söyledi.


herhangi bir hükümet üyesi halkın arasına karıştığında ne zaman muhalif bir ses yükselse(örneğin geçinemiyoruz gibi)korumalar adamı doğduğuna pişman ediyor.eğer fikirler özgür kalacaksa lütfen her konuda özgür olsun.herşeyi kendimize göre yontarsak nasıl avrupa ülkesi oluruz?elin oğlu yermi şark kurnazlığını?


Gökçe Katun
14 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 23:37

Türk Ocakları bünyesinde Akademik Çalışma Grubu denilen bir topluluk var.

Lisans eğitimini tamamlamış, çalışan ya da yüksek lisans programlarına kayıtlı kişilerin katıldıkları bir topluluk.

Her hafta Cumartesi günleri Türk Ocakları Genel Merkezi'nde küçük toplantılar yapılıyor, konusunun uzmanı kişiler konuşup, soruları cevaplıyorlar.

Bundan önceki haftalardan birinde Prof. Dr. Fehmi Baykan konuktu ve "Çağdaş Putlar" adında bir konuşma yaptı. Oldukça keyifli bir anlatımı, bir o kadar da ilginç ve doğru tespitleri vardı.

Özetle söylemem gerekirse, insanların doğasında putperestlik olduğunu, eskiden tahtalara tapıyor zannettiğimiz insanların aslında o tahta putların sembolize ettikleri ancak hiç de tahtadan ibaret olmayan şeylere taptıklarını, bugünse sadece tapılan değerlerin değiştiğini öne sürdü.

Baykan'a göre, bugün insanların taptıkları, laf etmeye bile cesaret edemedikleri değerlerden biri de "Düşünce Özgürlüğü" idi.

Batı'dan gelen herşeyi adeta kutsal bir değermiş gibi kabul edenlerin, düşünce özgürlüğünü benzer bir anlayışla putlaştırdıklarını ve bu nedenle de aksi görüş beyan etmenin neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Ancak bu gidişatın da büyük zararları olduğunu örneklerle detaylandırdı ve düşünce özgürlüğünün neden kısıtlanması gerektiğini de uzun uzun tartıştı.

Daha ayrıntısıyla aktarmam gerekirse, insanların doğal ihtiyaçları (yemek içmek, cinsel ihtiyaçlar vs.) olduğunu ama her doğal ihtiyacın meşru olmadığını ileri sürdü. Buna göre insanların düşünmesi varolmanın doğal bir koşuluyken, her türlü düşüncenin dillendirilmesi meşru olamazdı. Çünkü çıkıp da "dünya düzdür, öküzün boynuzları üzerinde durur" gibi sapmış yanlışları düşünce özgürlüğü çerçevesinde dile getirmenin hoşgörülebilir bir yanı nasıl olabilirdi?

Bu çerçevede misyonerlik de elbette söz konusu edildi ama iki saat sürmüş bir konuşmayı bütünüyle benim buraya aktarmam söz konusu olamaz. Yalnız dediğim gibi çok güzel tespitlerin bir araya getirildiği bir konuşmaydı. Keşke hepinizin fırsatı ve imkanı olabilseydi de kendiniz dinleyebilseydiniz.


Barış Özyurt
14 yıl önce - Sal 08 Şub 2005, 17:06

Fikir özgürlüğü denilince oldukça geniş kapsamlı düşünülmeli. Yani Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik bir hukuk devletidir, bu çerçeveden çıkmamak şartıyla istediğin düşünce özgürlüğüne sahipsin demekle düşünce özgürlüğü olmuyor maalesef.

Yani birisi düşüncesini suç teşkil edecek bir eyleme, terör faaliyetine dönüştürmediği sürece istediği gibi düşünmeye hakkı vardır. Laikliği yıkmaya çalışmadığı, ve anayasada suç teşkil eden herhangi bir eylemde bulunmadığı sürece özgür bir şekilde laikliğe karşı olduğunu söyleyebilmeli. Böyle bir söyleme karşı yapılması gereken sivil toplum örgütlerinin ve gerekli mercilerin kişinin ifade ettiği bu düşünceye karşı demokratik ölçüler içinde gerekli cevabı vermektir, o kişiyi yargılayıp hapse atmak değildir. Ne zamanki o adam bu laikliğe karşı olan düşüncesini eyleme geçirir , işte o zaman bu olay fikir özgürlüğü boyutundan çıkıp, suç boyutuna geçmiştir, ancak bu durumda bir ceza-i müeyyide gerekir.


Not : Burda laikliği sadece örnek olarak verdim, ilk mesajda o konuya değinildiği için. Laiklikle ilgili herhangi bir problemim, takıntım yok yani


Sina

14 yıl önce - Sal 08 Şub 2005, 17:29

Fikir özgürlüğünün nereye kadarı olmaz!!! İnsanlar statükoyu koruduğu sürece fikirlere değer verilmiyor demektir asıl özgürlük bu noktada biter... Ayrıca herkes istediğini düşünebilir hukuka aykırı bir suça dönüştürmediği sürece... Fikir özgürlüğü başkalarının kişilik haklarını zedelememelidir...

Bazı şeyleri özellikle statükoları gözünüzde tanrılaştırmamalısınız, örneğin laiklik gibi... benim yaşamam için gerekli olandır o, Sonuçta herşey insanoğlu için vardır, gerisi gelip geçicidir...


cinümit
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 01:00

fikir özgürlüğü varlığını laikliğe borçlu değilmi peki?

irfan x
14 yıl önce - Çrş 09 Şub 2005, 01:33

Zaten Fikir Özgürlüğü, Fikir Özgürlüğüne zara verdiği anda sınırına gelmiş demektir...ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET