Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Tunceli Pertek ve Çemişgezek Tekrar Elazığ'a Bağlanacak mı?
123 ... 686970   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1

Pertek ve Çemişgezek Tekrar Elazığ'a Bağlanacak mı?
Evet :) 53.3%  53.3%  [113]
Hayır :( 42.5%  42.5%  [90]
Kararsızım :S 4.2%  4.2%  [9]
Toplam Oy : 212

Alparslan Yalçın

7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 18:39
Tunceli Pertek ve Çemişgezek Tekrar Elazığ'a Bağlanacak mı?

ÇEMİŞGEZEK

'Cemşid Kenzek' den galat olarak Çe-mişgezek denmiştir.

Çemişgezek 01.01.1947 tarihine kadar Elazığ iline bağlı kalmıştır.

Belediye teşkilatı 1881’de kurulmuştur.Keban Barajı’nın teşekkülünden önce toplam 51 köy muhtarlığı varken, bu köylerden 14’ü tamamen 12’si kısmen su altında kalmıştır.
Zamanla göçlerin de tesiri ile bir kısım köyler de tüzel kişiliğini kaybetmiştir.Bugün ilçeye bağlı 31 köy muhtarlığı ve 29 mezrası bulunmaktadır.

Bugün ilçe dışına ulaşım baraj gölü üzerinde çalışan feribotlarla sağlanmaktadır. İlçenin Tunceli iline uzaklığı Pertek üzerinden 117 km’ dir. Bu yolun bir kısmı aşırı virajlı ve stabilize olup, bugün hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. Bunun yerine Tunceli ile ulaşım Elazığ ili üzerinden sağlanmaktadır ki bu yolun toplam uzunluğu 198 km.dir.

Çemişgezek’ in Elazığ İl Merkezine uzaklığı ise 62 km.dir.
Çemişgezek idari bakımdan her ne kadar Tunceli iline bağlı ise de ulaşımdaki zorluklar sebebiyle ekonomik ve ticari ilişkileri tamamen Elazığ iledir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Pertek

PERTEK

Elazığ il merkezine en yakın ilçedir ve baraj gölü üzerinde feribot işletmeciliğine sahiptir. Elazığ il merkezine önce feribot, ardından araçla 25 dakikalık (27 km) mesafede, Tunceli il merkezine ise dağlık bir yoldan 50 dakikalık (55 km) bir mesafededir. 1916'da Tunceli vilayeti teşekkül edilince Tunceli'nin ilçesi durumuna gelen Pertek, 1937 yılında diğer ilçelerle birlikte Elazığ'dan yönetilmeye başlanmıştır. 1947'de Tunceli'nin tekrar il olarak teşekkülü ile birlikte Pertek de Tunceli ilinin bir ilçesi durumuna gelmiştir.

Kaynak: http://www.cemisgezek.bel.tr/trh.html

Öncelikle bu konuyu birilerini sömürmek veya çıkarlarımızı korumak için getirmedim.
Burada ki asıl gayemiz şudur;
Yıllardan beri yöre halkı çok iyi bilir ki Pertek ve Çemişgezek her türlü idari, sosyal ve ekonomik tüm işlerini Elazığ üzerinden yapmaktalardır. Ancak ''750.000 nüfus üstü'' şehirlerin büyükşehir olacağı şu son günlerde Elazığ ili merkez nüfusu 401.000 olmasına karşın genel nüfusu 750.000 altında diye büyükşehir olamamaktadır.

Yıllardan süre gelen Tunceli ilinin gelişmesi göz önüne alınarak Pertek ve Çemişgezek Tunceli iline bağlanmış ve idari bakımdan Tuncelinin de gelişimi istenmiştir. Elazığ halkı olarak uzun zamandan beri bunu olumlu karşılamamıza rağmen devletimiz ve hükümetimiz Elazığ'ı 2040 yılı ''Çevre Düzeni Planı'' ile de göstermiştir ki ''lojistik merkez''(yol geçen hanı) konumuna getirip bölgesinde gelişmekten ziyade diğer illere bağlama politikası gütmüştür.

Bizde Elazığlılar olarak diyoruz ki; biz geçmişimizi Sultan Alparslan'ı, Osmanlıyı hepsini çok iyi biliyoruz. Biz Amerika'ya badem satan, Irak, Suriye ve İran'a ipek satan Elazığ Harput'unu istiyoruz. Bunu kimsenin engellemeye ne gücü yeter, ne de biz Elazığlılar olarak müsade ederiz. Geçmişten süregelen tarihimizi de yanımıza alarak, kültürümüzle, insanımızla, varlığımızla her zaman övünüp Azizler Şehri Elazığ'ımızı en güzel yerlere taşıyacağız...

Saygılarla

Barış23

7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 18:43

Neden olmasınki;Çemişgezek ve Pertek Halkının yarısı nın Nüfus Cüzdanında Elazığ yazıyor...Bu iki ilçe Elazığ ın özellikle de Elazığın mayası olmuş Harputun kültür ve yaşam tarzını benimsemiş ilçelerimizdir..
Rızaiye Mahallesinde Pertekli komşularımız vardı...inanın Pertekli bile diyemezsiniz...Has Elazığlı dersiniz.

Emrah23
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 19:28

elalem kendilerine hiç bi zaman bağlanmamış daha doğru ifade ile kendilerinden hiç ayrılmamış alakası olmayan ilçelerin kendilerine bağlanmasını istiyor biz eski ilçelerimizi istemişiz çok mu ?

serkan_3365
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 19:29

bağlanabilir. kültürel açıdan kime daha yakınsa ona bağlanmalı bence.

Kaan KILIÇ
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 19:50

Resmi kurumlara mektup, dilekçe v.b. gönderilirken halen Çemişgezek/ELAZIĞ yada Pertek/ELAZIĞ yazılıyor. Halkına sorsan ben Elazığ'lıyım yada Harput'luyum der.

emrullah
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 19:55

Refarandum yapsınlar halk nereyi istiyorsa orda yaşasın.
Tabi sosyal imkanlar ve kültürel değerlere göre kriter oluşturabilirler.

Emrah23
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 21:45

bu adı geçen ilçeler bizim eski ilçelerimiz konuşmalarından halkoyunlarına yemeklerinden türkülerine herşeyimiz aynı zaten heryönden bize bağlı yerler bizimle alakası olmayan bi yer bize bağlansın demiyoruz mesela hozat demiyoruz hani genç demiyoruz gerçekten referandum yapılsa sonuç Elazığa bağlanma yönünde olabilir. Varsa pertekli çemişgezekli arkadaşlar fikirlerini belirtirse seviniriz

Muhammed Bilben
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 21:49

Ben Pertek ve Çemişgezek halkının Dersim'den ayrılacağını düşünmüyorum.Eğer Elazığ'a bağlanırsa siyasi nedenlerden dolayı bağlanacağını düşünüyorum.Dersim'i sünnileştirme politikası sergilemeye başladıklarını görüyoruz.Dersim Alevi'dir ve Alevi kalacak.

Emrah23
7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 21:52

ben mezhep konusuna girmeyi uygun görmüyodum bi vesile açıldı o zaman bizde fikrimizi belirtelim pertek ve çemişgezek ahalisi tuncelinin aksine sünni nüfus yoğunluğu olan ilçeler

Barış23

7 yıl önce - Çrş 23 May 2012, 22:04

Alıntı:
Ben Pertek ve Çemişgezek halkının Dersim'den ayrılacağını düşünmüyorum.Eğer Elazığ'a bağlanırsa siyasi nedenlerden dolayı bağlanacağını düşünüyorum.Dersim'i sünnileştirme politikası sergilemeye başladıklarını görüyoruz.Dersim Alevi'dir ve Alevi kalacak.

Son derece cahilce ,hiçbir dayanağı olmayan tamamen negatif ayrımcılık kokan bir yorum.Sen biliyormusun Bı iki ilçe Halkının herşeyiyle Elazığ koktuğunu

sayfa 1
123 ... 686970   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET