Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
cihandemir
13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 14:19
[İST-A1.80] - İstanbul'a Gece Otobüsleri

ben londra'da yaşayan bir türk olarak doğduğum ve büyüdüğüm muhtesem istanbul'un en büyük eksiklerinden birini gece otobüslerine sahip olmayisimiz olarak görüyorum..

londra'da gecenin bir yarisi gece otobüsüyle eve dönebilmenin rahatligini yasayan bir insan olarak istanbul'lularin boyle bir lüksten mahrum olmasini kabullenemiyorum..

bence bu konuda bir hareket baslatip istanbul belediyesine iletmeliyiz.. er yada gec kacinilmaz olarak gerceklesecek bir olayin neden bir an once hayata gectigini gormeyelim..

En son cihandemir tarafından Cmt 05 Şub 2005, 17:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sina

13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 15:00

demirokus çok haklı bence de en büyük sorunlardan birisi gece otobssüzlüğü istanbulun, özellikle biz gençler için..

Maltepede oturuyorum ve taksimde bir eğlence bir aktivite olduğunda 4 vasıta değiştirmek bazen ise hiç vasıta bulamadığım oluyor, genç nüfusu fazla bir ülkeysek bunu düşünmek gerek?

messiah_haktan

13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 15:08

Gece otobüsü diye birsey olmasaydi ne yapardim cok merak ediyorum.Ya 10 kilometrelik yolu yürüyecegim yada taksiye binecegim!! Burada Essende (Essen'in nüfusu sadece 580.000) geceotobüsleri var ve cok iyi bir sistemle calisiyorlar.Gece 12:30'dan itibaren kalkiyorlar ve saatte bir kere sadece.Yani 12:30 1:30 2:30 3:30 vs vs.! Mesela ben A bölgesindeyim ve oturdugum D bölgesine gitmek istiyorum.Gece yarisi her yerden her yere otobüs olmaz tabi.Ben A bölgesinden otobüse binip merkez istasyona gidiyorum ve bütün gece otobüsleri merkez istasyonda bulusuyor,oradan D bölgesine giden otobüsü aliyorum ve evmie gidiyorum,bu kadar basit.Istanbul gibi kocaman bir sehirde nasil böyle birsey yok anliyamiyorum.Eglenceden cikan kisiler tabi yürümemek yada taksi parasi vermemek icin alkollü araba sürüyorlar,yani gece otobüsleri ile kazalarinda biraz önüne gecebiliriz.

Sina

13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 15:15

580.000 nüfuslu <Essen de bile var şu işe bak 15 milyona yaklaşan bir şehirde herkes uyuyor diye düşünüyor İBB?

cihandemir
13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 17:38

londra'da gece otobusleri en ücra köşelere bile 30dk. da bir servis sagliyor.. kimi semtlere 15dk.da bir otobüs de var.. istanbul icin simdilik saatte bir gece otobüsü olsa yine de önemli bir gelisme sayılabilir..

istanbul büyüksehir belediyesinin; bu konuda birseyler yaparsa bu işten uzun vadede karlı cikacagindan şüphe yok..

bence belediye kendi gece kulüplerini işletmeli ve gece otobüsleriyle de müşterilerini kendisi taşimali..

istanbul gibi bir metropole ilkler ve öncelikler yakışır.. hem bundan daha iyi gönüllü vergi mi olur???

Alp
13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 18:21

Gece otobüsü Türkiye'ye yakışır aslında fakat bu zihniyetteki bir İETT müdürlüğü otobüsleri sırf alkol alan kesim kullanacak diye yapmaya yanaşmazlar.Türkiyede hala 22.00 den sonra otobüs çalışmayan kesimler var.Örneğin en son BJK-KARTAL otobüsü kışın 23.10 da yazın 00.30 da kalkıyor ki normalde büyük bir işiniz olduğunda masadan 23.00 den önce kalkamıyorsunuz 00.30 kadar olmasında ne gibi bir sorun olduğunu da anlayabilmiş değilim...Vardiya sayısını üçe çıkarsalar güzel olabilirmiş...

cihandemir
13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 19:01

bütün gece olmasa bile en azindan geceyarisindan sonra 2:00'ye kadar calismali..

15 milyonluk şehirde bazi bölgelere 22:00 den sonra otobüs olmamasi bence sehir halkina karşı işlenmiş bir suçtur..

istanbul halkin şehri olmadığı ve her kesimi memnun edemedigi sürece büyük bir şehir olmaktan bahsedemez..

istanbul'u cok seviyorum.. ve diger büyük sehirlerin gokdelenleriyle yarışmaktan daha ileriye gidilmesini istiyorum..

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 23:37
gece otobüsü

1981 in sonuna kadar istanbulda da gece otobüsü uygulaması vardı 84 topkapı-eminönü ve 36 karadeniz mahallesi eminönü arasında 24 saat otobüs çalıştığını arşivimden çıkarttım bu yıldan sonra güvenlik nedeniyle seferler iptal oldu

akın kurtoğlu
istanbul

Kartal
13 yıl önce - Pzr 06 Şub 2005, 22:42

Arkadaslar biz ilk once Istanbulun gunduz trafik sorununu cozelim, ondan sonra geceye kalalim. Ilk once toplu tasima araclari (otobus, tranway, metro) gunduzleri yeterince calissin, ondan sonra geceye kalalim.
Turkiye'de gece eglenmeye gidebilen bir kisi taksi parasinida odeyebilir.
Kalender bir vatandas geceyi zaten yatakta gecirir.

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pts 07 Şub 2005, 11:02
Gece otobüsleri

Geceleri eğlenenler dışında gece çalışmak zorunda olan veya herhangi bir mecburiyetten dolayı geç kalan İstanbulluları gece tarifeli taksi ve dolmuşlara mecbur bırakmak yerine en azından bazı merkezi hatlarda saat başı hatta belki iki saatte bir otobüs imkanı verilmesi bence de gerekli;
İETT 4, 9, 17, 30D, 28T, 52, 69A, 73, 82, 85, 129BT, 130 gibi merkezi hatlarda bir veya iki otobüs çalıştırarak en çok 20 otobüsle, gerekiyorsa çift bilet kullandırarak bu meseleyi çağdaş bir çözüme ulaştırmalıdır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM