Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Haydar Bayraklı

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 00:49
Bergama Ayaklandı: "İl Olmak İstiyoruz"


Alıntı:
Kuzey Ege Konteynır Limanı ile gündeme gelen Çandarlı'nın ilçe olmasına karşı duran Bergamalı başkanlar ve parti başkanları bir araya gelerek 1994’ten sonra ilk kez İl Yapma Komisyonu kurdu.Çandarlı beldesinin ilçe yapılması konusunda Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın muallak yanıtı Bergama halkını yeniden harekete geçirdi.

‘Çandarlı beldesinin ilçe yapılmasını istemiyoruz aksine Bergama'nın il yapılmasından yanayız’ diyen Bergamalılar birlik ve beraberlik toplantısında bir araya gelerek 1994 yılında olduğu gibi ikinci kez İl Yapma Komisyonu kurdular.

CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in başkanlığında yapılan ve Haluk Elbe Salonu’nda gerçekleştirilen zirveye Zeytindağ Belediye Başkanı Feridun Ergun, Şakran Belediye Başkanı Etem Yorulmaz, Göçbeyli Belediye Başkanı Esat Karacan, Bölcek Belediye Başkanı Tevfik Üreten, Yenikent Belediye Başkanı Fikret Çam, Ayaskent Beleidye Başkanı Hasan Güler Altuğ, Ak Parti İlçe Başkanı Raşit Ürper, CHP İlçe Başkanı Dr. İdris Yavuzyılmaz, MHP İlçe Başkanı Özkan Karadiken, Demokrat Parti İlçe Başkanı Niyazi Komşu, Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Toplantıda Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç başkanlığında bir araya gelen Bakırçay Belediyeler Birliğine üye 6 Belediye Başkanı, Oda ve Dernek Başkanları görüşlerini açıkladı.

AK Parti İlçe Başkanı Raşit Ürper öncülüğünde Bakırçay Belediyeler Birliğine üye 6 Belde Belediye Başkanı’nın Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a giderek Çandarlı'nın ilçe olmamasını isteklerini ilettiklerini ve Bakan’ın kendilerine verdiği cevabın muallak olduğunu dile getirildi. “Cevap Çandarlı'nın ilçe yapılıp yapılmayacağı konusunda bizi tatmin etmemiştir. Bizler de hala Çandarlı ilçe olabilir endişesi taşıyoruz. Çandarlı İlçe olacağına Bergama İl olsun düşüncemiz ile isteğimizi yeniliyoruz” görüşü bildirildi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bu toplantı ve birlikte hareket etme gerekliliğimiz de siyasi bir çaba yoktur, aksine Bergama'nın geleceği açısından ileçmizin coğrafi ve ekonomik anlamda gelişmesi bakımından il olarak büyümesini arzuladığımız birlikte hareket etme toplantısıdır" diye konuştu.

Ak Parti ilçe Başkanı Raşit Ürper, CHP ilçe Başkanı Dr. İdris Yavuz Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Özkan Karadiken, Demokrat Parti İlçe Başkanı Niyazi Komşu'da toplantı sonrasında Bergama'nın il olma isteği konusunda yeniden girişimlerde bulunmak üzere Ticaret Odası öncülüğünde bağımsız bir komisyon kurulması konusunda fikir birliğine vardılar.

Bunun üzerine 6 Belde Belediye Başkanı, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının da içinde olduğu 15 kişiden oluşan Bergama'yı İl yapma Komisyonu kuruldu.

Kaynak: http://www.egepostasi.com/index.php?h=19400

Kesinlikle il olmayı hak ediyorlar.


Mehmet44
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:12

Her ilçe şehir olmak istiyor
Her şehir büyükşehir olmak istiyor.

Nasıl yapsak da alsak önünü?


mert101

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:20

bergama il olacaksa manisa merkezde izmire baglansın o zaman

sonucta bergama 1,5 saat sürüyor manisa 15 dakika ama nedense manisa büyüksehir oluyor

tek sartla il olabilir manisa izmire baglanırsa , cünkü bergama sehir olursa izmirin nüfusu azalacaktır buda bursanın işine gelir 3. büyük olmak acısından ona göre kararlar alınmalıdır yoksa sonucu kötü olabilir


cem şentürk
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:28

çok absürd düşünce bergama da bilmediğimiz bi yer olsa neyse. ha burdurdan şundan bundan büyük de burduru vb kim niye il yapmışorası da başka saçmalık zaten

Yalın35_Göztepeli

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 15:39

Bergama'nın niye il olmaya gereği varki? Çünkü Zaten İzmir'e yakın Merkez'den oraya gidiş en az 1,5 saat. Yakında İzban oraya kadarda gidebilir. Selçuk ilçeside aynı şekilde. Bergama il olursa pek fazla destek ve yardım alamaz. Bazı iller gibi ortada kalır. Bence Bergama ilçe olarak kalsın. Yoksa kendilerini yazk etçekler.aykutsan
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 15:44

Bergama'nın nüfusu kaçki il olmayı hedefliyor?

En son aykutsan tarafından Prş 17 May 2012, 15:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


gencmustafa
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 15:47

Zaten Büyükşehir olmak istemiyor başlıktanda anlaşılacağı üzere "il olmak" istiyorlar

Haydar Bayraklı

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 16:06

2010 Yılı Genel nüfus sayımına göre;
köyleriyle birlikte yaklaşık 100.801, şehir merkezi yaklaşık 59.366 nüfusa sahiptir.
Bergama sürekli göç veren bir şehirdir. Çok göç vermesine rağmen gerek nüfus bakımından gerekse yüzölçümü bakımndan Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biridir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bergama


behcoo
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 16:15
izmir-bergama bütündür..


Neden kimse İstanbul ve Ankaradan ayrılıp il olmak istemez de izmirden adanadan isterler?
Bu politik oyunlara gelmeyin...bergama kent kültürü bakımından izmirin devamıdır.izmirsiz bergama, bergamasız izmir olmaz..amaç izmiri ufaltıp bölüp iktidar partisine bağlamak...


Ömer_KSK
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 18:39

Alıntı:
Her ilçe şehir olmak istiyor

İlçenin şehir olması nedir Allah aşkına? İl merkezi olmak asla şehir olmanın şartı değildir.
"İl" ve "Şehir" kavramlarını birbirine karıştıranlar yüzünden Bartın gibi Kilis gibi gereksiz illerimiz oldu.sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet