Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
15 yıl önce - Cmt 05 Şub 2005, 06:18
İzmir Gelişiyor, Kent Şantiyeye Dönüyor


İzmir Gelişiyor, Kent Şantiyeye Dönüyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kenti geleceğe taşıyacak ve Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 23. Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’na hazırlayacak projeleri yaşama geçirmek için atağa kalktı.

Bazı projelerin yapımı sürdürülürken, birçok projenin de ihalesi yapıldı veya ihaleye çıkıldı. Önümüzdeki günlerde başlayacak çalışmalar ile kent adeta bir şantiyeye dönüşecek.

Adnan Menderes Havaalanı’nı kent merkezine bağlayan önemli güzergahlardan biri olan Yeşildere Caddesi yeniden düzenlenecek.

Yeşildere Caddesi Düzenleniyor
Adnan Menderes Havaalanı’nı kent merkezine bağlayan önemli güzergahlardan biri olan Yeşildere Caddesi yeniden düzenlenecek. Yolun, Kızılçullu Kavşağı’ndan eski DGM binasına kadar uzanan 7 kilometrelik bölümü yenilenerek standart yükseltilecek, çevre düzenlemesi yapılacak, yayaların da rahatça kullanımına olanak tanıyacak tretuvarlar yapılacak ve orta refüj yeşillendirilecek. Güzergah üzerindeki üst geçitler kaldırılarak yaya geçişleri, oluşturulacak sinyalize kavşaklar ile sağlanacak.Metro Uzuyor
Alsancak’taki Atatürk Spor Salonu’nun bahçesinde yapımına başlanan 130 araç kapasiteli yer altı otoparkının inşaatı sürerken, mevcut metro hattını Üçyol’dan Fahrettin Altay Meydanı’na ulaştıracak projenin ihalesi de bu ay içinde gerçekleştirilecek. 6 istasyonun bulunacağı 5 kilometrelik hattı metro inşaatını öz kaynakları ile gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu projenin imalatına Nisan ayında başlamayı planlıyor.

İnciraltı'na Plaj ve Deniz Müzesi
Üçkuyular Vapur İskelesi ile İnciraltı Gençlik Merkezi arasında kalan yaklaşık 612 bin metrekarelik alanda düzenleme çalışmaları gerçekleştirilecek. Bölge ağaçlandırılarak kentin ve kentlilerin nefes alabileceği yeni bir alan oluşturulacak.
İnciraltı’nın, Özdilek Alışveriş Merkezi ile askeriye arasında kalan kısmı da yeni bir anlayış ile ele alınarak düzenlenecek. Bu bölgede plaj ve bir de deniz müzesi oluşturulacak.

Anadolu Caddesi'nde Düzenleme
Bornovo'ya Yeni Bulvar

İzmir’in en işlek güzergahlarından biri olan Anadolu Caddesi de ele alınıyor. Soğukkuyu Kavşağı yeniden düzenlenerek trafik rahatlatılacak. Bornova’da ise Adliye’ye ulaşımı kolaylaştıracak yeni bir bulvar açılacak. Adliye’nin karşısındaki cıvata fabrikasının yanından Bornova 286 Sokağa doğru 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde 6 şeritli yeni bir bulvar açılacak. Çalışmalar kapsamında Adliye Kavşağı da yeniden düzenlenecek.

Agora ve Kemeraltı Çalışmaları
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde bulunan dünyanın en büyük agorası olarak bilinen İzmir Agorası çevresi ile tarihi Kemeraltı Çarşısı’na da el atıyor. Agora ve çevresini “Arkeolojik Park” haline getirerek, kent ile bütünleşmesini sağlayacak proje çerçevesinde daha önce kamulaştırmaları yapılan 14 bina yıkılacak. Uygulanacak proje ile Agora’nın İkiçeşmelik Caddesi’nden algılanması kolaylaşacak, Agora’ya ulaşım rahatlayacak, bölgenin turizm ve ticaret ağırlıklı olarak gelişmesi sağlanacak.

Kemeraltı’nda ise esnaf ile işbirliği içinde yürütülecek çalışmalar ile Anafartalar Caddesi ile Havra Sokağı yeniden düzenlenecek. Alt yapı yenilenerek elektrik ve telefon kabloları yeraltına alınacak, ışıklandırma yapılacak, tarihi ve mimari değeri olan binalar restore edilip ön cepheleri aslına uygun olarak yenilenecek.
Böylece Kemeraltı, tarihi mekanların ön plana çıktığı, algılanabildiği ve turistlerin de uğrak yeri olan, 24 saat yaşayan bir çarşı olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi


mertoviçizmir

9 yıl önce - Prş 14 Nis 2011, 19:25

şuan izmir metropol belediyesi tarafından yapılanlar
1. izmir metrosu ücyol - üçkuyular metrosu
2. izmir metrosu bornova uzantısı
3. kadifekale kent yenileme projesi
4. kemeraltı restorasyon calısmaları
5. bayraklı da yüzbası ibrahim hakkı caddesi

YAPILACAK OLANLAR
1. evka 5 yonca kavsak
2. zübeyde hanım opera binası
3. gaziemir fuar alanı
4. kültürpark kongre merkezi
5. tramvay projeleri
6. kadifekale rekreasyon alanı


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet