Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muğla Milas
123 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> MUĞLA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
burak a.

14 yıl önce - Pts 20 Eyl 2004, 23:37
Muğla Milas


Milas merkezden...
 

(+) 

(+)
Mehmet YASA

13 yıl önce - Pts 02 May 2005, 23:05

Muğla iline bağlı Milas, plajları, gölleri, antik kentleri, Türk ve İslam eserleriyle görülmeye değer bir turizm beldesidir.

Karya'nın en önemli kentlerinden biri olan antik Mylasa, mitolojiye göre adını Akdeniz' de Aiolia Adası'nda oturan ve rüzgarlara hakim olan Aiolos'un neslinden gelen Mylasos'tan almıştır. Mylasa adının sonundaki "asa" eki, Milas'ın çok eski zamanlarda kurulduğunu göstermektedir(M.Ö. 3.000).

M.Ö.334'de Asya seferine çıkan Büyük İskender Güney-Batı Anadolu'yu ve bu arada Milas'ı da almış hemen sonra elde ettiği toprakları Karya Kraliçesi Ada 'ya vermiştir.

Mylasa M.Ö. 143'de Roma imparatoru Macmilius'un isteği üzerine bir sınıf anlaşmazlığına hakemlik etmiş ve bu tarihten sonra Roma Valilerinin başkanlık ettiği mahkemelerin merkezi haline gelmiştir. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olan Milas, daha sonra Selçuklu, Menteşeoğulları ve Osmanlıların eline geçmiştir.

Milas (MYLASSA) Batı Karia’nın en önemli ve en büyük merkezlerinden biridir. Kent, Sadra Dağı’nın etekleri ile bu dağın önündeki tepelere kurulmuşken, zamanla ovaya doğru yayılmıştır. Zeus Karius mabedinin burada oluşu ve Zeus Labranda mabedinin de buraya çok yakın bulunması Mylassa’yı (Milas) Karia’nın dini merkezi haline getirmiştir.

Beçin Kalesinden Milas ve çevresi (milas solda, dağın eteğindeki yerleşim)


(Milas ve cevresi)


Mehmet YASA

13 yıl önce - Çrş 04 May 2005, 19:01(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)
(+)Gümüş Kesen Mezar Anıtı:
Muhtemelen M.S. II. yy.a tarihlenen bu mezar anıtı dikdörtgen bir mezar odası ile bu odanın üzerindeki paye ve sütunların taşıdığı piramit gibi gittikçe daralan bir örtüden ibarettir.
(+)

(+)
aliöğretmen

12 yıl önce - Pts 08 May 2006, 12:40

Gümüşkesen Anıt Mezarı(+)


Alpaslan Gurkas
12 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 16:33

Baska bir cennet kosesi Milas. Benim Milas'la tanismam Milas Halilari sayesinde oldu. Bodrum yolunda kac defa gorduysem de hicte soyle gidip bir saga sola bakmak nasip olmadi. Hali sattigim yillarda Iskandinav ulkelerinin en populer secimi Milas Halilariydi. Milas ve cevresindeki bir cok koyde hala geleneksel %100 yun ve dogal boyalardan yapilma, el ormesi halilar buyuk bir gelir kaynagidir. Koylulerimiz kurdugu kooperatifler sayesinde hakkettikler parayi kazanmakta ve Avrupa'ya direk satis yapabilmektedirler.

Milas ve Milas hakkindaki daha genis, ayrintili bilgiler ve fotograflar icin asagidaki baglantiya tiklamaniz yeterlidir.

http://www.milas.bel.tr/Izlenim1.htm

Hadi kalin saglicakla,


Alpaslan Gurkassayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> MUĞLA