Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Büyükşehir Belediyesi'nin Projeleri Ve Çalışmaları
123 ... 585960   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 1

Büyükşehir Belediyesi'ni Başarılı Buluyormusunuz?
Evet,Buluyorum 15.8%  15.8%  [40]
Hayır,Bulmuyorum 78.7%  78.7%  [199]
İdare Eder 5.5%  5.5%  [14]
Toplam Oy : 253

Muhammed Bilben
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 14:38
Diyarbakır - Büyükşehir Belediyesi'nin Projeleri Ve Çalışmaları


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Projelerini Ve Yaptığı Çalışmalarını Bu Başlıkta Toplıyalım..Lütfen siyasi tartışmalar olmasın,siyasi tartışma istiyenler siyasi başlıklara yönelsin.Diyarbakır başlıklarını rahat bırakın artık.

18 yılda bir çok proje yapıldı,tabiki yapılmıyanlarda oldu.Bunları sayacak değilim,önümüzdeki projelere bakmalıyız.

Büyükşehir Belediyesinin 2012 Projeleri Ve Çalışmaları.

Diclekent-Üçkuyular Bağlantı Projesi

Diyarbakır B.Belediyesi Spor Kompleksi

Fiskaya Projesi

İskanevleri Projesi

İtfaiye Hizmet Binası Projesi

Çiftehan Sokak Düzenleme Projesi

Kırsal Terminal Projesi

Kültür Park

Kültür Ve Kongre Merkezi

Mahabad Bulvarı Kavşak Ve Kaldırım Projesi

Şanlıurfa-Mardin Bağlantı Yolu Projesi

Şanlıurfa-Mardin Viyadüğü Projesi

Kent Ormanı

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Katı Atık Entegre Tesisi

2 Adet Asansörlü Yaya Üst Geçidi

2 Adet Spor Salonu

Hafif Raylı Sistem

Kaynak 1
Kaynak 2


guncul21
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 16:35

Evet Büyükşehir belediyesi bazı projeleri gerçekleştirdi fakat birçok proje hala duruyor. Ses seda yok yakın zamanlarda gerçekleşeceğini de sanmıyorum

guncul21
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 16:37

Evet Büyükşehir belediyesi bazı projeleri gerçekleştirdi fakat birçok proje hala duruyor. Ses seda yok yakın zamanlarda gerçekleşeceğini de sanmıyorumali durmaz
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 16:39

Burada yazılı projelerden hangileri gerçekleştirildi acaba?
Eğer hepsi gerçekleştirilmişse, helal olsun vallahi...


sword2193

5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 17:21

Güzel projeler, yerel seçimlerden önce çoğu bitecek büyük ihtimalle. Ama ben Osman Baydemir'den artık devasa projeler bekliyorum.

Karacdagli

5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 18:08

Diyarbakır'ın 2012 proje ve çalışmaları

14 Mayıs 2012 Pazartesi 15:19
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 2012 yılında yürüttükleri ve hayata geçirecekleri proje ve çalışmalar hakkında Diyarbakır'daki 50 kadar basın mensubuna bilgi verdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin bir süredir muhtarlara ve esnafa Diyarbakır'ın 2012 yılı proje ve çalışmalarını anlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu kez Dedeman Otel'de yerel ve ulusal basının temsilcileriyle kahvaltılı basın toplantısında biraraya geldi.

Baydemir, Cemilpaşa Konağı'nın restorasyon çalışmalarının 2012 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi. Cemilpaşa Konağı'nın vizyon projelerinden biri olan Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi çalışmalarını eş zamanlı sürdürdüklerini belirten Baydemir, konağın eklentilerinin kamulaştırılması ve konağa açılan sokakların sağlıklaştırılmasına yönelik olarak iki yeni projeyi de başlattıklarını kaydetti. Baydemir, Dağkapı Meydanı, Gazi Caddesi, Melikahmet Caddesi, Yenikapı Sokak'ta yaptıkları gibi İzzetpaşa Caddesi ve Çiftehan Sokak'ta da 2012'de düzenleme yapacaklarını sözlerine ekledi.

6 mahallede kentsel dönüşüm

İçkale'deki Cevatpaşa ve Fatihpaşa mahalleleri, Suriçi'nde Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde TOKİ ile birlikte kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini ve bu çalışmaları 2012'de de sürdüreceklerini anlatan Baydemir, Aziziye'de Büyükşehir'in tek başına Kentsel Dönüşüm Çalışması yürüttüğünü kaydetti. Yeniköy'de İskanevleri olarak bilinen sağlıksız konutları yıktıklarını belirten Baydemir, burada da 96 adet sosyal konut yaptıklarını ve bunları 2012'de bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kültür ve Kongre Merkezi Projesi

Kültür ve Kongre Merkezi Projesi kapsamında 2000 kişilik kongre salonu, sinema, çok amaçlı salon, kütüphane, müzik stüdyosu, enstrüman yapma atölyesi, dans atölyesi, kurgu odası, profesyonel gösterilere uygun tiyatro salonu ile bunlara ait müştemilatı kapsayan devasa bir etkinlik merkezinin projesini hazırladıkları bilgisini veren Baydemir 2012'de ihalesini yapacağımız merkezin Diyarbakır'ın kongre turizmine de katkı sunacağını belirtti.

Fiskaya Şelalesi tamam, Kültür Park Projesi yapılıyor

Dicle Vadisi Projesi kapsamında Surlar ile Dicle Nehri'ni buluşturacak ve 670 hektarlık devasa bir alanı rekreasyon alanı olarak planladıklarını anlatan Baydemir, Dicle Vadisi Projesi'nin 1. Etabı olan Fiskaya Şelalesi'ni tamamladıklarını söyledi. Projenin 2. Etabı olan Kültür Park Projesi'nin kamulaştırma çalışmalarını sürdürdükleri bilgisini veren Baydemir, bunun da 2012'de ihalesinin yapılacağını ve çalışmanın Ekim 2013'te de tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Kent Ormanı'na 10 milyon liralık yatırım

Diyarbakır'ın akciğeri olma rolünü üstlenecek 670 hektarlık Talaytepe-Mastfroştepe arasında kalan alanı Kent Ormanı'na dönüştürmek için proje hazırladıklarını anlatan Baydemir, Büyükşehir Belediyesi'ne ait yaklaşık 200 hektarlık alanda öncelikli bir çalışma yapacaklarını ve 2012'de 10 milyon liralık bir yatırım yapacaklarını belirtti. En az 1 milyon ağaç dikeceklerini belirten Baydemir, bunun Diyarbakır'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının 1 metrekare yükselmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Katı Atık Entegre Tesisi Projesi

Baydemir, Diyarbakır'ın Büyükşehir, merkez ilçeleri Yenişehir, Sur, Kayapınar ve Bağlar, çevre ilçeleri Çınar, Bismil, Hani, Dicle, Eğil ve Ergani olmak üzere 11 belediyenin katı atığının geri dönüşümünü sağlama ve bertaraf etmeye yönelik kapsamlı bir proje hazırladıklarını ve bunun için de Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği'ni oluşturdukları söyledi.

Yurt dışı kredi ve hibe bağlantılarının Ankara tarafından onaylanmaması üzerine bugüne kadar projenin uzadığını belirten Baydemir, halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği müşavir firma tarafından İhale Dokümanı ve Detay Projelerin hazırlandığı bilgisini verdi. Bunların 2012'de tamamlanacağını belirten Baydemir, 2013'te inşaat çalışmalarına başlatılacağını söyledi. Baydemir projenin mali büyüklüğünün 27 milyon Avro olduğunu ve proje sahasının da Çınar'ın Sevindik Köyü olduğunu belirtti.

İki spor salonu ve itfaiye merkezi yapılacak

Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi çalışmalarının sürdüğünü ve 2013'te tamamlanacağını, Hasırlı ve Benusen'de ise iki adet spor salonu yapılacağı belirten Baydemir, kentin yeni yerleşim merkezinde İtfaiye Hizmet Kompleksi yapacaklarını söyledi. 1620 metrekare kapalı alandan oluşan Kompleksin itfaiye yerlerinin dışında ambulans yerleri ve Afet Koordinasyon Merkezi'nin de bulunacağını belirten Baydemir, çalışmanın 2012'de tamamlanacağını anlattı.

Elazığ, Urfa ve Mardin yolları birbirine bağlanıyor

Ulaşım altyapı çalışmaları hakkında da basına bilgi veren Baydemir, kentte yatay olarak da işleyen bir ulaşım ağına kavuşturmak için Huzurevleri ile Toplu Konut arasında bir bağlantı oluşturacaklarını söyledi. Yapımını daha önce başlattıkları Diclekent-Üçkuyular bağlantı yolu projesinin 1. Etabı'nın Ağustos 2012'de ulaşıma açacakları bilgisini veren Baydemir, yolun 5.5 kilometrelik bir bulvar olacağını söyledi.

Yapımına 2011 yılında başlattıkları 50 metre genişliğindeki Kamışlo Bulvarı'nın bir şeridini Kasım 2012'de çift yönlü olarak trafiğe açacaklarını kaydeden Baydemir, bulvarın Urfa yolu ile Mardin yolunu birbirine bağlayacağını söyledi.

Kamışlo Bulvarı'nın üzerinde 2 viyadük yapacaklarını ve 6 açıklı, 7 ayaktan oluşan viyadükün 243 metre ile Diyarbakır'ın en büyük köprüsü olmaya aday olduğunu belirten Baydemir, Elazığ Yolu-Mahabad Bulvarı ve Kamışlo Bulvarı ile birlikte Diyarbakır'ı çevreleyen bir İç Çevre Yolu özelliğini taşıdığını söyledi.

150 bin ton asfalt serilecek

Baydemir, 2011 yılının başından buyana Diyargaz'ın kent içinde 400 kilometrelik çelik ve polietilen boru döşemesi yaptığını, 80 bin abone için kazı çalışması yürüttüğünü, DİSKİ, Telekom, DEDAŞ, Metronet, Süperonline gibi kuruların kazı çalışması yaptığını belirterek, “Kış da zorlu geçti. Dolayısıyla yollarımız bozuldu. Bunun için sorumluluk sahamızdaki ana arterlere 150 bin ton asfalt sereceğiz” dedi. Çevre mahallelere de 60 kilometrelik sathi kaplama yapacakları bilgisini veren Baydemir, asfalt çalışmasının bu ayın sonunda başlatılacağını ve Ekim'e kadar sürdürüleceğini söyledi.

Mahabad Bulvarı örnek bir bulvar olacak

Mahabad Bulvarı'nda kavşak ve kaldırım düzenleme çalışması yapacakları da belirten Baydemir, 75 metre genişliğindeki bulvarda 3 m genişliğinde bisiklet yolu, 3 m genişliğinde koşu parkuru ile 5 m genişliğinde yaya yolu yapacakları kaydetti. İhale çalışmasının bitme aşamasında olduğunu bildiren Baydemir, “Mahabad Bulvarı bisiklet yolu, koşu parkuru, yaya yolu gibi fonksiyonlarla kent geneline örnek teşkil edecek bir çalışma olacaktır” diye konuştu.

Asansörlü yaya üst geçidi yapılacak

Özellikle okul önlerinde rahat ve güvenli ulaşımı sağlamak için 2012 yılında biri Oryıl Kavşağı olarak bilinen Sunay Caddesi üzerinde, diğeri de Diclekent Bulvarı Nil Koleji önünde iki adet yaya üst geçidi yapacakları bilgisini de veren Baydemir, “İhale çalışmaları süren kavşakların Eylül 2012'de bitirilmesini hedefliyoruz. Her iki yaya üst geçit projemizi kentimizin vizyonuna uygun ve engelli erişimine açık olacak şekilde planlıyoruz. Üstgeçitlerimiz asansörlü olacak” diye konuştu.

Hafif raylı sistemin uygulama projeleri hazırlanacak

Diyarbakır Ulaşım Ana Planı (DUAP) Projesi kapsamında kentin yaya, araç ulaşım verilerini topladıklarını ve projenin ilk üç raporunun tamamlandığını belirten Baydemir, bunların çıktısı olarak kısa vadeli müdahaleler gerçekleştirdiklerini söyledi. “DUAP kapsamında 15 kilometrelik raylı sistem hattı uygulama projeleri de hazırlanacak” diyen Baydemir, daha sonra hafif raylı sistem ile ilgili ihale aşamasına geleceklerini söyledi.

Kentin tamamını kapsayacak olan 151 adet Otobüs Durağı ve ceplerini yapacaklarını da bildiren Baydemir, Kent Parkı içinde Çocuk Trafik Eğitim Parkı yaptıklarını ve 2012'de tamamlayacaklarını söyledi.

40 köye içme suyu şebekesi

Basın brifinginde DİSKİ'nin yürüttüğü çalışma ve projeler hakkında da bilgi veren Baydemir, 2011 yılında Yenişehir'in 11 mahallesine içme suyu şebekesini döşediklerini, 2012'de de Sur'un 40 mahallesine ana şebekeden su vereceklerini söyledi. Bununla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Baydemir, 106 kilometrelik içme suyu şebekesinin yüzde 93'ünü tamamladıklarını söyledi. Baydemir ayrıca şebeke ile abone arasında 24 kilometrelik bir bağlantıyı da gerçekleştireceklerini belirtti.

Mahabad Bulvarı'nın üstü ve Bağlar bölgesinde 2011 yılında başlattıkları 128 kilometrelik su şebekesinin yüzde 39'unu tamamladıkları bilgisini de veren Baydemir, çalışmaları Eylül 2012'de tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

30 bin tonluk İçmesuyu Deposu inşaası

Kentin mevcut 135 bin tonluk İçme Suyu Deposu'na 30 bin tonluk gömme İçme Suyu Deposu inşa edecekleri müjdesini de veren Baydemir, ihale süreci devam eden projenin inşasının 2012'de başlatılacağını, 2013'te de tamamlamayı hedeflediklerini belirtti

Acil Durumlar Pompa İstasyonu

Diyarbakır'ın su ihtiyacını karşılayan ve DSİ'nin yaparak DİSKİ'ye devrettiği Pompa İstasyonu'nun hatalı zemin seçimi dolayısıyla kaydığını ve bu konuda da bir mahkemenin sürdüğünü belirten Baydemir, deprem gibi muhtemel bir sarsıntıda kentin susuz kalmaması için DİSKİ'nin Acil Durumlar Pompa İstasyonu projesini hazırladığını söyledi. Baydemir, 2011'de ihale ettikleri çalışmanın Ekim 2012'de bitirileceğini söyledi.

Silvan Akadüğü ve Çelik Boru Hattı Yapımı

Baydemir verdiği bilgiye göre DİSKİ'nin Dicle Nehri'nin karşı tarafındaki çevre mahalleleri, üniversite ve Karaçalı mahallesindeki içme suyu hattını değiştirerek su ihtiyacını karşılayacağı bir proje hazırladığını söyledi. Proje ile Dicle Nehri'nin altından geçen 6500 metrelik boruların değiştirileceğini belirten Baydemir, boruların köprü yapılarak içme suyu hattının bu köprüden geçirileceğini ifada etti.

Yağmur suyu sorunu tarihe karışacak

DİSKİ'nin mevcut DSİ kanalını devralarak Kayapınar'dan başlayıp Bağlar Bağcılar'daki Newroz Alanı'ndan geçecek şekilde 8 kilometrelik Yağmur Suyu Kolektörü Hattı yaptığını bildiren Baydemir, 2011 yılında 4400 metresini tamamladıkları çalışmanın geri kalanını 2012'de tamamlayacaklarını belirtti. Baydemir, “DİSKİ, DSİ kanalını kapatarak kanal boyunca yeşil kuşak yaratma olanağı sağlayacak” dedi.

Kayapınar bölgesinde 30 kilometrelik Yağmur Suyu Tali Şebeke Projesi çalışması başlattıklarını ve ihale sürecinin devam ettiğini belirten Baydemir, proje kapsamında yapılan tali hatların Yağmur Suyu Ana Kolektörü'ne bağlanacağı bilgisini verdi.

Baydemir, vizyon projelerinden biri olan ve Diyarbakır genelinde 65 kilometrelik Yağmur Suyu Drenaj Hattı çalışmasına başlattıklarını; Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir bölgelerindeki çalışmalar için ayrı ayrı ihaleler yaptıklarını ve çalışmaların 2012 yıllı boyunca süreceğini bildirdi.

Yeni yerleşim yerleri ile köylere kanalizasyon

Kent genelinde kanalizasyon şebekesi sorununun kalmadığını belirten Baydemir, Diyarbakır'ın yeni yerleşim merkezinde ise 2012 yılında 24 bin 300 metre kanalizasyon şebekesi döşeyeceklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan 10 çevre mahallesine de toplam 38 kilometrelik kanalizasyon şebekesini 2011 yılında döşediklerini hatırlatan Baydemir, 2012 yılında 6 çevre mahalleye 14 bin 550 metre kanalizasyon şebekesi döşeyeceklerini belirtti.

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi

Bölgenin doğal kaynakları ile Dicle Nehri'nin ekolojik dengesinin korunması amacıyla Atıksu Arıtma Tesisi'nin yanında İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi'ni hayata geçirme çalışması yürüttüklerini belirten Baydemir, bunun için 26.7 milyon Avroluk bir yatırım yapacaklarını söyledi. Baydemir, çalışmalara Şubat 2012'de başladıklarını ve 2014'te tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kalabalık aileler yeni su tarifesinde avantajlı

Basın brifinginin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Baydemir, DİSKİ'nin yeni su tarifesi ile ilgili olarak da kademeli fiyatı yasal zorunluluk nedeniyle kaldırıldığını söyledi. Baydemir eski kademeli tarifede 38.45 TL'lik faturaya denk gelen 19 metreküplük suyun yeni tarifeyede 47.65 TL'ye karşılık geldiğini ifade etti.

Baydemir aynı şekilde 20 metreküp suyun 40.19 TL olduğunu tarife değişikliği ile birlikte aynı metreküp suyun 49.84 TL şeklinde faturalandırıldığını belirterek, 21 metreküp suyun eski tarifede 44.34 TL, yeni tarifede ise 52.44 TL olarak faturalandırıldığını kaydetti. Baydemir 30 metreküp suyun 79.46 TL'lik faturanın yeni tarifede düşerek 73.62 TL'ye ve 40 metreküp suyun karşılık geldiği 122.56 TL'lik faturanın yeni tarifede 97.04 TL'ye düştüğünü kaydetti.

Tek kademelik yeni fiyat uygulamasında kalabalık ailelerin faturalarında önemli oranda bir indirim söz konusu olduğunu kaydeden Baydemir, çekirdek aile dediğimiz az harcama yapan ailelerin faturalarında artış olduğunu bildirdi. Bir şişe pet suyu gösteren Baydemir, marketlerden 50 kuruşa, restoranlarda ise 2 TL olarak faturalara yansıtılan suyun 1 tonunun sadece 1.93 olarak faturalandırıldığını kaydetti.Kaynak : http://www.diyarinsesi.org/haber/diyarbakirin-201 ...z1urBfKUCvBurak Özkorul
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 18:33

Diyarbakırlılara harcaması gereken paraları dolaylı yollardan pkk'ya vermemiş olsaydı, pkk'ya destek verdiğini terörist leşlerine ambulans vererek göstermeseydi, Diyarbakır büyük belediye geliriyle ne işsizlik çekerdi ne de bu köhne yapısında kalırdı. Bir çok da yatırımcıyı kente çekebilirdi. Bilinçli Diyarbakırlarların artık bu pkk'nın köpeklerine hem kendileri hem kentleri için oy vermemesi gerekir. TOKİ'nin Diyarbakırlıları ev sahibi bile olmasından rahatsız olmuş. TOKİ ev değil emlakçılık yapıyor demiş. İnsanların işleri, evleri olursa dağa çıkaracak adam bulamayacakları için ellerinden geldiğince devletin her hizmetini engellemeye çalışıp kötülüyorlar...

Burak Özkorul
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 18:34

2012 projesine bak. 2 adet asansörlü yaya üst geçidi. Ankara'ya geldiğinde görmüş olmalı Şunu hedef proje listesine koyan adamların hizmet yönünden ne kadar aciz olduğu çok net ortada. Şunu proje listesine koymayı bırak, mahalle kahvesinde bile tartışılacak bir şey değil. Ama adam bunu alın size hizmet diye yutturuyor. Onun bile yapılacağı kesin değil. Hep ecek acak. Yalandan kim ölmüş..

OMERA

5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 18:49

Tebrikler sayın BAYDEMİR... Güzel yarınlar seninle gelecek

Muhammed Bilben
5 yıl önce - Pts 14 May 2012, 18:50

Arkadaşlar konu dışında cevap yazanlara hiç itibar etmeyin.Çünkü oda sizlerin cevap vermesini bekliyor,Diyarbakır'ı hazmedemedikleri için.sayfa 1
123 ... 585960   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET