Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Muğla - Akbük
« önceki   1234 ... 151617   sonraki »
Ana Sayfa -> MUĞLA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
cem özbatur
7 yıl önce - Pts 23 Ekm 2006, 21:04

(+)

Tunc

7 yıl önce - Pts 23 Ekm 2006, 22:45

Bilin Bakalim Buradaki ev kime ait..? (cevabi Topik te gizli)

Karsten Moldau
7 yıl önce - Cmt 06 Oca 2007, 03:46

Yanliz burada bir doğrultma yapayim, Akbük Aydına aitdir!

[ Aşağıdaki üyemizin düzeltmesi ile bu mesajdaki fotoğraf doğru bölüme taşındı.
2 adet Akbük var : Muğla'daki Milas Akbük bu başlıkta bahsedileni.
Bir de Aydın'daki Didim Akbük var :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=6219 - Burç - Sal 23 Oca 2007, 08:01
]

busegül

7 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 07:01
Merhabalar...

Merhabalar arkadaşlar.bundan 6-7 sene önce üç günüm geçmişti akbük koyunda. Orhancalı nın kampında bir çadırda kalmıştım.Sinekler allerji olmama neden olmuştu ama mükemmeldi,Koyun ören tarafına bakan burnundan  suyun içinden harika kuarslar çıkarmıştım.Şimdi resimlere baktım da aklıma geldi.Benim ziyaretimden sonra orada yangın çıktığını ve o güzelim çamların yandığını öğrenmiş çok üzülmüştüm.daha sonra gittiğimde Orhancalı kampingi devir etmişti.Bir başkası işletiyordu.Sordum yeni işletmecilere neden yeşillendirilmiyor tekrar diye.yandığı için tutmaz yoprak dinlendiriliyor dediler.
 Arkadaşlar çok merak ettim...Yanan alanda yeşillendirme çalışmaları başlamış mı bilen var mı???

Bir de ben orada Özkök ün evi değil arazisi olduğunu biliyordum.Fotoğraftaki evi de U.S.A da yaşayan bir Türk profesörün evine benzettim.

Ali KIRLI
7 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 10:59

Alıntı:
2 adet Akbük var : Muğla'daki Milas Akbük bu başlıkta bahsedileni.
Bir de Aydın'daki Didim Akbük var

Ne yazık iki yanlıştan bir doğru çıkmıyor. Hangisini düzeltelim? Bir kere iki Akbük de Muğla'ya bağlı, Aydın'la ilgisi yok.  Milas'ın bir Akbük'ü var tamam, ama Gökova Körfezi'ndeki değil. Belki Ören'e yakınlığından öyle sanılıyor. Doğrusunu anlatalım:

Gökova Körfezi'nin kuzey kıyısında bulunan Akbük Koyu, yatçılık, çadırcılık ve piknikçilik için gözde bir yerdir. Yaz aylarında genellikle batıdan gelen rüzgar ve dalgalar buraya pek uğramaz, daha doğrusu uğrayamaz. Denizi sakin, berrak ve oldukça temizdir. Kirlenme ihtimali yoktur. Gökova'nın her yerinde olduğu gibi, burada da Sakar Dağı'nın altından su kaynamaktadır. Koyun plaj kısmının arka tarafından çıkan "azmak", sadece dışarıdan görünen kısmıdır.

Akbük'te küçük bir yerleşim yeri vardır. En fazla 20-30 ev bulunur. Bunlar SİT kanunundan önce yapılmış olanlardır. Bir-iki de turizm amaçlı kullanılan tesis yapılmıştır. Ama yine 80'lerden önce. Şimdi yetkililer işi çok ciddiye almışlar, havadan sürekli denetim yapmakta ve kaçak yapılan bir kulübeyi çok kısa sürede yerle bir etmekte ve yapana ağır cezalar uygulamaktadır. Gökova birinci derece SİT alanı ve Özel Çevre Koruma Alanıdır.  Bugün gazeteci, politikacı, ünlü, ünsüz yüzlerce insanın iştahla baktığı bu şirin koy, elektriğe 1998'de kavuştu. Yolu hala yok denecek durumdadır. Özellikle yapılmadığı düşünülmektedir. Muğla-Ören karayolu asfalt olmasına rağmen, bu yola sadece 3 km uzaklıkta olan Akbük Koyu'nun yolu topraktır. Yılda bir defa greyder geçer, o kadar.

Yönetim olarak Akbük bir mahalleden ibarettir. Köy bile değildir. Muğla'nın merkez köylerinden Sarnıç'a bağlıdır. Yine merkeze bağlı Yerkesik Belediyesi çok az da olsa duş, WC, kabin gibi hizmetlerle buradan pay kapma yarışı içindedir. Sarnıç muhtarlığı yaz aylarında koy girişinde, Ertuğrul Özkök'ün evinin yanında  karayolu ile gelenlerden araç başına para almakta, böylece hiç hizmet vermeden buradan nemalanmaktadır. Mahallenin suyu yoktur. Kullanım suyu "azmak"tan temin edilir. Ama içme suyunu herkes taşımak zorundadır. Çadırcılar ve piknikçiler Akbük'e giderken arabalarında bidon bidon su götürürler.

İşte Akbük... Lütfen çok rica ediyorum, Gökova'da bulunan ve doğrudan Muğla'ya bağlı Akbük'ü bizden almaya çalışmayın! Ne demişti bir büyüğümüz: "Akbük'ü gaptırmam!" Öyle değil miydi yoksa...  

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> MUĞLA