Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mirzan

7 yıl önce - Prş 10 May 2012, 00:11
Kocaeli 4. Kitap Fuarı


Türkiye'nin en büyük 3. kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuar'nın 4.sü bu yıl 12-20 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenecektir. Fuar her gün 10.30-21.00 saatleri arasında gezilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.kocaelikitapfuari.com/


  (+)


mehmet20
7 yıl önce - Prş 10 May 2012, 17:22

13 Mayısta İlber Ortaylı geliyor. Mutlaka oradayım.serkan çınar
7 yıl önce - Cum 11 May 2012, 12:23(+)

(+)

(+)

(+)

(+)Ağaçlardan meyve yerine kitap topladılar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen kitap fuarı 12 Mayıs Cumartesi günü kapılarını açıyor. Fuar etkinliği kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Yürüyüş Yolu’nda bulunan ağaçların dallarına sabah erken saatlerde 3 bin kitap astı. Sabah evden işe gitmek için yola çıkan vatandaşlar ağaçlara asılı kitapları görünce bir süre şaşkınlık yaşadılar. Ağaçlara asılı 3 bin adet kitap kısa bir süre içerisinde vatandaşlar tarafından toplandı.

ÇINAR AĞAÇLARI KİTAP VERİYOR

Yürüyüş Yolu’nda kitap toplayanlar arasında Başkan İbrahim Karaosmanoğlu da yer aldı. Ağaca asılı kitaplardan birini alan Başkan Karaosmanoğlu, Yürüyüş Yolu’ndaki çınar ağaçlarının meyve yerine kitap verdiğini belirterek “Bu sayede vatandaşlarımızın dikkatini Kitap Fuarı’na çekmek istedik. Buradaki çınar ağaçlarının meyvesi kitap oldu” şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu’na Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ve Basın Yayın ve Halkla İlşkiler Daire Başkanı Raşit Fidan eşlik etti.

12 MAYIS’TA KAPILARINI AÇIYOR

350 yayınevi ve STK’nın katılımıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek Kocaeli Kitap Fuarı, söyleşileri, imza günleri ve farklı etkinlikleriyle 12 Mayıs Cumartesi günü Uluslararası Fuar Merkezi'nde kapılarını kitapseverlere açacak. Türkiye’nin en genç kitap fuarlarından olmasına rağmen kısa sürede Türkiye'nin 3. Büyük kitap fuarı olmayı başaran 4. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 350 yayınevi ve STK’nın katılımıyla 20 Mayıs tarihine kadar açık kalacak. İmza günleri, söyleşiler, konferanslar ve sergilerin yer aldığı fuarda Van için önemli bir sosyal sorumluluk projesine de imza atılıyor.

“Bİ BANA Bİ VAN’A” KAMPANYASI

“Bi Bana Bi Van’a” projesinin ile bireylerin sosyal paylaşımlarına öncülük etmek, çocuk ve kitabı merkeze alarak kültürel farklılıkları en aza indirgemek ve sosyal fayda hedefleyerek toplumsal duyarlılığı harekete geçirmesi hedefleniyor. Fuar süresince toplanacak kitaplarla iki kütüphane kurulması da planlanıyor. Bu kütüphanelerden biri Kocaeli’nde bir ilköğretim okuluna, diğeri ise Van’da kurulan prefabrik ilköğretim okullarından birine bağışlanacak. Sosyal medya üzerinden de desteklenmekte olan kampanyayla ilgili olarak fuara katılacak yayınevleri ve STK’lardan da ciddi destek bekleniyor.


http://www.kocaeli.bel.tr/Content.aspx?ContentID= ...egoryID=36


mirzan

7 yıl önce - Cmt 12 May 2012, 23:18
Kocaeli 4. Kitap Fuarı kapılarını açtı


Alıntı:
Türkiye'nin önde gelen kitap fuarları arasında yer alan Kocaeli Kitap Fuarı bugün kapılarını açtı. Haber 7 ve Radyo 7'nin katılımcı ve sponsor olduğu fuara büyük ilgi var.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilkini 2009 yılında gerçekleştirdiği ve her yıl daha da büyüyen Kitap Fuarı'nın bu yıl dördüncüsünü düzenliyor. 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak olan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da Büyükşehir Belediyesi Uluslar arası Fuar Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin en genç kitap fuarı olmasına rağmen geçen yıl 260 bin ziyaretçisiyle Türkiye'nin üçüncü büyük Kitap Fuarı unvanını alan fuarın bu yılki hedefi ise 300 bin ziyaretçi

HABER 7 VE RADYO 7 DE FUARDA

Fuarda okuyucularıyla buluşan Haber 7, çalışanları ve yazarlarıyla fuarda aktif olarak yerini aldı. Haber 7 çalışanları ve yazarlarıyla tanışacak okurlar Haber 7 ile ilgili merak ettikleri konularda en yetkili isimlerden doğru cevaplar alacak. Fuarda ayrıca Haber 7 yazarları kendi kitaplarını imzalayacak ve okuyucularıyla bir araya gelecekler.

Kocaeli Kitap Fuarı’nda yerini alan Haber 7’nin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan, Haber 7 Yayın Koordinatörü Osman Ateşli, Haber 7 Kurumsal İletişim Sorumlusu Mustafa Özbek ve editörler fuarın başlangıcından itibaren, belirlenen günlerde Haber 7 standında olacaklar.

Haber 7 yayın evlerinin desteğiyle fuarda okuyucularına kitap dağıtıyor. Bu yılki fuarda Timaş, Mana, Hayat, Profil, İtaki, Destek, İnşa, Kültür Sanat ve Yeditepe yayınlarının desteğiyle kitaplar Haber 7 okuyucularıyla buluşuyor.

Radyo 7’nin de katılımcıları arasında yer aldığı fuarda Radyo 7 dinleyicileriyle buluşma imkânı buluyor.

GENEL SEKRETER YAZICI AÇIKLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı dün düzenlendiği basın toplantısı ile Kitap Fuarı ile ilgili detaylı bilgi aktardı. Seka Park Palmiye Kafe'de gerçekleştirilen basın toplantısına Genel Sekreter Yazıcı'nın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan katıldı. Basın toplantısında ayrıca Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Tolstoy, Nietzsche ve Mevlana gibi ünlü yazarların birebir tiplemeleri yer aldı.

HEDEF 300 BİN ZİYARETÇİ


Genel Sekreter Ersin Yazıcı basın toplantısında Kocaeli 4. Kitap Fuarı'nın hedefini 300 bin ziyaretçi olarak açıkladı. Geçen yıl ziyaretçi sayısının 260 bin olduğunu hatırlatan Genel Sekreter Yazıcı, "Bu yıl Türkiye ikinciliğini hedefliyoruz. Bunu yakalarsak İstanbul'un ardından Türkiye'nin en büyük ikinci Kitap Fuarı olacağız. Kocaeli böylece sanayi kenti kimliğinin yanı sıra böylesine önemli bir onurun da evsahibi olacak" dedi. ErsinYazıcı geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kitap Fuarı'nın korsan kitaba karşı olan duruşunu sürdürdüğünü kaydetti.

KİTAP FUARI CUMARTESİ GÜNÜ AÇILIYOR

Kocaeli 4. Kitap Fuarı bu yıl 12 Mayıs Cumartesi günü 11.00'de düzenlenecek törenle kapılarını kitapseverlere açacak. 20 Mayıs Pazar akşamına kadar açık olacak Kitap Fuarı'nın merkezi Uluslar arası İnterteks Fuar alanı olacak. 350 yayınevi ve 29 sivil toplum kuruluşunun katılacağı Kitap Fuarı'nda 450 etkinlik düzenlenecek.

ONUR KONUĞU ORHAN KOLOĞLU

Kitap Fuarı'nın bu yıl ki onur konuğu ise tarihçi yazar Orhan Koloğlu olacak. Türkiye'nin önde gelen tarihçilerden olan Koloğlu, yazdığı 65 kitabın yanı sıra; İsrail'den Libya'ya,Rusya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar dünyanın pek çok ülkesinde yaptığı arşiv araştırmaları ile Dışişlerinde ve Türk basınında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken değerli bir isim. Koloğlu, açılış günü 'Hangi Tarih' konulu bir söyleşi de gerçekleştirecek.

"Bİ BANA Bİ VAN'A" KAMPANYASI

Kitap Fuarı bu yıl anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine de önderlik yapacak. Kısa bir süre önce deprem acısıyla sarsılan Van için "Bi Bana bi Van'a" adlı bir kitap kampanyası düzenlenecek. Kitap Fuarı'nın içinde kurulacak dev bir kumbarayla ve bu konuda Büyükşehir Belediyesi'ne destek olan NTV kanalının ayrı bir kumbarasında kitaplar toplanacak. Toplanan kitaplarla iki kütüphane kurulacak. Bu kütüphanelerden biri Kocaeli'ndeki bir ilköğretim okulunda, diğeri ise Van'da kurulan prefabrik bir ilköğretim okulunda olacak. NTV aynı zamanda fuarın yayın sponsoru olacak.

YAYINEVLERİ A VE B SALONLARINDA OLACAK

Fuara katılacak 350 yayınevi A ve B Salonları'nda yer alacak. C salonunda ise sivil toplum kuruluşları stantlarını açacak. Fuarda bu yıl da yüzlerce yazar, şair ve araştırmacının katılımıyla konferanstan söyleşilere ve imza günlerine kadar 450 etkinlik gerçekleştirilecek. Geçen yıllarda olduğu gibi Kitap Fuarında birbirinden önemli yazarlar konuk olacak. Türk edebiyatının değerli kalemleri, düzenlenecek imza günleri ve söyleşileriyle kitap fuarında kitap severlerle buluşacak.

BAHARLA BİRLİKTE AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK

Kitap Fuarı ön kampanyası kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da baharla birlikte "Ağaçlar Kitap Açtı" etkinliği düzenlenecek. Bugün (11 Mayıs Cuma)sabah erken saatlerde Yürüyüş Yolu üzerindeki ağaçlara yine kitaplar asılacak. Sabah işe veya okula gitmek için evlerinden çıkan Kocaelililer, Yürüyüş Yolu'ndaki ağaçlara asılmış kitapları toplayabilecek. Büyükşehir Belediyesi'nin kitap sevgisini arttırmak ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştireceği etkinlik kapsamında ağaçlara asılan kitaplar ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılacak.

ÜNLÜ YAZARLAR KİTAPLARINI İMZALAYACAKLAR

Ayrıca 'Ağaçlar Kitap Açıyor' etkinliği çerçevesinde ünlü yazarların kostümlerini giymiş tiyatro sanatçıları Yürüyüş Yolu boyunca onlar adına ağaçlardaki kitapları imzalayacak. Mevlâna, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Tolstoy, Friedrich Nietzsche ve Edgar Allen Poe'nin birebir tiplemeleri bugün sabah Yürüyüş yolunda kendilerine ait eserleri imzaladıktan sonra vatandaşlara hediye edecek.

5 BİN ÖĞRENCİ AYNI ANDA KİTAP OKUYACAK

Aynı saatlerde bu etkinlik çerçevesinde yine Yürüyüş Yolu'nda, 4'ncü Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında Kocaeli'nde ilk kez 5 bin kişi aynı anda kitap okuyacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 5 bin Bilgievi öğrencisi aynı anda kitap okuma etkinliği gerçekleştirecek. Yürüyüş Yolu'nda düzenlenecek bu programa çocukların sevgilisi ve yerli çizgi film kahramanı Pepe de katılacak.TRT Çocuk kanalının sevilen Kahramanı Pepe, fuara renk katacak.

ULAŞIM SORUNU YOK

Kitap Fuarı'na geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ek otobüs seferleri konuldu. Ring şeklinde hareket edecek otobüsler, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampusu ve Anıtpark ile İzmit Çocuk Parkı önünden kalkacak. Okullardan, STK'lardan ve diğer kuruluşlardan gelecek talepler de imkânlar dâhilinde karşılanacak. Ayrıca okullar kendi okul servisleriyle de öğrencileri fuara taşıyacak.

TÜRKİYE'NİN ÖNDE GELEN YAZARLARI KOCAELİ'DE


Ayrıca, usta yazarlar Ahmet Ümit, Bejan Matur, Mümtazer Türköne, İlber Ortaylı, Mustafa Armağan, Üstün Dökmen, Ayşe Kulin, Yavuz Bahadıroğlu, Enver Aysever ve Ece Temelkuran, Mehmet Altan, Hilmi Yavuz, Şamil Tayyar ve Banu Avar ile birçok şair ve yazar imza günleriyle, söyleşileriyle Kitap Fuarı'nın konukları arasında yer alacak. Konferansları da daha önceki senelerde olduğu gibi yine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar alanında gerçekleştirilecek. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çeşitli sergiler açılacak.

REKOR KATILIM BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıl 260 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl da rekor katılım bekleniyor. Büyükşehir bu yıl ki hedefi 300 bin olarak belirledi. Böylece TÜYAP'ın İstanbul Fuarı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük fuarı ünvanı elde edilebilecek. Şu ana kadar gelen taleplerden geçen yılın ziyaretçi sayısını geçeceği tahmin ediliyor. Beklenen katılımla birlikte, 4 yıl boyunca Kitap Fuarı'nı ziyaret edenlerin sayısı böylece 1 milyonu aşmış olacak.


Kaynak: http://www.haber7.com/kultur/haber/878632-kocaeli ...arini-acti


serkan çınar
7 yıl önce - Sal 15 May 2012, 12:58

350 yayınevi ve 450 etkinliğin yer aldığı Kocaeli Kitap Fuarı’nı 3 günde 103 bin ziyaretçi gezdi.
Bu haberi yazdır Haber ihbarında bulun Bu haberi arkadaşınla paylaş Google Bookmarka Ekle Facebook'ta Paylas Digg Profiline Ekle del.icio.us Profiline Ekle RSS

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Kocaeli Kitap Fuarı`nı 3 günde 103 bin kişi ziyaret etti. Geçtiğimiz yıl 9 günde 260 bin kişinin gezdiği Fuarı 3 günde 100 bini aşkın kitapseverin ziyaret etmesi Kocaeli`de kitaba olan ilgisinin her geçen gün arttığını gösterdi.


350 YAYINEVİ VE 450 ETKİNLİK
12 Mayıs Cumartesi günü kapılarını açan Fuarı`nı dün (14 Mayıs Pazartesi) 42 bin kişi gezdi. Türkiye`nin üçüncü büyük kitap fuarı olan bu yıl ikinci olmayı hedefleyen Kocaeli Kitap Fuarı”nda 350 yayınevi ve 450 etkinlik yer alıyor. Sivil toplum kuruluşunun da stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzalıyor.


Bİ BANA Bİ VAN`A KAMPANYASI
Kocaeli Kitap Fuarı`nda Van adına üstlendiği sosyal sorumluluk projesine vatandaşlar büyük destek veriyor. “Bi bana Bi Van`a” adlı proje çerçevesinde düzenlenen kitap kampanyası vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Kitap Fuarı`nın içinde kurulan dev kumbaraya atılan kitaplarla biri Van`da diğeri Kocaeli`nde olmak üzere iki ayrı kütüphane açılacak.


16 MAYIS ÇARŞAMBA PROGRAMI

SÖYLEŞİLER - KONFERANSLAR
Konuk: Enver Aysever
Yer: Salon-A
Saat: 16.00 - 17.00
Düzenleyen: Ezgi Kitabevi


Konuk: Üstün DÖKMEN
Yer: Salon-A
Saat: 18.00 - 19.00
Düzenleyen: Kocaeli Büyükşehir Bld.


Konuk: Sait Çamlıca
Yer: Salon-B
Saat: 15.00 - 16.00
Düzenleyen: Akis Yayınları


Konuk: Mustafa Yalçıner
Yer: Salon-B
Saat: 17.00 - 18.00
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın


Konuk: Kazım Güleçyüz
Yer: Salon-B
Saat: 18.00 - 19.00
Düzenleyen: Yeni Asya Neşriyat


Konuk: Cazim Gürbüz
Yer: Salon-C
Saat: 15.00 - 16.00


http://www.bizimkocaeli.com/guncel/58501-uc-gunde ...retci.htmlmirzan

7 yıl önce - Pts 21 May 2012, 17:05
Türkiye'nin En Büyük 2. Kitap Fuarı Oldu


12 Mayıs’ta kapılarını açan Kocaeli Kitap Fuarı, 355 bin ziyaretçi ile Türkiye’nin en büyük ikinci kitap fuarı haline geldi.

Türkiye`nin en büyük ikinci kitap fuarı olma hedefiyle yola çıkan Kocaeli Kitap Fuarı 4`üncü yılında bu amacına ulaştı. İlk 3 günde 103 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı toplamda 355 bin 282 kişi ziyaret etti. Geçtiğimiz yıl Kocaeli Kitap Fuarı`nı 260 bin kişi ziyaret etmişti. Her yıl giderek büyüyen Kocaeli Kitap Fuarı`na bu yıl 350 yayınevi katılmıştı.

350 YAYINEVİ VE 450 ETKİNLİK
12 Mayıs Cumartesi günü kapılarını açan Fuarı`nı dün kapandı. 4. Kocaeli Kitap Fuarı`nda 350 yayınevi ve 450 etkinlik yer aldı. Sivil toplum kuruluşunun da stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzaladı.

SEÇKİN YAZARLAR KOCAELİ`DE BULUŞTU
Fuara, Şamil Tayyar, Hilmi Yavuz, Orhan Koloğlu, Canan Tan, Banu Avar, Ahmet Taşgetiren, Uğur Dündar, Ece Temelkuran, Nihat Genç, Abdullah Yıldız, Ayşe Kulin, Mustafa Armağan, İlber Ortaylı, Mümtazer Türköne, Murat Menteş, Üstün Dökmen, Ahmet Ümit gibi tanınmış çok sayıda yazar katıldı.

YAYINEVLERİ “KOCAELİ ARTIK BİR MARKA”
Fuara katılan yayınevleri ise Büyükşehir Belediyesi`nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği kitap fuarında yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yayınevi sahipleri güvenli ve disiplinli bir ortamda gelecek yıllarda da okurlarıyla buluşmak istediklerini kaydetti. Kocaeli Kitap Fuarı`nın artık bir marka olduğunu ve her yıl fuara katılacaklarını kaydetti.

“Bİ BANA Bİ VAN`A” KAMPANYASI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fuar kapsamında düzenlediği sosyal sorumluluk projesi ‘Bi Bana Bi Van`a` ile de binlerce kitap topladı. Kitap Fuarı`nın içinde kurulan dev kumbaraya atılan kitaplarla biri Van`da diğeri Kocaeli`nde olmak üzere iki ayrı kütüphane açılacak.

Kaynak: http://www.bizimkocaeli.com/guncel/58796-kocaeli- ...retci.html


serkan çınar
7 yıl önce - Pts 21 May 2012, 18:23

İzmir'i solladık 2. sıraya yerleştik.
Kocaeli potansiyeli her alanda yüksek olan bir il ve bu ilin hakettiği konum her alanda İstanbul'dan sonraki 2.şehir olmalıdır.


kaan naak
6 yıl önce - Sal 07 May 2013, 15:09

Kocaeli 5. kitap fuarı 11 mayıs cumartesi açılıyor.
Bu yıl hedef 450 bin ziyaretçi imiş.

Alıntı:
Kitap Fuarı 5. kez kapılarını açıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5’ncisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı 11 Mayıs Cumartesi günü kapılarını kitapseverlere açıyor. ‘Kağıttan Dünyaların Keşfi’ sloganıyla gerçekleştirilecek fuar 19 Mayıs Pazar akşamına kadar açık kalacak. Türkiye’nin en büyük 2’inci kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı’yla ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Antikkapı’da gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Başkan Danışmanı Ömer Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, daire başkanları, şube müdürleri, ünlü yazarların figüranları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.350 YAYINEVİ, 500 ETKİNLİK, 20 SAHAF, 30 STK

Ayşe Kulin, Can Dündar, Sunay Akın, Hüseyin Gülerce, Ahmet Ümit, İlber Ortaylı, İsmet Özel, Ece Temelkuran, Mustafa Armağan, Murat Menteş ve daha birçok yazarı ve 350 yayınevi, 500 etkinlik, 20 sahaf ile 30 sivil toplum kuruluşunu ağırlayacak olan 5. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl kitap fuarcılığında bir ilke imza atarak sosyal medya fenomenleri taci kalkavan, Argostroloji, Zeki Kayahan Coşkun, french_oje, İstiklal Akarsu, Sami Hazinses, Serdar Kuzuluoğlu gibi isimlere de ev sahipliği yapacak.SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM DA KİTAP FUARI’NDA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanı sıra konuk ülke Kırgızistan’ın Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Rayev’in de katılacağı fuarın açılışında, Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarı Cengiz Aytmatov’un kızı ile aynı adı taşıyan efsane filmin başrol oyuncuları Kadir İnanır ile Türkan Şoray da yer alacak.5 BİN KİŞİ AYNI ANDA KİTAP OKUYACAK

Fuar kapsamında 5 bin kişinin aynı anda kitap okuyacağı organizasyon öncesi Kocaeli’deki ağaçlar kitaplarla süslenerek, buradaki kitaplar halka ücretsiz olarak dağıtılacak. Ayrıca kitap kumbarasında fuar boyunca kitap bağışı toplanarak, fuar sonrası Elazığ Islahevi’nde kalan mahkûm çocuklara ulaştırılacak.


KİTAPSEVERLERİ YAZARLARLA BULUŞTURUYORUZ

Toplantıda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, ilkini 2009 yılında gerçekleştirdiği Kocaeli Kitap Fuarı’nın büyüyerek yoluna devam ettiğini söyledi. Genel Sekreter Yazıcı, “Başta Kocaeli olmak üzere bulunduğu bölgedeki kitapseverleri yazarlarla buluşturmayı hedefleyen fuar, aynı zamanda kitap okumayı sevdirmeyi amaçlamak için yola çıktı.2012’DE 320 BİN ZİYARETÇİ

Türkiye’de yerel yönetimler arasında bir ilke imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl 320 bin ziyaretçi ve 450 kültürel etkinliği ile Türkiye’nin en büyük ikinci kitap fuarına ev sahipliği yaptı. Kocaeli’ndeki kitap fuarının ardından Samsun, Ordu, Malatya, Van gibi pek çok büyük ilde kitap fuarları açılmaya başlandı. 4 yılda toplam 790 bin kişinin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı’nı sadece 2012’de 320 bin kişi geldi” dedi.SEÇKİN YAYINEVLERİ FUARDA

Genel Sekreter Yazıcı, “Türkiye’de zirveye oturma hedefiyle yola çıkan Kitap Fuarına bu yıl 350 yayınevi, 500 etkinlik, 30 Sivil Toplum Kuruluşu ve İstanbul’un ve Kocaeli’nin 20 sahafı katılıyor. Başta; Can, Cumhuriyet, Yapı Kredi, İşbankası, Timaş, Hayat, Zaman, Kaynak, Alfa yayınları olmak üzere çok sayıda seçkin yayınevinin katıldığı fuarda, dijital yayınlar bölümü, çocuk yayınları bölümü, sahaflar, bilim merkezi, yılsonunda hizmete açılması planlanan Seka Kâğıt Müzesi, ebru, minyatür, edebiyat dergileri, kitap sitelerinin yanı sıra sesli kitap okuma ve üniversite tanıtım stantları da yer alacak.SAHAFLAR ÇARŞISIYLA GEÇMİŞE YOLCULUK

Fuarın en nostaljik bölümlerinden biri de sahaflar çarşısı olacak ve fuara katılanlar geçmiş yılların magazin, komedi, sinema, müzik vs. dergilerinin orijinal hallerini burada bulabilecek. 11-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve sadece Kocaeli değil, Doğu Marmara ve İstanbul’un Anadolu yakasından da ziyaretçi bekleyen 5. Kocaeli Kitap Fuarı, bunun için İstanbul’un Anadolu yakasından fuara servis hizmeti verecek” diye konuştu.

GÖRME ENGELLİLERE SESLİ KİTAP BAĞIŞI

Fuarda sosyal sorumluluk projelerinin de yer alacağını söyleyen Genel Sekreter Yazıcı, “2012’deki fuarda gerçekleştirilen “Bi Bana Bi Van’a” kitap bağış kampanyasının benzer bir uygulaması bu yıl görme engelliler için düzenlenecek. Kitap bağış kampanyası şeklinde organize edilecek projenin amacı, engellilerle ilgili duyarlılık oluşturmak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde toplumsal dayanışmanın güzel bir örneğini sergileyerek toplanacak kitaplar Van/Merkez Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu’nda bağışlanacak.

41 KÖYE KÜTÜPHANE KURULACAK

Kocaeli Meslek Edindirme Kursu (KO-MEK) işbirliği ile kursiyerlerin okudukları kitapların toplanacağı bir diğer kampanya ile 42 köye kütüphane kurulması planlanıyor. 41 kurs merkezinde 41 bin kitabın yeniden değerlendirilmesiyle 41 bin öğrenciye düzenli bir kitap okuma alışkanlığı kazandırılması planlanıyor.MAHKÛM ÇOCUKLARA KİTAP BAĞIŞI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi Evleri öğrencilerinin uygulayacağı “Onlar Gelemiyorsa Biz Geliriz” projesi ise ıslah evlerindeki ve anneleri ile birlikte kalmak zorunda olan küçük yaştaki çocukları okumaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu çocuklar için fuarda bağışlanan kitaplar, fuardan hemen sonra Elazığ Çocuk Islah Evi’ne ulaştırılacak” ifadelerini kullandı.MEHMET ALİ BİRAND ÖZEL KÖŞESİ

Fuarda geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybeden Türkiye’nin duayen gazetecisi Mehmet Ali Birand için de bir stant yer alacağını vurgulayan Genel Sekreter Yazıcı, “Stantta Birand’ın kitapları, belgeselleri ve renkli saatleri sergilenirken, ünlü gazeteci ve yazar Can Dündar da Mehmet Ali Birand’ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı kitabını imzalayacak” diye konuştu.AĞAÇLAR KİTAP AÇTI

Genel Sekreter Yazıcı, “Fuar kapsamında Kocaeli’ndeki ağaçları kitaplarla renklendirecek olan belediye, ağaçlara e-kitap okuma aygıtları asarak “Ağaçlar kitap açtı” diyecek. Yine fuar kapsamında tiyatrocular ünlü edebiyatçıların figürleriyle halka okumayı sevdirmeye çalışacak. Kalabalık mekânlarda ve Kocaeli Üniversitesi’nde her temsil edilen yazarın kitabı imzalanarak günün belli saatlerinde halka dağıtılacak.5 BİN KİŞİ AYNI ANDA KİTAP OKUYACAK

Belediyenin yürüttüğü “KO-MEK (Kocaeli Meslek Edindirme Kursu) okuyor” projesinin finali için 5 bin kişilik toplu okuma gerçekleştirilecek olan fuarda hem köy okullarına bağışlanacak kitapların teslimi yapılacak, hem de kampanyada en başarılı olan okurlara ödül verilecek. Proje kapsamında fuar alanında kitap şeklinde bir kumbara yer alacak. Ayrıca KO-MEK’teki okuma kampanyası içerisinde başlatılan ve ikinci el kitapların toplanmasını sağlayarak 41 köy ilkokulunun kütüphaneler kurulacak” şeklinde konuştu.http://www.kocaeli.bel.tr/icerik/kitap-fuari-5_-k ...27921.aspx


cenk CAMCAY
6 yıl önce - Pts 13 May 2013, 16:41

2 gündeki ziyaretçi sayısı 120 bin

Fuar ile ilgi ayrıntılar büyükşehir belediyesi internet sitesinde bol miktarda var.

Alıntı:
Kitap Fuarı’na iki günde 120 bin ziyaretçi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl beşincisini düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı'nda ziyaretçi sayısı ikinci günde 118 bin 980 kişiye ulaştı. Fuara ilk gün 58 bin 856 kitapsever ziyaret ederken ikinci gün de 60 bin 124 kişi geldi. Ünlü edebiyatçıların geldiği Kitap Fuarı’na böylece iki günde118 bin 980 kişi gelmiş oldu.


HEDEF 400 BİN ZİYARETÇİ

Kocaeli Kitap Fuarı adeta ziyaretçi akınına uğruyor. 350 yayınevi, 500 etkinlik ve Türkiye’nin ünlü yazarlarını kitapseverler ile buluşturan Kitap Fuarı şimdiden 400 bin ziyaretçi hedefine yaklaştı. İlk iki gün 120 bine yakın kitapseverin geldiği Kitap Fuarı’nda Ece Temelkuran, Ayşe Kulin, Canan Tan, Abdülaziz Bayındır, Kahraman Tazeoğlu gibi ünlü yazarlar en son olarak vatandaşlarla buluştu. 19 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek Kocaeli Kitap Fuarı’na birçok ünlü edebiyatçı kitapseverlerle buluşacak.

13 MAYIS PAZARTESİ

KONFERANS / SÖYLEŞİ / PANEL / SUNUM

Konu : Ekolojik Okur Yazarlık

Konuk : Nermin Tol – Gülay Kurt

Düzenleyen: TEMA

Saat : 12:00 -12:45

Yer : Salon CKonu : KPSS ‘de Yeni Sistem ve Soru Dağılımları

Konuk : Bülent Tanık – Necmi Şahin – Yalçın Kaya – Numan Bayraktar

Düzenleyen: Yediiklim Yayıncılık

Saat : 13:00 – 14:45

Yer : Salon CKonu : Kocaelinin Kültür İnsanları : Ruşen Hakkı ve Fahrettin Demir

Düzenleyen: Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği

Saat : 13:00 – 13:45

Yer : Salon BKonu : Irak Türkmen Edebiyatı

Konuk : Cengiz Bayraktar

Düzenleyen: Kerkük Vakfı

Saat : 14:00 – 14:45

Yer : Salon BKonu : Söyleşi

Konuk : Senai Demirci

Düzenleyen: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Saat : 14:00 – 14:45

Yer : Salon AKonu : Son dönem Türkiye Kabusları

Konuk : Uğur Belger

Düzenleyen: Zeus Kitabevi

Saat : 15:00 – 15:45

Yer : Salon BKonu : Kitapların Gölgede Kalan Yüzü

Konuk : Pelin Saydam

Düzenleyen: Ekinoks yayınevi

Saat : 15:00 – 15:45

Yer : Salon AKonu : Kuzey Doğu Anadolu, Kafkasya ve Kars Platosu ve Roman

Konuklar : Tekin Sönmez-Erkan Karagöz

Düzenleyen: Nis Media Yayınları

Saat : 15:00 15:45

Yer : Salon CKonu: Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları ve Oluşumu

Konuk: İsmail Şahinbaş

Düzenleyen: Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği

Saat : 16:00 -16:45

Yer : Salon BKonu : İslamiyet Milleti

Konuk : Oğuz Umurca

Düzenleyen: Yeni Asya Neşriyat

Saat : 18:00 – 18:45

Yer : Salon B14 Mayıs Salı

Konu : Yenilebilir Enerji Kaynakları ve Önemi

Konuk : Nermin Tol – Dr.İsmail Özbay

Düzenleyen: TEMA

Saat : 12:00 -12:45

Yer : Salon CKonu : Nefsime Ve Neslimize Öğütler

Konuk : Kocaeli il Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu

Düzenleyen: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Saat : 14:00 – 15:30

Yer : Salon AKonu : Kent, Edebiyat Dili Ve Kent Olarak Kocaeli

Konuklar : Tekin Sönmez-Mehmet Güler-Necati Mert-Ahmet Özer

Düzenleyen: Nis Media Yayınları

Saat : 15:00-15:45

Yer : Salon CKonu : Milango Kadınları

Konuk : Prof. Dr. Nilüfer Narlı

Düzenleyen: Balkan Göçmenleri Derneği

Saat : 16:00 – 16:45http://www.kocaeli.bel.tr/icerik/kitap-fuari̵ ...27977.aspx


kaan naak
6 yıl önce - Sal 21 May 2013, 14:49

Uğur dündar ve ferhan şensoy için gittim içeride yürüyecek yer yoktu.
Ziyaretçi sayısı 450 binden fazla bu bir rekor bana göre.Alıntı:
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük ikinci kitap fuarı unvanını kazanan Kocaeli Kitap Fuarı, her sene rekor sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 2012 yılında 355 bin kişiyi ağırlayan Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl 460 bin 220 ziyaretçi sayısı ile zirveye yerleşti. 500 etkinlik, 350 yayınevi ve 20 sahaf yer aldığı fuar, 19 Mayıs Pazar günü kapılarını kapattı. Sivil toplum kuruluşunun da stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzaladı.


SEÇKİN YAZARLAR KOCAELİ’DE BULUŞTU

Fuara Doğan Hızlan, Nevzat Yalçıntaş, Abdülaziz Bayındır, İbrahim Tenekeci, Tarık Tufan, Selahattin Yusuf, Can Dündar, Canan Tan, Banu Avar, Uğur Dündar, Ece Temelkuran, Kahraman Tazeoğlu, Senai Demirci, Engin Noyan, Hüseyin Gülerce, İsmet Özel, Yavuz Bahadıroğlu, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Mustafa Armağan, Murat Menteş, Ahmet Ümit gibi tanınmış çok sayıda yazar katıldı.http://www.kocaeli.bel.tr/icerik/kocaeli-kitap-fu ...28034.aspxsayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET