Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer3510

5 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 12:03
İzmir, yeşil alan fakiri çıktı : Kişi Başına Düşen Yeşil Alan:4.38 M2

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın bakım sorumluluğunda bulunan toplam yeşil alan m²’si 12.216.891 m² olup; kişi başına 4.38 m2 yeşil alan düşmektedir.

İyi günler dileklerimizle, bilgilerinize sunarız.

Mutlaka diğer şehirlerle karşılaştıranlar olacaktır, ama İzmir'in kocaman bir denizi olduğunu unutmamak gerekir, bu son rakamlarla son yıllarda daha da artacağından eminim, konu ile ilgili gelişmeleri ve dikkatle takip edebilmemiz ve takipcisi olmamız için bu başlığı açtım.

mert101

5 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 15:46

Alıntı:

Mutlaka diğer şehirlerle karşılaştıranlar olacaktır, ama İzmir'in kocaman bir denizi olduğunu unutmamak gerekir, bu son rakamlarla son yıllarda daha da artacağından eminim, konu ile ilgili gelişmeleri ve dikkatle takip edebilmemiz ve takipcisi olmamız için bu başlığı açtım

Acıkcası bu kadar kötü durumda olması düsündürücü.. ankarada ortalama 18,36 m2 yesil alan düserken izmirde sadece 4,38 m2 yesil alan düsmesi sehrin beton yıgını oldugunun en büyük kanıtı değilde nedir zaten..Ayrıca o kadar parklar filan acıldıgı halde topu topu 4,38 m2 yesil alan düsmesi de düsündürücü bence.
Bu arada denizle yesilin ne ilgisi var cözemedim acıkcası deniz olunca yesil alan olmuyor mu ?
Herseye ragmen sevindirici bir gelişme paylasmak istiyorum cünkü 0cak 2009 da 1,5 m2 yesil alan düsüyormus izmirde, suan ise 4,38 Bu da demek oluyor ki 3 yılda neredeyse 3 katına cıkmıs yesil alanlarımız.. insallah kadifekale , uzundere , bayraklı rekreasyon alanları gibi yerlerin yesillenmesiyle birlikte bu oran 5 m2 gecer ..

bu da 2009 daki yesil alanın 1,5 metre oldugu haberin kaynagı ;
http://www.mimdap.org/?p=7375

uzay
5 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 16:55

mert101

5 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 18:13

Alıntı:

Benim bildiğim kadarıyla Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği dışında büyük ölçüde orman tarzında ağaçlandırılmış yüz yıllık alanlar yok diye bilmekteyim .Yanlışsam düzeltin . Bu arada İzmir'de her yer ormanlarla dağlarla , ve yeşil alanlarla çevrilidir . Acaba bunlar neden m2 hesabına sokulmuyor pek anlıyamadım ?

bütün ili daglarıda yesil alan olarak sayıyorsunuz bravo şehir icindeki yesil alandan bahsediliyor , dağlardan değil.. yani sehir merkezi olarak sayabilecegimiz menemen cıkısı , urla cıkısı olabilir , gaziemir cıkısı olabilir , bornova cıkısı olabilir bunların icerisindeki kent merkezlerindeki parklardan , orta refüjlerdeki agaclara kadar hersey yesil alan olarak sayılıyor ve bunları toplayıp nüfusa bölüyorlar cıkan sonucta kişi basına düsen yesil alan oluyor ..

Furkan93

5 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 20:23

uzay
5 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:00

İ.Hakkı Erdoğan
5 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:17

Muhammed Abdullah

5 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:21

Ayhan
5 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:24

metehan88
5 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:35

Alıntı:
Şükür olmaması lazım. Metropol alan içerisnde yeşil alan oranı çok ama çok az. Dileyen uydudan da farkedebilir. Kültürpark, İnciraltı, Turan, Ege Üniversitesi, Teleferik dışında doğru düzgün yeşil alan yok.

Bu konuda Bursa'da İzmir'le aynı kaderi paylaşıyor. Bursa yeşik şehir olarak bilinir, gerçekten de her taraf yemyeşildir ama şehir içinde yeşil alanlar yetersiz. İzmir'de, Bursa'da yoğun göç, düzensiz yapılaşma, gecekondulaşma bunda çok etkili tabi. Umarım kentsel dönüşüm sürecinde şehir merkezindeki bu eksikler giderilir, yeterince yeşil alan yapılır. Artık hem halkın hem de yöneticilerin bu duyarlılığa sahip olduğunu umuyorum. Önümüzdeki yıllarda İzmir'de, Bursa'da ve şehir merkezinde yeşil alan sıkıntısı çeken diğer illerde daha fazla yeşil alan görmeyi diliyorum.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet