Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer3510

8 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 12:03
İzmir, yeşil alan fakiri çıktı : Kişi Başına Düşen Yeşil Alan:4.38 M2


İBB bilgi edinme biriminden sorduğum soruya aldığım yanıt

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın bakım sorumluluğunda bulunan toplam yeşil alan m²’si 12.216.891 m² olup; kişi başına 4.38 m2 yeşil alan düşmektedir.

İyi günler dileklerimizle, bilgilerinize sunarız.


Mutlaka diğer şehirlerle karşılaştıranlar olacaktır, ama İzmir'in kocaman bir denizi olduğunu unutmamak gerekir, bu son rakamlarla son yıllarda daha da artacağından eminim, konu ile ilgili gelişmeleri ve dikkatle takip edebilmemiz ve takipcisi olmamız için bu başlığı açtım.


mert101

8 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 15:46

Alıntı:

Mutlaka diğer şehirlerle karşılaştıranlar olacaktır, ama İzmir'in kocaman bir denizi olduğunu unutmamak gerekir, bu son rakamlarla son yıllarda daha da artacağından eminim, konu ile ilgili gelişmeleri ve dikkatle takip edebilmemiz ve takipcisi olmamız için bu başlığı açtım


Acıkcası bu kadar kötü durumda olması düsündürücü.. ankarada ortalama 18,36 m2 yesil alan düserken izmirde sadece 4,38 m2 yesil alan düsmesi sehrin beton yıgını oldugunun en büyük kanıtı değilde nedir zaten..Ayrıca o kadar parklar filan acıldıgı halde topu topu 4,38 m2 yesil alan düsmesi de düsündürücü bence.
Bu arada denizle yesilin ne ilgisi var cözemedim acıkcası deniz olunca yesil alan olmuyor mu ?
Herseye ragmen sevindirici bir gelişme paylasmak istiyorum cünkü 0cak 2009 da 1,5 m2 yesil alan düsüyormus izmirde, suan ise 4,38 Bu da demek oluyor ki 3 yılda neredeyse 3 katına cıkmıs yesil alanlarımız.. insallah kadifekale , uzundere , bayraklı rekreasyon alanları gibi yerlerin yesillenmesiyle birlikte bu oran 5 m2 gecer ..

bu da 2009 daki yesil alanın 1,5 metre oldugu haberin kaynagı ;
http://www.mimdap.org/?p=7375


uzay
8 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 16:55

Benim bildiğim kadarıyla Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği dışında büyük ölçüde orman tarzında ağaçlandırılmış yüz yıllık alanlar yok diye bilmekteyim .Yanlışsam düzeltin . Bu arada İzmir'de her yer ormanlarla dağlarla , ve yeşil alanlarla çevrilidir . Acaba bunlar neden m2 hesabına sokulmuyor pek anlıyamadım ?

Saygılar...


mert101

8 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 18:13

Alıntı:


Benim bildiğim kadarıyla Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği dışında büyük ölçüde orman tarzında ağaçlandırılmış yüz yıllık alanlar yok diye bilmekteyim .Yanlışsam düzeltin . Bu arada İzmir'de her yer ormanlarla dağlarla , ve yeşil alanlarla çevrilidir . Acaba bunlar neden m2 hesabına sokulmuyor pek anlıyamadım ?


bütün ili daglarıda yesil alan olarak sayıyorsunuz bravo şehir icindeki yesil alandan bahsediliyor , dağlardan değil.. yani sehir merkezi olarak sayabilecegimiz menemen cıkısı , urla cıkısı olabilir , gaziemir cıkısı olabilir , bornova cıkısı olabilir bunların icerisindeki kent merkezlerindeki parklardan , orta refüjlerdeki agaclara kadar hersey yesil alan olarak sayılıyor ve bunları toplayıp nüfusa bölüyorlar cıkan sonucta kişi basına düsen yesil alan oluyor ..


Furkan93

8 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 20:23

Ankarada nasıl o kadar yeşil alan var ki tek yeşillik yeri AOÇ 1 senedir Etlikteyim öyle denildiği gibi çok fazla yeşil alan olduğunu düşünmemekteyim !uzay
8 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:00

Niye Karşıyaka 'nın tepeleri şehir sınırları içinde değilde Ankara şehir sınırları içinde mi ? Ben sadece sordum eğer öyleyse İzmir'in yeşil alan miktarı daha fazla olması gerekli . Sonuçta o dağlardan gelen oksijen şehir merkezindende alınıyor.Birde olaya bu yönüyle bakmak gerek .Oksijen bir alanda sınır çizip dönüp dolaşmadığına görede şehir merkezinden o oksijeni almakta ayrı bir konu. Yeşil alan miktarını belirlemek için çizelgeyi ya kaç senedir yenilemediler . Ya da bir düzensiz belirleme standardında bulunuyorlar. İzmir'de eksik olan büyük parklarda İzmir 'de rekreaksiyon alanları olarak yapılmaya başlandı ve bu çalışmalarda epey arttı . Güzel işler çıkıyor İzmir'de yeter ki o açıya odaklanıp o açıdan olaya bakmak gerekir .

Saygılar


İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:17

Belediyelerin verdiği rakamlar, belediyelere ait rakamlardır.

Ankara'daki 18 m2 rakamı da belediyelere ait yeşil alanların toplamıdır. Buna AOÇ, ODTÜ, Hacettepe, Harbiye, TBMM gibi yerlerin ormanları, yeşil alanları dahil değildir. İzmir'de de bunun dahil edilmemesi normal.

Ancak İzmir'de bu rakama ilçe belediyelerinin parklarının eklenmesi lazım. Ankara'daki rakam ilçe + büyükşehir şeklindeki rakamdır. İlçeler de eklenince 6-7 m2'ye çıkar İzmir de. Tabi yeterli değil. Ankara gibi bozkırın ortasındaki bir kentte 18 m2 geçilmişse, İzmir'in de bu seviyeye gelmesi ve geçmesi lazım. İzmir'in Ankara'yı geçmesi başarı değil, olması gerekendir. Ama son dönemde bir artış trendine girilmesi de önemli. Demek ki bu konu artık ciddiye alınıyor ve yeşil alanlar arttırılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni son dönemdeki bu farkındalığından ötürü tebrik edip, gelecekte daha çok yeşil alan kazandırmaya davet ediyorum.


Muhammed Abdullah

8 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:21

bunada şükür

Ayhan
8 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:24

Şükür olmaması lazım. Metropol alan içerisnde yeşil alan oranı çok ama çok az. Dileyen uydudan da farkedebilir. Kültürpark, İnciraltı, Turan, Ege Üniversitesi, Teleferik dışında doğru düzgün yeşil alan yok.

metehan88
8 yıl önce - Sal 01 May 2012, 00:35

Alıntı:
Şükür olmaması lazım. Metropol alan içerisnde yeşil alan oranı çok ama çok az. Dileyen uydudan da farkedebilir. Kültürpark, İnciraltı, Turan, Ege Üniversitesi, Teleferik dışında doğru düzgün yeşil alan yok.


Bu konuda Bursa'da İzmir'le aynı kaderi paylaşıyor. Bursa yeşik şehir olarak bilinir, gerçekten de her taraf yemyeşildir ama şehir içinde yeşil alanlar yetersiz. İzmir'de, Bursa'da yoğun göç, düzensiz yapılaşma, gecekondulaşma bunda çok etkili tabi. Umarım kentsel dönüşüm sürecinde şehir merkezindeki bu eksikler giderilir, yeterince yeşil alan yapılır. Artık hem halkın hem de yöneticilerin bu duyarlılığa sahip olduğunu umuyorum. Önümüzdeki yıllarda İzmir'de, Bursa'da ve şehir merkezinde yeşil alan sıkıntısı çeken diğer illerde daha fazla yeşil alan görmeyi diliyorum.sayfa 1
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet