Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 231
Serhat Bileycı
3 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 21:04

Alıntı:
Tamam serhat bey sen modern bir insansın.

tam olarak bu anlamı çıkarman gerekirdi yukarıdan

COGRAFYACI
3 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:05

Kimse eski belediye binasını durduk yere yıkalım demiyor ki... Şayet orada güzel bir meydan yapılacaksa, THK binasına ilave olarak, okul, yeni belediye binası, hatta etraftaki bazı kötü apartmanların da yıkılması gerekiyorsa, eski belediye binası da yıkılsın, büyük ve güzel bir meydan ortaya çıksın diyoruz. O bölgede gerçek anlamda bir şehir meydanına ihtiyaç olduğu bir gerçek. Sadece THK binasını yıkmak orada iyi bir meydan ortaya çıkarmaz. Cumhuriyet döneminde yapıldı diye bir binayı kutsamaya da gerek yok, sonuçta fazla tarihi bir yapı değil... Zaten etrafındaki yapılaşma yapısına bakarsan gelmiş geçmiş hiç bir belediyenin o binaya saygı göstermediği net görülüyor. Madem tarihi önemi vardı, o zaman niye etrafında ona uygun imar yapılmamış ve civarda alakasız modernimsi yapılar dikilmiş? Bana kalırsa bölgeyi, içine 20'ye yakın eski apartmanı da alacak şekilde, komple yıkıp, harika bir meydan ve gerçek anlamda şehir merkezi oluşturrum.
Bir de son olarak, bizde cumhuriyet mimarisi diye bir şey yok, batı mimarisinin taklit edilmesi var. O bina, ilk başta belediye binası olarak da yapılmış değil zaten. Halk evi olarak yapılmış, sonra halkevi kapanınca binaya belediye taşınmış.

Misafir 819

3 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:10

Çarşının çok eski binalari yikilabilir dökülüyor çoğu

Serhat Bileycı
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 01:01

Alıntı:
et orada güzel bir meydan yapılacaksa, THK binasına ilave olarak, okul, yeni belediye binası, hatta etraftaki bazı kötü apartmanların da yıkılması gerekiyorsa, eski belediye binası da yıkılsın, büyük ve güzel bir meydan ortaya çıksın diyoruz.

Meydanlar önemli yapıların önünde olur. Artık avrupa örneği vermekten sıkıldım. Aksi takdirde meydan dediğiniz boşluk apartman yapmayı unuttuğunuz yer ya da bir park olarak kalır. Meydanın akslar yaratması, toplayıcılık ve dağıtıcılık özelliği olması lazım. Bir parsel boşaltarak meydan yapılmaz. O kadar yoğun trafik akışının olduğu yaya sirkülasyonlarının trafikle kesildiği yerde ne yaparsanız yapın meydan olmaz da konuşuyoruz işte. Siz bir de belediye binasını yıkalım diyorsunuz. Bana göre Adananın en güzel binalarındandır.
Alıntı:

Madem tarihi önemi vardı, o zaman niye etrafında ona uygun imar yapılmamış ve civarda alakasız modernimsi yapılar dikilmiş?

50lere doğru böyle değildi tabi. Sonra yıkım tayfa geldi. eski evleri yıktılar. İyi anlaşırdınız.

Alıntı:
Bana kalırsa bölgeyi, içine 20'ye yakın eski apartmanı da alacak şekilde, komple yıkıp, harika bir meydan ve gerçek anlamda şehir merkezi oluşturrum.

Size kalmaz.

Misafir 08a

3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 02:03

Her iki kilometre arayla geniş meydanlar oluşturulması gerekiyor zaten, olası bir deprem veya afet durumlarında halkın toplanması için zorunluluktur aslında, Adana'da bu bilinçlenme belediyede oluşmaya başladığını görüyoruz, bu bilinçlenme ilerisi için önemli aslında, thk yerinde geniş bir meydan oluşturulursa, o bölgede Uğur Mumcu, 5 Ocak ve Seyhan belediyesi tarafından yapılan kent meydanı, umarım bunlar güney'e doğru çoğalarak artar.

COGRAFYACI
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 02:38

Yanlış binalar, yanlış şehir planları, veya plansızlıkları bir şehrin kaderi olmamalı. Gerçekten tarihi vasfı olan yerleri hariç tutuyorum, ancak bunun dışında kalan yapıları çok da kutsamaya gerek. Her yere tarihi yer, veya hatırası olan yer dediğin zaman Adanada hiç bir yapıya dokunamazsın. 40'lı yıllarda yapılan belediye binasına tarihi dersek o zaman 50'li, 60'lı yıllarda kurulan Sümer mahallesi, Şakirpaşa, Mithatpaşa, hatta Denizli, Sinanpaşa, Yavuzlar gibi yerlere de dokunmayalım!. 50-60 yıl farkın önemi yoktu ya hani? Bu semtlerin de belediye binasıyla arasında 10 yıl bilemedin 20 yıl var. O zaman hepsi tarihi oluyor? Bu mantık doğru mantık değil. Doğru olan, gerçek tarihi yapılar ayıklanır, geriye kalan binalar etüt edilir, şehrin yeni planına göre yıkılıp yerine yeniden değerli bir şey kazandırma ihtimali varsa yıkılır. Ben Adanada eski Adana dediğimiz Tepebağ, Büyüksaat, Taşköprü ve civar yerler (bir de tren istasyonu) dışında tarihi yer olduğunu düşünmüyorum. Ki tarihi dediğimiz bu semtlerde bile aralarda bir sürü tarihi olmayan çarpık yapı var...
Ha ben eski belediye binası illa da yıkılsın demiyorum, şayet orada gerçek bir şehir meydanı yapılması düşünülüyorsa, ki Adananın şehir meydanı olmaya en uygun yeridir, belediyenin eski ve yeni binaları da dahil bölgenin komple yıkılıp büyük bir meydan ortaya çıkarılsa iyi olur diyorum sadece... Atatürk parkının içinde de var ona benzer eski bir bina. O bina için yıkılsın dememize gerek yok, çünkü orada alternatif bir proje ihtiyacı yok. Aslında parkın intizamını bozuyor ama çok da büyük sorun teşkil etmiyor. Eskiden ticari ilimler akademisi imiş, şimdi sergi filan amaçlı kullanılıyor.

Murat Ds
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 08:45

Coğrafyacı kardeş laf yarısına gerek yok. Cahille tartışmaya girme kazanamazsın.

Misafir 0f4

3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 10:12

Sadece thk binası ile meydan olmaz, okulun da yıkılması şart ama o iş biraz uzayacak, bir de okulun tam arkasında kalan 50 senelik 4-5 apartman var tüm çevresi kentsel dönüşümle yıkılıp 15 katlılar yapıldı , bu apartmanlar meydana dahil edilmeli , ama sahiplerinin residence beklentisi olduğuna eminim.
Burada birbirinizi suçlamanın manası yok, belediyenin imkanları ve vizyonu dahilinde bir şeyler yapılacak , okulun yıkılıp meydan olması dahi nerden baksan 3 sene, bu Sözlünün 2. dönem vaadi olacak.

kaan0703
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 10:48

dun gece yorumu okudum dedım boşver ama sabah hala muhabbet devam edıyor bır cevap dırek bana verılmiş..bende devamı getıreyım herşeyden öce soylemek istedıgımızı farklı anlayıp boş yere ortam germiyelim senin dogrularının benim dogrularım anlamına gelmiyor sana destek verenlerinde kim oldugunu tahmin ediyorum bu arkadaşlar daha önce gene böyle sert yorum yapmışlardı yok asvalt olmasın kuşlar uçar kelebek ölür muhabbetleri geçmişte vardı şimdi bu konuda gene sert yorumlar var serhat daha yeni katılmissın lutfen sende öyle olma bize destek olmanı beklemiyoruz farkli düşünebiliriz ama postada koyma avrupa muhabbetide yapmayalım onların seviyesi ile bizim aramızda her konuda fark var bu ayrı bir tartısma konusu madem sen ve diger arkadaşlar bu kadar bu konulara duskunsunuz adananın en onemli fırsatı tepebag hoyugu herkes altında şehır yatıyor dıyor ama şimdiki belediyeler veya devlet farketmez uzerındekı varlıkları tarıhı eser kabul edip ustekılerı yavaşta olsa onarıp gerçek geçmişi tamamen örtuyorlar bu kadar hassas sanız onun mucadelesını verın tepebag ortaya çıksa herşeye bedel bır tarıh ortaya cıkar yeteneklerinizi orada gösterın bızde sızı alkışlıyalım bızım adana sayfasında bu vesıle ıle resul kardeşimi tebrık ediyorum her konuda gayet saglıklı mantıklı yorumlar yapıyor umarım hepımız onun gibi seviyeli yorumlar yapmayı ogrenırız...

Serhat Bileycı
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 13:32

Arkadaşlar oraya meydan olmaz. nokta. Olacağı varsa da eski belediye binası ola ki yıkılırsa hiç olmaz.
hemen güneyinde şehirlerarası yol olan yerden nasıl meydan çıkacak? Oradan meydan çıkarmak için büyük ölçekli bir şehirçilik projesi gerekli. Hem tramvay hatları hem yayalaştırılan alanlar ve trafiğin yeniden düzenlenmesini içeren bir proje.

Bir de şunu eklemek istiyorum. Bir konuda kimin cahil olup kimin olmadığını nasıl anlıyorsunuz. 'Şu binayı yıkak da bura nefes alsın' diyen bir adamsanız eğer bu konuda tahsil yapmış insanlara nasıl cahil dersiniz? Azıcık akıl azıcık ihsan ya.

sayfa 231
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET