Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Maltepe sahiline dev park yapıldı! Orhangazi Şehir Parkı
« önceki   123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Bülent Özkök
5 yıl önce - Prş 03 May 2012, 14:29
Mangal, yellenmez!

Mangalı yelliyorsanız, sorun var demektir.
Kapalı, oksijeni sınırlı alanda alevsiz; ısıl sızdırma yöntemiyle
odundan (en iyisi meşe odunu) karbona dönüştürülen ve soğutulup ticari ürün haline getirilen
mangal kömürü; akkor haline gelmek için artık sabırsızdır ve
sizin basit bir kıvılcımınızı bekliyordur. O artık
küçücük bir yönteminizle verdiğiniz ilk ateşi, ki; bu bir çıra parçası yakılarak olabilir,
yanma emrini çabucak bütün bünyesine yayacak,
kısa sürede akkor haline getirecektir.
Dışarıdan hiç bir müdahaleye ihtiyacı yoktur.
Onu yellerseniz kömürdeki başkalaşımın kimyasını bozarsınız.
Ve rüzgarın yarattığı aşırı reaksiyonla bu taş devri
mucizesini yanamadan kül haline getirmekle kalmaz; yarattığı aşırı dumanıyla
Küçükyalı sahil şeridinde oturan beni de hiç hak etmediğim halde ‘duman altı’ edersiniz.
Ama siz ısrarla mangalınızı yelliyor ve üstüne üstlük bu işi:
büyük bölümü dışarıda olduğu halde dilinizi, alt ve üst çenenizin kanin dişleri arasına sıkıştırıp,
ütülü pantalonlarınızın altındaki ayaklarınızda siyah makosenlerinizle üstünüz yarı çıplak;
kan ter içerisinde güneşi gördüğünüz her hafta sonu, bulduğunuz her ağacın gölgesinde;
otomobilleriniz yolun bir şeridini işgal halinde
yapmaya ısrarla devam ediyorsanız ciddi bir sorun var demektir.
Sorunun iki temel nedeni olabilir:
1- Ya bu işi bilmiyorsunuzdur,
2- Veya kömürünüz ıslaktır, ya da nizami değildir.
(Kömürünüz ıslak veya nizami değilse ve tercihiniz yine de
böyle bir materyalden yana ise siz zaten bu işi bilmiyorsunuz demektir.)
Bu işi bilmiyorsanız bunun iki temel nedeni olabilir:
A - Ya tarihimizde var olan ocak geleneğine sahip köy kökenli bir vatandaşımız olduğunuz halde
unutkanlıklarınız üst düzeydedir,
B – Veya kentte yaşıyorsunuzdur ama entelektüel birikiminiz:
‘Mangal nedir, ne değildir; üzerinde ne, nerede, nasıl pişer ve merdiven altı sucuk daha lezzetli hale nasıl getirilir?
Başlıklı basit, ama üniversitelerde kariyer tezi olabilecek yoğun soruyu cevaplamak için yeterli değildir.
Yukarıda büyük cümlelerle tanımlanmış sahil şeridi projesine girmeden önce:
kamu kurumlarının bu mangal işini ivedilikle, kanun hükmünde kararnamelerle standarda bağlamalarının yararlı olacağı kanısındayım.

OsMaN UyGuN

5 yıl önce - Çrş 09 May 2012, 00:06

Alıntı:
Uzun sahil şeridiyle özellikle Anadolu yakasında yaşayanların sevdiği ilçe Maltepe'nin üç yıllık belediye CHP'li Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin sıkıntılı. Başkan seçilmeden önce başhekimlik görevini yürüten Zengin, 8 milyonu nakit 22 milyon (toplam 30) borç devraldıklarını, borcu 3,5 milyona kadar indirmeyi başardıklarını söyledi. Hali hazırda belediyenin kasasında 9 milyon nakit bulunduğunu ve artıya geçtiklerini kaydeden Başkan Zengin, şu anda yaşadıkları en büyük sıkıntının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe Sahil Dragos kesimine yapılan dolgu alanı olduğunu söyledi.

HER GECE 500 KAMYON TOPRAK DÖKÜLÜYOR
Sahil kesiminin ana arter olması sebebiyle Büyükşehir'in tasarrufunda olduğunu ancak bunu vatandaşın bilmediğini aktaran Zengin, projeyle ilgili hiçbir resmi bilgi alamadıklarını söyledi. Dragos Sahilde 3,5 kilometre boyunda ve 400 metre eninden bir alanın doldurulacağını duyduklarını kaydeden Zengin, şunları söyledi: 'Konuyu yargıya taşıyacağız ve yürütmeyi durdurma kararını alabilmek için İdare Mahkemesi'ne başvuracağız. Bu projeyle ilgili halkım adına bir açıklama bekliyorum. Bütün girişimlerim sonuçsuz kaldı. Ben Maltepe Belediye Başkanı olarak buraya ne inşa edeceklerini bilmiyorum. Eğer söylendiği gibi buraya su sporları merkezi, gençlik merkezi yapacaklarsa bizden önceki dönemde hazırlanmış 'Büyükbakkalköy Bölge Parkı' projesi var. Oraya yapsınlar. Yok bu bir marina projesiyse biraz daha ilerde onun da alanı var. Hafriyata, dolguya gerek yok. Deniz berbat oldu. Her gece en 500-600 kamyon toprak ve taşı denize döküyorlar. Maltepe toz toprak içinde kaldı ve sahilde kesintisiz yürümek artık imkansız.'

http://www.aksam.com.tr/baskan-zenginin-sahil-muc ...4612h.html

ilginç, gerçekten bilmiyor mu? yoksa bilmek mi istemiyorlar, bu kararlar Büyükşehir meclisinden geçiyor.. orada diğer 2 partiden de üyeler var...

Burak.
5 yıl önce - Çrş 09 May 2012, 00:16

Zaten sahil şeridi bozulalı yıllar olmuş bıraksınlardan yapsınlar şu projeyi CHP ve anıtlar kurula yine aynı şeyleri yapmaya başlarlar

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Çrş 09 May 2012, 08:47

Büyükşehirden gelen bilgi edinme yanıtı aşağıdaki gibi.
Anroşman yapım işine fiili olarak başlamadıkları belirtiliyor. Yüzlerce kamoyunun denize doldurma işlemi hala 'şantiye alanı oluşturmak' olarak mı değerlendiriliyor?

Bu arada 'Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi'nden alınması gereken etüt raporuna ait hiçbir bilgi yok. Belli ki inşaatı önceden başlatıp, sonrasında gerekli belgeler için başvuruyu yapıyorlar.

Başvurunuz hakkında Yapı İşleri Müdürlüğümüzden gelen cevabi yazı ekte bilgilerinize sunulur.

Başkanlığımızca İstanbul ili Maltepe ilçesi dolgu alanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar plan teklifi (Su Sporları Havzası) Anroşman işi yapılmaktadır.
Bu kapsamda anroşman inşaatının ihalesi yapılmış olmasına rağmen anroşman yapım işine fiili olarak başlanmamış olup sadece şantiye alanı oluşturulması, mobilizasyon sisteminin kurulması ve çevre emniyet tedbirlerinin alınması gibi ön hazırlıklar yapılmaktadır.

abgrisk
5 yıl önce - Cum 11 May 2012, 20:32
Selamlar. Ben de Maltepe sahil yolu konusunda bazi bilgileri paylasmak istiyorum..

Sevgili dostlarım ve Maltepe'li hemserilerim.
Ben IBB ye bilgi edinme olarak basvurdum. Bugun cevap geldi. Gelen cevabı asagiya kopyalıyorum. Bu yazidan anladiklarimi ise yazidan sonra yorumlayacagim.
Ancak devam eden satirlarda konunun su ana kadar konusulmayan boyutları hakkında da çok onemli bilgiler verecegim.
--------------------------///-----------------------------------------
Sayın Ahmet Baybars GÖĞEZ,

Başvurunuz hakkında ilgili Müdürlüklerimizden gelen cevap yazıları aşağıda gönderilmiştir.
Bilgilerinize sunulur.
Çevre Koruma Müdürlüğünün cevabı:
İlgi e-mailde; Maltepe sahilde hafriyat çalışması yapılmakta olduğu ve bu konu hakkında bilgi edinilmek istenildiği belirtilmektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü'nün 02.04.2012 tarih ve (511-2012/15) 62818 sayılı yazısında; Maltepe Sahil Düzenlemesi 1. Etap Anroşman İnşaatı" işi kapsamında söz konusu alanda sahil dolgusu ve dalgakıran
imalatlarının yapılacağı ve dolgu taşı kullanılacağı hususları belirtilerek, bu iş için 12.03.2012 tarihinde yer teslimi yapıldığı bildirilmiştir. Bilgilerinize rica ederim.

Yapı İşleri Müdürlüğünün cevabı:

Başkanlığımızca İstanbul ili Maltepe ilçesi dolgu alanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar plan teklifi (Su Sporları Havzası Anroşman işi) 18.02.2010 tarih ve 307 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile uygun bulunarak; 04.09.2010 tarih, 27692 sayılı resmi gazetede yayınlanan "Kıyı Planları Ve Tesislerinde Planlama Uygulama Sürecine İlişkin Tebliğ" kapsamında
değerlendirilerek 3621/3830 sayılı kanun ile bu kanunun 7. maddesi gereği valilik makamının ön izni alınması suretiyle gereğinin yapılması için; Planlama Müdürlüğü'nün 06.04.2011 tarih ve 2011/3535 sayılı yazısı ile Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmiş olup ilgili bakanlıkta onama prosedürü tamamlanmak üzeredir.

Ayrıca Kıyı Kenar Kanunun 7. maddesi son paragrafında "Bu alanlar üzerinde 6. maddede belirtilen maddeler ile yol, açık otopark, park, yeşil alan, ve çocuk bahçeleri gibi teknik ve sosyal altyapı alanları düzenlenebilir" denildiğinden söz konusu su sporları havzasına ait anroşman yapılması işi bu kapsamda yer aldığından ilgili İstanbul Valiliği makamından "çevresel etki değerlendirme" belgesi
alınmıştır.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere Maltepe İlçesi dolgu alanında yapılacak olan Su Sporları Havzasına ilişkin anroşman inşaatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayı ve İstanbul Valiliğinin uygun görüşü ile birlikte Şehircilik Ve Çevre Bakanlığına onaylanmak üzere sunulmuş olup, onaylanma süreci tamamlanmak üzeredir.

Bu kapsamda anroşman inşaatının ihalesi yapılmış olmasına rağmen anroşman yapım işine fiili olarak başlanmamış olup sadece şantiye alanı oluşturulması, mobilizasyon sisteminin kurulması ve çevre emniyet tedbirlerinin alınması gibi ön hazırlıklar yapılmaktadır.

Gereğinin bilgilerinize arz / rica ederim.

Başvurunuzun diğer kısımları 4982 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği 38. maddesi kapsamında değerlendirilmiştir.

Tavsiye ve mütalaa talepleri

Madde 38- Tavsiye ve mütalaa taleplerine ilişkin başvurular bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.

ŞÜKRAN SULA

-----------------------------------------////-------------------------------------------
YORUMUM;
Bu yazidan anliyorum ki, IBB Cevre Koruma Mud. cevabına gore, 12.03.2012 tarihinde mutahide yer teslim yapılmış. (Yani daha henuz tum izin ve ruhsatlar onaylanmamasına ragmen!!)

Yapı işleri mudurlugunun cevabına gore de anlıyoruz ki; IBB nin 2010 yılında aldıgı bir meclis kararına gore, "Su sporları havzası Anrosman (Yani denizi doldurma) kararı", yine 2010 yılında Resmi gazetede yayınlanarak, "Kıyı planları ve tesislerinde planlama uygulama süreci teblig" olarak ortaya çıkmışTurkcesi 2010 yılında gerekli kılıf hazırlanmıs... Valilik de bunun uzerine denize dolgu yapabilirsiniz diye on izin vermis. Planlama mudurlugu hemen bu on izin ile Cevre Bakanlıgına basvurmus ve bu projeyi onaylayın demis.. Ne zaman? 06.04.2011 de.. Ne guzel!!

Bu arada ekliyor; Kıyı kenar kanunu 7 nci mad. gore dolgu yapılan alanlarda .... sunlar yapılabilir diye.. Ancak bu 7 nci madde diyor ki; "Kamuyararının gerektigi hallerde" dolgu veya kurutularak sahillerden elde edilen yerlerde ..... sunlar yapılabilir..
Peki bizim bu projede kamu yararı mı var? Yok. Aksine kamuya ait alanlar IDO, BELTUR gibi sirketlere bugune kadar nasıl verildi de, sirketlerin satışı ile birlikte (IDO satışında oldugu gibi Bostancı iskelesinde ki kafeler, IDO nun bakım-onarım tesisleri, çekilen tel orguler yuzunden kaldırımların işgal edilmesi ve yaya - bisiklet yolunun daracık bırakılması gibi.) vatandasin elinden alınıp, marinayı ve/veya bu bölgede yapılan spor alanları, kafeler, otopark işletmecilerine devredilecektir. Soruyorum sizlere;
Kıyı kanununun amacı sahilleri doldurup yer kazanmak mı?
Yoksa mevcut sahilleri ve kıyıları korumak, işgal edilmelerini (Kamu veya ozel kişiler tarafından.) onleyip, vatandasın hizmetine sunmak mı? Bakınız 4 ncu madde bunu nasıl acıklıyor?
------------------------------///--------------------------------------------
Madde 4 - Bu Kanunda geçen deyimlerden;

Kıyı çizgisi: Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda, taşkın durumları dışında, suyun karaya değdiği noktaların birleşmesinden oluşan çizgiyi,

Kıyı Kenar çizgisi: Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda, kıyı çizgisinden sonraki kara yönünde su hareketlerinin oluşturulduğu kumluk, çakıllık, kayalık, taşlık, sazlık, bataklık ve benzeri alanların doğal sınırını,

Kıyı: Kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasındaki alanı,

Sahil şeridi (Değişik tanım: 01/07/1992 - 3830/1 md.) Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak en az 100 metre genişliğindeki alanı,

Dar Kıyı: Kıyı kenar çizgisinin, kıyı çizgisi ile çakışmasını,

Toplumun yararlanmasına açık yapı: Mevzuata göre tespit ya da tasdik edilmiş kural ve ücret tarifelerine uygun biçimde, getirdiği kullanımdan belirli kişi ya da topluluklara ayrıcalıklı kullanım hakkı tanımaksızın yararlanmak isteyen herkese eşit ve serbest olarak açık bulundurulan ve konut dokunulmazlığı olmayan yapıları,ifade eder.
--------------------------------///---------------------------------------

Devam ediyorum;
Oyle zekice kanunları kendi cıkarları icin kullanıyorlarki!! Bu maddelere dayanarak valilik de ikna edilmis görünüyor ve anrosman yani denize dolgu yapılması icin valilikten ÇED raporu alınıyor...
SONUC;
Bu bilgilerden anliyoruz ki;
1. 12.03.2012 tarihinde mutahide yer teslimi yapılmış olmasına rağmen, henüz Cevre Bakanlığından onay gelmediği icin bu bölgede anroşman (yani deniz dolgu) işleri yapılamazmış...!!!
2. Yapılabilecek işler sadece çevre emniyet tedbirlerinin alınması, şantiye alanının kurulması ve mobilizasyon işleriyle ilgili faaliyetlermiş..
3. Yani şantiye alanında gördüğünüz greyderler, dozerler, yapılan deniz dolgusu ve duzenlemeleri ile hafriyat kamyonlarının taşıdıkları kayalar, malzemeler v.b. gibi şeyler yapılamazmış.. Eger bu konuda bir seyler gordugunu iddia eden kisiler varsa, hayal goruyormuş..

TURMEPA tarafından geçen hafta bir toplantı yapıldı. Ben bu toplantıya katıldım. Bu toplantıda konuşmacılara soru soran tek kişi bendim. Ancak korsan soru gelmesin diye soruları önceden yazılı aldılar. Ben de bu projeden bahsettim. Kimsenin haberi varmı diye sordum. Toplantı sonunda benim soruma cevap vermeyeceklerini ama konuyu takip edeceklerini soyleyerek cevap vermiş oldular!!!
Toplantıya katılanlar arasında; Vali, Belediye Baskanı, Ulaştırma bakanı, Cevre bakanlığından ÇED raporu veren genel mudurluğun başındaki kişi sayın IYIMAYA, Rahmi KOÇ ve moderator olarak da sayın Tezcan YARAMANCI, gazetecilerden tanıdıklarım, Fatih ÇEKIRGE, M.Ali BİRAND ve daha bir çok kişi vardı.
Bu zevatın hepsi yaptıkları konuşmalarda, Marmara'da ki balık neslinin can cekiştigini, balık çeşidinin 100 kusurdan, 5-6 ya indigini, Adalar bölgesinin son kalan balık yuvaları ve ekolojik bölge oldugunu uzun, uzun anlattılar..
Ben bu soruma cevap alamayınca, www.basbakanlik.gov.tr ye tum bunları anlatarak, sayın Dalan zamanında yapılan deniz dolgusu nedeniyle Marmara'nın ekolojik dengesinin bozuldugunu, bu projeyle yaklasık 15-20.000.000 m3 hafriyatın denize dokulecegini, var olan balık yuvalarının da yok olacagını ve cevre felaketi yasanacagını, bu nedenle projenin tekrar incelenmesini istedim. Asagiya kopyalıyorum. Siz de takip edebilirsiniz gelişmeleri. Gelen cevabı da paylasacagim sizlerle.
-----------------------------////------------------------------

Başvuru Tarihi : 07.05.2012 Başvuru Sayısı : 250990

Küçükyalı Maltepe IDO arasında ki sahil kesiminde yapılan marina projesi konusunda ki sorularım; 1. IBB neden bu proje konusunda bölge halkının görüşünü almamıştır. 2. Marina halkın zorunlu ihtiyacı degildir. Aksine haklin elinden alinmak istenmektedir. 3. Turmepa toplantisinda da en onemli balik havzası olan adalar bolgesi ne 15 milyon m3 hafriyat dokulerek mevcut ekolojik denge daha fazla bozulacak. Ulastirma, tarim ve kalkinma bakanlari bu konuda ne dusunuyor? Baliklar bitince marinada ki yatlari mi yiyecegiz? 4. Dalan zamaninda sahil doldurulmus belki guzel olmustur. Bu proje de havali olacaktir. Ancak Marmarada ki balıklarin yasam ve yumurtlama alanlarina en buyuk darbe bu proje ile vurulmustur. Sayin TOPBAS, Sayin YILDIRIM, Sayin EKER bu konuda ne dusunuyor. Yoksa ben kuruntu mu yasiyorum? 5 Hailc den sayin basbakanimizin belediye baskanligi doneminde yaklasik 5 milyon m3 balcik cikartilarak kurtarilmistir. Su an cok daha buyugu Istanbula yasatilamaya calisilmaktadir. Bizden sonraki nesil ekolojik dengeyi geri kazanmak icin bu projeleri duzeltmekle mi ugrasacaklar? 6. Turmepa toplantisina da katilan cevre bakanligi yetkililerine soruyorum. Bu proje icin CED alindi mi? Yoksa CED almaya gerek yokmu? Yoksa cevre bakanliginin bu projeden haberi yokmudur? 7. Tuna nehrinden gelerek Marmarayi kirleten atiklar icin hukumetiniz disisleri bakanligi duzeyinde bir girisim yapmayi dusunuyorlar mi?

------------------------------////-------------------------------

Oldukca uzun oldu kusura bakmayın.
Ben Maltepe belediye baskanının da samimi olarak bu projeye karsi oldugunu dusunmuyorum. Baktıgım zaman kimse bolgedeki ekolojik denge ile ilgili degil.
Sevgi ve saygilarımla,
A.Baybars GÖĞEZ

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Cum 18 May 2012, 15:52

Maltepe tarafında yapılan dolguyla sahile bir bant çekilmiş oldu.

(+)

İstanbul valisi bugün deprem ve kentsel dönüşümleilgili bir açıklama yaptı. Dolgu alana nizami stadyum inşaasına nasıl izin verdiklerini bir türlü anlayamıyorum.

tolginho

5 yıl önce - Cmt 19 May 2012, 00:35

Alıntı:
Dolgu alana nizami stadyum

- Türk Telekom Arena
- Trabzon Stadyumu

Ayrıca Fenerbahçe stadının olduğu zemin dolgu değil ama dolgu zemin kadar sıkıntılı.

sait engin
5 yıl önce - Sal 22 May 2012, 15:22

Bence iyi yapıyorlar .....
küçükyalı sahilde oturuyorum ve mangalcılarla 3 yıldır savaşıyorum gitmediğim yer kalma dı ama olmadı başaramadım.
belki bu proje ile onlardan kurtulurum .....

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Cmt 26 May 2012, 23:38

Bilgi edinme yanıtında Anroşman işinin yapılmadığı ifade edilmesine karşın işler durmuş değil.
Bugün de dolguya devam ediliyordu.

Önce taşlar dökülüyor.

(+)

Sonra dozerle ayar veriliyor.

(+)

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2012, 12:28

Adalara doğru ilerlemeye başlandı artık.

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet