Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Maltepe sahiline dev park yapıldı! Orhangazi Şehir Parkı
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
OsMaN UyGuN

5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:09
İstanbul Maltepe sahiline dev park yapıldı! Orhangazi Şehir Parkı

aradan 2-3 sene geçtikten sonra niye gündeme geldi diye soracak olabilirsiniz..

fakat son zamanlarda Dragos-Maltepe arası sahilyolu kesiminde hafriyat kamyonlarının çokluğu ilgimi çekti. biraz takip ve araştırmadan sonra burada marina için deniz dolgusuna başlandığını öğrendim.

konu ile ilgili olan eski bağlantıları sizinle paylaşmak istedim.. sanırım 3 sene önce proje yarışması düzenlenen bu bölge için ilk adım atılmaya başlandı...

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Prş 12 Nis 2012, 15:06
Maltepe Sahil Düzenlemesi 1. Etap Anroşman İnşaatı

Son günlerde sahilyolu İdealtepe bölgesinde bir hareketlilik mevcuttu. Önce şantiye için konteyner evler indirildi. Şimdi de şantiyeye ait tabela İBB tarafından dikilmiş.

Tabelaya ait fotoğrafı çektim. 15 Nisan 2013 bitiş tarihi olarak belirtilmiş.

Küçükyalı'daki balıkçı barınağından Maltepe IDO iskelesine kadar olan alanı kapsıyor. İnternette ufak bir araştırma yaptım fakat sonraki aşamalara dair bir bilgi bulamadım. Civardaki insanlar marina yapılacağını söylüyor. Muhtemelen öncesinde sahil bandı genişletilecek. Bu projeye ilişkin daha fazla bilgisi olan var mıdır?

(+)

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Cmt 14 Nis 2012, 09:15

Dolgu alan Dragos'a kadar gitmiyor. En azından birinci etap için bunu söyleyebiliriz. Küçükyalı - Maltepe İDO iskelesi arasındaki sahil bandını kapsıyor. Belki de geçmiştekiyle birebir uyumlu olmayan bir planlamaya da gitmiş olabilirler.
Projenin detayına ilişkin İBB Bilgi edinme birimine başvurdum. Yanıt geldiğinde nihai olarak neyin planlandığını birinci elden aktarmış olacağım.

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Pzr 15 Nis 2012, 17:22

Bu düzenlemenin marinayla doğrudan bir bağlantısı olduğunu sanmıyorum. Çok büyük bir sahil dolgusu ve yeşil alan gözüküyor.

Otobüsün rengini hemşehrilerine soran belediye, bu ölçekte bir projeye ait hiçbir bilgilendirme yapmadan direkt şantiyeyi kuruyor. Fotoğrafta gözüken futbol sahası eğer nizami ölçülerdeyse dolgu alanının derinliği yüzlerce metre gözüküyor.

Kentteki kamusal alanları plazalara, iş merkezlerine terkedip sahil dolgularıyla yer kazanmaya çalışma bana doğru gelmiyor.

(+)

(+)

(+)

Uğur Altun

5 yıl önce - Pzr 15 Nis 2012, 23:33

İstemezük

Sezgin Cengiz

5 yıl önce - Pzr 15 Nis 2012, 23:45

Alıntı:
İstemezük

İsterük isterük, istemezmiyük Çok da şık olur bence

osmancık
5 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 01:33

İmara açılmayacaksa ve park alanı olarak kalacaksa, bu proje eğer çevreye de olumsuz etkisi yoksa desteklenmeli.

turker01
5 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 14:23
PARK ALANI

Merhaba ,
benim evim bu projeye sadece metreler uzaklıgı bir mesafede şu an bile oturduğum yerden projenin ilerleyişini izleyebiliyorum.Aslında yeşil alanların çok olması ve buna da İstanbulda şiddetle ihtiyaç duyulması bakımından projenin güzel olacağı kanaatindeyim.İstanbul sahillerimize çevrecilik ve doku bakımından bakacak olursak öncesinde dolgu yapılmamış ve kumsalları olan kıyı şeridine sahip doğl bir sahil güzergahına sahip olsaydık 80 li yıllar ve daha öncesi gibi o zaman şiddetlekarşı çıkardım bu projeye fakat zaten bu güzellikler yıllar öncesinden doldurularak yok edilmiş ve istanbullu gerek kirlilik gerek doğal sahillere sahip olunmaması sebebiyle denizle iç içe deniz kenti olmaktan bir hayli uzaklaşmıştır( Bu saatten sonra yeşil alan oluşturulması için 50 metre daha doldurulmasının çevrecilik açısından ve şehrin kültürel dokusu açısından çok fazla negatif etkileri olacağını sanmıyorum.İş işten bundan 25 yıl öncesinde geçmişti.Öte yandan asıl üzerinde durulması gereken kültürel ve çevresel felaket noktası şehrin iç kesimlerinde hızla büyüyen beton yığınlarının çokluğu ve mevcut yeşil alanların da bina yapılarak tamamen parksız,yeşil alansız devasa metropol içinde bırakılmış olmamızdır.Bunun etkilerini bizlerin yetiştiği zamanlarda olduğu gibi (minimum 25-30 yaş ve üstü için söylüyorum)toprakla ve boş alanlarda geçirilen birbirinden heyecanlı ve hepimizin hayal dünyasında olumlu etkiler bırakan o kent duygusunun artık çocukluklarımızda olmayacak olmasıdır.Onlar da bu keyiften mahrum oldukları için maalesef artık sanal dünyaya hapsolmaktadırlar.Artık boş alan bırakılmayan ve el birliği ile mahfedilmiş olan İstanbulumuzun hangi alanına yeşil adına bir şey yapılacak olursa sevinmemiz ve bu yapılırken de denizlerimizin üstüne nasılsa inşaat yapamayız buraları doldurup yeşil alanlar yapalım üstüne de kafeterya vs yaparak yine de bir nebze ranta dönüştürelim denildiğinde üzülüp haklı olarak kızmamız da bundan kaynaklanmaktadır.Evet yeşili şiddetle istiyoruz fakat yeşil elde etmenin yolu keşke bu olmasaydı.Şehir içinde öyle minicik minicik bina aralarına sıkışmış alanlara iki salıncak,bir kaydırak konularak ,20 metrekare çim döşenerek parka yaptık diyerek kimse kimseyi kandırmasın ve buna da belediyecilik diye kimse kanmasın lütfen rica ediyorum.Şehir denilen doku ,içinde oldukça geniş park alanlarının bulunduğu ,insanların en azından hafta sonları güvenle ve huzurla gidebilecekleri şehrin ve iş hayatının oluşturduğu negatif etkisi olan streslerini pozitife dönüştürecekleri ve cocukları ile aile olmanın, eşi dostu ile bir aradalığın güzelliğinin yaşanacağı alanlara sahip bir bütnünlük olmalıdır.Tıpkı New York ta bulunan central park,Londradaki hyde park ve gelişmiş dünya kentlerinde olan bir çok park alanları gibi.AVM denilen beton yığınlarının içine hapsolmaktan kurtulmalı insanlarımız.Oralara alış veriş için gidilir fakat bizde gidecek gezinecek alan bırakılmadığı için gezme amacıyla AVM lere gidilir oldu.Trajı komik bir durum, acı ama gerçek maalesef. Bir fikir ortaya atıyorum tüm belediyelere ve büyük şehir belediyesine madem lafa gelince bu kadar yeşil alan sevdalısısınız o zaman kent içinde bir çok yerde bulunan devasa devlet arazilerinin en azından büyük bir bölümünü (örneğin boşaltılarak şehir dışına taşınılması düşünülen ve yerlerine bina doldurulup rant elde edilecek ve oraların da dolmasıyla en az 20-25 milyon nüfusa ulaşacak İstanbulu zaten yolları yetmeyen şehri daha da sıkıştıracak askeri arazilerin bina yapımı yerine deniz doldurmaktan çok daha az maliyetli bir şekilde park alanlarına çevrilerek dünya çapında bir şehir oluşturulmasına ne dersiniz?Hadi buyrun size ayakta alkışlar bu millet sizi bu dediğimi gerçekleştirirseniz.Milyonlarca insan o zaman hafta sonları gidip bu arazilerde stresatar yeşil alanlarda uzanır yürür spor yapar piknik yapar ve sosyalleşir negatif etkilerden kurtulur bu şehirden bir çok olumsuzluğu uzaklaştırır.Anadolu yakasında da avrupa yakasında da herkesin kolayca ulaşabileceği birden fazla ve oldukça geniş askeri birlik arazileri bulunmaktadır.Bu araziler şehir dışına taşınacak zaten ama rica ediyorum bir istanbullu olarak bu alanlara binalar yapmayın.
Tüm forum okuyucularına ve ülke sevdalılarına selamlar ve saygılarımla..

Serdar YAZICI
5 yıl önce - Sal 17 Nis 2012, 10:00

Türker Bey,

Yourumlarınızı okudum. Fakat birkaç konuya daha değinirsek değerlenmirlerde daha isabetli bir bakış açısına sahip oluruz diye düşünüyorum.

Satın alınacak otobüsün rengini hemşehrilerine soran İBB yönetimi her nasılsa bu gibi kritik çevre düzenlemelerinde bırakın bölge sakinlerinin fikrini sormayı, ilçe belediyelerini bile haberdar etmeden yangından mal kaçırırcasına harekete geçiyor. Bu uygulamanın yapılabilmesi için dolgu alan ile ilgili bir imar planı bulunup bulunmadığı bile belli değil. Seyir Hidrografi ve Oşinografi Derneği tarafından ilgili teknik çalışmaya ait hiçbir bilgi yok.

Bundan yaklaşık 25 sene önce yapılan sahil yolu dolgusu Anadolu yakasının güney kısmını bir bant olarak kaptamış, sahilin tüm doğallığını, iskeleleri, plajları, koyları yoketmiş yerine de şehre otoban gibi sahil yolu ve yapay bir yeşil alanı “kazandırmıştı”. Bu sefer ki proje ise dolgu alanın bant özelliğini aşan, Dubai şeyhlerini bile kıskandıracak bir heybete sahip. Dolgu yapılacak alan Küçükyalı Balıkçığı Barınağı - Maltepe IDO iskelesi arasındaki 3,5 kilometrelik bir mesafede ve projeye göre 1.095.000 m2’lik bir alanı kapsayacak. Küçükyalı – İdealtepe arası 300 metre derinliğe sahipken, İdealtepe – Maltepe arası 500 metre derinliğe kadar ulaşacak. Yani sizin belirttiğiniz 50 metrelik bir banttan çok daha fazlası.

Yine projeye göre, Nizami futbol sahası, golf sahası, hayvanat bahçesi, çim hokeyi, lunapark gibi sosyal alanlar da dolgu sahilin içinde yer alacak. Şehrin içerisinde bulunan kamusal alanları teker teker plazalara ve alışveriş merkezlerine terkeden zihniyet, yeşil alan kazanmak için deprem riski yüksek olan Anadolu yakasının güney sahilini doldurmaktan çekinmiyor.

Gölcük’teki dolgu sahilin 17 Ağustos depremi sonrasındaki hali hala hafızalardayken, çok daha büyük ölçekli bir inşaatın yapılmasını izah edebilmek gerçekten çok güç. Peki olası İstanbul depreminde bu alanda yaşanacak can kayıplarıyla ilgili sorumluluk kimde olacak? İhaleyi açan İstanbul Büyükşehir Belediyesinde mi, yoksa ihaleyi kazanan AKM Cengiz İnşaat’da mı, ya da Cengiz İnşaat’ın taşeronu Özka İnşaat isimli firmada mı? Belki de Özka İnşaat’ın alt taşeronu olan tayin edilen Kamburoğlu İnşaat firmasında olacak. Bazı yer bilimcilerinin tsunami olasılığı bulunan sahil bandı olarak gösterdikleri, kötü senaryoda onbinlerce kişinin bir anda sular altında kalabileceği bir alandan bahsediyoruz. Fakat ihale şartnamesine bile uyulmuyor.

İhaleye gözatıldığında imalatın tamamen taşlarla yapılacağı, hatta bu taşların ortalama büyüklükleri, kaplama taşları nevine kadar tarif ediliyor. Dolgu malzemesi olarak alınacak taşların ÇED olumlu/ÇED Gerekli Değildir belgesi olan bölgede yer alan, ruhsatlı malzeme ocak alanlarından temin edileceği de açıkça belirtiliyor. Taş ocaklarından alınacak malzemede sağlamlık ve aşınma deneyi sonucunda yeterlilik gösteren kayalar kullanılması isteniyor. Bizazat benim yaptığım fiziki gözlemlerde ihale şartnamesine uyulmadığını ve neredeyse tamamen toprak ve moloz kullanıldığını ortaya çıkarıyor. İBB kontrolörlerinin denetleme yapması halinde tüm usulsüzlük ortaya çıkacakken, malesef hiçbir denetim de yapılmıyor.

Bu husuların da değerlendirilmeye alınması için bilgilerinize sunulur.

Fairness
5 yıl önce - Çrş 02 May 2012, 19:58

Umarım yeraltında olmak üzere geniş otoparklarda yaparlar. Şuan belli aralıklarda ki 15-20 araçlık otoparklar özellikle haftasonları yetersiz kalıyor ve düşüncesiz vatandaşlarımız tarafında neredeyse 2 şerit'e parkedilerek bu yolda can sıkıcı bir trafik oluyor.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet