Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya - Bostanbaşı
123 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hüseyin_44

5 yıl önce - Cmt 24 Mar 2012, 16:48
Malatya - Bostanbaşı

(+)

(+)

Alıntı:
Bostanbaşı, Malatya’ya en yakın belde olmakla beraber Malatya ile mesafesi sadece 8 km'dir. Güneyinde bulunan Yeşilyurt ilçesine bağlı ve sürekli gelişmekte olan bir Belde Belediyelerinden biridir.

Malatya’nın son dönem yeni yerleşim alanlarından olan Bostanbaşı ve çevresindeki mahalleler, 1994’e kadar Yeşilyurt İlçesinin birer mahallesiydi. Bostanbaşı 1994’de kurulan Belediyesi ile belde belediyesi yapıldı. Bostanbaşı Belde alanı, yönetsel bakımdan, Doğusunda Malatya, Batısında Yakınca Belediyesi, Kuzeyinde Topsöğüt Belediyesi ve Güneyinde Yeşilyurt İlçesi bulunan beldemiz yer ve konum olarak çok büyük önem taşıyan bir konuma sahiptir.

Bostanbaşı belde toprakları toplam 5 km2’lik bir alan kaplamaktadır.

1994’de ilk Belediye kuruluşunda nüfusu xxxxx kişi olan Belediyemizin,2007 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 5337 kişi olarak belirlenmiştir. 2011 yılında ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veritabanında Bostanbaşı nüfusunun 2007 yılında göre %33’lük bir artışla 7108 kişi olarak görülmektedir.

2007-2011 yılları arasında, belde nüfusu yüzde 33 oranında artış göstermiştir. Nüfus artış oranı, yeni yapılaşmaya uygun, boş alanların oluşunun bir göstergesidir.

Belediyemizin sorumluluk sınırları içinde olan 3 mahallenin adları şöyledir:
Çınarlı Cami Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi,Hocalar Mahallesi.

Malatya ovasına göre biraz yüksekte kalan beldemiz 1100 m rakıma sahiptir.6000 hektara yakın bir yerleşim yerine sahip olan beldemizin %8 ini meyve bahçeleri kaplamaktadır. Derme suyundan da faydalanarak bahçecilik gelişmesine neden olmuş ve civar çevrelere göre daha güzel meyve türleri vermeye başlamıştır.

Beldemizin anılan en meşhur meyvesi ‘Barguzu elması’ ve çok tatlı olan ‘barguzu kavunu’ zamanla yetiştirilmesi azalarak yerini kiraz ve kayısı yetiştirilmesine bırakmıştır. Beldemizde sebzecilik azda olsa yapılmaktadır.

Yeşillik alan içerisinde bulunan beldemiz kaynağını pınarlardan almaktadır. Dede pınarı, Alaca pınarı, Çemlik ve bunlara benzer diğer güzel kaynaklarımız Beldemizin yeşillenmesi ve gelişmesi için büyük önem taşır.

Malatya’da da olduğu gibi yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçen karasal bir iklime sahiptir. Yıllar arasındaki sıcaklık farkı dikkate alındığında büyük fark gözlenmemektedir. Ancak geçmiş yıllara göre karın yerde kalma süresinin ve yağış miktarının azalmasıyla beraber kış aylarında yağmurun yer alması gözlenmektedir.

kaynak
http://www.bostanbasi.bel.tr/bostanbasi.asp?sayfa ...&AID=1

sitede arama yaptım ama Bostanbaşı belediyemize ait bir sayfa bulamadım

Fahri Kayahan'dan sonra hızla gelişen ve büyüyen yerleşim merkezi

bu arada Bostanbaşı Belediye Başkanı Sayın Hasan Aydoğan'a bu güzel ve etkileyici çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum

+lvnt44
5 yıl önce - Cmt 24 Mar 2012, 20:50

aslında bostanbaşı çok daha hızlı yapılaşma yaşardı ancak mütahitler belediyenin küçük olmasından hizmetleri zamanında yerine getirememsinden yani sıkıntı yaşayacaklarından çok rağbet etmediler büyükşehirlik söylemleri ile birlikte yapılaşmalar daha bir hız kazandı gibi geliyor bana. mütahitte haklı adamlar toplu konutların kanalizasyon-doğalgaz-bağlantı yolları-altyapıları vs. hizmetleri randımanlı alamıyorlardı

Hüseyin_44

5 yıl önce - Cmt 24 Mar 2012, 20:55

bugün gördüm ve şok oldum inanılmaz güzel yapılar var adına yakışır bir belediye çevre düzenlemesi falan herşey güzel ben beğendim açıkcası

Hüseyin_44

5 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2012, 17:25

(+)

Hüseyin_44

4 yıl önce - Pts 01 Nis 2013, 09:37

(+)

(+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler