Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Bilinçli Tüketim
Sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
muhsin
9 yıl önce - Prş 27 Oca 2005, 05:21
Bilinçli Tüketim

Bilinçli bir tüketici miyiz?

Yediğimiz gıdaların içeriğine dikkat ediyor muyuz?
Paramızı nereye harcadığımızı önemsiyor muyuz?

birDilek
9 yıl önce - Cum 28 Oca 2005, 19:07

Bence Halkin cogunlugu bilincli tüketim yapmiyor.. tüketim bilinci sadece yiyeceklerlerle sinirli degilki...Türkiye de tüketici haklari yeni yeni gündeme geliyor ve daha isledigi sölyenemez sanirim.
Mesela Almanyada aldigin bir kazagi iki hafta icinde fisi olmasi sartiyla aldigin yere geri verme hakkin var ve cok da iyi isliyor bu yasa.
Ama Türkiyede ben magaza kapisindan dönen ve aldigini degistirmek isteyen ama cok kaba bir davranisla karsilasan tüketiciler gördüm...

Bu konularda daha cok yolu var Türkiyenin...

muhsin
9 yıl önce - Pzr 30 Oca 2005, 19:28

Evet, tüketim sadece yiyeceklerle sınırlı değil. En önemli şeyin insan sağlığı olduğunu düşünürsek, belki de en önemli sorun bu.

Tüketici hakkı konusunda da yol almamız gereken çok konu var. Ama son birkaç yılda artık alınan bir ürünü değiştirme ya da iade etme konusunda yapılan ciddi yasalarla, tüketicilerin bazı hakları olduğu adeta bizlere hatırlatıldı. Yine de haklarımızı savunma konusunda biz üzerimize düşen görevi yapmadığımız ve bir ürünü değiştirmeye bile çekindiğimiz bir toplum olduğumuz için, bazı alışkanlıkların değişmesi zaman alabilecektir.

Bu iki sorunu aşmakla birlikte, millî ve manevî duygularımızı alışveriş yaparken de gözönünde bulundurursak, (insanlara zulüm yapan toplulukların ve onlara ekonomik katkı sağlayan kuruluşların ürünlerine para vermeyip boykot edersek) tüketmek yerine üretmeye de katkıda bulunarak aynı ürünün alternatifini yaparsak, sanıyorum sadece "tüketmek"ten öte, faydalı şeyler yapmış olacağız...

Sağlıcakla kalın...

adnan-a
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 00:06

BİLİNÇLİ TÜKETİCİNİN ÖZELLİKLERİ

* Bir mal veya hizmeti satın alırken temel gereksinimini ön planda tutar
* Satın alacağı mal ve hizmetlerin kaliteli, güvenli, ucuz ve sağlıklı olması için araştırır
* Firmalar arasında güvenilirliği ön planda tutar
* Hakkını bilir, haklarına sahip çıkar ve savunur
* Çevreye karşı duyarlıdır. Yurdunun ve dünyanın her köşesini kendi evi olarak düşünür
* Medyanın ve reklamların etkisinde kalarak davranış göstermez
* Tüketimin nesnesi değil öznesi olduğunu düşünür
* Her çeşit savurganlığın karşısındadır.

Alıntı:

Dağhan
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 00:12

bilinçli tüketici, büyük şirketlere kafa tutması gereken tüketicidir. gidip de mcdonald's'ta, sabahtan beri ayakta durduğu için artık ayakkabılarının yanlarına basan zavallı kızcağıza "benim kolam buzsuz olucekti, seni müdürüne şikayet ediceğm" demek bilinçli tüketiciliğin yanından bile geçmek değildir. yok, sonra bir başkası gelip de -self servisin gerektirdiği üzere- yemeğinden arta kalanları tepsisiyle birlikte çöpe dökünce zavallı kızcağız "thank you" diyor. inanamıyor bir türk'ün bunu yapmış olabileceğine, sizi turist sanıyor.

Özden
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:37
869

Öncelikle alınan üründeki kodun 869 ile başlamasına dikkat edilmelidir. 869 Türk üretimi mallardır. Yani paranız yabancıya değil, kendi üreticinize gidecektir.
Ayrıca mümkün olduğunca yerel ürünlere yönelik tüketim yapmanız halinde kendi üreticinize direkt kazanç sağlıyacaksınız.

Mustafa AĞIRBAŞ

6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 18:46

Marketlerde bol ışıltılı vitirinlerde lanse edilen şahane ambalajların özünde neyi satın almalıyız?
Yine bu alışveriş sepetlerimize tıka basa doldurarak evimize taşıdığımız bu gıda maddelerinin acaba son kullanma tarihleri ve de içeriklerine bakıyormuyuz?
Acaba kaçta kaçı gıda boyası ve asitli, konserojen içeren maddeler ya da kimyasallar içermektedir?
Hangi firmaya ait? Kolalı içecekler, asitli maddeler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmemiz bu kadar mı zordur?
Paramızı nereye harcadığımızı, ne şekilde tüketim yaptığımızı cok dikkat etmeliyiz.
Hem sağlık acısında hemde bilinçli tüketim açısından...

Mehmet Tülüce
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 19:02

Bilinçli tükeitm için bilinçli tüketici olmak lazımdır. Kendi sektörümden örnek vermem gerekirse, üreticiden 20 ytl'ye çıkan iyi kalite bir denim pantolon; isim yapmş markalar tarafından 200-300 ytl aralığında satılmaktadır.

Burda ödediğimiz fazla para 1 ytl'lik etikete gitmektedir. Üretici çıkış fiatı ile son satıcı fiatı arasındaki fiat aralığı 1-2.5 kat arasında olması gerekirken, lüks markalarda bu aralık 20 kata kadar çıkabilmektedir. Oysa kimse ''arkanı dön senin etiketine bakacağım'' dememektedir.

hamza27
6 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 20:37

geçen hafta marketten alışveriş yaparken şeker reyonundaki bir kaç müşteri şekerlerin ambalajını inceliyorlardı. şekerin hammaddesi ile ilgili kuşku duymuşlar. bugün başka bir markeette alışverişteydim. birkaç müşteri şeker ambalajlarını inceliyorlardı. tüketicinin bilinçlenmeye başladığını düşünmekteyim.

Erol Gündüz

6 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 21:16

Modernleşme, batılılaşma, çağdaşlaşma zannettiğimiz tüketim çılgınlığına dur demek, israfı önlemek, yerli malı kullanmanın önemi gibi konularda eğitim önce ailede, sonra okulda başlamalı. Devlet politikası olarak devam ettirilmelidir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET