Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
osman yörükoğlu
1 yıl önce - Prş 29 Eyl 2016, 20:17

Eskişehir'de genelde yatırımlar merkeze yapılır.Bilen bilir ilçeleri sanayi yönünden pek gelişmiş değil hatta hiç acaba Alpu'ya neden yapıldı yer söylenmese nereye yapılır diye sorulsa akla ilk gelen yer Eskişehir merkez olurdu.Alpu'ya ve Eskişehir'e hayırlı olsun özellikle Alpu'ya baya bir hareketlilik katar.400 milyon az değil Alpu için

Ahmed Bayezid
4 ay önce - Çrş 13 Eyl 2017, 16:22
ABD'li demiryolu şirketinden Eskişehir'e yatırım planı / 13.09.2017

AÜ Rektörü Prof. Dr. Gündoğan, Greenbrier'in Eskişehir ve ülkemize yatırım yapması içim ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

ABD'nin dünyada tanınan lojistik firması Greenbrier'in Üst Yöneticisi (CEO) Bill Furman, Anadolu Üniversitesini (AÜ) ziyaret etti.

Furman'ı AÜ Senato Salonu'nda ağırlayan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ve Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ömer Mete Koçkar, üniversitenin Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi'ni (URAYSİM) tanıttı, iş olanakları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Gündoğan, burada yaptığı konuşmada, Eskişehir'in AÜ, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Raylı Sistem Kümelenmesi ile çok önemli bir merkez konumunda olduğunu kaydetti. Raylı sistemler konusunda Eskişehir'in olanaklarına değinen Gündoğan, şöyle konuştu:

"Greenbrier'den gelen yöneticilere de üniversitemizin uluslararası uçuşlara açık bir havaalanına sahip bulunduğunu, insan kaynakları açısından raylı sistemler alanında çok avantajlı olduğunu anlattık. Doktora için yurt dışına gönderdiğimiz öğretim elemanlarımız bulunuyor. Ayrıca ara insan kaynağı yetiştirmek amacıyla Güney Kore Raylı Sistemler Araştırma Enstitüsü ile iş birliğimiz mevcut. Bu sayede ara eleman ihtiyacımızı da gidereceğiz. Greenbrier'in Eskişehir ve ülkemize yatırım yapması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız."

Greenbrier CEO'su Bill Furman ise AÜ ve URAYSİM projesinden çok etkilendiklerini belirterek, "ABD ile Türkiye arasında geçmişe dayalı, geleceğe dönük çok güçlü bağlar var. En yakın zamanda burada bulunmak istiyoruz. Greenbrier firması, test ve araştırma merkezi ile gerek iş birliği yapmaktan gerekse teknik destek konusunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız." diye konuştu.

URAYSİM Proje Yöneticisi ve AÜ Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Koçkar da Alpu ilçesi yakınlarında 700 bin metrekare alana kurulacak test ve araştırma merkezinde hızlı tren setleri için 50 kilometrelik, konvansiyonel trenler için 15 kilometrelik, kent içi ulaşım araçları için ise 10 kilometrelik test ve sürüş hatlarının inşa edileceğini bildirdi.

Alıntıdır

Furkan ÇINAR
4 ay önce - Cum 15 Eyl 2017, 23:12

Alıntı:
Dünyanın en büyük vagon üreticisi ve lojistik devi ABD li şirket şehrimize yatırım planlıyor.

Gerçekten harika bir haber.

Bu noktaya kadar gelinmiş bir yatırım aşamasını, bu saatten sonra fiziki olarak bu şehrin el birliğiyle hayata geçirtmesi lazim.

Ahmed Bayezid
4 ay önce - Prş 21 Eyl 2017, 17:21
Eskişehir OSB’den ABD’li Greenbrier Firmasına Yatırım Daveti / 21.09.2017

Eskişehir OSB yönetim kurulu Başkanı Nadir Küpeli, geçtiğimiz günlerde Eskişehir’e gelerek bir dizi incelemelerde bulunan Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a bir davet mektubu göndererek, firmayı bölgelerinde yatırıma davet etti.

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesini ziyaret ederek, “Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi” (URAYSİM) ile ildeki Raylı Sistemler Kümelenmesinin yanı sıra diğer ana üretici ve yan sanayi firmaları konusunda bilgilendirilen Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a, yeni yatırım tercihi konusunda bir davet de Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’den geldi.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a gönderdiği davet mektubunda, “Ülkemizde yapmayı planladığınız yatırımlar için araştırma aşamasında olduğunuzu memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Greenbrier firması olarak sizi, gelecekte ülkemizde planladığınız yatırımları; sanayi şehri ve Anadolu’nun parlayan yıldızı Eskişehir’de yapmaya davet ediyoruz. 40 yıllık organize sanayi kültürüyle sağlanan altyapı ve üstyapı olanakları, firmanıza lojistik avantajlar sağlayacak coğrafi konumu, sosyo-kültürel açıdan çalışanlarınızı memnun edecek sosyal yaşantısıyla Eskişehir, yatırımlarınız için en doğru tercih olacaktır” dedi.

Küpeli, Ankara-İstanbul demiryolu üzerinde kurulmuş olan Raylı Sistemler OSB’de bu tür yatırımlar için ayrılan hazır sanayi parsellerini, bu yatırıma tahsis etmek istediklerini ifade etti.

ARAŞTIRMA YAPIYOR

ABD’li Greenbrier firması, bir süredir yeni yatırımlar konusunda Türkiye’de incelemelerde bulunuyor. Demiryolu alt yapısı, lojistik merkezler, Eskişehir’deki raylı sistemler test alanı ve alt yapısıyla, vagon üretimi, yüksek hızlı tren yatırımı ve konvansiyonel tren üretimi konusunda Türkiye pazarının sunduğu geniş yatırım ortamı hakkında araştırmalar yapan firma, halen Kuzey Amerika, Avrupa ve Brezilya’da gerek kendi üretim tesislerinde gerek kurduğu ortaklıklarla yük vagonları, vagon parçaları ve ray dökümü alanında üretim gerçekleştiriyor.

Alıntıdır

Ahmed Bayezid
3 ay önce - Pts 02 Ekm 2017, 15:26

1958 yılında kurulan Anadolu Üniversitesi, ‘az zamanda çok işler’ başardı. Ulusal ve uluslararası rakipleriyle yarışır bir konuma gelen AÜ araştırma, akademik performans ve yayın alanında altın çağını yaşıyor. Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, gelişimi açılış konuşmasında anlattı.

TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TEI gibi onlarca stratejik kurumla işbirliği yapan AÜ, son yıllarda ‘dışa bağımlığı’ azaltan işlere imza attı. Yerli zeka testinden URAYSİM’e, Sismik İzolatör Test Merkezi’nden Boeing testlerini yapacak merkeze kadar çok önemli projeler hayata geçti.

Anadolu Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversitelerin araştırma-geliştirme, eğitim-öğretim ve doğrudan topluma hizmet faaliyetleri olmak üzere üç temel görevinin olduğunu kaydetti. Üniversitede yürütülen ‘Araştırma, akademik performans ve yayın’ faaliyetlerine değinen Prof. Dr. Gündoğan, şöyle konuştu: “2014 yılında TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi hibe programından yararlanan 10 üniversite arasına girdik ve bu kapsamda ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi kurduk. 2017 yılında akademik teşvik alacak öğretim elemanı sayımız bir önceki yıla göre yüzde 41 oranında artarken, tam puan alan öğretim eleman sayımızda da bir önceki yıla göre yüzde 607’lik önemli bir artış sağlandı. Yine TÜBİTAK ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ilk 10 kurul içerisinde seçilerek Teknoloji Hızlandırıcı Program Uygulayıcısı olduk. TÜBİTAK kapsamında Bireysel Genç Girişim dalında Türkiye’de seçilen 17 kuruluştan birisi olduk. 2015 yılında öğretim elemanları için yeni bir proje türü olan AÜ Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Yönergesi çıkarıldı. 2016 yılında ise Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Sektör Destekli BAP Sistemi kullanıldı.

Prof. Dr. Gündoğan, şöyle devam etti: “Üniversitemizde son yıllarda dikkat çeken bir başka gelişme ise yayın performanslarındaki yaşanan artışlar oldu. Üniversitenin kuruluşundan bu yana toplam yayın sayımız yaklaşık beş bin iken 2015-2016 yıllarında yaptığımız yayınların toplamına baktığımızda ise bu sayının tüm yayınların yüzde 20’sini oluşturduğunu görüyoruz. 2014-2017 yılları arasında yaşanan bir başka artış ise Teknopark’ta görevlendirilen öğretim elemanları sayılarında oldu ve bu sayı 356’ya ulaştı. Kamu kurumlarıyla yaptığımız anlaşmaların başında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile yaptığımız Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Protokolü geliyor. Bu kapsamda da şu ana kadar altı proje geliştirildi. Yine üniversitemize ait olan Borabey Göleti’nde Yunusemre Gözlemevi’ni kurduk.”

Türkiye’nin İlk Yerli Zekâ Ölçeği

Türkiye’nin İlk Yerli Zekâ Ölçeği’nin (ASİS) bir BAP projesi kapsamında AÜ tarafından geliştirildiğinin altını çizen Prof. Dr. Gündoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Proje yürütücüsü Prof. Dr. Uğur Sak’ın beraberinde 20 akademisyenin özverili çalışmaları sayesinde Türkiye’nin 100 yıllık önemli bir hayali gerçekleştirildi ve Millî Eğitim Bakanlığının hizmetine sunuldu. Önümüzdeki yıl 4-12 yaş grubunda yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz bu zekâ testinden geçecek. Bu zekâ testinin ülkemize hem ekonomik hem de sosyal anlamda bir katma değer sağladığını söyleyebiliriz. Bir başka önemli projemiz de 2011 yılında başlatılan URAYSİM Projemiz. Son üç yıllık süreçte bürokratik engeller nedeniyle projemizi bir türlü başlatamamıştık ancak bu engelleri geçen yıl aştık ve projemiz böylelikle başladı. İnşaatı da şu an yüzde 80 oranında tamamlandı. Kasım ayı içerisinde de test aletleri için ilk ihaleye çıkacağımızın müjdesini de vermek isterim. Son 2 yılda çok ciddi bir ivme kazanan bir başka merkezimiz de Sivil Havacılık Mükemmeliyet Merkezi oldu. Bu merkez sayesinde önceleri Boeing tarafından gerçekleştirilen bazı stratejik testler artık üniversitemizde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ayrıca TEI işbirliğiyle uçak motor parçalarının testleriyle ilgili laboratuvar kurulumuna başlandı.”

Açıköğretim Sistemi öğrencileri her alanda düşünülüyor

AçıköğretimSistemi ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Gündoğan, Açıköğretim Sistemi proje yayın sayıları, Anadolum e-Kampüs ve Anadolu Facebook hizmetleri, e-Öğrenme materyallerinin zenginleştirilmesi, Açıköğretimdeonline kayıt ve Açıköğretim hizmetlerinin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmeye başlanması, bilimsel dergilerin yayın hayatına başlaması, acikbilim. anadolu.edu.tr’nin yayın hayatına başlaması, 36 ilde başarı belgesi takdim töreni ile Almanya’da mezuniyet töreninin düzenlenmesi, yurt dışında yeni bürolar ve sınav merkezlerinin kurulması, Açıköğretim Sistemine yeni bölümler ve programların eklenmesi, çevrimiçi öğrenci topluluklarının kurulması, ilk Açıköğretim Kütüphanesi, akreditasyon çalışmaları, Açıköğretim yayınlarını edinme imkanı, açık uçlu soru uygulaması, Radyo A’da Açıköğretim Yayınları, Avrupa Gönüllü Hizmetleri kapsamında yurt dışına öğrenci gönderilmesi, ağaç dikme etkinliği, Osmanlıca klasiklerin öğrencilere sunulması, Engelsiz Açıköğretim Sistemi, Açıköğretim öğrencilerine karne, Anadil Projesi, Açıköğretim videoları, Anabilgi Platformu ve Video Sözlük, Açıköğretim Sisteminin uluslararası alanlarda aldığı ödüller, YÖKDİL sınavının yapılması konu başlıkları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kampüsler baştan aşağı yenilendi

Son yıllarda altyapı anlamında Anadolu Üniversitesinde yaşanan yenilikler hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Gündoğan, şunları söyledi: “Yunus Emre Kampüsü’nün 1600 metrelik çevre duvarları yenilendi. Asfaltlama ve tretuvar yenileme çalışmaları tamamlandı. Yağmur suyu kanalizasyon sistemi ve yeşil alan otomatik sulama sistemi kuruldu. Kampüslerimiz; engelli erişimine uygun hâle getirildi ve yeşillendirildi. Bunun yanında bina yenileme ve ek blok çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda pek çok birim, merkez ve sosyal alan inşaatı tamamlanırken yeni dönemde de hayata geçirilmesi planlanan pek çok projenin de çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında son olarak üniversitemiz için Uluslararası Raylı Sistemler Test Merkezi, Sivil Havacılık Mükemmeliyet Merkezi, Özel Eğitim Mükemmeliyet Merkezi ile Açık ve Uzaktan Öğrenme Mükemmeliyet Merkezi’nin büyük önem taşıdığını belirtmek isterim.”

Alıntıdır

Ahmed Bayezid
3 ay önce - Prş 05 Ekm 2017, 14:50
Eskişehir, Havacılığın ve raylı sistemlerin merkezi oluyor / 05.10.2017

Eskişehir Türkiye’de “Havacılık ve Raylı Sistemler” de Türkiye’nin gözbebeği olma yolunda hızla ilerliyor…
Havacılıkta TUSAŞ ile birlikte ALP Havacılık ve Hava İkmal Bakım Merkezi Türkiye’nin en önemli tesisleri…

“Raylı Sistemler”de ise başta TÜLOMSAŞ olmak üzere Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaptıkları önemli işlere rağmen adı sanı pek fazla duyulmayan TÜLOMSAŞ’a yan sanayi olarak faaliyet gösteren fabrikalarda var…

F-16 savaş uçaklarının motor montajını ve bazı parçalarının üretimini yaparak havacılık sektörüne giren TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) vites büyüterek, hedef yeniledi. Bir yandan da uluslararası motor bakımı pazarına adım atan TEI diğer yandan Türk savaş uçağı ve insansız hava araçları için motor üretimi çalışmaları yapıyor…
ALP Havacılığın yeni tesislerinin açılışında Başbakan Binali Yıldırım’da, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi”ni hatırlatarak, bu projenin NATO ülkelerinin ortak projesi olduğuna işaret etti. Söz konusu uçakların orta gövdesinin Amerika dışında TUSAŞ’ta yapılacağını vurguladı ve üretime başladığını da hatırlattı…

Başbakan Yıldırım, bu konuda da Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TUSAŞ, Alp Havacılık ile Lockheed Martin firmalarının işbirliği yaptığını, böylece özel sektör ve kamu sektörü işbirliğinin yanı sıra küresel ortaklarla da işbirliği oluştuğunu belirtti…
ALP Havacılık da TUSAŞ gibi Eskişehir’in gurur kaynağı…
Önceki gün Başbakan Yıldırım tarafından hizmete açılan yeni tesislerde dünya çapında üretilmeyen parçalar üretecek…

Açılışı yapılan tesiste üretimi gerçekleştirilecek “T70 Kara Şahin” helikopterlerinin önemli bileşenleri büyük oranda yerli kaynaklarla üretilecek…
TUSAŞ “HÜRKUŞ eğitim uçağı için gerekli sertifikaları temin ederek seri üretime başladı. ALP Havacılık, tamamen yerli tasarım, özgün helikopter çalışmasını da yapıyor. Şu anda prototip çalışmaları devam ediyor…

Helikopter için gerekli bazı parçaların Alp Havacılık, Aselsan, TUSAŞ ve Lockheed Martin tarafından işbirliği içerisinde üretileceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Burada yapılan ürün sadece bizim kuruluşlarımızın ihtiyacı için yapılmıyor. Aynı zamanda bölgemizde ve dünyada birçok ülkenin ihtiyacına da cevap verecek bir ürün olacak. Bu tesisler, bu iş için iftiharla söylüyoruz ki dünyada bir ilk. Bu kadar entegre, her şeyi bir arada. tertemiz, pırıl pırıl böyle bir tesis başka bir yerde yok” dedi.
Projenin başarılı olması için her türlü fedakarlıktan kaçınmayan ALP Havacılık, 90 milyon dolar değerinde yatırım yaptı. 11 bin metrekare alanda bulunan tesis tam kapasite ile üretime başladığında yıllık 500 milyon dolar ihracat yapabilecek…

Gelelim TÜLOMSAŞ’a…
TÜLOMSAŞ’da yüzde 80’i yerli parçalarla üretilen lokomotifler raylarda hizmet veriyor…
Sadece Türkiye’de değil Avrupa ve Arap ülkelerine de gönderildi…
Van Golü Feribot’unun motoru da TÜLOMSAŞ da imal edildi…
Şimdi ise yerli alt yapısı güçlendirilirse Yüksek Hızlı Tren, yerli Tank Altay’ın motorunu üretmeye hazırlanıyor…

Yıllardır hizmet veren Hava İkmal Bakım Merkezi’de Türkiye’nin gözde kuruluşları arasında…
Burada da havacılık sanayinin önemli parçaları yapılıyor…
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı oldukları, yani asker oldukları için TUSAŞ ve ALP Havacılık gibi sesleri çıkmıyor…

Ama Hava İkmal Bakım Merkezi’nde çalışan arkadaşlar yaptıkları işleri öve öve anlatıyorlar…
Uzun lafın kısası…

Eskişehir Havacılığın ve Raylı sistemlerin merkezi oluyor…
Hele bir de Alpu İlçesinde yapımına başlanan Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM) Projesi de tamamlandığında dünyanın gözü üzerinde Eskişehir’in üzerinde olacak…

Sadi Seda

Misafir 174

3 ay önce - Prş 05 Ekm 2017, 18:40

Ama tramvaylar ithal edildi .
Oysa tulomsaş gayet güzel yapardı.

Ahmed Bayezid
3 ay önce - Cum 06 Ekm 2017, 14:33

Aynen öyle kardeşim , Cevabı burda buyrun.

bülentD
2 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 11:15

Ne güzel,olacağı buydu. Proje tehlikeye girdi. Bu şehirde hiçbir önemli iş rahatlıkla yapılamaz mı?
http://www.anadolugazetesi.com/makale/anadolu-uni ...rizi-.html

ilker2626
2 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 11:45

Ama tramvaylar ithal edildi .
Oysa tulomsaş gayet güzel yapardı.
neye göre karar verdiniz yapacağına mesleğiniz nedir tülmsaş da makina mühendisimisiniz teknisyen mi işçi mi sağda solda duyduğunuz dedikoduları malum partinin ağzına sakız yaptığı şeyleri kendiniz biliyrmuşsunuz gibi yazmayın tülomsaş tramvay yapamaz yaptığı yer var mı istanbul ankara konya vs..... nereye yapmış tramvay

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM