Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Nazmi
8 yıl önce - Sal 28 Şub 2012, 15:31
Kayseri - Ali Dağı Master Planı


Ali Dağı Master Planı(+)
Erciyes Dağı'nın eteklerinde 3 tepeden oluşan ve hava sporlarının önemli merkezlerinden birisi olan Ali Dağı, Talas Belediyesi'nin başlattığı projeyle yeni çehresine kavuşacak. Mesire alanından tepedeki oto parka kadar füniküler sistemle çıkılması planlanan çalışmada, ayrıca hava sporlarının kalkış pisti 3'e çıkacak ve dağ bisikleti için de mevcut yol düzenlenecek.

Ali Dağı Ön Fizibilite Projesi'ni hazırlayan Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Burak Asiliskender ve ekibi, Yaman Dede Kültür Evi'nde proje hakkında Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ile birim amirlerine bilgiler verdi. Burak Asiliskender, Talas Belediyesi'nin Ali Dağı için turizm hedefi doğrultusunda ön çalışmaları tamamladıklarını belirterek, dağın her türlü yapısını incelediklerini söyledi. Tepeye çıkan mevcut yola dağ bisikleti ve koşu gibi sporlar için düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Asiliskender, projenin en önemli kısmının dağın eteklerindeki mesire alanından yukarıdaki oto parka kadar kısımda füniküler sistemle taşımacılığın yapılması olduğunu anlattı. Asiliskender şöyle konuştu:

“Çalışmamızda dağın endemik yapısını da dikkate alarak 890 metre uzunluğunda ve 1 metre yüksekliğinde füniküler sistemi ön görüyoruz. Mesire alanına gelen misafirler burada binecekleri füniküler sistemle dağın tepesine çıkabilecek. Tepeye çıkarken hem şehri seyredip hem de daha kısa yoldan zirveye ulaşılabilecek. Buna göre bir saatte yaklaşık 500 kişinin taşınmasını, yılda ise 450 bin kişinin zirveyi ziyaret etmesini planlıyoruz. Şuan bir adet bulunan atlayış pistini üçe çıkarmak istiyoruz. Ayrıca dağda balon turizminin de yapılabilmesinin hazırlığını yapıyoruz. Bunlarla birlikte zirveye hava sporları için kent otelleri yapılmasını çalıştık. Burada kentin tarihini anlatan müze, restoran ve diğer sosyal donatılar da yer alacak.”

Sunumun ardından konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, hazırlanan ön master proje için ekibe teşekkür ederken, dağın birçok açıdan avantajının bulunmasının işleri daha da kolaylaştıracağını söyledi. Başkan Yıldırım, “Burada Kayseri hayatını dağa taşıyacağımız ya da botanikle ilgili doğal hayat müzesinden de başlamak üzere farklı projelerde yer alabilir. Motor güç hava sporları gibi görünüyor ama Ali Dağı'nın geçmiş medeniyetini yakalamak da çalışmalara farklı bir boyut kazandıracaktır. Elinize sağlık, hayırlı olsun” dedi.

Ali Dağı Ön Fizibilite Projesi ve Erciyes Master Projesi'nin şehrin hava ve kış sporlarını geliştirmesinin yanında turizm pastasından da hak ettiği yeri almasını sağlayacağını ifade eden Başkan Yıldırım, hafta sonu toplu açılışı yapılacak Erciyes Master Planı I. Etabı'nın hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

[ ! ]

Ali Dağı'na proje kapsamında füniküler sistemin yapılacak olması heyecan verici.Daha önceleri,Ali Dağı için master plan hazırlanmadan önce,dağa teleferik sisteminin yapılacağı dillendiriliyordu.Ancak master plan ön tanıtımında füniküler sistemin yapılacağı belirtildi.Metrelerce yükseklikte raylar ve vagonla ulaşım ilginç ve güzel olacak.Master palan daha ön tanıtım aşamasında,plan daha kapsamlı bir şekilde paylaşıldığında projenin detayları daha iyi anlaşılacaktır.

Ali Dağı'nda havacılık sporuyla alakalı ulusal ve uluslararası, bir çok organizasyon yapıldı.Ali dağı şuanki haliyle dahi dünyada havacılık sporuna en elverişli ve sporcuların gözdesi olan yerlerden biri.Proje tamamlandıktan sonra daha fazla ilgi çekeceği aşikar.Havacılık sporlarının yanısıra,dağ bisikleti,koşu pistleri ve balon turları da master plan içerisinde yer almakta.Talas'ta bulunan tarihi yapıların* restorasyonlarının yapılmasıyla ve çalışmaları devam eden yer altı şehrinde*,açılmayan büyük kısımların açılmasıyla Talas ve Ali Dağı müthiş bir turizm potansiyeline kavuşacaktır.

Ali Dağı için uygulanacak olan bu proje,Kayseri'de turizmin ve sporun çeşitlendirilmesi adına
çok güzel bir olanak sağlayacak.Bu proje en az Erciyes projesi kadar önemlidir.Proje her ne kadar Talas Belediyesi öncülüğünde gerçekleşiyor olsada,Orta Anadolu Kalkınma Ajansı da desteklemekte.Bu projeye,Kayseri Büyükşehir Belediyesi de mutlaka el atmalı ve kısa zamanda daha kapsamlı biçimde hayata geçirilmelidir.


Özgür Sabanlıoğlu

8 yıl önce - Prş 01 Mar 2012, 22:23

Düşünce çok güzel, Ali Dağ yaz mevsiminde çok güzel oluyor, doğası şahane ve şehre çok iyi hitap ediyor bu dağı değerlendirmekte çok geç kaldıkNazmi
6 yıl önce - Prş 29 Ağu 2013, 16:49

Alıntı:
Hava Sporlarının gözdesi, Ali Dağı

Ali Dağı, son 9 yılda düzenlenen ulusal ve uluslararası 17 organizasyonla hava sporlarının önemli merkezleri arasında yer aldı.

İlçenin güneyinde yer alan 2000 rakımlı Ali Dağı, Talas Belediyesi öncülüğünde 2004 yılında düzenlenen yamaç paraşütü şampiyonası ile dikkati çekti. Dağın coğrafi konumu, şampiyonanın başarılı geçmesi, katılan yabancı gözlemcilerin hazırladığı raporlar, Ali Dağı için önemli yeni organizasyonların kapısını açtı.

Yamaç paraşütünde 2'şer kez dünya şampiyonası ve test kupası, 4 kez Türkiye şampiyonası, 4 kez Ali Dağı Kupası'na ev sahipliği yapan dağ, yelken kanatta da 1'er kez Avrupa Yelken Kanat Şampiyonası ve Avrupa test kupası ile 3 Türkiye kupası heyecanına tanıklık etti.

Ali Dağı'nda 24-30 Ağustos tarihleri arasında da Uluslararası Ali Dağı Yamaç Paraşütü Yarışması heyecanı yaşanacak.

- Dünya ve Türkiye rekoru kırıldı

Cami kubbesini andıran yapısı, etrafının açık ve düz olması, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yakınlığı ile hava sporlarının "en güvenli" merkezleri arasında gösterilen Ali Dağı, çevresindeki sıcak hava akımları sayesinde yamaç paraşütü ve yelken kanat pilotlarına uzun mesafelere uçma imkanı sağlıyor.

Ali Dağı'nda düzenlenen Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası'nda 5 bin 400 metre yüksekliğe çıkılarak, bu spor dalında irtifa kazanma alanında dünya rekoru kırılmıştı.

Yamaç paraşütü yarışmalarında sporcular, 114 kilometre mesafeye ulaşmıştı. 2011 yılında yapılan Yelken Kanat Avrupa Test Kupası'nda ise 151 kilometre mesafe uçularak, Türkiye rekoruna imza atılmıştı.

- Yeni sporcular yetişiyor

Talas Belediyesi, Ali Dağı'nın hava sporlarındaki öneminin artması dolayısıyla belediye bünyesindeki Talasgücü Spor Kulübü öncülüğünde Türk Hava Kurumu işbirliğiyle 2008'de yamaç paraşütü kursu açtı. Halen devam eden kurslarda 800 pilot ön sertifika aldı. Kursta yetişen sporculardan bazıları serbest atlayış yapmalarının yanında, düzenlenen organizasyonlarda da yarışma imkanı buldu.

Belediye, model uçak kursu da açarak, dağın doğusuna yaptırdığı özel pistte 4 kez Türkiye şampiyonası düzenledi.

- İlçenin tanıtımına katkı sağlıyor

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, 2004 yılında başlattıkları hava sporları serüveninde Ali Dağı'nın bu alanda dünyada tanınan merkezlerden biri haline geldiğini söyledi.

İlçenin tarihi dokusu ve kültürel zenginliklerinin yanında hava sporlarında da adından söz ettirdiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yamaç paraşütünde şimdiye kadar yaptığımız ulusal ve uluslararası organizasyonlarla büyük başarılara imza attık. Ali Dağı yaptığımız kalkış ve iniş pistleriyle hava sporlarında ülkemizin çok önemli bir merkezi oldu. Ali Dağı fiziki yapısı, coğrafi özellikleri ve termik akımlarıyla yamaç paraşütü ve yelken kanat gibi hava sporlarında vazgeçilmez bir merkez. Amacımız ilçemizi, şehrimizi ve ülkemizi hava sporlarıyla tüm dünyaya tanıtmak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmalara ve tanıtımlara devam edeceğiz."

Hürriyet
(+)


Haberde de belirtildiği gibi Ali dağı ulusal ve uluslararsı bir çok organizasyona ev sahipliği yaptı.Dağın özellikleri malum,ama yerel idareciler pek ilgi göstermiyorlar.Elbette bir şeyler yapılıyor ama yetersiz ve göstermelik.Ali Dağı için bu başlıkta yer aldığı üzere master plan hazırlatmıştı Talas belediyesi,ama hala bir adım atılmış değil.Zaten plan uygulanmaya başlansaydı büyük bir şok geçirirdim,çünkü Talas Belediyesi'nden daha doğrusu başkanından böyle bir şey beklemek ütopik olurdu.Belediye başkanı Rıfat Yıldırım'ın güzelim ilçeyi beton bloklarla doldurmaktan başka elle tutulur bir icraatı yok,olanlarda master planda olduğu gibi göstermelik ve lafta kalmış şeyler.Mesela Ali Dağı eteklerinde 1300 yıllık yer altı şehri bulunmuştu yıllar önce.Yıllardır oldukça küçük bir kısmı (yanılmıyorsam %15'lik kısmı) restore edilip halkın ziyaretine açılmış,kapalı olan büyük bir kısmında ise yıllardır hiç bir faaliyet yok.Ne kadar büyük bir turizm potansiyeli değerlendirilemiyor farkında bile değiller malesef.

Ali Dağı için düşünülen master plan uygulansa Kayseri müthiş bir cazibe merkezine daha kavuşur.Mevcut haliyle dahi hava sporları için dünyadaki önemli merkezlerden biriyken,plan uygulansa belkide en önemlisi olur.ALLAH vergisi özellikleriyle (dikliği,hava akımı vs.) dünya rekoru bu dağda kırıldı mesela.Yüksek standartlarda bir alt yapı oluşturulsa,dünyada adını duymayan kalmaz hava sporlarıyla ilgili kişilerin.

Sadece hava sporu olarakta düşünmemek lazım.Doğa sporları,motor sporları,dağ bisikleti,dağ kızağı vs. oldukça çeşitlendirilebilir.Mesela düşünsenize,Talas'ın o tarihi dokusu içerisinden Ali Dağının tepelerine doğru yeşillikler içerisinde bir parkurda ralli turnuvası düzenlendiğini.Yada dağın tepesinden,aşağı doğru özel bir parkur yapılarak dağ bisikleti yarışlarının düzenlendiğini.Örnekler çoğaltılabilir elbette biraz araştırma yapılsa.Mesela kısa bir araştırma sonucu aşağıdaki videoları buldum.Bu aktiviteler Ali Dağı'nda pekala uygulanabilir.Ama vizyon meselesi işte,burda bir çok üyemizin düşündüğü güzel şeyler,asıl düşünmesi gereken insanların aklına gelmiyor ne hikmetse.Burada sadece Talas Belediyesi'ni eleştirmiyorum,Büyükşehir Belediyesi de yeterli ilgiyi göstermiyor malesef,çok ihmalkar davranmakta.

Elimizde müthiş potansiyeller var ama kullanamıyoruz,yada çok ağırdan gidiyoruz .Talas ve Ali Dağı için yeterli alaka bir an önce gösterilir umarım.

Hava sporlarının yanı sıra,Ali Dağı için uygulanabilecek farklı aktiviteler.Kısa bir araştırma sonucu benim bulduklarım.Yetkililerce adam akıllı araştırılsa farklı daha neler çıkacaktır kim bilir.

Dağ Rallisi (federasyon yetkilileriyle görüşülüp,kısa vadede ulusal,uzun vadede uluslararası geleneksel hale gelmiş organizasyonlar pekala yapılabilir)Dağ Bisikleti Yarışları (bu dalda sporcular yetiştirilebileceği gibi,yine uluslal ve uluslararsı organizasyonlar yapılabilir)Dağ kızağı (insanların gözde eğlencelerinden biri olacağına garanti verebilirim )faruk gorez
5 yıl önce - Cum 15 Ağu 2014, 21:10

ali dağı için 2 proje hazırlnamış 2 mimarlık firması ile çalışılmış 1.eetap bitmek üzere detaylar yakında açıklanacak
başkan mustafa palancıoğlu bey


Misafir 2017

5 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 12:49

belediye başkanı degisince ali dağ master planı askıya mi alındı palancioglu hiç bahsetmiyorfaruk gorez
5 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 12:54
talas projesi tam gaz ali dağı !!!


planlar bitmek üzere ilk olarak 14 km lik yürüyüş bisiklet ve binicilik yolları yapılacak 2 adet otel biri kalkış pistine yakın diğeri endürlükte , teleferiğin maliyeti 10 milyon euro başkan palancıoğlu bu proje için büyükşehir bel. desteği yada kalkınca ajansından destekle bir yatırım ajnsı fonuyla hayata geçebiliriz dedi projenin 1.etebının projeleri hazır yakında açıklanır

faruk gorez
5 yıl önce - Çrş 24 Eyl 2014, 11:46
ALİ DAĞI 360 PROJESinin ilk etabına başlandı !!!


http://www.talas.bel.tr/videodetail.aspx

Nazmi
5 yıl önce - Çrş 24 Eyl 2014, 15:03

Projeyle alaklı adımların atılması güzel de,acaba projede neler var,onları da paylaşsalarmış keşke.

Ali Dağı için uygulanacak projede,her hangi bir donatıya giderken görseldeki yol benzeri bir yol yapılabilir.Çiçeğine,ağacına,peyzajına önem verilirse güzel ve dikkat çekici bir yol olur.Dağın tanıtımına katkı sağlanır böylece.Ali Dağı oldukça dik bir dağ olsa da,uygun bir bölgeye bu yol yapılabilir.Çok maliyetli ve büyük bir iş olmasa da,spor ve turizm merkezi haline dönüştürülecek Ali Dağı'nın cazibesine,ayrı bir prestij katacaktır


Nazmi
5 yıl önce - Prş 26 Şub 2015, 18:28

Alıntı:
ALİ DAĞINA DEV PROJE

Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, seçim kampanyasında açıkladığı "Ali Dağı 360 Projesi"ni genişleterek zirve ve dağın eteklerini kapsayan sosyal donatı ve tesislerin bulunduğu proje hazırladı.

Başkan Palancıoğlu, Ali Dağı'na 10 kilometrelik kesintisiz yürüyüş, koşu, binicilik ve faytonu kapsayan pist için, "360 Projesi'nin ilk 4 kilometrelik kısmı bu yaz hizmete girecek" dedi. Yamaç paraşütü ve model uçak tutkunlarının vazgeçilmez mekanı Ali Dağı'nın eteklerine yapılması planlanan 6 metre genişliğinde ve 10 km uzunluğundaki doğal piste ilave olarak dağın zirvesinde ve eteklerinde sosyal yaşamı kapsayan tesislerin bulunduğunu belirten Başkan Palancıoğlu, "Ali Dağı 360 Projesinin temel ayağını oluşturacak yürüyüş bisiklet pisti dediğimiz aynı zamanda itfaiye yolu olarak da kullanılacak yaklaşık 10 km'lik pisti açma çalışmaları tamamlandı. Türkiye'de eşi benzeri yok" ifadelerini kullandı.

Başkan Palancıoğlu, projenin sosyal hayatın yanında diğer katkılarından da bahsederek, "Bakanlıkla görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Buranın bize tahsis edilmesiyle ilgili 13 kurumla yazışmaları tamamladık. İnşallah bir ay içerisinde sonuçlandıracağız. Bu sayede Ali Dağı'nı hem güvenlik, hem yangın, hem de kullanımına yönelik tüm çalışmalar Talas Belediyesi tarafından yapılabilecek." diye konuştu.

Projenin genişletildiğini kaydeden Başkan Palancıoğlu şöyle konuştu: "Girişte soyunma odaları ve duşun da bulunduğu sosyal tesislerle başlayan çok nitelikli bir yürüyüş pisti çıkıyor. Kapalı bisikletlik alanları bulunacak. Sadece Talas'a değil Kayseri'ye kazandıracağımız aynı zamanda Erciyes Master Planı'na belki de en büyük destek projelerden birisi olacak. Şuanda teknik çalışmaları tamamlayıp yatırım aşamasındayız. Çevreye zarar vermeyecek doğal bir parkur ortaya çıkıyor. İlk başta 4 km'lik bir pist bu yaz hizmete girecek. Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Finansı için çeşitli kurumlarla görüşmeler yapıyoruz. Mali olarak belediyemizin üzerindeki yükü hafifleteceğiz."

Başkan Palancıoğlu, hazırlanan projeyle Ali Dağı'ndaki faaliyetlerin kalitesinin artacağını anlatarak, "Burada 10 yıldır, Rifat Beyin zamanında başlayan yamaç paraşütü ve yelken kanatla ilgili yarışmalar yapılıyordu. İnşallah biz bıraktığı yerden daha yukarılara taşımak istiyoruz. Helikopter pistinden, farklı etkinlik ve sosyal tesislere kadar Ali Dağın hem eteklerinde hem zirvesinde çeşitli faaliyetleri turizme kazandıracağız. Bu güzel projeyi 1 yıl içinde hizmete açmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

[ ! ]


Ali Dağı için somut gelişmelerin olması güzel.Keşke benim bu sayfada belirtmiş olduğum önerilerden de başkanın haberi olsa,eminim ki sıcak bakacaktır.İmkanım olsa,makamına çıkar sunarım ama bu işlerin prosedürü nasıl olur bilmiyorum.Kayserili dostlarım,en azından şu sayfanın linkini başkana mail ile gönderin size zahmet


Misafir 93c

5 yıl önce - Prş 26 Şub 2015, 18:32

Kayserinin Erciyes den sonra değerlendirmesi illaki şart olan 2.bölgedir Ali Dağı

En onemliside eminim bircok kisi istiyordur.

Talas ile Zirve arasina teleferik projesi olmasidir.Boyle bir dusunceleri var mi yokmu onu bile bilmiyoruz amasayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET