Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alicetins

6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 20:55
Sonunda 50.Yıl kentsel dönüşüm projesi heyelan sayesinde hayata geçiyor.


Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri heyelan bölgesinde inceleme yaptı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, her siyasi partiden iki meclis üyesinden oluşan inceleme komisyonu, Çankaya 50. Yıl Mahallesi ve Mamak Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nde meydana gelen heyelan alanında incelemelerde bulundu. Acilen 50. Yıl kentsel dönüşüm projesinin hayata geçiriliceğini belirttiler.

Çok sayıda gecekondunun yıkıldığı heyelan bölgesinde incelemelerde bulunan komisyon üyeleri, incelemelerin sonunda oluşturulacak raporu Büyükşehir Meclisi'ne sunacak.

Büyükşehir Meclis Üyeleri Davut Erdem (AK Parti), Faruk Gültekin (AK Parti), İbrahim Uyar, Hayrettin Çetin (MHP), Durmuş Özcan, Cemil Gülsoy (CHP) bulunduğu inceleme komisyonuna, Mamak Belediyesi Meclis Başkan Vekili Erdal Ak ve Mamak Belediyesi Meclis Üyesi Ertan Işık da eşlik etti. Hasar gören evleri tek tek dolaşarak vatandaşlarla konuşan heyet, belediye ekiplerinin çalışmalarını da yerinde inceledi.

KOMİSYON BAŞKANI: AMAÇ VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK VE BURADAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ACİLEN HAYATA GEÇİRMEK

Siyasi bir amaç gütmeden, vatandaşların mağduriyetini gidermek için bu komisyonun kurulduğunu belirten Komisyon Başkanı Davut Erdem, bütün partilerin eşit katılımıyla hasar tespit çalışmaları yaptıklarını belirtti. Erdem, şöyle dedi:

"Ankara Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, bütün siyasi partilerin eşit katılımıyla hasar tespit çalışması yapıyoruz. Mamak ve Çankaya bölgesinde yıkılan gecekondulardaki tahliye işlemleri ve vatandaşın mağduriyetlerini, bir çalışma gerçekleştirip, objektif bir rapor ortaya koyacağız. Yapmış olduğumuz gözlem, yeraltı sularından ve bölgenin yapı yasaklı alan olması dolayısıyla üç yüz ila dört yüz gecekonduyu ilgilendirecek bir durum meydana geldi. Ağır kış koşullarının yaşanmasıyla da vatandaşların barınma ihtiyaçları ortaya çıktı. Vatandaşların evsiz kalmalarını önlemek için Ankara Büyükşehir Belediyemiz neler yapabilir? Mamak ve Çankaya neler yapabilir, objektif olarak araştırmalarımızı yapıp rapor hazırlayacağız. Rapor, Büyükşehir Meclisi'nce oylanarak, kalıcı ve bağlayıcı sonuçlar verecek. Bütün partilerden eşit sayıda temsilcilerin olması da bu konunun siyasi amaçlı olmadığını ve çözüm önerili bir rapor oluşturulacağını gösteriyor. İncelemelerde 100 kadar ev boşaltıldı.100 evin 70'i başka yere taşınmış, taşınma işlemleri halen de devam ediyor. Mamak Belediyesi, 6 ay süreyle 250 liralık kira yardımı yapacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde de mağduriyetler giderilene kadar 300 liralık kira yardımı yapacak.

Belediyeler, üzerine düşen görevi yapıyor. Yaptığımız incelemede, vatandaş özellikle Mamak Belediyesi'nin ilk andan beri yapmış olduğu çalışmasından çok memnun. Çankaya Belediyesi de olayın ciddiyetine vakıf olmuş durumda. Belediyelerin çalışmalarını ve eksikliklerini de biz rapora işleyeceğiz.

Bu bölge 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında.

Vatandaşlar ve bazı meslek odalarının itirazıyla yürütmeyi durdurma kararıyla proje alanları bozulmuş. En kısa zamanda burada planlar ve parselasyonlar yapılacak. Kentsel dönüşüme öncelikli olarak geçileceğini " dedi. Komisyon üyelerinin afet bölgesi ile ilgili raporu Büyükşehir Meclisi'nce oylanarak kalıcı çözümler bulunacak.


ilkeralp
6 yıl önce - Prş 16 Şub 2012, 17:36

bu bölge 30 yıldır kentsel dönüşüm içerisinde,şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen Ankara'nın imar olarak en geri kalmış bölgesi inşaallah bu sefer çözülür.

onurnazliaka
6 yıl önce - Cmt 18 Şub 2012, 13:15

50. Yıl ve Cengiz Topel Mahalleleri'ni uzun yıllardır bilirim.

Çağrıbey Anadolu Lisesi'nde okuduğum 4 yıl boyunca okula genelde 382 Mutlu Mahallesi-Cengiztopel-Kızılay otobüsüyle giderdim. Hat güzergahı Güllüce Caddesi'ni de kapsardı. Güllüce Caddesi Çankaya ve Mamak arasındaki sınırdı. Caddenin sağ tarafı Çankaya'ya bağlı 50. Yıl Mahallesi, sağ tarafı Mamak'a bağlı Cengiz Topel Mahallesi'ydi. Caddenin her 2 tarafı da oldukça kayalık, evlerin dip dibe dizildiği, belediye hizmetlerinin doğru düzgün yürümediği, 4 yıl boyunca gördüğüm kadarıyla her 2 belediyenin de mahallelere yaptığı tek hizmetin çöp toplamak olduğu bir görünüm arz ediyordu. Ankara'nın orta yerinde, Kızılay'a yürüyerek 30 dakika mesafedeki bir ortamda böyle manzaralar Ankara'ya yakışmıyordu. Her 2 mahallede de oturanlar da iyi koşullarda yaşam sürmüyorlardı.

İşte böyle bir ortamda, mahallelerin dik kayaların dibinde kurulması üzerine heyelan tehlikesi gerçekleşmiş. Umarım bu heyelan şerri bir hayra vesile olur ve Güllüce Caddesi çevresinin düzeltilmesi imkanı sağlar. Çünkü Türközü-İncesu ve bu bölge gerçekten tez elden dönüşüme gereksinim duyuyor. 50. Yıl Parkı'na çıkanların parkın ön yüzüyle arka yüzü arasındaki dehşet farktan da teşhis edebilecekleri üzere Güllüce Caddesi civarı Ankara'ya yakışmıyor. Bölgede oturanları da mağdur etmeyecek şekilde en hızlı biçimde, Çankaya ve Mamak Belediyeleri'nin eşgüdümüyle uygulamaya geçilmesi artık zorunluluk arz ediyor.ilkeralp
6 yıl önce - Cmt 18 Şub 2012, 15:05

Bu bölgedeki en önemli tehlikelerden birtaneside,imrahor deresinden gelip incesu deresi diye adlandırılan hattın her iki tarafının imara açılıp yapılaşmaya geçilmesidir,imrahordan sonraki kısmının üstü kapatılan,daha sonra kutu kesit içerisinde devam eden incesu deresi bana göre zaman ayarsız saatli bomba gibidir ne zaman patlayacağı belli olmaz! derenin debisinin çok yüksek olduğu ve kesitin yeterli olmadığı kanaatindeyim,derenin her iki tarafından ev alan vatandaşlar,ortadan dere geçtiğinden bile habersiz olabilirler çok vahim bir durum...

alicetins

6 yıl önce - Cum 24 Şub 2012, 16:33

Çankaya Belediye Başkanı Tanık: -'(50. Yıl ve Cengiz Topel'deki heyelanla ilgili sonunda konuştu...)

ANKARA (A.A) - Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 50. Yıl ve Cengiz Topel mahallelerindeki heyelanla ilgili yardım kararı aldığını belirterek, 'Her aileye bin liralık taşınma yardımı ve aylık 300 liralık kira yardımı. Benzer bir yardımın Akpınar Mahallesi'ndeki sakinlere neden yapılmadığını ve afet bölgesi ilanıyla ilgili neden iki bölge arasında farklı uygulama yapıldığını anlamakta güçlük çekiyorum' dedi.

Tanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50. Yıl ve Cengiz Topel mahallelerinin daha önce kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini belirtti.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edildikten sonra bölgede kapsamlı, ciddi bir belediyecilik uygulaması yapılmadığını öne süren Tanık, 'Oranın kayabileceği ve jeolojik etütlerde bir takım sıkıntıların olduğu 20-30 yıldır biliniyor. Buna rağmen herhangi bir önlemin bugüne kadar alınmamış olmamasının arkasında, esas itibariyle kentsel dönüşüm alanı yapılmasıyla birlikte bu alanda gerekli işlemlerin yapılmamış olması yatıyor' dedi.

Söz konusu bölgenin 'afet bölgesi' ilan edildiğini ve Büyükşehir Belediyesinin yardım kararı aldığını anlatan Tanık, Büyükşehir Belediyesi kararının her aileye bin lira taşınma yardımı ve aylık 300 lira kira yardımını kapsadığını söyledi.

Tanık, 'Benzer bir yardımın Akpınar Mahallesi'ndeki sakinlere neden yapılmadığını ve o bölgenin afet bölgesi ilanıyla ilgili neden iki bölge arasında farklı uygulama yapıldığını anlamakta güçlük çekiyorum. Büyükşehirde şu anda hiçbir yardım kararı alınmış değil Akpınar ile ilgili. Orada evi yıkılmış, kaymış ya da evini terk etmek zorunda kalanların 50. yıldaki vatandaşlardan farkı nedir- Sonuçta bir felakettir' dedi.

-Akpınar'daki süreç-

Akpınar'daki son durumla ilgili soru üzerine Tanık, Akpınar'da bölgeye yakın ancak heyelan riski taşımayan bir alanda, kamu mülkiyetindeki arazilerde bir imar düzenlemesi teklifi hazırladıklarını ve Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunduklarını belirterek, konunun İmar Komisyonu'nda görüşülmekte olduğunu, gelecek ay planın onaylanmasını beklediklerini söyledi.
Tanık, planın onaylanması halinde, kat karşılığı müteahhitlik hizmetiyle hak sahiplerine ücretsiz konut tahsis edebileceklerini belirterek, 'Kendi mülkümüz, hazine mülkü ve bir miktar büyükşehir belediyesinin mülkü üzerinden söz konusu adada bütün yapı sahiplerinin ve arsa sahiplerinin haklarını karşılayacak bir yapı miktarını, kendilerine ücretsiz verebilecek bir sistem kurduk' dedi.
Planın onaylanmasının ardından ihale sürecini başlatacaklarını belirten Tanık, olabildiğince çabuk heyelandan zarar görenlerin nakillerini sağlamak istediklerini ifade etti.


alicetins

6 yıl önce - Cum 24 Şub 2012, 16:36

ANKARA VALİLİĞİ
50. YIL VE CENGİZ TOPEL MAHALLESİNDE GENEL HAYATA ETKİLİLİK KARARI ALINDI.Bir süredir heyelan yaşanan Çankaya 50.Yıl Mahallesi ile Mamak Cengiz Topel Mahallesi ile ilgili olarak Ankara Valiliğince genel hayata etkililik kararı alındı.

Toprak kaymaları yaşanan Çankaya 50.Yıl Mahallesi ile Mamak Cengiz Topel Mahallesi’nde genel hayata etkililik kararı alınmasına ilişkin çalışmalarını sürdüren İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü uzmanlarının hazırladığı rapora göre, her iki mahallede 236 konutun heyelan afetinden etkilendiği ve naklinin gerektiği belirlendi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Valilik Makamına sunduğu raporda, Çankaya İlçesi 50.Yıl Mahallesi ve Mamak İlçesi Cengiz Topel Mahallesi sınırlarında inceleme yapan teknik elemanlarınca düzenlenen jeolojik etüt raporlarında; 50.Yıl Mahallesinde 95, Cengiz Topel Mahallesinde ise 141 konutun heyelandan etkilendiği ve nakli gerektiği belirtildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Valiliğe verilen raporda, “Heyelan afetinden etkilenen her iki mahallede bulunan toplam 236 konutun, 797.100 nüfustan oluşan Çankaya ve 528.846 nüfustan oluşan Mamak ilçelerinde, 7269 sayılı yasanın l'inci maddesi uyarınca (Deprem, yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi, çığ vb. afetlerde; yapıları ve kamu tesisleri genel hayata etkili olacak derecede zarar gören veya görmesi muhtemel olan yerlerde alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlar) ile Afetlerin Genel Hayata Etkililiğine İlişkin Temel Kurallar Hakkındaki Yönetmelik gereğince afetin, anılan yerin genel hayatına etkili olduğu ve bilahare yapılacak inceleme sonucu aynı afet olayından etkilendiği tespit edilecek konut sahiplerinin de afetzede kabul edilmesi hususunu olurlarınıza arz ederim.” denilerek belirtilen sebeplerden ötürü her iki mahallede genel hayatı etkililik kararı verilmesi istendi.

Ankara Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü jeolojik etüd raporu uyarınca, 50. Yıl ve Cengiz Topel Mahallelerinde genel hayata etkililik kararını onaylayarak, gerekli yasal işlemlerin derhal başlatılması talimatını verdi.

.Ankara Valiliği, genel hayata etkililik kararının Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ivedilikle gönderilerek en kısa sürede Afete Maruz Bölge kararının ilan edileceğini açıkladı.

Afete Maruz Bölge kararı, afetzedelere kira yardımları yapılması, hak sahipliği çalışmaları, yer seçimi çalışmaları ve hak sahibi kabul edileceklere borçlandırma yöntemi ile konut yapılması ve teslim edilmesi sürecini başlatıyor.

Saygıyla sunulur.
Misafir 8051

3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 10:32

Hepsı ıyı hos tamam ama ıcraat yok her basa gelen yapacaz dıyor gelıp konusma yapsınlar yuzlerını gostersınler oturmayla olmuyo mamak beledıyemız helal olsun baskanımıza calısıyo bızım baskanımızın yuzunude gormedık daha evlerımız harap halde kısın nasıl oturacaz dıye gayle cekıyoruz komur tasımaktan catı aktarmaktan bıktık bırıde elını uzatsın dıye beklıyoruz nezamana kadar bılmıyorum ama cevremız temız degıl cocuklarımızı dısarı cıksa esrarcılar tınercıler okullarda guvenlık yok nasıl gonderecez cocuklarımızı bılmıyoruz sozde ankaranın gobegı heryer yakın Rabbım hayırlısını versın

Misafir 2229

3 yıl önce - Cmt 09 Ağu 2014, 01:22

Yıllardır aynı şeyleri dinliyoruz Bir çivi bile çaktıkları yok.Kentsel dönüşüm dediler herkesi mağdur ettiler.Mamak tapularını aldı biz Çankaya Bel.tarafı hüsran.Sesimiziiii duyan varmı bilmiyorum.....ama..Çankaya belediysi uyan beeee bidee oy istiyorsunuz yazıklar olsun Mahalleye dönün bi bakın utanmaz herifler.Evlerimizde heyelandan yıkıldı kiralarda sürünüyoruz.Mahallece birlik olamadık.itirazlar boş çıktı.Bunun sonu ne olacak belli değil.Büyüklerin insafına kalmış.Uuuutanmazlar Hepinize yazıklar olsun....Bi çıkın açıklama yapın.Mahallenin bir kısmına tapularını siz nasıl verdiniz.Nasıl bi sahtekarlık bu.İsimleri belli.vs.vs.vs.Devletin kumlarına itirazlarımız boşa çıktı.Ama bu adaletmi.Nerde kaldı bizim senelerimiz...Uğraşlarımız.Hepsi boşa gitti.Ya bi kafanızı çevirin bir bakın şu mahalleye yazık bu insanlara ya...Misafir 8854

3 yıl önce - Pzr 10 Ağu 2014, 01:18

Helal kardeş vallahi doğru söylüyorsun.helal böyle böyle sesimizi duyuracağız onlara.mamak nasıl aldı tapularını bir yol ayırıyor mahalleyi bi tarafın tapusu veriliyor bîtaraf madur böyle olurmu allah razı olurmu bu işe.bizede eşek gibi verecekler.o koltukta oturmak okadar kolay değil... kardeş....
Kolay değil...
başkan gökçek bunlara neden el atmıyor ya allah aşkına başkana ulaşmakmı lazım bilmiyorum. yok yoksa onun dami işine gelmiyor bi sormak lazım.
sonucta başka parti degilmi...
Yok zannetmiyorum haberi yoktur başkanın.böyle adaletsizlik olmaz.
Bu mesajlara katılacağınIzi umarım..... bu işin hayırla bitmesini temenni ederim...


Misafir 29b

3 yıl önce - Prş 23 Ekm 2014, 22:30

ben murat eşgi corum sungurlu dogum luyum benim tük özündeve cengiz topelde arsam var onula hangi yetgiliye danışmamlazım bana cevap yazarsanız sevinirimsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet