Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antep Değil!! Gaziantep, Gaziantep!!!
« önceki   123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Okan Yayla
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 14:40

Oranin ismi Antep. Gaziantep ise takma isim gibi birsey. Cumhuriyet doneminin safsatasi iste. Dua et ki baska sehirler gibi ismini degistirmemisler.

Kemal d.
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 14:46

Safsata dediği Cumhuriyet'in içinde karnını doyurmak nasıl bir şey acaba.Okan bey ispatlayın bana bu ülkede Antep diye bir yerin olduğunu

Ahmet Çamlı

6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 14:51

İllere, ilçelere, köylere sonradan verilen isimlerin halk tarafından kabul edilmesi zor oluyor.
Halk yıllardır Antep dediği yere Gaziantep demesi çok kolay olacak bir durum değil.
Kendi İlçemden örnek vereyim. Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde Mübadele öncei Rum nüfsu ağrılıklı bir nüfus yapısı vardı ve adı "Gelveri"ydi 1962'de "Güzelyurt" olarak değiştirldi. İlçede şimdi Rum Nüfus yaşamıyor fakat resmi yazışmalar dışında çoğu orada "Gelveri" adını kullanır. O yüzden
Antep denmesi oranın tarihini ve Milli mücadeledeki önemini yok saymaz. Sadece Alışkanlıklar ve yerleşmiş isimler kolay kolay değişmez..

Okan Yayla
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:00

Alıntı:
Safsata dediği Cumhuriyet'in içinde karnını doyurmak nasıl bir şey acaba.Okan bey ispatlayın bana bu ülkede Antep diye bir yerin olduğunu

Antepli Zeyno'yu duymadin mi hic?

Kemal d.
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:05

Alıntı:
Antepli Zeyno'yu duymadin mi hic?

Ben senin arkadaşınmıyım,akrabanmıyım da sen'li ben'li konuşuyorsun ?
Attığınız mesaja yakın seviyede bir paylaşım yapmışsınız şaşırmadım
Neyse ikili atışmaya çevirip üslubumuzu bozmayalım daha fazla.

MeteHan!
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:05

Kahramanmaraşa'da maraş diyoruz,urfa diyoruz,afyonkarahisara afyon diyoruz bu kadar büyütülecek alınılacak bir durum değil ben hep antep derim.

Okan Yayla
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:07

Alıntı:
Ben senin arkadaşınmıyım,akrabanmıyım da sen'li ben'li konuşuyorsun ?
Attığınız mesaja yakın seviyede bir paylaşım yapmışsınız şaşırmadım
Neyse ikili atışmaya çevirip üslubumuzu bozmayalım daha fazla.

Acaba bunun konuyla ilgisi nedir? Sitede herkes bu sekilde konusuyor.

Kirmayayim sizi, tamam Cevap veremeyince boyle farkli yerlere cekersiniz hemen

Kemal d.
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:15

Okan bey,benden ne cevap istediniz anlayamadım.Ben ispat istedim Antep'li zeyno'yu duymadın mı hiç ? demişsiniz.Cevap veriyim o halde,tanımam etmem,lüzumsuzdur benim için Şimdi oldu işte,güzel günler dilerim

Sezgin Cengiz

6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:28

Bu tarz şeylere fazla kafa yormamak lazım. Yeri geliyor "Gaziantep" diyorum, yeri geliyor "Antep" diyorum. Belki Gaziantepli kardeşler şehirlerinin ismini ağızlarına aldıkça içleri titreyebilir ama bende (ve benim gibi birçok kişide) öyle bir durum söz konusu olmadığından çok da önemsemiyorum isim konusunu. Ama şuna hak veririm: "Resmi işlemlerde kabul görülen isim ne ise o şekilde yazılmalıdır." Diğer türlü, ağızla kısaltmalı olarak telaffuz edilen isimler çok da ciddiye alınmaması gereken bir durum. Gaziantepli arkadaşların bu durumdan rahatsız olmalarının sebebi belki de kentlerinin hafızalarda bırakmasını istedikleri bir ünvanla anılsın arzusudur ama eğer Gaziantep ismi ile hafızalarda kalacaksa bu şehrin ne olduğunu anlatması adına çok da yeterli değildir. Gaziantep'in "Gazi" kimliği "Antep"in başına gelen "Gazi" ünvanıyla olacak zannediliyorsa daha baştan Gaziantep'in tarihinin anlatılmasının pes edilmesi sinyali veriliyor demektir. Bırakın isteyen istediği gibi söylesin şehirlerin ismini. Çünkü dayatma ile şehir ismi değişecek olsaydı bugün Türkiye'nin pek çok yerinde il, ilçe, kasaba ve köy isimleri eski isimleriyle telaffuz edilmezlerdi.
Bir de, merak etmeyin Antep diyince Antep'in "Gazi" ünvanı, -bulunduğum ortamda konusu açılırsa- hafızamdan silinmiş olmayacak.

Alperen_dt
6 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:36

100% katiliyorum.

Resmi olarak Gaziantep'dir Antep degil

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET