Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Derbent Aladağ Kayak Merkezi Çalışmaları
123 ... 545556   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
ÖNDER FAHRİ

9 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 16:48
Konya Derbent Aladağ Kayak Merkezi Çalışmaları
ALADAĞ KAYAK MERKEZİ OLMA YOLUNDA

10 Subat 2012, Cuma 16:39:22

Spor Genel Müdürlüğü ve Kayak Federasyonu'ndan Konya'nın Derbent ilçesine gelen 4 kişilik bir uzman heyet, kayak merkezi yapılması düşünülen 2 bin 385 metre rakıma sahip Aladağ'da incelemelerde bulundu.DERBENT-Spor Genel Müdürlüğü ve Kayak Federasyonu’ndan Konya’nın Derbent ilçesine gelen 4 kişilik bir uzman heyet, kayak merkezi yapılması düşünülen 2 bin 385 metre rakıma sahip Aladağ’da incelemelerde bulundu.

Spor Genel Müdürlüğü’nde kayak tesisleri uzmanı Hasan Sağlam, Kayak Federasyonu Başkanlığı’nda teknik sorumlu Hüseyin Okkalı ve teknik eleman Mustafa Sağlam, Derbent ilçesinde Aladağ’ın karla kaplı yamaçlarında incelemelerde bulundu.

Derbent Belediyesi’ne ait bir iş makinesinin Aladağ’a çıkan patika yolu kardan arındırmasının ardından arazi araçları ile çıkılan yolun ilerleyen bölümlerinde karda saatlerce yürüyerek Aladağ’ın yamaçlarına ulaşmayı başaran uzmanlardan oluşan heyete Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar da eşlik etti.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Spor Genel Müdürlüğü’nde Kayak Tesisleri Uzmanı Hasan Sağlam, kayak merkezi olması için çalışmalar başlatılan Aladağ hakkında hem kar kalitesi, hem de diğer yönlerden olumlu düşünceler elde ettiklerini söyledi.

Bölgede yaptıkları fizibilite çalışmasının ardından hazırlayacakları raporu Spor Genel Müdürlüğü, Konya İl Spor Müdürlüğü, Derbent Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı kurumlarıyla paylaşacaklarını anlatan Sağlam, “Konya il merkezimize Derbent ilçemizden ulaşım devlet karayoluyla 55 kilometre bir mesafede ve 40-45 dakikalık ir sürede rahat bir şekilde gelebiliyoruz. Derbent’ten kayam alanı olarak düşünülen Aladağ mevkiine 7 kilometrelik arazi, orman patika yoluyla çıkıldı. Burada bayağı bir kar mevcut. Belediye Başkanlığımız yolu açtırmış. 5 kilometrelik bir mesafeye kadar paletli kar araçlarıyla çıktık, daha sonra Aladağ’a 3 saat yürüyerek kayak alanlarının tesbitini yaptık. Aladağ, inşallah ‘merkez’ olarak diyorum; gerçek çok güzel bir alan. Pistleri ve alternatif kayak alanları mevcut. Kar kalitesi olarak kayak için en ideal kar olan toz kar kalitesine yakın bir kar var. Gördüğümüz kadarıyla 1,5 metrenin, bazı yerlerde 2,5-3 metreye yakın kar var. Normal yüzeylerde en az 1,5 metre kar var şu anda. Gerçekten çok güzel bir yer. Ama enerji ve yol problemlerimiz var. Alanda şahıs arazisi var mı, orman vasfı olarak hangi bölgeler mevcut, varsa bu alanların ormandan tahsis talep müracaatlarının yapılması gerektiği konusunda Belediye Başkanlığımızla istişarede bulunduk”dedi.

Nisan ya da Mayıs gibi tekrar gelerek nerelerde kar erken kalkıyor, nerelerde dere yataklarımız var onları da tesbit ettikten sonra daha sağlıklı bir çalışma yapılacak.Buradaki mekanik tesis güzergahlarını belirleyerek, hangi alanlara, hangi tesisleri kuracağımızı bunları netleştirdikten sonra, kamulaştıra varsa, orman tahsis talepleri varsa, bunları ortaya koyarak yol haritamızı belirleyeceğiz. Hatta bu alanı gerekirse Turizm Bakanlığı’ndan turizm alanı olarak ilan edilmesi talebinde bulunarak, bu bakanlığımızı da bu iin içine katarak yatırmcıları bu alana teşvik de edebiliriz. Bu alana otelleri getirerek, Türkiye’de güzide kayak merkezlerinden bir merkez yapabiliriz. Konya’ya yakın olması, Konya’da çok sporcu ve öğrencinin olması ve Mevlana gibi büyük bir zatımızın burada olması turizm açısından Derbent Aladağlar olarak, bir turizm merkezi olarak bu iki alanı birleştirme şansımız çok iyi olur. Ben buranın geleceğini çok iyi bir gelecek olarak görüyorum.”

Derbent Belediye Bakanı Hamdi Acar ise yaptığı açıklamada, Aladağ bölgesine gelerek 4-5 saatlik bir yürüyüşün ardından ciddi bir inceleme gerçekleştiren heyete ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a teşekkür etti.

Hazırlanacak rapor için gelen heyetin incelemelerinin ardından kendilerine olumlu görüşler belirtmesinin kendilerini oldukça sevindirdiğini ve Konya ile Derbent’in bir kayak merkezine kavuşması konusundaki umut ve beklentilerini artırdığını ifade eden Acar, şunları kaydetti:

“Tabi bu bir ilk adım, arkasından daha atacağımız çok adım var. Yol ve enerji konularında gerekli eksiklikleri tamamladıktan sonra öyle bir tesis hem Derbent, hem de Konya için çok büyük bir kazanım olacaktır. Bu heyecanı, bu umudu taşıyoruz. Canla başla bu işin arkasında olacağız. Uzmanlar tarafından, inceleme sonrasında bizlere umut verilmesi, burada bu kayak merkezinin doğma ihtimalini kuvvetlendirmiştir. Burası hem Derbent’e hem de Konya’ya büyük katkıda bulunacak. Bursa’nın Uludağ’ı varsa, Konya’nın da Aladağ’ı var diyoruz. Hatta burada Bursa’dan Uludağ’a çıkan mesafeden daha kısa bir mesafeden Aladağ’a çıkış olacak. Hayırlı olmasını diliyorum.”


http://www.bgrt.com.tr/haber/3246/aladag-kayak-me ...lunda.html


ÖNDER FAHRİ

9 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 17:23

Konya'mız Bursa Uludağ, Bolu Kartalkaya, Erzurum Palandöken gibi ülke çapında çok önemli bir kayak ve kış sporları merkezi ve belki de Uluslararası çapta önemli bir Kış Turizmi Merkezi kazanma yolunda. Konya gibi ülkenin en merkezi konumunda bulunan nüfus, turizm, imar, sağlık, eğitim, kültür, tarım, sanayi ve tüm potansiyeller yönünden ülkenin en büyük ve huzurlu metropollerinden birisinin yanıbaşında bulunması Aladağ'ın Kış Turizmi merkezi olarak değerini ve önemini kat kat artırmakta.

Aladağ bugün Türkiye'de Kış Turizmi Merkezi olmuş pek çok alandan çok daha güzel ve elverişli bir alan görünümünde. Mükemmele yakın iklim, yağış, doğa, ulaşım ve coğrafi imkan ve potansiyellere sahip bulunuyor. Kıymetini bilmek gerekir.


ÖNDER FAHRİ

9 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 11:18

Aladağ'ımızın güzelliklerini gözler önüne seren bir kaç resim. Burası Konya'ya sadece yarım saat mesafede bir yer. Kentin yanıbaşında. Konya'da bile pek çok insanımızın Konya'mızın güzelliklerinden haberdar olmadığını biliyorum. Konya yöresi sadece düz araziden ibaret bir yöre değil. Pek çok tabii tarihi güzellik, zenginlik ve alternatiflere sahip. Ova isteyene ova, dağ isteyene dağ, bozkır isteyene bozkır, orman isteyene orman. Konya'mızın geniş coğrafyası herkes için her türlü geniş alternatifli güzellik ve zenginlikleri bünyesinde barındırıyor ve insanlara sunuyor. Tabii bunlardan istifade etmek bizlerin elinde.


  (+)  
(+)
 
(+)
ÖNDER FAHRİ

9 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 15:48

Kartpostallık, doyumsuz Aladağ fotoğraflarına devam etmeye ne dersiniz. Aladağın eteklerinde bulunan Mülayim köyünden Aladağ fotoları. İyi seyirler.(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
mstfkonya
9 yıl önce - Çrş 15 Şub 2012, 16:33

Konya'nın bir kış turizmi havzasına ihtiyacı olduğu kesin.
Kente daha yakın uygun bir yok mu acaba?
Dilerim, Aladağ için girişilen çaba boşa çıkmaz, kent bir turizm merkezine daha kavuşur.sayfa 1
123 ... 545556   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA